Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystalka pro chlapecka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 10:09    Předmět: Citovat

To pletivo na králíkárnu je dobrý Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 13:21    Předmět: Citovat

A teď si představte všeobecnou špionománii z počátku padesátek, kdy už jen samotné vlastnictví-držení jednoho páru inkurantních německých LS50, byl těžký trestný čin.
Radioamatéry, co aktivně působili v té době, upřímně obdivuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 13:59    Předmět: Citovat

Hele, Leošu, to nebyla jen atmosféra padesátek, nejen vlastnictví kompletního vysílače, ale i jen pouhý vlastnictví aktivních součástek vhodnejch ke stavbě vysílače bez povolení státní moci bylo trestný až do zrušení těchhle zákonů po roce 1990 ... Já si pamatuju, jak na mě koukali ještě v tom roce 1990 v prodejně součástek, když jsem chtěl tranzistory KF630 používaný v tý době do koncovejch stupňů síbíčkovejch "ruček" - jako by si říkali "máme od něj chtít licenci nebo nemáme?" - a to přitom už dávno platila novela zákona, povolující volný vlastnictví CB zařízení s výkonem do 4W ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 14:25    Předmět: Citovat

já se zas pamatuji to pohoršení v rajónu prostým držením ručky CB při ladění TV antény na střeše paneláku,
vysvětlujte někomu že je to "občanka" s vf výkonem 50 mW...(ano, správně: VKP 050 z půjčovny byla)
dostupnost téže hračky přineslo asi pražský jaro 68 a uvolnění poměrů, rok přibližně pasuje

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 14:45    Předmět: Citovat

V 69. jsem zamořoval okolí 5W na středních vlnách vysílačem s KU601, v okruhu 1km to bylo slyšet jako silná stanice Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 14:48    Předmět: Citovat

to čtu prvně, že by vlastnictví nějaký pentody v padesátkách podléhalo nějakýmu povolení.
Za Heydricha, to možná.
Bolševikovi bylo proti srsti vlastnictví magnetofonu a, nevím proč, požadoval registraci při prodeji krystalu. Ale zase třeba na rozdíl od dneška nevadily vzduchovky nebo travex nebo toluen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 14:53    Předmět: Citovat

To víš že je to ptákovina, možná tak v roce 50, ale to ten magor EKKAR na světě ještě nebyl, tak o tom nemá co kecat.

LS50 měl táta nějaký taky, ale RV12P35 byla ta správná vysílací lampa Very Happy

To je asi jako s mariánkou, pár LS50 byl trestnej, ale jedna se asi mohla ? Laughing
Ukázkovej výmysl demagoga, manipulátora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 15:12    Předmět: Citovat

namátkou pár čísel AR inzerce z roku 1955
je fakt, že 40-50 Kčs za LS50 bylo dost, holt si musel dvacet piv odpustit.



LS50.png
 Komentář:
 Velikost:  57.68 kB
 Zobrazeno:  51 krát

LS50.png



LD15.png
 Komentář:
 Velikost:  28.94 kB
 Zobrazeno:  42 krát

LD15.png



radar.png
 Komentář:
 Velikost:  29.71 kB
 Zobrazeno:  36 krát

radar.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ignaciusjreilly
Zablokován


Založen: Jun 30, 2020
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 18:05    Předmět: Citovat

Sakra chlapi, kdyz to tady ctu, tak jsem asi celej zivot ilegalni:))

Z MEZ elektronika jsem udelal vysilacku a delal s tim blbiny v antene napichnuty na panelaku.

Pak, kdyz jsem videl merici auto s chudakama vojakama na silnici, co vedla z mesta a rekl to spoluzakovi na zakladce, co byl vyrazne lepsi nez ja (a on rekl vyser se na to), tak jsem prestal.

Nechte toho, mam rodinu. Cakrys...........

Vsechno co udelam, je spatne. (njn svoboda)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 19:20    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
to čtu prvně, že by vlastnictví nějaký pentody v padesátkách podléhalo nějakýmu povolení.
Za Heydricha, to možná.
Bolševikovi bylo proti srsti vlastnictví magnetofonu a, nevím proč, požadoval registraci při prodeji krystalu. Ale zase třeba na rozdíl od dneška nevadily vzduchovky nebo travex nebo toluen.
Při nákupu mimo ofiko prodejnu ti to nikdo samozřejmě za trestný neoznačil - protože by se sám vystavil stíhání. Ale pokud někdo inzeroval prodej součástek vhodnejch pro vysílání, podle tehdejších zákonů musel mít vysílací licenci a odpovídal i za to, že to neprodá nikomu kdo takovou licenci nevlastní. Pokud jsi "to" doma měl a nikdo další o tom neměl páru, tak ti samozřejmě nic nehrozilo úplně stejně jako když jsi měl léta za trámem pistoli "po Němcích" i s nábojema. Dokud jsi ji vydržel mít jen schovanou a nikomu ji neukazoval ani z ní potajmu nestřílel, nehrozilo ti nic (a nehrozí v podstatě ani dneska). Ovšem v případě, že jsi se pokusil něco smontovat a "vyjet unlis" na pásmo, tak to byl trestnej čin hodnocenej podle paragrafů o ohrožení bezpečnosti republiky. Podobně dopadli i tací, co se přichomejtli jakýmkoliv zaviněním do nějakýho vyšetřování a tyhlety věci se u nich našly - rozšíření stíhání o paragrafy o ohrožení bezpečnosti státu. A tvrdit tady jako Danhard že to není pravda je srovnatelný s popíráním holocaustu - v zákonech ČSSR ty ustanovení byly a docházelo k obviněním a odsouzením podle nich. Ano, za Ády Čalouníka se za to rovnou střílelo nebo minimálně posílalo do trestnýho lágru, za komančů za to byly roky basy navíc.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 20:08    Předmět: Citovat

Nechci se hádat.
Akorát nenacházím rozumné důvody, proč by mi OK2VI v téhle věci lhal a proč měl všechny tyhle choulostivý věci uskladněný v chatě 4km odsud, co byla napsaná na jeho bývalou paní.
Jako držitel povolení na áčko, by přeci nemusel všecky ty báně, všelijaký ty LS, SRS, QQE, různý jiný americký krávy a k tomu další příslušný věci, skladovat na tajňačku.
Ale tak je možné, že kvůli jeho čilému, neskrývanému styku se zahraničními pacienty lázní /byl to MUDr., balneolog/ mohl být pod dozorem, kdykoli mu mohli profilcovat kvartýr a pak ho tahat na nudli.
Mně se tím moc nechlubil, jen kdysi zmínil hodně špatný zkušenosti s funkcionářema Svazarmu, že si mám na tu partu dávat pozor. Věděl, že se občas slézám s hifistama ze Zlína.
Možné je/bylo v padesátkách asi všecko. Naši taky vykládali věci, co se jim jen těžko věřilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 22:10    Předmět: Citovat

tak ani já si nepamatuju rok 1950. Myslím že bazírovat na LS50 by bylo zbytečný, stejnou službu by v případě potřeby prokázala jakákoliv větší trioda nebo pentoda z rádia, po roce 55 pak z TV. Vydávat povolení na ladičáky, špulky drátu a elyty snad taky nikoho nenapadlo. Naopak aktivisti schopní postavit 50 W zesilovač a ozvučovat náves byli asi vítáni.
Okolo 1975 už to můžu potvrdit osobně, že držení aktivních prvků vhodných pro vf emise bylo bez jakéhokoliv dohledu. Jediná věc, kde pitomej soudruh trval na registraci, byly krystaly (pro modeláře), zřejmě jim někdo blbě vysvětlil, že bez toho nikdo vysílač nepostaví.
Edit:
https://www.epravo.cz/vyhledavani-aspi/?Id=27509&Section=1&IdPara=1&ParaC=2

Tím je to doufám jasné. "Soubor" není elektronka jako taková.
Ovšem v té sprosté době připouštím, že bylo možné problémovému soudruhovi ten soubor podstrčit. Což bylo asi možné i daleko pozdějc, když už tyhle idiotské vyhlášky neplatily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 0:04    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jediná věc, kde pitomej soudruh trval na registraci, byly krystaly (pro modeláře), zřejmě jim někdo blbě vysvětlil, že bez toho nikdo vysílač nepostaví.

to můžu potvrdit z osobní zkušenosti.
Někdy kolem roku 86 po mě chtěli v modelářské prodejně na Novém náměstí v České Třebové při nákupu krystalů občanku a údaje z ní zapisovali do nějakého blanketu, který jsem nakonec musel podepsat.
Tehdy se to prý posílalo na krajskou pobočku (asi ČTÚ nebo jak se to tehdy jmenovalo) do Hradce Králové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 1:39    Předmět: Citovat

Vláďo, nepleteš si to s nějakým jiným rokem nebo městem? Já jsem třebovák od roku 1980 a v tý době jsem od "novka" bydlel asi tak na dohození zhnilou erteplou - a to bez rozběhu, protože jsem bydlel v tom dlouhým nízkým "pětivchoďáku", kterej leží podél chodníku mezi Novým náměstím (ex-Náměstím míru) a dnešní Billou prakticky hned za bejvalou "trávnickou hospodou" - dnes tam je Qanto. A na "novku" v tu dobu žádná modelářská prodejna nebyla, ani Elektra - modelářský prodejně šéfovala paní Hájková pod podloubím v Hýblovce naproti zadní části kostela, hned vedle bejvalýho Supraphonu šéfovanýmu paní Süsserovou - a Elektře vládnul starej Gregar na tehdejší Leninově, dnešní Nádražní ulici hned vedle "kachlíkárny" čili "esenbárny" směrem do Starýho náměstí (ex-Náměstí sbratření). A Hájková pouštěla modelárnu až poměrně dlouho po Plyšáku, když to tam přešlo do soukroma a trafiku si tam otevřela paní Lukašovská. Něco z modelařiny pak přešlo skutečně na Nový náměstí do prodejny hraček, ale rozhodně to bylo až dlouho po tom, co přestaly ty idiotský zákony o vlastnictví aktivních dílů vhodnejch pro stavbu vysílaček platit. Jediná radioamatéřina poblíž Novka byl střešní cubical quad starýho Špatenky na tom 5-patrovým činžáku na rohu náměstí u lékárny, vlastně vedle ulice ex-Fučíkova - dnes Habrmanova mezi náměstím a Besedou - na ten systém jsme se jako kluci chodili z "novka" koukat, jak se točí, když starej Špatenka "zendil" po pásmu, ale to bylo taky ještě dávno před Plyšákem ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 12:51    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Něco z modelařiny pak přešlo skutečně na Nový náměstí do prodejny hraček, ale rozhodně to bylo až dlouho po tom, co přestaly ty idiotský zákony o vlastnictví aktivních dílů vhodnejch pro stavbu vysílaček platit

je možné že to byla ta "hračkárna" už je to hodně dávno,
měli tam ale taky modely vláčků, stavebnice letadel, ovládání na letadla, Škodovku na dálkové ovládání na 27MHz a k těm krámům tam měli sady krystalů pro změnu kmitočtu "kanálu" soupravy.
Tam jsem ty krystaly kupoval i s příběhem, který jsem popsal výše.
Netvrdil jsem, že to byla amatérská prodejna, ale pouze tam prodávali i potřeby pro modeláře.
Pokud se dobře pamatuji byl tam ve výloze i žhavík MVVS . . .
a co se týká roku, určitě to byl rok 1986 . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Další
Strana 20 z 21

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund