Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Upgrade autoradia Connect nav+ original v AR159

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 9:38    Předmět: Upgrade autoradia Connect nav+ original v AR159 Citovat

Tak som si kúpil Alfa Romeo 159 3,2JTS Q4 (3,2 benzin V6 4x4 6r manuál 191kW r.v. 2006) na prdkanie cez víkendy.
A je tam autorádio podľa všetkého Blaupunkt s navigáciou, s GSM slotom, ozvučenie Bose, s prepojením cez Can bus s displejom palubovky-palubným počítačom, s tlačidlami na volante, so vstupom na CD menič a s internou CD mechanikou.
Rádio nemá AUX 3,5mm konektor vstup, nemá ani USB ani slot na SD kartu, iba digitálny vstup na CD menič.
Interná CD mechanika prehráva MP3, ale len CD (nie DVD). CD menič prehráva len klasické CD vo WAV formáte.
Ak chcem používať navigáciu, nemôžem počúvať hudbu z internej mechaniky.
CD s mapami mám len nemecké z roku 2006, takže staré.
Češtinu ani Slovenčinu rádio neobsahuje.

Tak som asi týžden zvažoval ako zvýšiť uživatelské vlastnosti radia, navigácie, prehrávania hudby alebo rádio nahradiť nejakým androidom.

Po dlhšom hladaní na google som dospel k záveru, že je možné urobiť upgrade firmware aby išli mapy z roku 2016 na CD s tým, že sa budem musieť zmieriť s textomu a pokecom k navigácii v angličtine a je možné objednať a pripojiť zariadenie do konektoru pre CD menič, ktoré bude prehrávať mp3 z SD kariet a USB klúčov a má aj 3,5mm jack aux vstup.

Pretože 300€ za čínske android radio (ktoré aby dobre fungovalo bude treba najprv rozobrať a prespájkovať zlé spoje a preventívne stiahnuť soft aby keď havaruje bolo sa kam vrátiť) sa mi nechce dávať a hlavne nebude vediet komunikovať bez ďaľších úprav s tlačítkami na volante a s palubným počítačom, keďže väčšina nastavení a pozeranie spotreby atď je možné sledovať aj cez displej origináneho autorádia, ktoré mám, ale nejaké android radio to určite nedokáže aj keď bude mať mapy a menu v slovenčine.

Takže ohladne upgrade fw pôvodného rádia existuje iso súbor na CD, taktiež po upgrade na prechod z taliančiny do angličtiny (text aj zvuky) existuje tzv. "setup CD" a mapy 2016-2017 pre SK, CZ, DE som tiež stiahol.

Linky na stiahnutie ISO fw upgrade, setup CD a máp dám na požiadanie cez SZ

Tu je presný postup:
- Napaloval som defaultným nastavením programu ImgBurn V2.5.8.0 Freeware a všetky 3 CD rovnako (firmware V12.3, SETUP CD a spomenuté mapy) iba rýchlosť napalovania som dal na minimálnu, ktorú umožnuje moja zostava a to 10x. Aj keď zadáte najnižšiu (1x), tak program počas prípravy napalovania zistí akou najnižšou rýchlosťou je možné a tou to napáli.
Takže nejaký režim DAO som nepoužil, lebo default je tam SAO.
Jednoducho spustil som ImgBurn, vložil nové CD Verbatim 700MB, klikol na "Write image file to disc" , zadal cestu k ISO súboru na napálenie, potvrdil a čakal, kým mechanika napáli a po napálení mechanika vyplula CD a po znovu zasunutí tohoto CD nastala úspešná verifikácia súboru ISO s obsahom CD.
Systém mam W7 32bit, rar archívy som rozbaloval programom WinRAR V5.90 32bit 40 days tial copy, ktorá samozrejme funguje aj po 40 dnoch s tým, že sa objavuje okienko s výzvou na kúpu platenej verzie, ktoré sa dá zavret.

S 3 novo napálenými CD som si zobral pre istotu do auta aj jedno hudobné CD, ntb s poznámkami a 2ks skrutiek M4*50 ak by bolo treba rádio vybrať von avšak ntb ani skrutky som nemusel použiť.
Hudobné CD som si zobral preto, aby som odskúšal CD mechaniku rádia, či vôbec funguje, lebo roky sa mechanika v rádiu nepoužívala.

Takže odomkol som auto veci aj klúče položil na sedačku, zapol rádio gombíkom a ked začalo hrat som vložil hudobné CD a akonáhle som zistil, že prvá pesnička hraje, že mechanika nejak funguje bez pazvukov, tak som hudobné CD vytiahol.
Následne som vložil CD s firmware V12.3 a čakal kým sa objaví hláška "Error CD"
Akonáhle sa hláška objavila, tak som rádio vypol gombíkom a akonáhle displej a všetko na rádiu zhaslo, tak som takto čakal niekoľko minút.
Potom som rádio gombíkom opäť zapol a ako sa objavilo na displeji logo AR tak som vytukal 3-4-5-6->>
Ihned po stlačení >> sa objavila obrazovka s flashovaním a postupne sa vyplňali príkazy. Všetky položky trvali pár sekúnd okrem samotného upgrade čo trvalo asi 3 minuty, ale keby aj 20, budem čakať.
Po úspešnom ukončení všetkých tuším 7 bodov CD vyplulo von.

Radio nabehlo v taliančine. Vložil som setup CD, po načítaní mi to čosi po taliansky napísalo a pokúšal som sa zmeniť jazyk na anglický avšak po potvrdení ok napísalo chybu v taliančine. Chvílu som rozmýšlal, že asi ak treba v radiu zmenit nejaké nastavenia a nevie sa spojiť s displejom palubovky, tak je treba najprv vložiť klúč aby palubovka nabehla a najlepšie aj naštartovať motor.
Tak som to urobil a ako sa pri štartovaní motora radio reštartovalo, tak už následne napísalo hlášku v angličtine, že nahráva či niečo také angličtinu text a zvuky, to trvalo asi 3 minuty a potom už všetko bolo v angličtine.
SETUP CD som vytiahol a zapichol mapy 2016-2017 RT3, asi 5 s po načítaní cd sa sa zvýraznila aj položka navigácia a tak som ju zvolil a odvtedy to funguje...

Na prehravánie SD kariet a USB klúčov som si objednal toto:
https://www.aliexpress.com/item/32957326318.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28944c4d5Eo6vi
Predajca ma kontaktoval a potvrdil kompatibilitu s autorádiom Connect nav+, ktoré mám podla fotky predného panelu autorádia, ktoré som mu poslal.
A keď to príde, tak to zapojím podla návodu odtialto: https://youtu.be/AUUcR6zjG6s
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2020, 19:33    Předmět: Citovat

Takže došiel mi Yatour M06-FA.
Vybral som radio von podla návodu z YT vytiahol pôvodný konektor na CD vexler a zapojil konektor priložený k Yatour.
Radio vidí prítomnosť virtuálneho CD vexleru, lebo sa zjavila ponuka CDC a z reprákov počujem akésí tiché škrípanie a radio vidí len CD č.5 a tvári sa že čosi prehráva.
Zatial som USB s MP3 pesničkami nezapojil do Yatour.
Tiché škrípanie je nejaké rušenie na kábliku medzi radiom a yatour.
Keďže na kabeláži konektora pre vexler priloženého k yatour sú 2 extra a nezapojené konce oba čierne kábliky (jeden zakončený dutinkou, druhý kolíkom) napadlo ma ich spojiť a odvtedy škrípanie zmizlo ale samozrejme žiadne zvuky, veď ani nie je z čoho, že?

Tak som zasunul USB klúč s pesničkami do yatour, kontrolka na USB klúči zablikala a dalej nič, stále len CD5 a bez zvuku.

Neskôr som zistil, že ak nie je zapojený do yatouru žiadny USB klúč, žiadna SD karta, tak CD5 znamená, že po zasunutí 3,5mm stereo jacku do vstupu na yatour a na druhej strane do zdroja signálu napr. mp3 prehrávač - výstup na sluchátka, tak môžem počúvať hudbu z tohoto prehrávača, smartfonu, walkmana a pod.
Ale prečo nejde USB?
Skúšal som iné USB klúče a stále nič.
V návode som sa dočítal, že pesničky musia byť len v adresároch a všetky adresáre musia byť premenované na CD01 až CD99 a va dresári CDXX už žiadny iný adresár nemá byť.
To som urobil a s jedným USB klúčom to začalo normálne fungovať aj pretáčanie pesničky aj preskok na dalšiu, návrat na predošlú, preskok na další adresár a všetko priamo z rádia, ale na druhom USB klúči stále nič.
Prvý bol Sandisk 8GB, druhý Kingston 4GB, oba formátované na FAT32 ako písal návod.

Z toho vyplýva, že yatour nerozpoznáva každý USB klúč a pritom nezáleží na súborovom systéme ani obsahu klúča.

Skúšal som ešte 3 SD karty, ADATA 512MB, Kingston 2GB a Samsung 16GB mikroSD v príslušnom expanderi na štandardný rozmer SD/MMC, všetky fungovali.

Takže odporúčam používať radšej len SD/MMC karty, mat na nich len pesničky a len v adresároch pomenovaných CD01-CD99, inak to nepojde a nejaké USB klúče ísť nemusia vôbec, takže sa yatour bude tváriť, že nemá žiadny USB klúč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund