Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystalka pro chlapecka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:08    Předmět: Citovat

Syneček, aktuálně ukončivší II.ročník IT studia na místní VDA, měl vloni v rámci teorie elektroniky za povinnost absolvovat několik hodin praxe - dostali za úkol osadit a zapájet jednoduchou předem připravenou DPS s dvoutranzistorovým symetrickým AKO a s LEDkama v kolektorech. Celej znechucenej mi to pak donesl domů a prohlásil, že takovou pitomost, jako symetrický blikání 2 LEDek mi udělá na Arduinu během 15 minut programování a měnit periodu bude moct kdykoliv v jak velkým poměru si usmyslí, zatímco ten AKO z diskrétních součástek nikdy tak jednoduchej (!!!) nebude ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:10    Předmět: Citovat

Jinými slovy - výsledek rozhoduje. Ještě ty ledky mohl rozsvěcet/zhášet pomocí hodinového stroje s kyvadlem, že? Takže měl trochu pravdu, proč zas za každou cenu dělat věci složitě?
Fajn, vědět jak a co, ale když chceš výsledek, obvykle jdeš nejjednodušší cestou.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2559
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:17    Předmět: Citovat

Holt pokrok nezastavíš Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:18    Předmět: Citovat

Ono jim ještě nedochází, že celá ta fligna v učení je v tom, aby se jim propojilo zase trošku víc "neutronů" a získali nějaký další zkušenosti. To jim dojde až časem. No některým nikdy...


Tady jeden důchodce na CB, co je mu přes 90 taky neustále trénuje mozek. Takže když skončíme debatu, tak mu řeknu, že jsme mu dnes propojili tolik neutronů, že kdyby jel přes Dolní Rožínku, tak spustí jadernou reakci. No musel jsem mu to vysvětlit, i k když je to ve své prostatě blbost... Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:18    Předmět: Citovat

Svou první "krystalku" jsem si zjednodušil jak to jen šlo. Se skleněnou diodou, tel. sluchátkem a kouskem drátu jsem se vydal k okapové rouře. Okap se svodem byla anténa, uzemnění byl drát píchnutý do mokré hlíny pod okapem a mezi to jsem v sérii zapojil tu diodu se sluchátkem. S uchem u země bylo ze sluchátka cosi slyšet, ale rozumět nebylo. Mě to ale naprosto uspokojilo: "Jo, funguje to".
Lepší verze, o pár let později, už měla ladění, jeden trand - P213 - jiný jsem neměl, trafo z dráťáku a repro. To už jsem pak nějaký čas i poslouchal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:25    Předmět: Citovat

Já jsem měl sluchátko strčený v polštáři. Prostě jsem na to lehl a poslouchal, než jsem usnul.

Nejhorší je, když je dítě ve stresu, že mu rodiče vybrali povolání. Vyzkouším, nechce, nevadí.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2559
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:29    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):

Tady jeden důchodce na CB, co je mu přes 90 taky neustále trénuje mozek. Takže když skončíme debatu, tak mu řeknu, že jsme mu dnes propojili tolik neutronů, že kdyby jel přes Dolní Rožínku, tak spustí jadernou reakci. No musel jsem mu to vysvětlit, i k když je to ve své prostatě blbost... Smile

S důchodcema se na CB kecalo nejlíp. Vzpomínám na "dědu Dubějovice", když jsme žvanili po nocích. Ani nevím kolik mu bylo a ani jsem ho nikdy neviděl. Rád na to vzpomínám, mělo to svoje kouzlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:30    Předmět: Citovat

ako som pisal, nikto ma k tomu neviedol, neviem kde sa to vzalo Laughing
dceru bavi programovanie, matematika, fyzika , k nicomu ju nevediem ani nenutim , sama vie co chce Smile
neviem ako niekoho nasmerovat niekde kde nechce ist , ale mylsim ze to potom dopada tak ze ma clovek ING , podla IQ by som mu dal maximalne upratovat, nevie pracovat s PC , nevie vobec NIC! ale este aj dnes sa najde firma ktora ho zamestna a plati dost dobre (poznam minimalne dvoch vo svojom okoli). Takze kaslat na to co ho zaujima a tlacit na sebavedomie, a klamanie pri skuskach, podplacanie
za chvilu uz nikto nebude vediet nic, sme predposledna generacia, niektory este maju chut sa od nas nieco naucit, ptom to zakape a koniec.
hej , tlacit dieta do niecoho na co nema, doteraz mym zly pocit z toho ze som nedal vysku, ale platovo som nad tymi tupcami ktorych som spomenul - aspon to ma tesi , ze si firma vie ocenit cloveka co este nieco vie, aspon moja firma (aj ked dostat sa na poziciu trvalo roky, postupne krok za krokom)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:32    Předmět: Citovat

Krystalku jsem stavěl, s GA201, ale narazil jsem na nedostatek vysokoimprdelančních sluchátek - ty co jsem sehnal, byly jen od ruskýho "Sokola" a měly tuším 2x200Ω, takže krystalka ani nešeptala. Uspěl jsem až s koncepcí 1V1 resp 1V2, kdy jsem před krystal/diodu umístil aperiodickej vf předzesilovač a za detekcí jsem signál zesílil už jako nf natolik, aby šel použít pomocí nízkoimprdelančního sluchátka resp. repráčku - to už mi hrálo, i když jen 1 stanici na SV a nešlo to nijak přeladit - i když jsem měl proměnlivej kondík. Jenže to jsem tenkrát ještě neuměl dopočítat LC kmitavý obvody a ladicí obvod k tý krystalce jsem dělal pokus-omyl, takže byl skoro zázrak, že jsem se zvoleným poměrem součástek zrovna trefil tam, kde bylo aspoň něco zachytitelný. Co mi nikdy nechodilo anebo sice chodilo, ale ne tak, abych se tím mohl chlubit, byly superreakce, audiony a reflexní přijímače. Prostě kladná zpětná vazba nikdy nebyla můj kamarád. Daleko častějc jsem hvízdal, vyl a kvílel než přijímal. A následovně zase se superhetama jsem se poměrně vyřádil, i když takovej Klabal s plošnýma indukčnostma byl zrovna docela svéhlavá potvora ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:48    Předmět: Citovat

Ani nepřípomínej Very Happy Já hvízdal, kvílel a bručel s MBA810. Neměl jsem jak dělat DPS, prostě jsem provrtal plastovou destičku, nasázel součástky a z druhé strany dráty pospojoval. Jenže jsem měl boucherotův člen přizemněnej u vstupu! Jeho smysl jsem ještě nechápal, takže jsem ty dvě součástky úplně ignoroval. Tudíž ať jsem dělal co chtěl, nějak to kvílelo pořád. Už jsem byl v koncích, tak jsem koupil všechny součástky znovu a postavil ještě jeden. Ovšem choval se úplně stejně!
Pak mi došlo, že jediný, co jsem jestě neudělal je odpojení toho boucherota.
A nastalo nádherné ticho! To byla nádhera! Vůbec jsem nevěřil svým uším! Tak jsem si pak zas nějaký čas myslel, že ten boucherot je jen na škodu. Jo, cesta to byla křivolaká Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 23:07    Předmět: Citovat

Já jsem velmi rychle zjistil, že tu krystalku ruší malý DC motorky. Nejlépe ty trošku opotřebený. Takže jsme přijeli na chatu, já namotal hromadu drátu po stromech a připojil to na DC motorek a na plochou baterku.

No, a pak jsem jen pozoroval chataře, jak zahazují tranzistoráky...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 4:23    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
pak jsem jen pozoroval chataře, jak zahazují tranzistoráky...

Ty jsi byl taky speciální dárek.

Okolo těch hádek jestli tohle ne a tohle ano, myslím že to je záležitost dlouhodobá a systematická, ne že se někdo najednou zblázní a v nějaký křeči odtáhne už předdeformovaný dítě od šmatlafouna k nějakýmu čudu a přitom se slavnostně tváří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 6:16    Předmět: Citovat

sorry, asi zbytečná námaha, buď se chytne sám nebo lépe ať se potomek věnuje počítačům, uživí ho a mají perspektivu
no ale když jinak nedáš...první krok jsou citlivá sluchátka (ta vysokoimpedanční) to je základ investice
a druhej učebnice od Šraita: Od krystalky k modelům s tranzistory Wink
https://antikvaryat.cz/kniha/srait-pavel-od-krystalky-k-modelum-s-tranzistory-1985-1028866

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 6:40    Předmět: Citovat

citace:
celá ta fligna v učení



Přesně tak, nejen vědomosti, ale také zručnost se musí trénovat, napíchnout arduino na USB zvládne i opice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 9:17    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Já jsem velmi rychle zjistil, že tu krystalku ruší malý DC motorky. Nejlépe ty trošku opotřebený. Takže jsme přijeli na chatu, já namotal hromadu drátu po stromech a připojil to na DC motorek a na plochou baterku.

No, a pak jsem jen pozoroval chataře, jak zahazují tranzistoráky...
Tátu v jeho druhým bydlišti (po rozvodu s mou mámou) po Plyšovým převratu děsivě stolicoval sousedovic synáček, kterej se vyžíval v tuc-tuc muzice reprodukovaný masivním "armageddonským" sound-systémem v jakýsi šunce dovezený zpoza ex-železný opony. Trošku jsem se poptal, jakým způsobem to "krmí", protože vestavěný autorádio nemělo CD mechaniku a kazetová mechanika byla vylágrovaná (autem běžně jezdil do města a nebyl problém mu nakouknout "do kokpitu"). No a zjistil jsem, že hošík používá k přenosu signálu z "discmanna" TRANSMITTÉR, což byla v tu dobu u nás horká novinka - a já pojmul zákeřnou myšlenku ... Dvě BFR90, vzduchová cívečka namotaná podle Jeníka Klabalojc na vypálenou trubičkovou pojistku, pár odpůrků, pár keramickejch kondíků, varikap, potenciometr, starý "kácéčko" s odporem v emitoru a kondíkem jako "laviňák", kus drátu jako anténa - a už to jelo, klučík si už nezahrál víc jak jednu písničku v kuse, protože stačilo aby spustil to svoje rámusidlo - a tatík mohl za okýnkem v garáži začít pomstychtivě kroutit potenciometrem ladění kmitočtu, dokud se z onoho rámusícího soundkrámu neozvalo příšerný vytí zachycenýho signálu mojí rušičky ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Celkovej výkon byl takovej, že to při napájení 12V adaptérem smetlo příjem FM zhruba 100m daleko, modulace nastavená tak, aby spolehlivě pokryla víc jak 200kHz kolem nosný, ale naštěstí tatík byl soudnej a nenechával to běžet moc dlouho, navíc to vždycky ladil jen tam, kam si hlučnej postpubescentní soused předtím naladil svůj transmitér = do místa v pásmu, kde běžně nevysílal žádnej v daným místě zachytitelnej komerční vysílač, takže opravdu jedinej komu to mohlo vadit, byl sám randálník ... A už ani nevím, kam ten přístrojek přišel po tátově smrti - v dědickým řízení se neobjevil ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 19, 20, 21  Další
Strana 3 z 21

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund