Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Color 460, 428 (441), poznatky z oprav a "tuningu"
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2011, 1:19    Předmět: Color 460, 428 (441), poznatky z oprav a "tuningu" Citovat

Před pár dny jsem si ze sběrného dvora přivezl televizor Color 460. Model 428 mám v provozu od roku 1992 (a další dva kusy ve sklepě v rezervě). 460ka měla vodič ostření vypadlý (!) z patice a nefungoval hlavní zdroj - po zapnutí TV běžel na displeji odpočet 4r, 3r, 2r, 1r. Závadu jsem odstranil za pomoci tohoto fóra Smile. Při hledání výrazu Color 460 jsem ale v diskusích narazil na řadu nepřesností a chyb, tak bych je rád uvedl na pravou míru a přidám pár vlastních postřehů. Myslím si, že příznivců těchto klasických "božích" televizorů je tu dost ... Připomínám, že nejsem profi televizák, zato se cca 25 let zabývám číslicovou technikou (a o tom bude převážná část příspěvku).

Color 460 - přehled shodností/rozdílů oproti C428
- hlavní chassis -> víceméně shodné
- rozkladová deska -> drobné rozdíly vyplývající z použitých obrazovek
- modul F -> poslední IO v cestě signálu je TDA4580 (C428: MDA3505)
- modul TXT -> zjednodušený (C428: navíc CMOS 4xxx, PCF84C81)
- modul Z -> jiné IO
- pohotovostní zdroj -> až na maličkost shodný
- řídící deska -> funkčně shodná, nezáměnný MCU!!!

Rozdíly ve funkcích/ovládání
- C460 má hezčí číslicovku (obdélníkové segmenty se zakulacením v rozích hypotetické "8" - ala receivery Pace), můj exemplář má zelenou
- lokální klávesnice má jen tři tlačítka
- LED Mono/Stereo/Dual jsou nelogicky červené, což bije do očí
- hlasitost je v rozsahu 0 ..56 (C428: 0..63)
- hloubky/výšky jsou v rozsahu +/- 7 (C428: 0..63)
- stereováha je v rozsahu +/- 30 (C428: +/- 9)
- nefungovala mi fyziologická regulace hlasitosti (žlutá LED indikuje režim TXT
- nereagovalo tlačítko přepínání norem (n0, n1 atd.), zřejmě nepodporovaná funkce
- nešly uložit "personal preference" - po zapnutí hlasitost vždy na 22
- nešly aktivovat "personal preference" (hlasitost se po stisku tlačítka nezměnila z aktuálních 40ti na 22)
Nemám manuál, takže netuším, jak je to správně.

Rozdíly v režimu teletextu
- přímý výběr strany je uvozený tečkami P... (C428: P"tři mezery")
- sekvenční výběr stran tlačítky nahoru/dolu probíhá spojitě od P100 do 899, pak znovu od P100 (C428: jen v rámci stovky, např. 198,199,100)
- tlačítko index resetuje vždy aktuální stovku, např. 155,100 (C428: z jakékoliv strany přechod na P100)
- tlačítko zastavení zachytávání stran způsobí zobrazení "STOP" (C428: HOLD)
- tlačítko volby subkódu způsobí zobrazení čtyřčíslí 0000 (C428: S****)
- teletextové hodiny v TV režimu se aktivují jedním stiskem tlačítka, druhým mizí (C428: zobrazeny 6 sek.)
Vzhledem k tomu, že hlavní obvod SAA5243 je stejný ve všech modelech, je odlišné chování TV v režimu TXT dané použitým řídícím MCU. Modul v C460 postrádá PCF84C81, takže veškeré řízení teletextu dělá ústřední MCU SDA2083 sám!!!


Co znamená odpočet 4r .. 1r
Displej na předním panelu začně takto "cyklovat", pokud nenaběhne hlavní napájecí zdroj (známá závada relátka), viz:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=17298&highlight=color+460
V diskusi je ale chybně uvedeno, že je to kvůli tomu, že MCU nedostane vzorek napětí 12V z hlavního zdroje. 12V ale na desku řízení nevede! Skutečnost je taková, že po zapnutí pohotovostního zdroje MCU SDA2083 kontaktuje všechny obvody řízené I2C a pokud nedostane odezvu, zobrazí na displeji chybový kód. V případě nefunčního hlavního zdroje jsou to všechny obvody kromě paměti EEPROM - spolu s MCU je napájená z pomocného zdroje.

Přehled chybových kódů (kód -> obvod, který neodpovídá)
1r -> SAA5243
2r -> MDA8442
3r -> SDA3202
4r -> TDA6610
5r -> SDA2526


Stručně k modulu F
V C460 je osazen TDA4580, který umožňuje "smíchat" obrazový signál se signálem(ly) ze SCARTu, resp. modulu TXT a výsledek případně "přebít" RGB signály z jednotky OSD osazeného MCU. Ze starších TV to tak má C445, z novějších s frekvenční syntézou vím o C462. Modul F je podstatě ten z C428 s pár předrátovanými místy (zjednodušeně řečeno). Vývody 21..23 jsou spojeny dohromady, 28 je volný. Nic tedy nebrání použít je a po řádově dvaceti letech provozu rozšířit C460 (428, 441) o funkční On Screen Display. Zdá se vám to šílené? Zatím to mám jen na papíře, ale vhodné IO mám vytipované a hardwarová úprava televizoru není tak složitá ...

Stručně k modulu Z
Odhaduju, že řízení datagramy I2C IO TDA6610 bude odlišné, než v případě modulu v C428 (441). Čili - kdo by chtěl do C460 osadit Z desku z C428, musel by do ní naroubovat i desku řízení (teoreticky). Datasheety zvukových obvodů řízených I2C jsem nestudoval.

Pohotovostní zdroj podrobně
Obvodově je shodný s C428, chybí jen R1 a VD5, protože deska řízení nemá přijímač DO s TDA4050. Součástka navíc: C5 2n2/250V~ (paralelně k jednomu ze silových kontaktů relé). Spínání relé se nejsnáz otestuje spojením dvou vnitřních pinů na rozpojeném XC3 (při rozpojeném XC4). Proud cívkou je asi 57mA. Napětí na plusu C1 nezatíženého zdroje je asi 20V, v provozu je to asi 14.5V, přičemž stabilizátor bez chladiče (!) pálí jako čert.

Modul teletextu podrobně
Teletext v C428 pracuje s vyšší mírou autonomie. Místní mikropočítač PCF84C81 přijímá povely z hlavního MCU skrze DLIM a DATA, ne skrze I2C!!! Hlavní MCU SDA2084 vygeneruje např. povel "zastavit zachytávání stran" a PCF84C81 se postará o všechno ostatní: naplní v SAA5243 registr R1 (set bit D2), registry R9, R10 (aktuální řádek, sloupec), R11 (mezery, řídící znak "alpha green", plus bajty znamenající slovo "HOLD").
Tohle všechno musí MCU SDA2083 v C460ce udělat sám! Stačí si porovnat aktivitu I2C v režimu teletextu - v případě C428 je pořád stejná (firmware cyklicky zapisuje datagramy do všech IO), v C460 je aktivita znatelně vyšší.
Modul T v C460 nemá vstupní tranzistorový korektor, minus C1 a plus C7 je proklemován, chybí obvody MHB4xxx a PCF84C81, vývod 1 modulu je nezapojený a 6,7 vedou přes odpory přímo na 19, 20 SAA5243. Diagnostikovat závadu modulu T měřením na MIBUSu jak radí zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4897&highlight=color+460
není možné. Existuje ještě jeden důkaz - na desce řízení nejsou zapojené bitové porty DLIM, DATA (chybí propojky XT7, XT8). Při potížích s obrazem s podezřením na modul T bych zkusil:
1) jiný modul pro C460
2) upravit modul z C428 viz popis výše
3) provoz televizoru bez modulu T
Třetí variantu jsem zkusil při opravě TV, stačí proklemovat kolíky 2 a 3 (dvě silnější bužírky a kus licny) na místě, kam se osazuje modul T, MCU pak zobrazuje hlášení: "1r"

Stručně o tuneru
V této diskusi:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10344&postdays=0&postorder=asc&highlight=color+460&start=15
se píše o neschopnosti tuneru ladit nad K60, že to navíc neumí firmware atd. Proč by to nešlo? SDA3202 umí takové frekvence určitě, automatické ladění vypisuje při vyhledávání až do K69 a mě TV fungovala (mám starý zkušební receiver Pace s modulátorem pro celé pásmo UHF). Ledaže by to byla vada konkrétního kusu.

Zkušební provoz bez tuneru (okamžitý AV režim po zapnutí TV)
1) spojit kolík 1 na místě, kam se osazuje tuner s potenciálem GND (režim VCR modulu S)
2) spojit kolík 2 s potenciálem +12V přes odpor 5K6 (signál pro videopřepínač v TDA4502)
Obraz z AV zařízení (sat. receiver) mi fungoval po zapnutí na předvolbě 1, akorát nefungoval zvuk, poněvadž firmware v SDA2083 je kaňour chytrý, takže absenci tuneru hlásí na displeji jako "3r", k tomu ale umlčí zvuk. Stisk tlačítka nula mě nakonec neminul (poté, co firmware ohlásí na displeji "AU", se zvuk samozřejmě aktivuje).

Zkušební vyvolání závady - modul Z; barvové veličiny na MDA8442
1) stačí vytáhnout modul Z Smile, displej hlásí "4r"
2) na základní desce odpájet jeden vývod R242, displej hlásí "2r" -> černý obraz

Řídící jednotka podrobně
Color 428 má MCU SDA2084 (schválně nepíšu procesor, protože tyto obvody nejsou procesory, ale mikrokontroléry, monolitické mikropočítače), což je modifikovaný Intel 8051. Rozdíly oproti originálu:
- brána P0 má zvýšené proudové zatížení (buzení displeje LED)
- P4.0, P4.1 je open collector (I2C)
- bitový port P3.0 má Hw demodulátor signálu z přijímače DO
Firmware předpokládá konkrétní IO v konkrétních modulech (PCF84C81 v modulu T, TDA6200, 6220 v modulu Z.
Color 460 má MCU SDA2083. Kvůli jiným IO v modulu Z a přímo řízenému modulu T má jiný firmware a má jiné rozmístění vývodů!!! Spekuluje se o tom např. zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=20946&highlight=color+460
Vývody SDA2083 - Color 460
[1] nezapojen
[2] R4 -> katoda, segment displeje
[3] R5 -> katoda, segment displeje
[4] R6 -> katoda, segment displeje
[5] R7 -> katoda, segment displeje
[6] R8 -> katoda, segment displeje
[7] R9 -> katoda, segment displeje
[8] R10 -> katoda, segment displeje
[9] R11 -> katoda, segment displeje
[10] GND
[11] +5V
[12] XTAL
[13] XTAL
[14] RC článek resetu
[15] VT2 -> anoda displeje
[16] VT1 -> anoda displeje
[17] VT3 -> anoda displeje
[18] PERI, požadavek na AV režim
[19] DATA (MIBUS) - nezapojeno!
[20] DLIM (MIBUS) - nezapojeno!

[21] STOP/MUTE non -> indikace platného videosignálu/umlčení zvuku
[22] nezapojen
[23] nezapojen
[24] nezapojen
[25] zdemodulovaný signál z přijímače DO TFMS5360
[26] nezapojen
[27] nezapojen
[28] VT4,5 -> relé pohotovostního zdroje
[29] nezapojen
[30] nezapojen
[31] SDA
[32] SCL
[33] nezapojen
[34] VT7, detekce sepnutého síťového vypínače, 2. pól tlačítka panelu "volume"
[35] nezapojen
[36] common tlačítek panelu "up/dn"
[37] tlačítko panelu "up"
[38] tlačítko panelu "dn"
[39] 1. pól tlačítka panelu "volume"
[40] nezapojen
Kdo nahlédne do schematu k C428, musí uznat, že - je to podobné, ale nekompatibilní. Schéma řídící desky z C460 nemám, vývody MCU jsem dedukoval pod lampou s lupou v ruce.

Test pohotovostního zdroje/řídící jednotky
Po provedené opravě jsem nechtěl trápit TV opakovaným zapínáním a vypínáním, takže jsem všechny pokusy prováděl při rozpojeném XC04 v těchto krocích:
1) Stisknout Preh a držet stisknutý nadoraz. Rozsvítí se předvolba 1, sepne relé
2) Uvolnit stisk, vypínač zůstane aretovaný v poloze zapnuto. Za cca 1 sek. započne odpočet displeje 4r ..1r (ani jeden z slave obvodů I2C krom paměti neodpověděl)
3) Stisknout Preh a držet stisknutý nadoraz.Na displeji zůstane viset poslední chybový kód.
4) Uvolnit stisk, pohotovostní zdroj se vypne, relé rozepne.

Tento primitivní test umožní:
- otestovat opravený pohotovostní zdroj (relé)
- otestovat startovací kontakt
- ověřit aktivitu na I2C iniciovanou z MCU (při podezření, že některý slave IO znemožňuje komunikaci po sběrnici)
- otestovat příjem povelů z DO (je třeba dodat, že potom ustane zobrazování chyb a na displeji je normání číslo předvolby nebo např. hodnota hlasitosti)
Jde to i bez televizoru (zdroj i deska řízení na kuchyňském stole), ale musel jsem před zapojením zdroje zkušební flexošňůrou do sítě vyzkratovat XC02 a po zapnutí zase piny XC02 uvolnit (simulace startovacího kontaktu).

Nějakou fotodokumentaci časem dodám.

Petr de Zviqov


Naposledy upravil judeware dne pá červenec 29 2011, 21:06, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kopas



Založen: Feb 03, 2011
Příspěvky: 72
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2011, 6:46    Předmět: Citovat

nazdar Peter...vidím, že si prinajmenšom taký fanúšik C 428,441,460 ako ja... Smile

potreboval by som radu ohľadne zvuku na C 460, no zatiaľ som nato neprišiel... citujem z mojho minulého príspevku:
"zdravím všetkých...prikladám foto C460-ky, ktorú som nedávno zohnal...je v perfektnom stave no mám problém so zvukom pravého kanála....keď pridávam basy od nuly hore, tak sa zvuk v pravom repráku vypne a reprák len chrčí...nemal už niekto takúto chybu? a chcel by som sa ešte opýtať, či nemáte niekto podrobnú schému zapojenia riadiacej jednotky, modulu TXT a zvuku? Celkovú blokovú schému mám, no jednotlivé moduly sú iného zapojenia ako v C428 a 441, čo je ovplyvnené riadiacim procesorom SDA 2083-A028"

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=42967&start=30

dík za každú radu... Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1376
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2011, 9:29    Předmět: Citovat

Čo sa týka zvuku (nemám schému C460 len 441) skús vymeniť C256 1uF/40 raz som mal aj zvod na diode (VD211?) KY131. Alebo prehoď NF signál L a R (pin 4 a 6?) z modulu Z medzi sebou (ja si pustím NF z generátora a premerám) alebo vadný A2030 Nevím čo sa my už tiež neraz už potvrdilo Laughing . Ten 2030 nie je nejak zložitý skvôr je asi nekvalitný. Podľa datasheetu na to určite prídeš.
Podrobné schémy žiaľ tiež nevlastním Cry aj mne by sa zišli .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5912
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2011, 9:55    Předmět: Citovat

Podľa tohto
http://www.opravyelektroniky.sk/schemy/TV/ORAVA/OVP_OTF_TESLA.html
medzi C441 a C460 veľký rozdiel nie je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2011, 10:38    Předmět: Citovat

K tomu zvuku - prohodit L a R za modulem Z je dobrý nápad. Dál by šlo připojit jiný zdroj NF audia (při vytaženém Z), snad by k tomu stačil vhodný TP28x s logaritmickým průběhem. Další možnost je jiný TDA6610, do modulu Z dát patici DIP28 pro účely testování a hned by se vidělo. Já mám modul Z z OTF 55B106 ze sběrného dvora a TDA6610 je i v C462 a dalších modelech.

Pokud jde o schemata C428 a C460, na první pohled to není moc vidět, ale ty rozdíly na modulech jsou (řízení, Z, T, F). Viz můj podrobný popis...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 23:21    Předmět: Citovat

Slíbená fotodokumentace k C460:

zdroj-spoje -> nesnáším to "bláto", které vidím na některých deskách Tesla i OTF, Color 460 přijde zrestaurovat, takže desky budou vypadat jako ta z fota (relé bylo kvůli čištění kontaktů venku a pájeno až nakonec)

zdroj-shora -> foto zkresluje, ve skutečnosti jsou všechny součástky svisle, přesně nad potisky, kontakty XC03, 04 jsou zbaveny oxidace, pojistka drží tak, že ji lze vyjmout leda kleštěmi nebo páčením (prsty nestačí), nikde ani zrnko prachu nebo špíny

mz-800_teletext -> důkaz, že lze řídit SAA52xx nejrůznějším způsobem - jedná se o projekt "MZ-800 genlock lite", modul teletextu je řízen z osmibitového počítače Sharp (vlevo s vlastním monitorem Jepssen EGA, klonovaný obraz vpravo je na TV C459, text na vklíčovaném řádku vzniká stejně jako v případě teletextových hodin v obraze)

detail_rele -> vyčištěné, znovu osazené relé zblízka; bohužel musím konstatovat, že jsem nechtěně při zahořování objevil novou příčinu potíží s C460 (diskuse o špatném zapínání/přechodu ze standby do provozu), ještě se k tomu vrátím

Petr de Zviqov



detail_rele.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  detail_rele.jpg
 Velikost:  284.17 kB
 Staženo:  136 krát


mz-800_teletext.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mz-800_teletext.jpg
 Velikost:  191.19 kB
 Staženo:  173 krát


zdroj-shora.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj-shora.jpg
 Velikost:  268.83 kB
 Staženo:  150 krát


zdroj-spoje.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj-spoje.jpg
 Velikost:  266.44 kB
 Staženo:  134 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 7:12    Předmět: Citovat

To uz je uchylka, nie? Laughing
V C428 som mal to rele vadne - niekedy same odpadlo. Stacilo buchnut do zapnuteho TV a vypol sa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 16:13    Předmět: Citovat

Pro rnbw: kdepak úchylka - snaha o dokonalé zpracování! Restaurovaná C460 má plánovanou životnost 100 let, tak se maximálně snažím... Apropos - poznámku od profesionála beru jako poklonu Smile.

Pátral jsem, proč někdy stačí jen ťuknout a ono to sepne. V opálených kontaktech to nebude. Jen studené spoje na releti? Přišel jsem na to, že na cívce relé je cca 14V a ta pálí, tak, že na ní prst neudržím. Nechal jsem desku řízení v provozu asi 5 hodin a nechal vychladnout přes noc. Druhý den nahodím zdroj - a nic. Stisknul jsem honí část kotvy prstem (musel jsem překonat určitý odpor) - seplo to! To relé je zkrátka po delším provozu (a delší pauze) "akési pripečené".
Přiložené schéma je z C428. Color 460 ale nevyužívá přídavné napájení pro přijímač DO - R1 a VD5 chybí. Podle mě je kvůli tomu napětí na zdroji moc vysoké:
- při odpojené desce řízení je na plusu C1 20V
- s deskou řízení v režimu standby (čárka na displeji) je to 16,5V
- s deskou řízení v provozu je to cca 15,5V (za předřadníkem je na releti cca 14V

R2 jsem nahradil hodnotou 68R/0,25W. Relé "už tolik netopí", na cívce je max. 12,9V (napětí kolísá podle aktuální spotřeby displeje). Je-li na displeji "88." a dvě rozsvícené sólo LED, klesá až na 12,1V. Tím je případ Gerd vyřešen!
Kdo je puntičkář, nechť si tam dá ještě KZ260/12 Smile.

Spolehlivý zdroj považuju za základ, kór takovéto jednoduché zapojení.
Dojde ještě na jeden zahořovací test navíc.



zdroj-schema.jpg
 Komentář:
Pohotovostní zdroj C428

Stáhnout
 Soubor:  zdroj-schema.jpg
 Velikost:  121.59 kB
 Staženo:  178 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 18:56    Předmět: Citovat

Ja som rele vymenil, nasiel som v katalogu podla rozmerov a rozlozenia pinov rovnake - akurat malo dva piny navyse, tie som zohol a nechal pod nim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kopas



Založen: Feb 03, 2011
Příspěvky: 72
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 6:16    Předmět: Citovat

dík za rady ohľadne zvuku C460....vyskúšam , čo pomôže a dám vediť ako to dopadlo...

čo sa týka spracovania zvuku, tak mne osobne sa aj tak viac páči z C428/441 (TDA6600 a 6200)...ten zvuk pri počúvaní je akýsi krajší a plnší ako z C460

to judeware: s tou životnosťou s tebou max.súhlasím...ked je týmto TV (C428,441,460) venovaná dostatočná pozornosť aj z vnútra, tak vydržia určite aj 100 rokov Wink tieto TV sú proste technicky a systematicky najlepšie spracované a dané do výroby (za čias TESLA ORAVA)-môj názor..
mám toma SI č.61 ku C428 a len žasnem akú vtedy dokázali vyprodukovať servisnú informáciu k tomuto jednému TV...sú tam ešte aj vývojové diagramy na diagnostikovanie chýb v jednotlivých moduloch...
proste je to prvá a posledná najdokonalejšie prepracovaná SI v tedajšej TESLE....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 7:43    Předmět: Citovat

Aj obrazovka vydrzi 100 rokov? Ak ano, tak ta moja uz ma aspon 95...

A tie tunery su otrasne - mam uz druhy. Prvy sa rozladoval, tento druhy uz len trochu - po zapnuti je obraz na ČT2 dobry, po zohriati nepozeratelny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 8:26    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Prvy sa rozladoval, tento druhy uz len trochu - po zapnuti je obraz na ČT2 dobry, po zohriati nepozeratelny...


Nebude niečo z ladiacim napätím?

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 8:31    Předmět: Citovat

Aj ten stabilizator bol vadny - vymenil som ho, ladiace napatie uz drzi, ale na spravani sa nic nezmenilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kopas



Založen: Feb 03, 2011
Příspěvky: 72
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 12:30    Předmět: Citovat

oki.........pri dennom používaní cca 8 hod. by ju bolo každých 20 rokov meniť.... Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2011, 20:59    Předmět: Citovat

Pro rnbw (výměna relé):
Relat s vhodnou roztečí vývodů s dvěma spínacími kontakty má každý správný bastlíř aspoň pět kusů Smile. Tady jde spíš o tu záležitost s napětím na cívce relé (viz výše). S novým R2 ve zdroji to hřálo snesitelněji a uvnitř relé "se už nikdy nic nepřilepilo". Zatím to jede dva dny.
Při čištění relé mě zarazila ještě jedna věc - sajrajt uvnitř, pracovně jsem ho nazval "izolační vosk". Připadá mi, že nadměrně topící 7805 vyvíjí uvnitř pohotovostního zdroje (je svisle ve schránce na boku TV) takové teplo, že se se onen neřád do relete dostane z trafa. Může tu být jedna z příčin poruch relé, ale to je jen spekulace.

Pro Kopas, rnbw (životnost 100 let):
Psal jsem to tak, aby každý pochopil, že jde částečně o nadsázku Smile. Přesto si troufnu tvrdit, že životnost bude vysoká! Restaurovaný kus (kusy), pojede tak hodinu týdně při předvádění. Krát 52, krát 50 let, co mi ještě zbývá. Hádám, že ani velký Radim nemá všechny sběratelské kusy v provozu pořád (a všechny najednou)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund