Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zes Onkyo SR707 , dvojí velikost napájení koncáku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milan78



Založen: Nov 02, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 20:48    Předmět: Zes Onkyo SR707 , dvojí velikost napájení koncáku Citovat

Zdravím, neví někdo, jak má fungovat relé ve zdroji spínání +-30 nebo zvýšení na +-59V pro koncové tranzistory ?
Pa zapnutí vše hraje, ale napájení koncových tranzistorů je pouze +-30V. Podle schema má zroj relé, které po sepnutí navýší napětí na +-56. To se mi ale neděje. Podle schema relé ovládá přímo procesor, ale ten stav sepnutí nedokátu nastavit. Jestli nějaká funkce v menu ? Ani při zesilovači naplno se napětí nezvětší. S ohledem na hlídání DC na výstupu zesilovače by to sepnutí ale mělo proběhnout pouze při startu (si myslím). Má někdo s tímto zkušenost ? Chápal bych to jako půmůcku soft startu zdroje, ale že by odešel výstup z cpu je nepravděpodobné, ale do desky zdroje k tranzistoru relé spínací napětí nepřijde.
Navíc v servisní příručce ani nepíšou, jaký se nastavuje klidový proud koncákem. Aktuálně je pouze 1mV na Emitorovém odporu.
Díky



relé ve zdroji.PNG
 Komentář:
relé změny napájení ve zdroji
 Velikost:  123.72 kB
 Zobrazeno:  170 krát

relé ve zdroji.PNG



konc zesilovač.PNG
 Komentář:
požadované napětí dle schema +-56V
 Velikost:  115.7 kB
 Zobrazeno:  122 krát

konc zesilovač.PNG



z cpu.PNG
 Komentář:
relé ovládá přímo procesor
 Velikost:  178.01 kB
 Zobrazeno:  123 krát

z cpu.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12526

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 21:41    Předmět: Citovat

Procesor zapíná relé svým výstupem SEC1H přes tranzistor Q6707. Zkontroluj tedy nejprve napětí na něm.
Předpokladem pro sepnutí musí být log 0 na VPROTECT, IPROTECT a VOLH. Změř tedy tato napětí, měla by být nulová.
Wink



ochrany.png
 Komentář:
 Velikost:  23.6 kB
 Zobrazeno:  121 krát

ochrany.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4037
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 4:41    Předmět: Citovat

A nepřepíná se až při vyšším výkonu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 5:22    Předmět: Citovat

Myslíš jako H třída? To by relátko dynamicky nedávalo a furt by cvakalo. Jedině, že by byla možnost volby uživatelem jako u rmg Condora. Ale spíš bych vsadil na masara.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12526

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:09    Předmět: Citovat

Ještě je třeba zkontrolovat ochranu, která se přičítá k ochraně VPROTECT a která chrání před nadměrným poklesem a nevyvážeností napájecích napětí (resp. proudů) pro předzesilovače (+15V/-15V). Na procesoru je pak výsledný signál označen jako PROTECT.
Wink



ochrana2.png
 Komentář:
Přes D5523 se napětí přičítá k VPROTECT
 Velikost:  49.02 kB
 Zobrazeno:  121 krát

ochrana2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan78



Založen: Nov 02, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:17    Předmět: Citovat

Díky. VPROTECT, IPROTECT změřeno, je 0V. Myslím že kdyby IPROTECT nebylo 0V, odpojilo by to repro, nebo vypnulo zesilovač=je to nadproud je to jen nadproud koncových tranz. VPROTECT je otázka, jestli má být 0V při těch 56V, nebo už při těch 30V. Přesně tam je jen +-26V , v příspěvku jsem jen zaokrouhlil. VOLH je 0V, při LOG1 by to sepnulo tranzistor relé s vyšším napětím pro koncák.

V menu jsem žádnou položku "High power" nebo podobně nenašel, menu je celkem jednoduché (klasika Onkyo). Připínání při větším volume se neděje a moc dobré by to nebylo. Bez odpojení repro by to asi lupalo v repro = to moc smysl nedává.
Přijde mi to jako jen soft start, ale nejlepší by bylo, kdyby někdo věděl kdy to má spínat, případně měl podobný stroj. Je to 6 šroubků a pod krytem je 7pin konektor,jde to hned změřit. Zajímavé je že na slabším výstupu jsou 15A pojistky, a na sekundáru většího napětí pojistky nejsou.


masar napsal(a):
Procesor zapíná relé svým výstupem SEC1H přes tranzistor Q6707. Zkontroluj tedy nejprve napětí na něm.
Předpokladem pro sepnutí musí být log 0 na VPROTECT, IPROTECT a VOLH. Změř tedy tato napětí, měla by být nulová.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan78



Založen: Nov 02, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:26    Předmět: Citovat

Měřím přímo v tomto místě, je tam 0V, to by se jinak mělo promítnout.




masar napsal(a):
Ještě je třeba zkontrolovat ochranu, která se přičítá k ochraně VPROTECT a která chrání před nadměrným poklesem a nevyvážeností napájecích napětí (resp. proudů) pro předzesilovače (+15V/-15V). Na procesoru je pak výsledný signál označen jako PROTECT.
Wink



VPROT.jpg
 Komentář:
 Velikost:  113.57 kB
 Zobrazeno:  96 krát

VPROT.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12526

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:29    Předmět: Citovat

Zapnutí toho relé může být závislé na nastavení výstupní impedance reproduktorů. Pokud nastavíš výstupní impedanci např. 8Ω, mělo by relé sepnout vyšší napájecí napětí konců. Wink
Viz uživatelský manuál str.47.
p.s. K čemu procesor potřebuje signál VOLH nevím. Možná jako "spolurozhodovací". Je to vlastně usměrněné a vyhlazené napětí z reproduktorů, odpovídající velikosti výstupního výkonu, omezené na +3,6Vmax.


Naposledy upravil masar dne st červen 03 2020, 9:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan78



Založen: Nov 02, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:34    Předmět: Citovat

Super tip, jdu vyzkoušet, to by smysl dávalo, a dost. Pro 4R že by +-26V stačilo.


masar napsal(a):
Zapnutí toho relé může být závislé na nastavení výstupní impedance reproduktorů. Pokud nastavíš výstupní impedanci např. 8Ω, mělo by relé sepnout vyšší napájecí napětí konců. Wink
Viz uživatelský manuál str.47.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan78



Založen: Nov 02, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 9:49    Předmět: Citovat

Je to tak ! V menu je impedance pouze 4 nebo 6, tak jsem to původně změnit nezkoušel. To je perfektně vymyšlené. Když jsem původně na tuhle položku koukal, říkal jsem si proč to tam vůbec je, že to neovlivní, maximálně do nějakého přepočtu zobrazovaného výkonu/zatížení... A ono je to takhle mazané.

Přišlo mi že to nemám porouchané,ale vrtalo mi hlavou tak nízké napětí. Přitom ve schema stačila * k napětí, a napsat (v případě nastavení impedance 6R). Moc díky.

Ještě to napětí na emitorových odporech 1mV, není někde uvedený ten klidový proud ? Klidový proud bývá s ohledem na zkreslení větší. U nějakého pieneeru A9 byl tuším 30mV. Jsou tam sice 2 koncové tran paraleně a odpory 0,47 a zde jen 0,22R ,ale i tak je to několikanásobně větší klidový proud.

masar napsal(a):
Zapnutí toho relé může být závislé na nastavení výstupní impedance reproduktorů. Pokud nastavíš výstupní impedanci např. 8Ω, mělo by relé sepnout vyšší napájecí napětí konců. Wink
Viz uživatelský manuál str.47.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12526

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 10:41    Předmět: Citovat

Ano, bývá větší. ALE je třeba ho měřit po určité době až po dosažení provozních teplot při jmenovitém zatížení a samozřejmě při tom vyšším napájecím napětí. Ale víc jak 15÷18mA (3÷4mV) bych nedával.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 11:21    Předmět: Citovat

Tak tohle byla užitečná informace. To jsem netušil že mění napětí podle impedance. Nakonec proč ne. Má to logiku.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4037
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 12:18    Předmět: Citovat

Mne to napadlo, ale myslel jsem že napíšu ptákovinu. A zatím jsem napsal blbost s tím výkonem Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan78



Založen: Nov 02, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 16:11    Předmět: Citovat

Tak na konec po zahrátí při +-56V je napětí na odporech 9mV a při 4R repro 3mV. V režimu 6R repro a +-56V se to i bez zvuku docela hřeje. Při 4R repro se to vůbec nehřeje = je to veliký rozdíl.
Až mne zaráží, jak HiFi sti nadávají na recievery, ale přijde mi to hezky navržené, čistě osazené, kvalitní součástky.... Průřez propojení konce a terminálů by asi mohl být silnější,ale často to takhle bývá. Když vezmu jak je udělaná výhybka v Tannoy 611/2 co mám v pracovně, je tohle dobré.Sám mám v obýváku TX NR-609 a stavěné repro Totem T100B-HPE a přijde mi to zvukově příjemné.


masar napsal(a):
Ano, bývá větší. ALE je třeba ho měřit po určité době až po dosažení provozních teplot při jmenovitém zatížení a samozřejmě při tom vyšším napájecím napětí. Ale víc jak 15÷18mA (3÷4mV) bych nedával.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12526

PříspěvekZaslal: st červen 03 2020, 20:31    Předmět: Citovat

Tak to docela hodně chodí s teplotou, na složitost obvodu stabilizace bych čekal lepší výsledek.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund