Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s výrobou DPS
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5652
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 19:22    Předmět: Citovat

Je to jednoznačně osvitem, halogenka produkuje málo UV světla, fotovrstva není dostatečně vytvrzená a smývá se i tam, kde by neměla, tj na vyvýšeninách struktury laminátu.
Zkrátka vývojka ti odplaví i část vrstvy, která by díky vytvrzení měla odolávat leptací lázni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 19:26    Předmět: Citovat

A jak ten osvit ovlivňuje neosvícená místa?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 21:46    Předmět: Citovat

Tak obětuj kousek destičky, neosvěcuj vůbec nijak a rovnou vyvolej a vyleptej...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červen 16 2020, 4:59    Předmět: Citovat

souhlasím s jezevcem, spektrum z halogenky je nevhodné a vrstva reaguje analogově. Negativní proces s folií má podstatně strmější až pravoúhlou denzitometrickou charakteristiku, nehledě na eliminaci pakárny se smetím. Jenom nechápu, proč se materiál shání tak obtížně až konspirativně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st červen 17 2020, 15:46    Předmět: Citovat

Tak jo, zkusím odpovědět najednou... Chvíli jsem myslel, že ten fotocuprexit byl nějak poškozený z výroby, ale ukázalo se, že to bylo opravdu dlouhou vyvolávací dobou.

Tu desku sem kupoval společně s chemikáliemi, takže tam špatné skladování nehrozilo.

Předexpozice tam byla možná, ale vzhledem k tomu, že hned po odlepení ochranné folie jsem přiložil podklad, zaklipsoval a dal osvicovat (max. 10 sekund), tak sem na to moc nesázel i tak sem raději další pokusy dělal ve spíži při velmi nízkém osvětlení.

Vysoká teplota vývojky nebyl problém, naopak jsem teplotu o malinko zvýšil, protože při pokosu použít ji při pokojové teplotě se cestičky neukázali ani po 2 minutách i při použití štětce. Když jsem teplotu zvýšil, tak se cestičky ukázali během 15 sekund naprosto čistě a mohl sem to vytáhnout. Ten štětec k tomu taky hodně pomohl, takže díky za tip forbidden Smile

Příště zkusim i cestu s tím Positivem20, ale protože to byl můj druhý pokus za 5 let, tak se možná ani k tomu nedostanu Smile

Victronix napsal(a):
Můžeš vysvětlit, jak děláš více tisků přes? To máš tak přesné vedení na tiskárně, že se ti to vytiskne přesně na sebe?


No, příznám se, že tohle byl trochu oříšek, v mé HP laser 1200 to bylo spíš o štěstí, že se to znovu trefilo naprosto přesně a když už, tak jenom jednou a to sem si vždycky myslel, že to tam dávám zpátky úplně přesně (stálo to hodně času a folii), s druhou laserovkou HP P1005, to bylo o dost jednodušší, tam sem to jen strčil zpátky a ten podavač to vždycky podal naprosto přesně, takže sem to klidně mohl vytisknout i 5 krat zasebou Smile Kdybych to druhou ale neměl tak by mi asi už došly nervy a zvolil bych postup, o kterým se zmínil makak, a to vytisknout víc folii a dát je na sebe, případně ten postup s tím acetonem.

Victronix napsal(a):
OT: Tím flapem myslíš klapku? To se spíš používá "exhaust damper" nepo valve.


Je to do sportovních vozů jedné značky na otevírání klapek výfuku pomocí samostatného tlačítka, aby si je člověk mohl otevřít a zavřít kdy chce i bez toho, aby si musel zapínat nebo vypínat režim SPORT kdy se otevírají automaticky.

Celeron napsal(a):
Já jsem nedávno vyzkoušel novou pěšinku na plošáky. Mám malej řezací plotter Sihouette Portrait2. Umí formát 220 x 3000 mm. Nacpe se do něj DXF, vyřeže na reklamkovou fólii, vytrhají mezery a přenašečkou plácne na cuprextit. Zkoušel jsem zatím jednostrannou, spoje 0,8 mm a bez problémů. Podleptání žádný.
Přemejšlím, že bych zkusil i opak, zamaskovat mezery a pomědit jak tu kdysi ukazoval Davidus a potom slabší měď mezer odleptat.


bohužel takovou technikou jakožto příležitostný bastlíř neoplývám Very Happy

samec napsal(a):
Textúra tých pruhov je veľmi rovnomerná a tuším koreluje s textúrou kuprextitu. Možno je fotocitlivá vrstva poškodená oterom, nekvalitne nanesená, miestami odlepená pri odstráňovaní ochranej fólie, alebo chemicky zreagovaná s ???niečim. Pomôcť môže asi len zmena procesu vyvolávania. Osvit na to zjavne nemá vplyv. Leptanie môže mať vplyv, ale je to už sekundárna záležitosť.


jezevec napsal(a):
Je to jednoznačně osvitem, halogenka produkuje málo UV světla, fotovrstva není dostatečně vytvrzená a smývá se i tam, kde by neměla, tj na vyvýšeninách struktury laminátu.
Zkrátka vývojka ti odplaví i část vrstvy, která by díky vytvrzení měla odolávat leptací lázni.


Je to tak, zvýšení doby osvitu na to nemělo žádný vliv a s tou vývojkou, to bylo opravdu na vteřiny. Pokud sem dobu osvitu snížil nevyvolalo se nic, což dává zapravdu i Jezevci s tím, že halogenka produkuje asi opravdu málo UV a musí se tak nechat déle svítit, u mě stačilo asi 8 minut + doba manipulace než sem to ponořil do vývojky

Crifodo napsal(a):
souhlasím s jezevcem, spektrum z halogenky je nevhodné a vrstva reaguje analogově. Negativní proces s folií má podstatně strmější až pravoúhlou denzitometrickou charakteristiku, nehledě na eliminaci pakárny se smetím. Jenom nechápu, proč se materiál shání tak obtížně až konspirativně.


Jestli tím bylo myšleno jakým způsobem jsem já sháněl materiál, tak já sem šel cestou nejmenšího odporu, v GME sem koupil desku a chemikálie, ty se možná dají sehnat nebo nahradit jinde a levněji, ale když už sem tam byl a bylo to všechno na jednom místě, tak proč ne Smile Halogen s tiskárnou sem měl doma a folii do laseru mi prodali v grafickým studiu co mám za rohem Smile

Všem moc díky za pomoc Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund