Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s výrobou DPS
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 10:38    Předmět: Problém s výrobou DPS Citovat

Zdravím,

může mi někdo poradit co dělám při výrobě DPS špatně? Už se mi potřetí stalo, že ve výsledné DPS se mi vyleptávají i cestičky, které byly zakryté (foto).

Materiál:
podklad - čirá folie + laserová tiskárna (několikrát vystisknuto, takže opravdu přes cesty neprosvítá žádná cesta)

fotocuprexit
vývojka
leptací roztok
(všechno z GME)

Postup:
Osvítit to nechávám tak 6-8 minut u halogenový žárovky, pak do vývojky dokud neuvidím cestičky cca do minuty a pak leptací roztok dokud se to celé nevyžere, obě tekutiny, byly zahřáty na více jak 35 stupňů. Do obou tekutin to dávám spojem nahoru, ale je to v krabičce, takže to občas ze strany na strany nakloním, ať se z toho ten materiál odplaví a nezůstává tam.

Díky



Photo-08-06-2020,-18-24-29.png
 Komentář:
DPS
 Velikost:  285.4 kB
 Zobrazeno:  181 krát

Photo-08-06-2020,-18-24-29.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 10:43    Předmět: Citovat

Sniž dobu osvitu, nebo dobu ve vývojce (tam stačí snad 30 sekund maximálně, se šmrdláním štětcem). Anebo pracuješ na světle a desku osvítíš ještě předem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 10:55    Předmět: Citovat

Halogenka není vhodný zdroj osvitu.
Kup si někde v bazaru obličejové solárko, dá se koupit od dvou, tří stovek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 10:59    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že je problém proleptání zcela zjevně v podobě řádků, vyloučil bych vliv degradace fotovrstvy okolním světlem, ale problém vidím v předloze, která je zřejmě stále příliš průsvitná. Na kvalitní výrobu DPS jsem v době, kdy jsem se s tím ještě patlal, nechával dělat filmy na osvitce v DTP studiu, tam byla černá opravdu černá. Jakékoli náhražky z laserovky nebo z inkoustovky byly vždy mnohem horší, i když při použití silnějších spojů použitelné.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 11:38    Předmět: Citovat

karelnoel napsal(a):

podklad - čirá folie + laserová tiskárna (několikrát vystisknuto, takže opravdu přes cesty neprosvítá žádná cesta)


To znamená co ? Že je fólie opakovaně vložena do tiskárny a potištěna vícekrát ?

Dá se udělat jednoduchý pokus. Na fólii nalepit pár úzkých proužků černé pásky nebo tapety. Osvítit a zpracovat jako obvykle a hned by se vidělo, jestli je to předlohou nebo něčím jiným.
Obecně předloha z laserovky je největší oříšek, spíš se to řeší tiskem na dvě fólie, které se dají přes sebe, nebo "slití" toneru parami acetonu (toluenu).
Jinak osvit má být UV světlem, to je jasné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
texi



Založen: Nov 25, 2005
Příspěvky: 376
Bydliště: Lužec n.C.

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 12:27    Předmět: Citovat

...několik let jsem se taky zabýval výrobou a nanášením světlocitlivé vrstvy- mě to přijde,že je špatně nanešená citlivá vrstva. Souhlasím s MAKAKem, udělěj kontrolní leptání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 12:32    Předmět: Citovat

Autor zřejmě používá fotocuprex s již továrně nanesenou vrstvou. Takže ta by měla být OK. Já používal Positiv20 a nebyl s tím problém, jen se musela perfektně připravit deska a pracovat v naprosto bezprašném prostředí. Každé smítko znamenalo přeleptanou dráhu, obvykle úplně neviditelně, což byla pak psina při oživování.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 13:27    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Sniž dobu osvitu, nebo dobu ve vývojce (tam stačí snad 30 sekund maximálně, se šmrdláním štětcem). Anebo pracuješ na světle a desku osvítíš ještě předem.


Je pravda, že v té vývojce to možná nechávám moc dlouho

jezevec napsal(a):
Halogenka není vhodný zdroj osvitu.
Kup si někde v bazaru obličejové solárko, dá se koupit od dvou, tří stovek.


vím, že to asi není ideální, ale bohužel jsem nic jiného po ruce neměl :/

Zaky napsal(a):
Vzhledem k tomu, že je problém proleptání zcela zjevně v podobě řádků, vyloučil bych vliv degradace fotovrstvy okolním světlem, ale problém vidím v předloze, která je zřejmě stále příliš průsvitná. Na kvalitní výrobu DPS jsem v době, kdy jsem se s tím ještě patlal, nechával dělat filmy na osvitce v DTP studiu, tam byla černá opravdu černá. Jakékoli náhražky z laserovky nebo z inkoustovky byly vždy mnohem horší, i když při použití silnějších spojů použitelné.


Ono se to ale dělá i tam, kde byly klipsy a ty určitě průhledný nejsou Smile

makak napsal(a):
To znamená co ? Že je fólie opakovaně vložena do tiskárny a potištěna vícekrát ?

Dá se udělat jednoduchý pokus. Na fólii nalepit pár úzkých proužků černé pásky nebo tapety. Osvítit a zpracovat jako obvykle a hned by se vidělo, jestli je to předlohou nebo něčím jiným.
Obecně předloha z laserovky je největší oříšek, spíš se to řeší tiskem na dvě fólie, které se dají přes sebe, nebo "slití" toneru parami acetonu (toluenu).
Jinak osvit má být UV světlem, to je jasné.


Ano, vytisknul sem to víckrát na stejný podklad, dokud to nebylo úplně černý a nebylo přes to vidět ani pod silným světlem. Ty dvě folie taky můžu zkusit to mě pravda nenapadlo, ale jak říkám, děje se to i tam, kde to držely ty klipsy při nasvicování, takže problém bych viděl jinde, ale zkusím udělat ten pokus

Jinak díky za reakce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 13:45    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Autor zřejmě používá fotocuprex s již továrně nanesenou vrstvou. Takže ta by měla být OK...
Když má podleptané i bezpečně neosvícené plochy, pak to asi OK moc nebude. Možná nějaká "před-expozice"? Nebo příliš agresívní (horké) roztoky?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 14:11    Předmět: Citovat

Pokud je problém i pod klipsy, tak to asi opravdu vyvoláváš moc dlouho, pokud tedy není, jak je psáno výše, už exponovaná fotovrstva třeba nevhodným skladováním. S Positivem byla docela kritická koncentrace hydroxidu, malá koncentrace znamenala, že se to nechtělo vyvolat, velká, že šlo dolů všechno. Měl jsem to vyzkoušené a odvažoval hydroxid na váhách. Pokud ti to nepůjde s kupovaným materiálem, zkus ten Positiv20. Akorát je potřeba ten bezprašný prostor pro sušení. Nanášel jsem jej přímo v sušáku na ovoce, kde jsem jej následně nechal zaschnout při vyšší teplotě. Před tím jsem desku na mokro vydrhnul pískem na nádobí dočista do čista a pak nechal uschnout v tom sušáku.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 16:48    Předmět: Citovat

Doporučuji ti používat negativní fotocestu a na rozdíl od Positivu, kde byly dost velké rozdíly v době osvitu podle výrobce to u negativu nehrozí.
Dá se dělat předloha na laserovce, ale je potřeba nechat na vytištěný motiv působit acetonové páry, aby se toner slil. Dělal jsem to tak, že do víka nízké papírové krabičky jsem nalil trošku acetonu (nebo ředidlo C6000) a na dno položil předlohu. Za pár minut bylo hotovo.
Teď tisknu na inkoustovce a je to bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 16:59    Předmět: Citovat

Můžeš vysvětlit, jak děláš více tisků přes? To máš tak přesné vedení na tiskárně, že se ti to vytiskne přesně na sebe?
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 17:05    Předmět: Citovat

OT: Tím flapem myslíš klapku? To se spíš používá "exhaust damper" nepo valve.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 17:33    Předmět: Citovat

Já jsem nedávno vyzkoušel novou pěšinku na plošáky. Mám malej řezací plotter Sihouette Portrait2. Umí formát 220 x 3000 mm. Nacpe se do něj DXF, vyřeže na reklamkovou fólii, vytrhají mezery a přenašečkou plácne na cuprextit. Zkoušel jsem zatím jednostrannou, spoje 0,8 mm a bez problémů. Podleptání žádný.
Přemejšlím, že bych zkusil i opak, zamaskovat mezery a pomědit jak tu kdysi ukazoval Davidus a potom slabší měď mezer odleptat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: po červen 15 2020, 18:12    Předmět: Citovat

Textúra tých pruhov je veľmi rovnomerná a tuším koreluje s textúrou kuprextitu. Možno je fotocitlivá vrstva poškodená oterom, nekvalitne nanesená, miestami odlepená pri odstráňovaní ochranej fólie, alebo chemicky zreagovaná s ???niečim. Pomôcť môže asi len zmena procesu vyvolávania. Osvit na to zjavne nemá vplyv. Leptanie môže mať vplyv, ale je to už sekundárna záležitosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund