Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Párovaní tranzistorů BC560
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 9:33    Předmět: Párovaní tranzistorů BC560 Citovat

Ahoj,

v priloženém obvodu mikráku je nutné zpárovat dvojici tranzistorů (T2 a T3). Chci použít BC560. Potřebuju u nich mít obdobné parametry Ube a HFE (beta).

Prosím mohl by mi někdo poradit jak toho docílit v domácích podmínkách?

Mám jen multimetr (kde je možné měřit pouze HFE parametr) a signálový generátor...

Schéma je i zde:
https://billthompson.us/bt/sch/cmc5-schematic.jpg

Děkuji za vstřícnost.

M.



Schem.jpg
 Komentář:
 Velikost:  151.37 kB
 Zobrazeno:  199 krát

Schem.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 11:12    Předmět: Citovat

Ube zmeriaš na ktoromkoľvek multimetre na diódateste.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 11:53    Předmět: Citovat

Dobré tranzistory jedné série a jednoho dobrého výrobce, mívají rozptyl Ube zanedbatelný.
Musí se měřit stejnosměrně, na několik hodnot Ic a tu možnost stejně nemáš.
Předpokládám, že Ti případně nejde o prosté napětí Ube daného přechodu, to má každý kus daného typu stejné, ale o prahové napětí Ube při určitém Ic - v tomto pracovním bodu.
V tomto zapojení stejně není shoda Ube až tolik podstatnou podmínkou.
Důležitější bude shoda R5=R6. Taky bude dobře, vybrat stejné D3=D4. Není důležitá přesná hodnota, ale shoda.
Vyber si ty BCčka od ONsemi, NXP, nejhůř asi Fairchild a spáruj je jen na betu. Ty nejdražší mají zpravidla nejmenší rozptyl obojího.
Na lepší pár, než asi 10%, budeš potřebovat asi 10-15 kusů.
Ten BC264 je ještě k sehnání? Není tady vybíraný na šum, v tomto konkrétním pracovním bodu, náhodou?
Na ty BC550/560 si fakt dej pozor, kde je bereš, protože dneska už ani ty BC nejsou, co bývaly.
Původní Siemens BC414/416 byly už geneticky velmi nízkošumová řada a bude těžké se jim dnešní produkcí přiblížit.
Jestli máš někoho známého v Polsku, tak tam se pořád dají koupit jejich výborné licenční CEMI, stejně dobré jako Siemens.
Nejlepší zkušenosti ohledně kvality, rovnoměrnosti výroby a skutečně nízkého šumu mám s výrobky NXP, bývalý Philips. Srovnatelně ONsemi, ale těžko se shánějí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 12:19    Předmět: Citovat

Díky moc. Jeden stavitel mikráků mi doporučil BC557B od NPX, prej sou hodně nízkošumové… Půjdu asi touto cestou.

Jinak těchto mikráků jsem postavil už asi čtyři a neměl jsem problém s něčím, co by mi v signálu vadilo (i za použití BC560). Oproti lampě je toto hodně hodně tichý obvod.

Nicméně právě teď stavím mikrák s dvěma výstupy (dvě desky v mikráku) - zvlášť výstup z přední membrány a zvlášť výstup ze zadní membrány a tak bych chtěl ty dva obvody mít co nejvíc podobné.

BC264 mi poslal známý z Polska, fungují parádně. Nevybíral jsem nic.... Jak říkám ty mikráky jsou hodně tiché a ideální na nahrávání tichých zdrojů.

I ten oscilátor funguje parádně. je možné docílit až 100V polarizační napětí. Nic mi tam nedělá paskvil, tak jsem tu desku asi navrhl dobře Smile

Díky za info o Ube!!! R5, R6 jsem pároval. Diody ne (někde jsem četl, že to nedělal ani Schoeps, čemuž by odpovídaly i poznámky u schématu). Stejně tak jsem pároval R2 a R3, a taky C2 a C3.

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 13:10    Předmět: Citovat

BC557B šumí víc, než BC560. 557 je "napěťový" výběr, kdežto 560 "šumový".
BC560C je o fous lepší BC559C, je to ostatně vidět i v DS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 14:30    Předmět: Citovat

JJ, díky moc. Těch BC560C mám cca stovku doma v šuplíku... Zítra je proměřím, osadím a pustím se do oživování obvodů a studiových experimentů se směrovými charakteristikami. Mohlo by to být fajn na nahrávání zkreslených kytar. Uvidíme.


IMG_20200630_180524.jpg
 Komentář:
 Velikost:  127.02 kB
 Zobrazeno:  154 krát

IMG_20200630_180524.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 22:59    Předmět: Citovat

Prečo tak zložito?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 6:09    Předmět: Citovat

Co složitě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 11:30    Předmět: Citovat

Ty samec, tohle radši nech.
Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 12:22    Předmět: Citovat

Párování těch výstupních tranzistorů má vliv hlavně na zkreslení, a to je u tohoto zapojení i tak poměrně vysoké, vzhledem k tomu jak pitomě je zapojený ten FET. Ale je to klasické zapojení ze 70. let jehož zvuková signatura se líbí Smile
Ale k té signatuře... Naprosto zásadní vliv na zvuk má vstupní FET. Musí mít především co nejmenší kapacitu gejtu, protože tahle kapacita přímo zatěžuje kondenzátorovou kapsli. A jeho šum vlastně určuje šum celého mikrofonu. Je ale potřeba brát v úvahu i tu vstupní kapacitu, protože ta s kapslí tvoří napěťový dělič a tak snižuje výslednou citlivost kapsle. Na této pozici bývá v levnějších mikrácích 2SK170 nebo jeho pajc, a to je snad nejblbější možná volba. Mnohem vhodnější je třeba 2N5484, který sice není klasifikovaný jako low-noise audio, ale v tomto zapojení bude i tak mít menší šum než jakákoli nejvymazlenější NOS 2SK170 za nekřesťanské peníze. Taky není vhodné aby tento FET měl moc vysokou strmost, s tím pak souvisí i podoba nelinearity převodní cháry a tímpádem charakter produkovaného zkreslení. Vstupuje do toho ještě další proměnná - polarizační napětí. Tady platí že čím vyšší napětí, tím vyšší citlivost a tímpádem větší odstup S/N, ale když se to přežene tak se kapsle prorazí. Nedojde k tomu většinou hned při oživení, ale až při vyšší vlhkosti vzduchu, třeba když do mikrofonu někdo zpívá bez kvalitního popfiltru, nebo venku, případně při vysokém akustickém tlaku (OH na bicích, přehulené kytary).
Mám vyzkoušeno že pro běžné noname čínské 1" kapsle je vhodné napětí tak 60-70V, rozhodně nejít ke 100V. Kvalitnější kapsle 797 Audio (dnešní Neumann, AKG apod) klidně těch 100V, např. původní staré Neumanny i 150V v pohodě. Musí se to měřit voltmetrem s co nejvyšším vstupním odporem, ideálně něco trochu profi co má 100Mohm. Nebo vzít multimetr s 10M Ri a dát si k němu sériově 90M, to dává dělič 1:10 s Ri 100M. Ten měnič se nedá vůbec zatížit, běžný multimetr s 1Mohm ti ukáže totální nesmysl. A je dost háklivý na přesné hodnoty součástek, takže defakto se musí každý kus při oživení doladit...

No je to asi nejprimitivnější jakš-takš funkční zapojení, ale vědy se okolo toho dá udělat dost Laughing

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 12:38    Předmět: Citovat

Jasne je to primitivne jednoduchy obvod...pro me funguje fajn, a to mi staci. Klidne sem hod schema mikraku, ktery je pro Tebe idealem.

Polarizacni napeti merim na diode D1 (pred 1M odporem) beznym multimetrem. U WGT k47 cinske kapsle nastavuji 60V. Mikrak je citlivy az az, rozhodne to neni na nahravky hlasitych zdroju. U Maiku k87 kapsle, kterou chci pouzit na tuto stavbu nastavim taktez 60V. Na zpev a nahravky akusticje kytary by to mohlo byt tak akorát.

Diky za tipy na jine Fety. Jeste mam doma asi 50ks 2N3819, ktere pouziva Neumann....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 14:05    Předmět: Citovat

vacek11 napsal(a):
Diky za tipy na jine Fety. Jeste mam doma asi 50ks 2N3819, ktere pouziva Neumann....

Pravých nebo těch "jako fairchild" pajců, kterých v posledních letech (nejen) číňan sype všude tuny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 14:27    Předmět: Citovat

No objednaval jsem je z Mouseru, tak verim, ze z tohoto zdroje jsou prave....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 14:42    Předmět: Citovat

V elektronice dávám přednost měření před vírou. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2020, 14:43    Předmět: Citovat

Nebál bych se použít třeba 2SK373. Sice má větší vstupní kapacitu, ale taky v DS zaručovaný nf šum 0,5dB.
Mouser míval a snad ještě má, slušný materiál.
MPSA18 Ons odtamtud, jsou oproti jakémukoliv nš bécéčku tichý jak bažina. Škoda, že nemají komplement.

Nevěděl by někdo, kde splašit 2N5461? Původně motorolácký p-jfet.
Nebo čím ho nahradit. Reguluje, dolní část děliče limiteru, ale nemá moc šumět. Ve fetech se moc nevyznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund