Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysokotlakej čistič
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 9:31    Předmět: Vysokotlakej čistič Citovat

Při posledním mytí auťáku mi najednou přestal makat vysokotlak čistič. Bylo to na přelomu zimy a jara, nechtělo se i s tím matlat a tak jsem ho šoupnul do garáže.
Při úklidu jsem ho vzal že se na něj podívám a koukám, pod ním louže oleje a na plastovým futrálu olej navzlínal až do poloviny výšky.
Rozebral jsem futrál, sundal hlavu venilků. Všechny vodní kanálky byly plný nějakýho bílýho sajrajtu jako kdyby v tom byla silikonová vazelína. Když to uschlo tak z toho byl prášek. Vše jsem mechanicky vyčistil a přemýšlím zda to nevyvařit v Calgonu nebo v octu.
Netuším, co je to za sajrajt, jestli vodní kámen a nebo nějakej produkt oxidace tělesa pumpy. Je to celokov z Hitlerovy mosazi, asi zinkal. Zátky na ventilkách jsou mosazný.
Pak jsem rozebral převodovku. Na hřídeli motoru je nakloněná plocha s axiálním kuličkovým ložiskem, který při rotaci postupně tlačí na tři písty umístěný po 120 stupních. Olej je čirý, takže voda kolem pístů neprochází. Písty přidřený nejsou, ventilky zavírají, možná jsou trochu "vyploškovaný" tedy asi ztvrdlý o-kroužky.
Nakonec jsem rozebral elektromotor a ten měl mezi plechovým statorem a chladícím pláštěm asi frťan oleje. Vinutí a rotor umaštěný nebylo. Olej vytékal spárou mezi střední chladící částí motoru a víky motoru.
Vypadá to že je něco s těsněním hřídele mezi motorem a převodovkou. Ze strany převodovky je ložisko 6302 2RS. To asi olej neutěsní, vypadá to, že za ním je ještě simering ale bez lisu to nejde rozebrat.
Ale je to divný, tohle nemůže mít příčinu proč přestala myčka stříkat... Nic dalšího jsem na tom nenašel. Rolling Eyes
Máte prosím někdo s opravama těhle potvor nějaký zkušenosti?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 9:51    Předmět: Citovat

Asi by bylo dobře upřesnit, jak to přestalo pracovat? Motor pořád točil, ale přestalo to dávat tlak? Tekla z toho voda tlakem z vodovodu, nebo netekla vůbec?
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 11:14    Předmět: Citovat

Ja to spravuju kazdou chvili protoze mi wapky jedou ve dvousmennem provozu, takze opravdu hodne. V prve rade bych se snazill sehnat manual kde je rozstrel dilu a tesneni.
Ja menim komplet vsechny gumky a manzety cca 2x rocne. Chtelo by to aspon fotky, ale pod loziskem v olejove vane mam gufero ktere taky obcas odejde. Lozisko pod excentrem by melo byt kosouhle, to obycejne se mi tam moc nelibi. Nejspis kvuli cene. Lozisko z vany se opravdu blbe vyndava, ale asi ti nic jineho nezbude kdyz to tece. Ja protoze to delam casto, jsem original motor odrizl a dal tam normalni 4kW asynchronak a k cerpadlu ho mam pridelany pres spojku prirubou. Nemusim pak pri opravach vyndavat rotor motoru.

Ze to nestrika muze byt cimkoliv, gumky pod ventily pokud tam nejake jsou zpusobuji jen nizky tlak. Mrkni jestli neni nekde neco pricpane, obcas se ulomi nekde kousek plastu nebo O krouzku a blbe se to hleda. Zkus to taky bez hadice, nekdy byva ucpana tryska nebo pistol nepousti. Pust do rozebrane hlavy vodu, mela by pistku chcat rovnomerne. Taky mrkni v jakem stavu jsou tlakove manzety, typek rikal ze pokud jsou dlouho bez vody mohou se seschnout a pak netesni. Ale to se mi jeste nestalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 13:44    Předmět: Citovat

Ten bordel je z rozkladu tělesa čerpadla . No a stačí trochu pod JEDEN ventilek a je vymalováno . Umej to mechanicky . Těsnění mezi motorem a "převodovkou" jsem nedělal .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 14:27    Předmět: Citovat

Hmm, tak jestli to je rozklad toho zinkalu, tak to je náramný... Myslel jsem, že celokovy jsou podstatně lepší než součastný plasťáky a ono tohle...
Přestalo stříkat, jen protejkalo tlakem vodovodu.
Manuál neseženu, je to dovezený z Bavor, možná špermel, výrobce neznámý.
Dostal jsem to od známýho, byla roztržená plastová spoušť pistole, asi v tom zamrzla voda. Vykrouhal a zapájel jsem stříbrem novou, od tý doby makalo perfektne. Jinak tomu nic jinýho nebylo.
Kroužky zpuchřelý ani zpvrdlý nejsou ale nemám problém je vyměnit. Ventilky jsou plast, sedla jsou plast na plast. Jen celý těleso ventilku je podložený kroužkem a druhej je nad ním pod šroubovací čepičkou, co ho drží v hlavě. Trochu bude asi problém s manžetama na pístech, ty mě přijdou docela tvrdý ale v Ekonomosu (zelenej domeček v Praze na okruhu i jinde) uměj vysoustružit nový.
S ložiskama musím za kámošem na lis až se za týden vrátí z dovči. Ale mám bobek jak to půjde, ty čela jsou snad jen milimetrová šlupička.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 14:53    Předmět: Citovat

Mám takovou vapku už delší dobu rozebranou, vevnitř taktéž bílý sajrajt, k tomu ventilky na mraky. Ventilky jsem sehnal nové, ale zatím jsem se nedokopal to poskládat. Bílý sajrajt ukrutně drží a navíc má tělo nějakou povrchovku, tak se obávám, že když to očistím, bude to v místech poškozené povrchovky korodovat podstatně rychleji. By the way, nemá někdo v přebytcích hadici s pistolí po odešlé vapce? Zakoupil bych.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 14:53    Předmět: Citovat

Pokud to jen tece, bude to nejaka ocividna vec, zasekly ventil apod. Je to treba uplne do mrte rozebrat a prohlidnout, byvaji praskle pruzinky u ventilu apod. Nekdy se stane, ze ty gumky tam uz vubec nejsou a to je bez dokumentace problem, vubec te nenapadne ze tam mela nejaka byt. A zkus to bez te hadice, pistole taky casto odchazeji nebo se ucpou.
Co se tyka materialu, vol mosazne. Ty jsou nesmrtelne. Hlinik a zinek jsou k nicemu. Mi obcas zustane nektera wapka pres celou zimu venku a vzdy to prezily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 15:14    Předmět: Citovat

Už vím, už našel, pokakal se obtokovej tlakovej pojišťovák. Má pod sedlem šupinu rezu. Ale kudy se tam rez dostal netuším, na vstupu má vysokotlak celkem jemnej cedník a vevnitř nic rezatícího není.
Tak teď ale nevím, jestli to kvůli tomu rozkladu zinkalu generálkovat. Mám sice kámoše, co by uměl oscanovat na pětiosým CNC hlavu a vykutat ji z nerezu znova ale asi to nemá smysl. Navíc zinkal prý dělá s nerezem článek.
Ložiska, manžety, simering, kroužky a možná ještě něco dalšího, odhaduju 500-1000 kaček podle tý výroby manžet. A je to starý možná 20 let.
Termite, ono se řekne mosaz, ale kam jít? Je zázrak, když prodejce tuší jestli to je celokov nebo plast čerpadlo... A kupovat něco superznačkovýho poloprofi či profi na jedno umytí terasy a 3 x auťáku za rok, to se mi nejeví moc výhodně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 17:07    Předmět: Citovat

Nevím, jak máš napojený motor na čerpadlo, ale nešla by tam prostě navrtat díra, aby olej vytékal mimo motor, složit to, jak to je, dolít olej a používat s vědomím, že z toho ten olej trochu teče? Používá se to občas a tudíž nějaká super oprava není až tak nutná. Mám v plánu u mého rozebrance ten bílý sajrajt prostě odrbat kusem dřeva a čerpadlo složit. V octu už to bylo a nebylo to nic platné.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 17:19    Předmět: Citovat

Díra tam už je. Smile Ten sajrajt jde dobře mosazným košťátkem, co je v příslušenství Dremely či jiný modelářský brusky. Když nejde ocet, co ty různý "na rez a vodní kámen"?
Pokud je to rozpad zinkalu čerpadla, je divný, že tam M16 x 1,5 závitník (změřeno měrkama) šel při čištění závitu docela fest. Na matky nad ventilkama šlo očko zcela normálně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 20:00    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
oscanovat na pětiosým CNC hlavu a vykutat ji z nerezu znova
Já jsem pro návrh.
(Mohla by se pak hodit i někomu dalšímu.)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 20:27    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Termite, ono se řekne mosaz, ale kam jít? Je zázrak, když prodejce tuší jestli to je celokov nebo plast čerpadlo... A kupovat něco superznačkovýho poloprofi či profi na jedno umytí terasy a 3 x auťáku za rok, to se mi nejeví moc výhodně.


Njn, z hovna bic neupletes. My pouzivame kranzle, je to dost drahe vcetne nahradnich nahradni dilu, ale ty hobbymarketovky mi vydrzely pri mem provozu tak tyden, max. 14 dnu. I tak jsem musel nechat vyrobit nektere dily jako treba excentr nebo vlozky pro pisty z lepsich materialu.

Ale pro tech par umyti rocne bych to neresil. Jak je videt rozborka pomohla, tak to jen trochu necim vycisti a vyzkousej jestli jede. Cerpadle tech wapek snesou prekvapive hodne, nejaky drobny povlak nebo slem bych vubec neresil. Mi se kolikrat stane, ze uplne zmizi gumky z pod sedel ventilu, kousky plastu z ventilo projdou celou wapkou a zaseknou se az v keramicke trysce, ve vane je jen bila emulze kde je vic vody nez oleje, manzety jsou sedrene tak ze z pistku volne vypadnou, z pistu je opadana keramika a maji treba o 0,5mm mensi prumer a stroj porad byt s mensim tlakem strika.

Ale jsou zavady pri kterych proste dal jet nemuze. S tim olejem to rozhodne neriskuj, pokud pojede stroj na sucho, muze se ti stat nekolik veci kdy je oprava az nemozna. Jsou to ty nejdrahsi opravy.
Kousne se ti lozisko nebo rozpadne klec = do oleje se dostanou ocelove spony ktere vydrou jak pistky tak i "bryle" ve kterych behaji (musis sehnat nove nebo prevlozkovat) sve dostane i axialni lozisko. Vydre se ulozeni loziska. I v pripade ze lozisko prezije, zacnou se odbrusovat pistky ze spodu a odjebavaji ulozeni po kterem behaji. To vse opet za vyvinu oceloveho prachu ktery dokona zkazu viz vyse. I kdyz to zastavis jeste ve fazi kdy se ti wapka uplne nekousne, stejne se ocelovy prach zanese do valcu a bude casem obrusovat pisty i kdyz je das nove.

Proste pro levny stroj bez pristupu k ND je problem s olejem prakticky smrt. Ve vodni casti se vicemene neda nic draheho spatnym zachazenim pokundit, ale na olej opravdu pozor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 20:34    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Celeron napsal(a):
oscanovat na pětiosým CNC hlavu a vykutat ji z nerezu znova
Já jsem pro návrh.
(Mohla by se pak hodit i někomu dalšímu.)


Napred si ale zjisti kolik stoji prace takove masiny v kusovce. Pokud nemas moznost udelat to jako fusku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 21:57    Předmět: Citovat

Tak jsem se inspirován vláknem pustil do kompletace. Povlak jsem odrbal kusem tvrdého dřeva a díly následně chvíli vařil v octu. Povlaku hodně ubylo, čisté to není, ale nepovažuji to za problém, protože zmizely veškeré kusy, které by se mohly uvolnit a o to šlo. Namontoval jsem nové ventilky, protože staré byly na padrť, proto wapka nejela. Jinak jsem použil veškeré gumové díly původní a vše těsní, takže pohoda. Wapka je italská Annovi Reverberi, prodával to tu snad Mountfield. Jak je stará vůbec netuším, dostal jsem ji jako šrot. Ventilky jsem koupil z Itálie na Ebay, jinde jsem je nesehnal.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 03 2020, 22:53    Předmět: Citovat

Tak jsem našel prasklou plastovou vrtuli chlazení motoru od hřídele k největšímu průměru, drží jen asi 10 posledních mm. To by se dalo vypodložit hliníkovým mezikružím a sešroubovat. Horší je, že jsem našel i prasklou venkovní klec jednoho ventilku ale tu bych asi uměl udělat novou z delrinu, je to pár minut práce na soustruhu a frézce s otočným stolkem.
Kouknu na net, jestli ty ventilky nejsou univerzální pro víc výrobců.
No zítra to zkusím smontovat jestli nenajdu něco dalšího.

Z tý nerezový hlavy nic nebude, zinkal opravdu dělá s nerezem článek, potvrdil mi to jeden chemik z galvanovny.

Zaky, ta guma bude za ty léta v háji, o-kroužky bych určitě vyměnil, stojí pár kaček.
Ale mohl bys mi prozradit, jak se na netu nadává těm ventilkům, případně odkaz, kde jsi to sehnal.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund