Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kirchhoffovy zákony
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Miller



Založen: Jun 21, 2020
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 6:46    Předmět: Kirchhoffovy zákony Citovat

Zdravím, jak se pracuje s K-zákony? Umím sice odříkat jak básničku ty dvě definice, ale nevím, co se s tím následně dělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 6:55    Předmět: Citovat

Úplně jednoduše. Vem dva různé odpory pro tebe asi rezistory . Jednou je zapoj sériově a pak paralelně. Pripoj je ke zdroji. Při sériovém změř na každém odporu napětí
U paral. proud každým odporem. Výsledky sečti a musí se rovnat napětí zdroje a odběru ze zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Miller



Založen: Jun 21, 2020
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 6:58    Předmět: Citovat

To je praktické využiží, jak se to ale počítá na papíře?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:08    Předmět: Citovat

Snad Ohmův zákon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:11    Předmět: Citovat

Potřebuješ mít nakreslené schéma nebo mít představivost a fotografickou paměť. Ale to první je lepší, zvlášť u obvodů, kde do uzlu vstupuje či z něj vystupuje víc proudů. To platí pro oba zákony.
Když nezapomeneš, že proud se nemůže z uzlu nikam ztratit ani se tam zázračně objevit něco navíc (1. zákon), musí součet proudů odebíraných z uzlu být rovný součtu proudů do něj přitékajících.
No, a pokud jde o napětí (2. zákon), ani to se mezi dvěma uzly obvodu nemůže cestou zvýšit nebo snížit.
Ale nyslím si, že tady je to vyložené dostatečně jasně, i s těmi obrázky.


Naposledy upravil Hill dne ne červen 21 2020, 7:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:11    Předmět: Citovat

Proč to potřebuješ vědět?
Jestli máš za domácí úkol vypočítat nějaké příklady, dej sem některý, ať se můžeme bavit konkrétně.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miller



Založen: Jun 21, 2020
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:23    Předmět: Citovat

To není o domácím úkolu... ale jde někam "žebrat o práci", a kámoš, co tam byl měsíc předemnou, tvrdí, že i toto po něm chtěli.

Abych řekl pravdu, rozumím té myšlence - proud/napětí se nemůže "vypařit", to jen energie se může "ztopit" třeba na odporu.

Abych řekl pravdu, uchází mi, k čemu je tato věc POČETNĚ vhodná - jako filozofickou úvahu ji chápu.

Prostě o tom chci něco vědět, ne tam jenom odříkat "...a duše její se vrátila."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:38    Předmět: Citovat

Praktivké využití to má hlavně tam, kde v zapojení hledáš závadu, někde něco naměříš, a ono to nesouhlasí s teoretickým výpočtem. Me každý výrobce píše do schémat proudy a napětí. A když už, tak rozhodně ne v každé větvi, jen v těch důležitých uzlech, kde tio napětí závisí na tom, jestli jse obvod pořed ním, obvod za ním, či oba v pořádku.
Možná ti to připadá zbytečné něco kreslit a počítat, mně zase připadá zbytečné se na to ptát při pohovoru, protože, aý to budeš potřebovat, dojde ti to samo, protože ty zákony znáš, jen si je bez konkrétní sizuace neumíš představit, jak se to dělá.
Ona elektrika i elektronika je nekonečné učení se, jak a kdy který zákon aplikovat. Právě to, že umíš ve správnou chvíli postupovat podle potřebných pouček a zákonů, vede k úspěchu.
Něco jako: "třeme-li ebonitovou tyč liščím ohonem, žáku Cartere..."
Zrovna tak se někdy bude hodit vzpomínka na pány Kirchhoffa, Ohma, Joula, Lenze, Maxwella, Hertze, Thèvenina a další.
Použité správně a v pravou chvíli jsou tyto vzpomínky náramně užitečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:40    Předmět: Citovat

Pokud si to neumíš sám nastudovat a pochopit z daných odkazů, tak ti vysvětlování moc nepomůže. Prostě se na to vykašli a zkus to bez toho. Osobně bych se necpal někam, kde testují základní věci a přitom je neumím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 7:43    Předmět: Citovat

Kirchhoffové zákony sú ako slovná matematická úloha. Ak potrebuješ v nejakom obvode vyriešiť napäťovo prúdové pomery, tak si ten obvod prepíšeš do sústavy matematických rovníc a to napríklad pomocou tých Kirchhoffových poučiek. V praxi sa to však takto robí len málo kedy, je to skôr akademický prístup. Skúsený elektrotechnik pozrie na zapojenie, sčíta, odčíta, predelí či vynásobí zopár čísiel a má výsledok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 8:02    Předmět: Citovat

IMHO vysvětlovat to na obvodu s pár odpory - tedy rezistory - není až tak složité. Ale když tam budeš mít ještě nějaké kondenzátory a cívky, tak končí sranda a začne náboženství (vím o čem mluvím, vystudoval jsem FEL ČVUT ještě v době, kdy slovo "počítač" pro mne znamenalo zajít k dálnopisu, vyděrovat děrnou pásku a hodit ji do krabice).
Pokud to po tobě budou chtít s tím, že to pak budeš používat, tak tam raději ani nechoď.

Co je to za pozici o kterou se chceš ucházet?
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=922&t=929499&st=0&sk=t&sd=a&start=0&all=1

https://www.podnikatel.cz/clanky/co-delat-s-tim-kdyz-se-vam-na-pozici-programatora-hlasi-uklizecka/

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 8:38    Předmět: Citovat

Tiež som bol na jednom pohovore, kde na mňa vybafli otázku v štýle, že aké analógové signály sa používajú ako výstup senzorov v priemysle. Povedal som, že napätie, prúd, frekvencia. Nejak ma v tej chvíli nenapadlo, čo ešte. Dodali, že odpor. Vraj to bol dôvod, prečo ma neprijali.

Som rád, že ma neprijali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 9:00    Předmět: Citovat

Znal jsem jednoho frézaře - soustružníka, který měl elektroniku jako koníčka, a v práci za ním chodili elektrikáři pro radu (někdy se v tom hrabal za ně, řekl bych, ale nikdo to nepřiznal). Tak si ve čtyřiceti aspoň udělal výuční list elektromechanika, aby si mohl udělat padesátku, protože (na rozdíl od většiny jiných zaměstnavatelů) šéfy zajímalo, jak je kdo použitelný i na záskok, a nestyděli se to zaplatit.
Naproti tomu jsem kdysi dostal nabídku jít dělat k počítačům do státní správy, a tam jsem zjistil, že bych se dostal jen k myši se záměrným křížem na digitalizaci pozemkových map, k techice vůbec ne. Doporučil jsem jim tdy jednu, která už podobnou práci jinde dělala, a první dotaz zněl: "má maturitu v oboru elektro?"
Ze mě vylítlo něco v tom smyslu, nač je cvičené opici maturita, nota bene z elektroprůmky, když si šáhne maximálně na vypínač světla a tlačítka na myši, a dostal jsem odpověď, že to je tabulkové zařazení, že dělá s výpočetní technikou. V téže jsme přezkušovali profesory na průmyslovce z padesátky, tak jsem se zeptal na maturantku, která by radši neměla dělat nic složitějšího -a měli tam takovou. Jestli při maturitě přimhouřili oko nebo víc, nevím, (Cermat ještě nebyl) ale nastoupila tam.
Tém jsem chtěl říci, že ne vždy se při pohovorech ptají na věci skutečně potřebné, ne vždy mají zaměstnavatelé vůbec nějakou představu o tom, co práce na té konkrétní pozici obnáší. A taky, že znalost základů a jejich aplikace v praxi je výhodou, i když se to pak třeba dlouho po nástupu nevyužije. Jednou to přijde a co pak?
Každopádně, kdo o to místo stojí, by se neměl pohovoru vzdát. Šel bych do toho s tím, že třeba ten, kdo mě bude testovat, zná jen ty zákony, ale neumí si jejich využití představit vůbec, já už jo, takže mám šanci.
Až uvidím, k čemu mi to bude na konkrétní situaci, teprve se je naučím prakticky použít. To se ale ten zkoušející nemusí nikdy dovědět.

>>Samec: nepřijali, jejich chyba. A pan Ohm taky nevěřícně kouká na ty tupouny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 9:26    Předmět: Citovat

Opravuji svou předchozí odpověď. Rozhodně tam jdi, když už pro nic jiného, tak se aspoň dozvíš, jak takové výběrové řízení může vypadat. Pokud se tě zeptají na KZ, zeptal bych se, k čemu to budu na té pozici potřebovat a jestli na výpočet elektrických obvodů nemají program.
IMHO humanresourcesista (pokud nemá seznam otázek stažený odněkud z internetu a sám tomu nerozumí) možná takové otázky klade kvůli tomu, aby zjistil, jak na ně bude uchazeč reagovat a celkem nezáleží na tom co odpoví.
Nějaké výběrové řízení (ale ne moc) jsem absolvoval, byly firmičky kde bych si ani neopřel krumpáč o zeď, ale měli tam požadavky, jako kdybych se ucházel o pozici CEO ve Velké Modré nebo Malé Měkké.

samec napsal(a):
Tiež som bol na jednom pohovore, kde na mňa vybafli otázku v štýle, že aké analógové signály sa používajú ako výstup senzorov v priemysle...
Já bych spíš čekal odpověď "0/4-20mA případně 0-5V nebo 0-10V" pokud by na to někde přišla řeč. A byl bych schopen a ochoten se kvůli tomu pohádat.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4230
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 9:39    Předmět: Citovat

osobně se se zapojením využívající zákon pana Kirhoffa setkávám dnes a denně. Např srážecí odpor složený z několika sériových odporů pro snížení zátěže na odporu, nebo ve stejném důvodu, jako měřící odpor složený z několika paralelně. A těch případů je spousty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund