Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lokalizace přerušeného kabelu v zemi
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31828
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 21:06    Předmět: Citovat

niko231 napsal(a):
...Jestli byl někdy kabel spojován nikdo neví, neboť kamarád má zahradu cca 10let. Napojení na souseda není možné. Je mi jasné, že kopání bude, ale chtěl jsem nějak diagnostikovat svépomocí kde. Nikdo z Vás by nebyl nadšený si rozkopat zbytečně část zahrady. ...
Stejně se tomu vykopání po celý dýlce NEVYHNEŠ - protože to budete chcačky nechcačky muset vykopat ty nebo tvůj kamarád celý. A proč? Protože i když to přerušení najdete, tak se to pokusit naspojkovat a zazáplatovaný místo zase zpátky zakopat je ten nejpitomější nápad, jakej můžete dostat. TEN KÁBL SE MUSÍ VYMĚNIT CELEJ - A POLOŽIT NOVEJ SE MUSÍ TAK, ABY HO ZNOVU NEMOHLO ŽÁDNÝ MALÝ POSUNUTÍ OHROZIT = do chráničky, podsypat a zasypat pískem minimálně 10-15cm pod i nad, na to položit signální fólie atd. Jestli ho nějakej doveda jen tak hodí do rejhy v zemi a zahrne vykopaným materiálem, tak potěš koště - během pár let se můžete těšit na reprízu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 22:59    Předmět: Citovat

niko231 napsal(a):
... Myslel jsem, že někdo z Vás třeba podobný problém již řešil.
Podobný problém jsem řešil. Měl jsem v trase dvě spojky. Spojky pod zemí vyhořely. Byly různé nedefinovatelné odpory a svody mezi vodiči navzájem i mezi zemí. Tudíž metoda měření indukčnosti či kapacity asi u tebe nebude úspěšná, protože zkrat ani rozpojení nejsou dokonalé.

Pokud nechceš kopat naslepo, nejlepší by byl nějaký reflektometr. Umožní ti s relativně malou chybou (tak asi 2 až 5m na 100metrech) určit místo poruchy - pokud znáš celkovou délku a trasu kabelu. Bohužel reflektometr není běžný měřák.

Bez reflektometru můžeš použít metodu půlení úseku. Překopneš kabel v polovině a měříš, na které straně je porucha. Výhoda je, žes ušetřil min. 50m kopáníSmile. A pak dále půlíš až narazíš na poruchu. Nevýhoda je, že budeš muset na každém překopnutém místě použít další spojky, což je zdroj poruch. Zejména u hliníku je možnost pozdějších problémů celkem reálná ("tečení hliníku"). Zase ale budeš později vědět, kde máš nové spojky uložené, takže půjdeš na jisto.


Pokud máš podezření na posledních 10m, stačí kopnout tam a možná ušetříš 90m kopání.

Ono se asi nikomu nechce dělat kompletní překládku kabelu a dělat všechna ta technicky správná opatření jak píše EKKAR. Samotný kabel 4x6mm2 by přišel asi na 7-8 tis. Kč. To by ještě šlo - ale to kopání. Uf!

U spojek někde píšou, že jsou určeny jen pro Cu vodič. Jinde nepíšou nic, ale vypadá to, že s hliníkem se nepočítá.
https://www.elima.cz/obchod/1000529-sh0506-shark-kabelova-spojka-zemni-gelova-do-1kv-ip68-3-5-x-15-6-mm2-etelec-italia-p-9767.html


Tak si to přeber.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr-p10



Založen: Jul 09, 2008
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 5:49    Předmět: Citovat

nenapsal co to je za kabel ale místo porušení se dá najít s přesností do 0.5 metru spojení u mědi není problém u hliníku je to horší je třeba pájet nebo svařit vlastní spojka a izolace spoje není problém je třeba dát pozor na vlhkost, spojek jsem dělal desítky jak na kabelových trasách tv. tak na silových kabelech měnit kabel je ta poslední možnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
niko231



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 418
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 6:39    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že mám připojený PEN na straně elm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 9:25    Předmět: Citovat

Ve druhé větě prvního příspěvku vidím hliníkový kabel. Přesnost určení poruchy závisí na přesném určení celkové délky kabelu. A kde začít kopat kromě toho záleží i na poloze a tvaru kabelové trasy. Nebývá to vždy jen přímka.
V případě, že je porucha v pásmu do 10m od konce, je to samozřejmě jednodušší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 9:57    Předmět: Citovat

Kabel určitě vyměnit. Už jen proto že je to TNC a PEN má nedostatečný průřez.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 11:23    Předmět: Citovat

Proč?
citace:
cca 100 kabelu AYKY 4×6mm
Opravdu je 6 mm málo? Já jsem se nedočetl (nečetl jsem celé), na co to používá, ale asi doteď to nikdo neřešil, protože to tam prý bylo 25 let. Prostě opravit na místě, správně zaizolovat a potom přemýšlet, jestli bude chtít nových 100m kabelu 5x6 či co. Je to prej kamaráda a ten asi vyhazovat prachy zatím nechce.
Já bych samozřejmě dal nový a v chráničce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 11:59    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Proč?

Protože norma
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 13:20    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
...můžeš použít metodu půlení úseku. Překopneš kabel v polovině a měříš, na které straně je porucha.

Jde to i bez porušení kabelu - běžnou bezkontaktní zkoušečkou přes plášť. Jedna trvale přerušená žíla se připojí k fázi, ostatní spojí s N nebo PE. Místo poruchy se zjistí přesně, ovšem nutnost kopání sond zůstává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
niko231



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 418
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 19:17    Předmět: Citovat

Tak Achabovo řešení jsem již včera začal realizovat,
nechal jsem vykopat díru před brankou do zahrady až na kabel, od strany elměru pustím napětí a pokuď je tou detekční zkoušečkou zjistím napětí, mám ušetřeno cca 90metrů. Pak se případně udělají další výkopy. Bude-li to blíže k chatě, tak se naspojkuje nový kabel a lépe uloží. Jsou lisovací i šroubovací spojky na hliník i kombice měď-hlíník. přes jednotlivé žíly dám smrštitelnou bužírku s lepidlem a pak přes obnažené místo vrchní smršťovačku s lepidlem. Běžně se takto nastavují kabely k ponorným čerpadlům do vody. Pak místa spojení zakreslíme do mapy, pro případné problémy. Ten kabel AYKY 4×6 pro jistič 20A bohatě stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 21:03    Předmět: Citovat

Kdysi jsme hledali poruchu zemního kabelu. Byla to nějaká AYKY 3x120+70 mm², kde jedna fáze „utíkala do země“. Kabel jsme na obou koncích odpojili. Pak přijel gazík (GAZ69). Z jedné zapalovací svíčky se sundala fajfka a vývod se připojil k poruchové žíle. Nastartoval se motor a pak se chodilo s tranzistorákem po trase. Kde se příjem zhoršil, tam se kopalo. Našli jsme to. Zrovna v místě, kde na jaře nejrychleji slezl sníh...
Bude záležet, v jakém stavu ten kabel ve skutečnosti je. Jestli je ve zkratu, nabízí se i možnost, druhou (zkratovanou) žílu připojit ke kostře motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 22:54    Předmět: Citovat

My jsme před asi 15 lety našli vadnej (přerušenej a částečně na jedný straně zkratovanej) kabel násadou od lopaty a rázovým generátorem. To je verk, kterej do kabelu pouští VN prdy a v místě poruchy jsou ty průrazy obou konců nebo žíly navzájem docela slušně slyšet po opření násady lopaty o zem a přitisknutím ucha. Trefili jsme se na cca metr přesně. A víte, co to bylo? CYKY 4 x 25 skřípnul vymrzající kámen proti kusu betonu, co někdo hodil s hlínou do zásypu. Jo a kabel byl v pískovým loži pod fólií 60 cm hluboko.
No spojkovalo se, protože už tenkrát stál metr 4x25 necelý dvě stovky. Jede dodnes.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2020, 23:09    Předmět: Citovat

Bud máš trasovačku s jedným generátorom (pokial majú dve žili skrat) a pôjdeš po signále a kde signál prudko klesne tak tam je kábel prerušený alebo máš vypalovačku , kábel ňou v mieste poruchy prepáliš a obdobne ju nájdeš alebo keď toto nemáš tak si zavoláš buď kamaráta čo to má alebo špeciálny merací vôz ktorý ti porucchu nájde doslova na centimeter. kopanie po káble je taká kktina že až.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2020, 6:59    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
p32 napsal(a):
Proč?

Protože norma
Kterou normu před 25 lety máš na mysli? Wink
Ale ani to nehledej. Myslím, že to tam nikoho opravdu nezajímá. Pokud to jelo 25 let a chtějí to opravit, tak se nebudou koukat do archívu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2557
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2020, 10:28    Předmět: Citovat

Dal bych 1000-1500kč a nechal si poruchu vyhledat přístrojem o profíků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund