Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pulzní generátor XGO 010

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 22 2020, 0:38    Předmět: Pulzní generátor XGO 010 Citovat

Vážení, setkal jste se někdo s tímhle pulzákem? Nebo lépe, nemáte od toho dokumentaci?
Vypadá na nějakou malosériovku některý Tesly, asi si to dělala jen sama pro sebe. Na štítku není ani rok ani závod, kde to vzniklo.
Vevnitř jsou některý dost starý součástky, třeba elyty jsou směska TE980-993 s typama vyráběnejma ještě před touhle řadou. Ale jsou tam i modrý radiální, asi DDR. Starý NP usměrňovačky ale všechny trandy už křemík. Zenerky ještě šroubovací, velký skleněný diody, který jsem snad nikdy neviděl, jen červenej proužek, keramický kondíky tvaru tlustých vysokých obdélníků jen s popisem kapacity a napětí. Asi to bude počátek 70-tých let.
Nechodí v tom výstup B a obdélník se na rozsazích mimo nejvyšší tři na osciloskopu "klepe", nestabilní kmitočet. Na přepínači rozsahů jsou pouze na těch třech rozsazích svitky, na dalších jsou letitý elektrolyty s značně zpuchřelejma špuntama. Je v tom i pár hovňousů, kupodivu nepopraskaných.
První, co jsem odměřil je napájení, kupodivu filtrace ještě dobrá ale na jedný zenerce 1NZ70 je 5,8 V ale na druhý je skoro 9 V, což odpovídá minimálně 4NZ70. Rolling Eyes
Skoro všecky poťáky prskaj, černý hranatý přepínače se musi hledat poloha sepnuto. To si při generálce užiju. Bez dokumentace to vidím dost špatně...



XGO_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.02 kB
 Zobrazeno:  138 krát

XGO_1.jpg



XGO_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.35 kB
 Zobrazeno:  145 krát

XGO_2.jpg



XGO_3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.9 kB
 Zobrazeno:  163 krát

XGO_3.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po červen 22 2020, 1:44    Předmět: Citovat

... nemám, neznám, našel jsem jen k tomu něco ... dole ("Výsledek zkoumání") je reverzně zhotovené schema... zde.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 22 2020, 7:49    Předmět: Citovat

No parádá, zlatej člověk, díky moc. Já to hledal a nenašel nikde ani zmínku že existoval. V tom mým se už asi někdo šťoural, elyty plecháče nastojato jsou na plošáku vyměněný ale axiály kolem přepínačů jsou původní podle barvou napatlaných pájecích bodů. A je jich tam podstatně víc paralelně poskládaných z menších kapacit.
Já ho kdysi koupil za pár kaček někdy 1992, když se rozpouštěla Tesla Přelouč, takže jen u mě ty elyty hnijou 28 let a možná dalších 20 let to hnilo v Tesle, elyty možná starý pomalu 50 let, takže není se čemu divit, že to vůbec jede.
Začnu zdrojem proč je na zenerce podstatně víc, pak zkusím proč nejde výstup B a pak kontrola a výměna všech elytů. Bude to asi boj nalýzt, případně sehnat potřebný axiální elyty, ne všecko půjde nahradit radiálama. Taky axiály jsou řádově dražší než radiály a výběr nic moc.
Otázka je, jestli to ale vůbec generálkovat, už někdy v 80-tých letech to samý uměl jeden šváb myslím, že to bylo nějaký XR, publikováno hodně dávno v Amáru. Určitě sinus, trojúhelník a obdélník ale asi nižší rozsah a neumělo to nejspíš střídu na obdélníku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 23:23    Předmět: Citovat

Přece jen jsem se pustil do GO pulzního generu.
Vyházel jsem všechny radiální elektrolyty v napájení a dal nový. Většina měla 50-70% deklarovaný kapacity, ESR střídavě dobrý až mizerný. Nechal jsem jen ty dva velký v objímkách, viz foto. Ty byly jak nový.
Pak jsem seřídil napětí zdrojů 5V, 12V, -5V. Zajímavý, že jsem na zenerce 2NZ70 naměřil 6,3V a ne jako posledně přes 8V.
Pak jsem vyházel kondíky v generátoru kmitočtu. TC281, TGL, styroflefy a epoxyďáky měly většinou kapacitu správnou. Elektrolyty řady TE měly cca polovinu deklrovaný kapacity. Zajímavý ale je, že elyty starý řady TC byly všechny dobrý a to jim je odhadem možná 60 let od výroby. Vytahané svitkové kondíky se daly po přeměření použít.
Dal jsem nejdříve dohromady přepínací kaskádu základního generátoru z nových kondenzátorů TC205 a podobných ale i z těch dříve osazených . Trochu jsem si pohrál s nastavením skládáním kondíků na jednotlivých rozsazích aby pasovaly minima a maxima ke stupnici přepínače rozsahů.
Při testování rozsahů jsem zjistil, že v některých rozsazích docházelo k zanášení síťového brumu do signálu. Bylo to způsobeno zdrojem -5V a příčina byla opět vyšší napětí na již probíraný zenerce, kde to kolísalo dříve. Skrz nefunkční stabilizaci prolejzala pila z usměrnění. Po výměně zenerky vše ok, generátor přestal dělat interference se sítí. Všechny vstupní funkce jedou jak mají.
Zítra se podívám na další časovací stupeň co určuje délku pulzu a koncové zesilovače. A výstup trochu jede ale má nějak malý výstupní napětí a na vyšším kmitočtu zkresluje obdélník, B nejde vůbec.
Zatím jsem vyčistil vše kolem, rozebral potenciomery, vyčistil je a promazal. ovládání se úplně změnilo k lepšímu, vypadá to, že z něho budu mít ještě slušnej měřák.
edit: Tak jsem si dnes přečetl tenhle příspěvek a musel jsem ho opravit. Těch překlepů a nesmyslů... Příště až budu mít v sobě pár piv tak nebudu radši nic psát. Embarassed

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá červen 26 2020, 15:47, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 23:32    Předmět: Citovat

Number one
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2020, 7:36    Předmět: Citovat

Jo, Number one
Taky jsem se už setkal s tím, že na zenerce (1NZ70 a 4NZ70) bylo o několik V větší napětí a ještě nepravidelně kolísalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 27 2020, 0:23    Předmět: Citovat

Ach jo, jak jsem vyměřoval proč nejde výstup B tak jsem si někde škrtnul zemí na měřícím hrotu oscila. Pulzní gener začoudil, zasmrděl a mrtvola. Generátor frekvence tedy jede ale za ním až na oba výstupy jsou jen podivný DC úrovně. Je to celý stejnosměrně provázaný a kdoví co zkratem na zem odešlo, viditelná spálenina nikde žádná. Diody a odpory jsou dobrý, zatím jsem vytáhl dva KSY62 s profláklým přechodem B-E.
Taky jsem zjistil, že schema na srolnetu je kolem obvodu dýlky impulzu úplně špatně. No a proč nechodil výstup B už taky vím. Někdo, kdo se v pulzním generu kdysi rejpal přede mnou špatně osadil jednu KF507, která je vývodově pootočená proti ostatním. Musela se tak rozpálit, že se roztekla plastová distanční podložka na nohách tranzistoru. Futrál tranzistoru je žlutej a jsou na něm zbytky zkarbonizovaný spáleniny. Trand vypadá odporově OK ale má betu při katalogových Ic=10 mA jen necelých 10. Podle katalogu by KF507 měla mít betu kolem 35 jako mají další kousky, co jsem našel v zásobách.
Ach jo, když se nedaří, tak se nedaří, takový práce navíc...

Edit: Pulzák jede celej včetně výstupu B. Ty dvě KSY 62 jsem určite odprásknul šlusem na zem kolem hrotu sondy oscila.
Ale výstup B stejně nešel. Našel jsem dost blbou závadu která už asi trápila toko opraváře přede mnou, cermetovej trimr TP017 měl u jednoho vývodu prasklou a přerušenou dráhu. Keramický tělísko s napařemou dráhou a prasklá jen ta dráha, s tím jsem se teda dosud nesetkal. Náhradní nemám, pouze něco málo v TP112 ale ten je o dost menší.
Naštěstí není použitej jako třínohovej dělič ale jen jako dvounohovej stavitelnej odpor a tak jsem proklemoval vývody odporový dráhy a funkce obnovena jen je opačnej smysl změny odporu.
Ještě mě čeká oprava úhelníčků, který drží boční krycí panely pulzáku. Dva se utrhly, byly nějak blbě přibodovaný. Když to zkusím připájet PbSn, tak nejspíš sleze barva než se to pořádně Fe plech 200W kopytem prohřeje. Zkusím to přilepit Epoxy 1200, dosedací plocha 1,5 cm2 by mohla stačit.

edit2: Tak pulzák je hotovej a zpátky v měřícím regálu nad stolem. Happy face

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund