Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Anténa našikmo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 10:49    Předmět: Citovat

Aha, díky i za ten článek, to mně překvapilo jak je ta HB výkonná, no to jsou mi věci Shocked
Takže v krabičce vlastně žádný sym člen nikdy nebyl a nemá být, a stačí střední vodič koaxiálu připojit na ten jeden šroubek který tam je, a opletení na šroub co drží krabičku k ráhnu a je to... super! Very Happy
Díky moc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 12:28    Předmět: Citovat

Přidám jednu místně dost podstatnou výhodu antény HB9CV, a tou je výrazné minimum bočního příjmu v rovině zářičů téměř přesně na 90° od hlavního směru příjmu, což jde využít k potlačení případného rušivého bočního příjmu, hele:

a v rovině kolmé na zářiče je prakticky necitlivé na sklon ±40°

je tedy vhodná i do antény typu backfire. Je krátká, takže možná ani typ corner by nemusel být úplně marný
Tu backfire jsem viděl kolem roku 1980 v některé vesnici u Stříbra, podobně jako patrovou soustavu složenou ze 4 antén HB9CV nad sebou. Ty byly ale nejspíš symetrické a symetrickým vedením sfázované, protože svody vypadaly na dvoulinky (koaxiál tehdy ještě moc běžný nebyl). Více detailů jsem na tu dálku nerozeznal, tehdy jsem do těch končin jezdil vlaky a autobusy, což mi ani při opakovaném průjezdu neposkytlo dostatek času k bližšímu průzkumu. Nevím proto, jestli šlo o lidovou tvořivost, nebo tam v okolí měli nějakého radioamatéra se zkušenostmi s anténami, terý opravdu uměl. Tipnul bych si na toho borce, než na náhodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 20:28    Předmět: Citovat

Super! Díky za vysvětlení. "Boční" potlačení při vertikálu by se mi velmi hodilo, protože se mi tlučou dvě stanice.
Mám naladěno Rádio Spin 96,2 MHz vysílající z Olštýnské ulice 1 v Praze, 1kW V, a do toho se mi někdy tluče Vltava 96,1 MHz z Českých Budějovic, vysílač Kluk, která to sem pálí 40kW V.
Myslel jsem také že by to mohla být Vltava na 96,3 MHz vysílající z Chomutova (Jedlová hora), ale ta má jen 9,3kW a je v H.
Dipól mám na stojáka - V, tak to ona nebude.
Ale předvolbu na věži mám naladěnou ne na 96,2, ale na 96,15, tam je ten příjem trochu lepší, nešumí to tolik a je stabilnější. To je zajímavé...

V autě to je ale větší problém, u nás ve městě na různých místech a za městem pod kopcem než se na něj vyjede, příjem je slabý ž rádio i jen šumí, a pak zase to tam skáče jedno přes druhé, dvě sekundy Spin, dvě sekundy Vltava, to mně tak štve Evil or Very Mad ale asi s tím nic neudělám no... Evil or Very Mad Rolling Eyes Zřejmě i ta autoanténa bude na "dvě věci", je to takový šikmý asi 40 cm proutek. Tam by to mohla dělat i ta Vltava 96,3 MHz z Chomutova - Jedlové hory, čert ví odkud to sem leze Nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 21:29    Předmět: Citovat

Na stojáka ti žádný boční příjem nepotlaří, jen odzadu (viz druhý diagram) Leda bys ty antény použil dvě, stejné slouhími kabely je sfázoval, namířil je na slabší vysílač a jejich vzájemnou vzdáleností nastavil směr bočního příjmu, pterý chceš potlačit.
Ale v okrese Praha - východ bys měl pořád mít ten místní vysílač mej,=mě o 10 dB silnější, než nějaký u Budějic. Odsměrování by pomohlo, leda bys byl někde od Jevan či Mnichovic. Od Lysé nad Labem už jednou anténou neodsměruješ ani decibel. To především. Takže fyzikálně to asi bude jinak.
Další chybou může být anténní zesilovač a křížová modulace v němm případně může vznikat v prvnim stupni tuneru s neladěným vstupem. Ty průměrné a podprůměrné mají na nstupu obvykle jen propust celho VKV pásma nebo poihý zatlumený rezonanční obvod naladěný přibližně na střed pásma. Takový může nezvládat kolem Prahy i příjem slabých vysílačů klidně i o 5 Mhz frkvenčně vzdálených od hlavních vysílačů ČRo, třeba zrovna Vltavy na 104,5 nebo 105 MHz, ty jsou o nějakých 120 lm blíž, než Budějice.
Zkus to s jiným tunerem, než začneš blbnout s anténou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31841
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 21:46    Předmět: Citovat

Zkus si taky vypnout automatický přelaďování na alternativní kmitočet (funkce AF) - když nejseš úplně přesně naladěnej na nosnou, snaží se rádio podle nastavenýho režimu AF hledat nejdřív přesný naladění tím, že "ujíždí" na obě strany od nosný pomocí AFC - a pak se snaží najít nejbližší alternativní kmitočet. U lepších rádií je možnost volby doby odezvy tohohle režimu aspoň ve dvou stupních plus úplný vypnutí přeladění. Já bych zkusil nejdřív tu funkci AF úplně vypnout, co to učuní.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 21:49    Předmět: Citovat

Z Budějovic na Prahu Východ sotva něco bude dosahovat. To má v cestě docela kopečky, Českou Sibiř, Blaník...
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31841
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 22:05    Předmět: Citovat

Asi se to tam někudy probije, když já tady mezi kopcema na dipól v okně relativně kvalitně chytám i Votice-Mezivrata.
A Pha-východ jsou i Čelákovice nebo třeba Stará Boule.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 22:47    Předmět: Citovat

Jasně. Signál z Mezivrat (713 m) chytíš, ale z Javořice (837 m plus asi 160 m stožár) ne? Jak jsi onehdá tvrdil?
Z vysílače u Budějovic má (například do těch Čelákovic) v cestě pěkných pár kopců, zrovna i ona zmíněná Mezivrata.
U nás (jsme na poměry Prahy vysoko, asi 365 m) z Mezivrat ani z Kletě (což jsou ty Budějice) nechytím lautr nic. Z Ještědu, z Bukové hory, z Radče u Rokycan, z Černé hory jo a pěkně, ale z těchto dvou prd. Anténa na střeše, typ nevím. Velká, asi devítiprvková.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: st červen 24 2020, 23:12    Předmět: Citovat

Hill: Aha, díky za vysvětlení. No, to už je trochu komplikovanější, dvě stejné antény nemám. Tak ještě můžu zkusit tu tříprvkovou anténu (jak jsem kreslil).
Tuner na výběr jiný nemám, mám jen výběr ze tří antén....
Mám pouze mikrověž Sony z roku někdy asi 1997-99?? na které rádio poslouchám.
Zesilovač tady nemám. Jen anténa a koaxiál. A ani v autě. Tam je taky Sony rádio, nevím jak staré. To už tam bylo.
Jako doma ten příjem tak nějak jde. Vedle toho svislého dipólu je úplně náhodou opřený o střechu půdy takový plechový vingl, nějakým způsobem ten příjem zlepšuje a stabilizuje. Asi působí jako nějaký reflektor, direktor či co. Kdysi jsem ho dal pryč a to pak bylo divení že stanice strašně šumí a skoro nehraje. Pak jsem si vzpomněl co jsem dělal a zkusil jsem vingl vrátit zpět kde byl - a rádio se rozehrálo jako předtím... Jinak by se to kvůli šumění poslouchat nedalo.
V autě mně to štve ale moc.

Hubert_79: Bohužel ta Vltava sem odněkud proleze, a to i dost silně, nahlas, jak píšu - při jízdě hlavně před kopcem a v stoupání to chrčí, pak dvě sekundy Vltava, dvě sekundy Spin jak se to mezi sebou tluče, a i když přijíždím k domu a zastavuju, tak hraje Spin dobře ale v místě kde obvykle zastavuju znova to přeskočí a nahlas místo toho hlasitě chrčí Vltava. Na hlavní ulici v dolíku, kterou projíždím autem to jsou rozdíly v signálu někdy už třeba jen během pěti deseti metrů!

EKKAR: Díky, takže vypnout AF. Ráno to zkusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2020, 5:05    Předmět: Citovat

Ten vingl může šikovně deformovat vyzařovací diagram antény a, ano, v podstatě se chová jako pasivní prvek antény. Teda může jak pomáhat, tak škodit, záleží na tom, kterým směrem od antény je, jak je daleko a jak nakloněný, jak je dlouhý... to už jsme ale v anténářská alchymie, která něco dělá u tebe, ale u souseda už to může být k ničemu. Nebo naopak.
U tebe by bylo nejlepší proladit celé pásmo přijímačem, který má aspoň indikátor síly pole, když už ne rovnou spektrálním analyzátorem. Podle (ne)poměru intenzity signálů různých vysílačů bys pak mohl pro stacionární anténu uvažovat aspoň o odlaďovači silného signálu.
V autě to ale použít dost dobře nejde.
Zkoušels už zobrazit přenosové trasy ve výškopisu ČR? Samozřejmě se zahrnutím výšky antén na vysílači i doma. Třeba se budeš divit, kolik toho překáží ve směru na slabší vysílač, a jak nemusí vadit ani zakřivení Země v trase od vzdálenějšího, ale silného a vysoko položeného s vysokým anténním stožárem. Na samotnou Prahu a hromadu malých vysílačů ve měsně spolehlivost programu klesá, protože nezahrnuje vliv budov v cestě signálu, natož odrazů o budovy jiné, které mohou zvláště u vertikálně polarzovaných signálů být naopak někdy docela užitečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2020, 7:44    Předmět: Citovat

V autě to sotva vyřešíš. Poslouchám (když jedu v Praze a okolí) Radio 1 (5 kW ze stadionu na Strahově) a jsou místa, relativně i blízko vysílače, kde to prostě nehraje. Popojedu kousek a šup, už je to dobrý.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2020, 21:17    Předmět: Citovat

Dobrý den, dneska jsem zkoušel příjem v autě, takže v něm mi to neruší 96,1 MHz (Budějovice - V), ale 96,3 MHz (z Chomutova - H).

S tím vypnutím AF podle EKKARA to budu ještě pozorovat. To rušení se děje pořád.
Hill: Je to opravdu taková duchařina. Ten výškopis jsem zkoušel, na Mapy.cz, od toho Chomutova je to v podstatě přímá viditelnost. Od Budějovic zastíněné dvěma kopci plus ten který vyjíždím, tak to v autě bude rušené od Chomutova.. Doma na mikrověžičce to ještě budu pozorovat abych se ujistil, ale vzhledem k tomu že dipól je čistě vertikálně tak tam to asi bude rušené od Budějovic.
Anténa je vzadu na autě, odkloněná asi 60° od vodorovné plochy. Zkusím teda proutek antény ohnout do stojata, aby byl čistě ve "V", popřípadě pak vyšroubuju proutek a dám místo něj delší prut od jiné antény (asi 85 cm).
Jak je to u těchto prutových antén, dělka prutu by měla být λ/4? Takže délku prutu bych měl zkrátit asi kolem 78cm? Díky.
Ohnout úplně svisle ho nemůžu, musel by být záse trochu šikmo - doma přes dvůr vedou nízko kabely a svislý dlouhý prut by se asi mohl vylomit z držáku při podjíždění. Tak ohnutý ke svislici, jen aby bylo možno bez problému podjet...
Domácí antény - pro mikro věžičku - vyzkouším obě co mám nově k dispozici, jak se budou chovat vůči ostatním stanicím (různé úhly příjmu), poslouchám i jiné, ale 96,2 asi nejvíc..
Dnes je příjem doma úplně fajn, nic tam ani při mírném rozladění neprolézá..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31841
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2020, 21:30    Předmět: Citovat

Autoanténu neohejbej, nemá to cenu, už tak je to uměle zkrácenej pahejl se zešilovačem v patě, šikmá poloha je lepší pro prudký změny orientace auta vůči místní vertikále a horizontu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 26 2020, 6:22    Předmět: Citovat

Tak jest.
V blízkosti velké ferromagnetické hmoty, jakou střecha, potažmo karosérie auta, je, se elektromagnetické pole zakřivuje. Jestli předtím byla polarizace vlny vertikální nebo horizontální, na to zase nijak významný vliv nemá. Ber to tak, že autoanténa musí umět pracovat v trvale se měnících příjmových podmínkách, a že konstruktéři její rozměry, umístění i vlastnosti zesilovače dotáhli tak, aby z antény dostali co nejvíc při přijatelných rozměrech i umístění, a v zesilovači pod patou antény maximálně omezili riziko křížové modulace blízkým silným rušivým signálem. Úplně ji ale vyloučit nelze, jde přece o relativně širokopásmový předzesilovač. Přitom se ale stále musí počítat s tím, že jedeš místy, kde ten signál prostě není, a funkce TA hledá jinou stanici vysílající signál RDS/EON, aby nějaký signál mělo. Když nedokáže obejít přírodní zákony, udělá to jinak.
Pokud jde o mikrověže Sony, nahédl jsem zrcátkem do léta polorozebrané MHC1600, v níž jsem jen měnil řemínky kazetových mechanik, a pak jen čekal, až budou laserové jednotky ve výprodeji (a jestli tento typ někdy byl, prošvihl jsem to): ve schématu je totiž FM FET frontend nakreslený jen jako černá skříňka, má zo syntézu a, jestli jsem správně identifikoval vedení ladicího napětí, tak má laděný i vstup. Více jsem to rozebírat nechtěl, tuner je stále hrající. Stejná vstupní jednotka se dávala do více věžiček Sony a její vliv na potíže s příjmem můžeme odložit stranou.
Pak zbývá jen ta duchařina, jako přemístění antény někam, kde bude vůči nežádoucímu směru příjmu zastíněná větší budovou nebo soustava více antén pro zlepšení směrovosti, resp, vytvoření minima příjmu z nežídoucího směru. Odlaďovač moc nepomůže, tak "úzký", aby nepotlačil současně i žádaný příjem, by se dal vyrobit a naladit dost komplikovaně a něco hodně by stál, hlavně pak čas strávený s jeho naladěním.
Přestěhovat se tam, kde to spolehlivě bude hrát tak, jak si představuješ, by ale bylo daleko dražší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31841
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červen 26 2020, 7:06    Předmět: Citovat

Jediným jakž-takž řešením je pořídit si opravdu výkonnou, tzn. úzce směrovou anténu na VKV a rotátor. Což ale kompletně vylučuje takový řešení použít ve formě "mobile" neboli na autě, protože i na baráku vzhledem k požadavku právě na tu úzkou směrovou charakteristiku příjmu to bude znamenat postavit "heblo" s rozměrama zvíci běžnýho osobního auta nižší třídy (takovej 14-prvkovej trojráhnovej Hirschmann zabere na dýlku necelý 4 metry, na šířku skoro 2 a na vejšku taky skoro 2) - a tohle zemědělský nářadí se musí mít možnost ještě nad tou střechou točit, protože na rozdíl od běžnýho dipólu to má příjmovou charku s hlavním lalokem širokým jen asi 10° - a dost dobře nevím, jak by se u něj řešila otázka změny polarizace H/V ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund