Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

"Nádražní" venkovní hodiny - oprava.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 13:11    Předmět: "Nádražní" venkovní hodiny - oprava. Citovat

Mám na zahradě dvoje hodin podobné dle obrázku. Jsou tam celoročně.
Všechny 4 strojky se po čase začaly hodně zpožďovat nebo se hodiny úplně zastavily. Výměna baterie buď nepomohla vůbec, nebo jen na krátkou dobu.
Postupně jsem se pokusil zprovoznit všechny 4 strojky následujícím postupem:
- Demontáž hodin z plechového pouzdra, držely tam jen zatlačením.
- Oddělení krycího skla a sundání ručiček. Plastový ciferník dále slouží jako podložka, aby při položení strojku neležel strojek na hřídelkách ručiček.
- Vytažení nastavovacího kotoučku pomocí dvou nožíků. U jednoho strojku se při tom odlomil jeden díl "zacvakávatka" (asi ztvrdlý plast stářím), takže jsem po montáži musel nastavovací kolečko zafixovat páskou proti vypadávání.
- Sundání zadního krytu strojku, který byl na třech místech jen zacvaknut. Po sejmutí krytu doporučuji udělat fotku, aby se nehledaly obtížně polohy koleček, pokud by se strojek rosypal.
- Vyjmutí kolečka s hřídelkou vteřinové ručičky (hřídelka nebývá osazena ručičkou). Lehké namáznutí hřídelky olejem (nejlépe hodinářským).
- Zevnitř na víčku strojku je takový třecí kroužek, o který se přibrzďují pružné plastové pacičky vteřinového kolečka. Ten třecí kroužek jsem také lehce máznul olejem. Účel toho tření je asi ten, aby vteřinová ručička po přeskočení necukla zpět a další impuz od motorku by mohl udělat nechtěný "zpětný krok".
- Vteřinový mechnizmus je nejvíce citlivý na odpor tření, protože od motorku je nejmenší moment. Proto jsem přimáznul jen tu hřídelku a ten brzdící kroužek, který mohl zvýšit tření stárnutím plastu a mikroprachem. Další převody jsou již výrazně do pomala, takže tam se nějaké zvýšené tření už neprojeví.

Po zpětné monáži jdou již všechny strojky 2 měsíce v původné přesnosti dle krystalu. Při zpětné motáži jsem ještě zatavil do plastové krycí čepičky krátkou vteřinovou ručku asi 1,5 cm ze zvonkového drátku. Podle cukání té vteřinovky lze sledovat chod strojku.

Předpokládám, že pohon motorku je stejný, jako se používal v časových minutových rozvodech ve fabrikách, školách apod. Na rotující magnet se přiváděly minutové impulzy vždy v opačné polaritě, a tím došlo k potočení rotoru o 180°. U těchto malých stroků se přivádějí impulzy co vteřinu. U bezhlučných strojků ještě častěji, takže vteřinová ručka má další převod a zdánlivě běží plynule.



Hodiny.jpg
 Komentář:
 Velikost:  114.67 kB
 Zobrazeno:  84 krát

Hodiny.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 660
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 14:49    Předmět: Citovat

Ďakujem za návod. Máme vonku rovnaké hodiny, u jednoho strojčeka dochádza buď k oneskoreniu alebo vynechaniu niektorých úsekov. Keď som sa na to díval, prišlo mi to ako nerozoberateľné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 15:28    Předmět: Citovat

Ještě doplním, že při zpětné montáži jsem sklo přilepil ve 4 bodech k plastovém ciferníku izolační páskou tak, aby páska nebyla zepředu vidět. Pokud se celý ciferník zatlačuje do kovového pouzdra na stole ve vodorovné poloze, tak se sklem není problém. Já jsem ciferníky vyndal bez demontáže pouzdra ze stěny, takže bez přilepení mi sklo při montáži pořád vypadávalo z ciferníku.

A ještě doporučím před vytlačením ciferníku z plechu udělat si na plastu a plechu jehlou viditelnou rysku. Bez té rysky je problém zatlačit ciferník do plechu ve svislé ploze dvanáctky a šestky (na stěně při pohledu zezadu není vidět na polohu ciferníku).

A ještě jedna zkušenost. Nedávno jsem opravoval stejný strojek z pokojových hodin. Ten se zastavoval po krátkém chodu. Tam jsem našel na jednom pastorku drobné černé plastové šponky. Odkud se tam po dlouhé době chodu vzaly netuším.Odstranil jsem je opatrně jehlou a strojek přimáznul popsaným postupem. Nyní již zase hodiny běží i s prakticky vybitou baterií 1,2V. Před opravou je neutáhla ani nová baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 20:34    Předmět: Citovat

Přidám se k hodinám. Celkem úspěšně předělávám firemní hodiny které se likvidovaly ve fabrice. Jinak by všechny přišly vniveč. Ty poslední vedle toho světla jsou největší. Mají 45 cm v průměru.


Hodiny.jpg
 Komentář:
 Velikost:  91.18 kB
 Zobrazeno:  107 krát

Hodiny.jpg



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7558
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 20:43    Předmět: Citovat

Ale to je škoda, do nich cpát jiný strojek! Vždyť generátor impulsů není nic složitého, stejně tak se ještě dají sehnat mateční hodiny a provozovat to.
Mám to doma, mateční EH-1 a k tomu překlápěcí. Krása, jak to každou minutu pěkně klapne. Těch hodin mám povícero, ale v chodu jen tyto.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 21:20    Předmět: Citovat

Není to škoda. Jsou krásně tíché, mají vteřinovku a strojek stojí stovku. A jsou hezké s tou vteřinovkou. Mám je v ložnici a i různě po a okolo chalupy. A s origo strojkem by v ložnici nemohly být. Předělal jsem jich celkem patnáct. Vím jak to každou minutu mlátí. Smile A už mi to tak jde, že je mám za hodinu předělané i s umytím stoletého prachu.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7558
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2020, 21:26    Předmět: Citovat

No, proti gustu...
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 13:01    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
......a strojek stojí stovku. ......

V IKEA prodávají hodiny s motorkem s tichým chodem jen za 49,90 Kč. Viz obrázek. Má to však dvě vady na kráse pro tvé použití:
1.
Strojek nemá kolem ručiček centrální upevňovací šroub a matici. Při použití by se muselo vyřešit upevnění strojku zezadu. Nabízí se snadné řešení. Vyřezat střed ciferníku i s pacičkami na strojek. Ten střed pak přilepit nebo jinak upevnit na jiný ciferník.
2.
Nevím jestli jsem měl smůlu, nebo je to systémový problém těchto hodin. Chtěl jsem strojek z těchto hodin nejdříve použít jako náhradní do těch "nádražních hodin".

První tyto hodiny, které jsem koupil v 12/2019, jdou dosud přesně a bez problémů.

Koupil jsem proto další dva kusy. Oba se zpožďovaly o desítky minut denně. Zajímavé, že vteřinovka na obou běžela stále společně a synchronně. Takže něco klouzalo v převodech. Nezkoumal jsem je a reklamoval.

Na reklamaci mi je vyměnili za nové. Z těch dvou vyreklamovaných se opět jedny zpožďovaly o desitky minut. Vteřinovka opět běžela přesně.
Nová reklamace a zase výměna.
Nyní mám konečně "přirozeným výběrem" 3 kusy, které jdou bezchybně.



Hodiny IKEA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  221.28 kB
 Zobrazeno:  60 krát

Hodiny IKEA.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 13:11    Předmět: Citovat

Já myslím, že to prodávají, aby nemuseli platit za likvidaci. Kdo se potáhne s reklamací do IKEA kvůli 50,-Kč. Měli i kuchyňskou minutku za 19,90, to byla stejná kvalita.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 13:41    Předmět: Citovat

Není námitek.
Bastlení je taky o tom, že se někdo snaží udělat z očividného šrotu menší šrot, který už bude po jistou dobu používatelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 14:32    Předmět: Citovat

Ahoj. Problém z chodem máš kvůli spojce, která slouží kvůli možnosti seřízení hodin za chodu. Seřizovacím kolečkem přemůžeš odpor spojky a točíš ručkama, bez toho, abys musel roztáčet krokový motor. Strojek je stavěn na maximální váhu ruček, kterou když překročíš, něco "povolí". Buď je to ta spojka, nebo se "utrhne" krok motorku (motorek je přetížen a jeho magnet vynechává kroky). Udělej ručky z plastu správně je vyváži, nebo použij strojek z větší silou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 16:02    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
.....Problém z chodem máš kvůli spojce, která slouží kvůli možnosti seřízení hodin za chodu.......

Dík za vysvětlení, kde je ta spojka, která asi prokluzuje u těch hodin z IKEA, že se zpožďují, a vteřinová ručička jde OK.

Jen mi nějak nedochází proč a komu v tématu je určena ta rada "co s tím". U nových hodin z IKEA jsem to vyřešil reklamací.
Jinak tvá rada, kde řešit případné zpožďování u nereklamovatelných starších hodin, se může bastlířům v budoucnu hodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 17:01    Předmět: Citovat

Pokud budeš na strojku dělat "údržbu", tak jej rozeber -není to zas tak složitý. U strojku s tichým chodem je tuším že o jedno, nebo 2 zubatý kola víc, protože se motorek taktuje 8Hz pulsama, na místo 0.5Hz. vymyj kola i kryty nějakým šetrným prostředkem. Do uložení osiček kápněte řídký olej, nejlépe hodinářsky a strojek složte zpět. Dejte si záležet na krokovým motorku, neboť je sám o sobě dost slabý, ale jeho kroutící moment se převodem do pomala násobí. Mycí prostředek se nesmí dostat na elektroniku. Olejem nemazat spojku, nebo vám podklouznou těžší ručky. Olej má být pouze v "dírkách", nesmí se jej dát víc. Jakýkoliv strojek, co měl v porádku elektroniku jsem takhle rozchodil a šly přesně. Vyjímkou jsou "vymlácený" uložení rotoru a nebo vylámaný zuby.
Edit:
Olejem, co byl přibalen k holícímu strojku, jsem ztišil hodiny, co byly jako dárek k čemusi a který při chodu "mlátily". Teď jdou potichu - tady vedle v prádelce jsou v chodu asi 4 roky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2020, 20:53    Předmět: Citovat

Nakoupil jsem v Eltonu. Tam mají všechno pro předělávku. Strojek má centrální šroub a ty původní ručky jsou přilepené na nových plastových. Konkrétně tyto hodiny mají strojek se zvýšeným kroutícím momentem takže byl trošku dražší. Všechny ostatní co jsem předělával mají strojek obyč.


Fotografie-0687~1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  121.71 kB
 Zobrazeno:  72 krát

Fotografie-0687~1.jpg



Fotografie-0686~1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.84 kB
 Zobrazeno:  63 krát

Fotografie-0686~1.jpg



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 13 2020, 10:38    Předmět: Citovat

K tématu hodin zde uvedu ještě jeden "kulový blesk", který jsem udělal s hodinami.
V LIDL jsem koupil ve výprodeji za 149 Kč hodiny řízené DCF signálem. Normální s ručkami, ne s digitálním diplejem. Manželce se hodily tvarem a motivem na ciferníku do ložnice.
Hodiny fungovaly bez problému na DCF signál než nám postavili v paneláku samostatnou plynovou kotelnu. Rušení od nějakých zdrojů v kotelně znemožnilo příjem DCF signálu. Manuální nastavování času tlačítky na strojku bylo otravné a složité. Krystal pro řízení hodin neměl dostatečnou přesnost, protože se očekávala korekce času signálem DCF jednou za 24 hodin.

Rozhodl jsem se pro následující kulový blesk:
1. Zaměnil jsem strojky mezi hodinami na chatě a DCF hodinami v ložnici. Na chatě je signál DCF kvalitní. Průměry hřídelek pro ručičky byly naštěstí shodné, takže nebyl problém ponechat v hodinách původní ručičky.
2. Nastal však problém. Vteřinové tikání strojku z chaty bylo v ložnici večer a v noci slyšitelné, rušivé a nepříjemné.
3. Nastal další přesun strojků mezi kuchyní a ložnicí. V kuchyni byl bezhlučný strojek s plynulým během vteřinovky. Nastal však problém s průměrem hřídelek pro ručičky, které se nyní lišily. Naštěstí byly ručičky kovové. Jedny ručičky jsem propiloval na větší průměr a nalícoval je na druhý strojek. U druhých ručiček jsem průměr zmenšil pocínováním kroužku a pilníkem opět dolícoval na hřídelky strojku.

Po tomto trojitém "kulovém blesku" je spokojenost. Na chatě jdou hodiny přesne podle DCF, v ložnici jdou potichu a v kuchyni to tikání vůbec nevadí.
Bastlení má nekonečné možnosti a přináší většinou uspokojení.



Hodiny ložnice a kuchyň.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Hodiny ložnice a kuchyň.jpg
 Velikost:  136.38 kB
 Staženo:  72 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund