Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava úhlové brusky, lidově flexa

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 600
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne červenec 05 2020, 12:52    Předmět: Oprava úhlové brusky, lidově flexa Citovat

Zdravím všechny,
nějak jsem se poslední dobou na Bastlírně rozepsal, tak jsem usoudil, že bude dobré uveřejnit
některé vychytávky při opravě úhlové brusky, tedy lidově flexa, které se ukázaly za ty roky jako správné. Je pravda,že na flexu všichni dost kašleme a valná většina ji drtí pokud se točí. Já se snažím převodovku za 1-2roky namazat, ale znáte to. Včera jsem vzal do ruky flexu a koukám dost velký vakl ve směru točení. Musím to řešit. Je „vyvaklaný“ klínek, velkého kola pohonu kotouče.
Řešení: Klínku se říká také – pero segmentové- a prodává se v železářství v 2, 2,5 3mm atd v různých výškách asi po 2Kč. (nakoupit toho víc, to se hodí) Nemá cenu to pilovat, je to o prsty nebo ti to vyletí ze svěráku a už to nenajdeš. Teď to podstatné. Modelářskou minibruskou proříznu osu, tak, aby pero pasovalo(tedy to nové zapadne hlouběji). Vydloubnu kryt ložiska směrem do převodovky. Namáčknu ozubené kolo(převodovka je vyčištěná od staré vazelíny). Smontuji na sucho a kontroluji jaká je vůle v zubech. Když je také velká podkládám kolo podložkou tak 0,2 někdy 0,3mm. Tu musíš už vypilovat (pozor nějaká vůle musí zůstat) Pootáčím, kontroluji. Když OK, rozeberu, převodovku naplním směsí vazelina/olej v hustotě čerstvého medu.(nedávej tam toho moc). Otevřené ložisko v převodovce mazadlo trochu honí a snadněji ze dostane na zuby. V místě pastorku jsem vymlácenej klínek zatím neviděl. Pro dopasování zubové vůle můžeš také podkládat pastorek ale vyžaduje to vyndat rotor. Je pravdou, že to trochu prosakuje, flexu je lépe skladovat kotoučem nahoru, to pro jistotu. Na druhou stranu 2ks kutilské flexy z výprodeje takto upravené, pracují navzdory mému očekávání přes 10let. Pro úplnost ještě dodávám, mazat včas. Když začne flexa „chrastit“ bývá pozdě. Dále profukovat tlakovým vzduchem (prach z dlaždic je zabiják). Jestli má někdo nějakou fintu sem s ní, na ložiska dříve nebo později dojede každý.
Luboš



rez drazky.JPG
 Komentář:
 Velikost:  41.01 kB
 Zobrazeno:  134 krát

rez drazky.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: ne červenec 05 2020, 15:59    Předmět: Citovat

Občasnou výměnu náplně maziva převodovky úhlové brusky lze jen doporučit. Před určitě již patnácti lety jsem v německu koupil obyč. flexu 230 jednopeklo (Einhell) v akci za pár peněz se třemi diamantovými kotouči a párem náhradních uhlíků. První co jsem udělal, našrouboval ručku a pootočil ochranný kryt kotouče tak, aby prach řezaného materiálu šel před brusku. Ne pod motor brusky, jak je to často k vidění a kde ho ochotně nasává větrák chlazení, což má za následek vydřené lamely kolektoru a zničené uhlíky. Bruska za ten čas "postavila" dva domy, nařezala hafo obrubníků, cihel a cementové dlažby. O armaturách, traverzách do překladů a stropů nemluvě. Pravda, měnil jsem v průběhu doby vazelínu a jednou uhlíky a hlavní ložisko v převodech.
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2020, 13:38    Předmět: Citovat

Zrovna nyní jsem rozdělal noname a měla vůli úsečového pera na rotoru , není se co divit , pastorek tam nebyl jinak upevněn , jen volně na peru .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2020, 17:39    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Modelářskou minibruskou proříznu osu, tak, aby pero pasovalo(tedy to nové zapadne hlouběji).

Můžeš nějak popsat co na ty ose prořezáváš a proč? Opravuješ tak vymlácenou drážku pro pero? A co její obloukový konce?
Taky mě to čeká u střední Narexky.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2020, 18:49    Předmět: Citovat

No udělá hlubší díru pro větší pero .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaanja



Založen: Jan 23, 2011
Příspěvky: 168
Bydliště: Topoľčany

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2020, 20:32    Předmět: Citovat

Jodr napsal(a):
Občasnou výměnu náplně maziva převodovky úhlové brusky lze jen doporučit. ...


a cim sa to ma mazat? asi bude potrebna nejaka specialna pasta, co vydrzi aj vyssie teploty. mozes nieco konkretne odporucit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2020, 22:49    Předmět: Citovat

Tmavá viskozní vazelína do zelena, smíchaná s trochou oleje. Označení vazeliny a originál obalu nemám, ale ve Škodawerke to dávali do ložisek elektromotorů a kdysi vyprodávali v jejich prodejně Universum.
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2020, 22:55    Předmět: Citovat

Že by A00 (nulanulka)? Tu bych asi ani neředil, tekutá a tahavá je dost. Jinak Universum byl super krám, tam se dalo sehnat věcí...
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2020, 6:53    Předmět: Citovat

Dávám grafitku , koupíš ji jako náplň kloubů v autokrámě v tubě .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 600
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2020, 11:31    Předmět: Citovat

Zdravím a vidím že se bude opravovat.
Na tomto principu (řezání drážky) jsem opravil zatím dvě brusky a čeká třetí Decker(jehlové ložisko na ose,tedy dobrý).Díky bohu zase oběžné kolo. Probrušovat rotor bude úkol, nebál bych se probrušovat drážku na jednu stranu a vyrobit svoje spec.pero. Na probrušování používám Dremelku 230V s "hadicí" a malou 18V na doladění. Drážka se ti prodlouží ve směru osy, je trochu honička to udržet ve figuře, nový klínek zapadne hlouběji. Klínek ti ale nikam neuteče K tomuto účelu používám ojeté kotoučky. Když dojdou ojeté kotoučky, orovnat větší. (dělej na dvoře) Tady pozor, nová drážka bude mít i stranový radius, uprav pero. Tímto pracovním postupem ostrou hranu neuděláš. Broušení začni na středu původní drážky a rozjížděj do stran. V Deckeru je oběžné kolo vysoké možná 15mm, tak se pokusím vyrobit delší pero a posadit to na větší plochu. Náhledem na internet jsem zjistil, že sehnat dneska blbé úsečové pero bude problém. Krabičku s klínky jsem nějak nenašel, musím si poradit.
Tak ať se daří Luboš



P1011260.JPG
 Komentář:
 Velikost:  39.45 kB
 Zobrazeno:  131 krát

P1011260.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 600
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2020, 11:53    Předmět: Citovat

Ještě vzkaz pro Celerona.
Nerad bych tě blbnul, ale podívej se jak je udělaná ta tvoje Narex. Co jsi matně vzpomínám, tak u té Narex 150 co jsme před lety opravovali tak tam byla dvě kuličková ložiska a velké ozubené kolo bylo lisované na hřídel, nechtělo to jít od sebe. A ještě hloubka lisování měla vliv na vůli zubů. Taková divná konstrukce. Tak vůle u tebe může být na pastorku nebo v zubech. Nečekal bych a prověřil rozsah škod aby nebylo pozdě.
Ahoj Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2020, 15:19    Předmět: Citovat

Pokial nieje pastorok na rotore na klinok a zaisteny maticou alebo nalisovany, taku flexu ked sa pokazi rovno zahod.
Flexi co mam som rozobral, bud podlozil tanierove koleso alebo lizol z priruby aby sa zmensila vola v ozubeni, nasledne koleso a klinok zalepil loctite628? Zeleny husty. Ako napln mazivo PZO P polotekute urcene na dane veci. Samo pri vymene pekne vymyt prevodovku.

https://oleje-a-maziva.heureka.sk/mogul-pzo-p-1-kg/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 600
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt říjen 05 2023, 8:58    Předmět: Citovat

Zdravím Bastlírnu.
Tak po několika letech došlo na další flexu, tentokráte další B+D. Rotor a komutátor v pořádku, ozubení neojeté. Vůle je v peru hnacího kola a v ozubení. Na nové pero jsem použil materiál z pily na chmel, která měla sílu 3mm, stejně jako pero. Podle jiskry při broušení to žádná nočníková ocel není. Pilník se sice chytá ale nerad. Tak jsem to opracovával broušením. Na obrázku od ruky je vychytávka tvaru pera, které zasahuje zobáčkem až pod ložisko. Zobáček zajistí, že se pero při naklepávání oběžného kola nešprajcuje. Proto to vlastně celé píšu. Pero je napasováno v celém profilu drážky hnacího kola aby nemohlo vyjíždět odstředivou silou. V plastovém víku, před hlavním ložiskem brusného kotouče jsem zvětšil díru z 19mm na 20mm abych nemusel stahovat ložisko při vkládání špingle do víka. Protože byla na můj vkus značná vůle v ozubení podložil jsem ložisko podložkou 32x26x0,42. Vypadalo to dobře. Bohužel při finálním dotažení jsem zjistil, že vůle v ozubení je malá. Vystřihnul jsem z papíru 0,15mm těsnění pod víko a vylochoval 4 otvory pro šrouby. Tím se vůle v zubech zvětšila na správnou velikost. Protože na mazání používám směs vaselina, olej, Molyka tak těsnění navíc zabrání pronikání maziva ven. Molyka je v podstatě grafit + molybden.
Luboš



klínek.jpg
 Komentář:
 Velikost:  8.06 kB
 Zobrazeno:  42 krát

klínek.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt říjen 05 2023, 10:26    Předmět: Citovat

Ty pily řežou v hlíně a šutrech, to opravdu bláto není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund