Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Provedení ukostřovacích bodů technol. rozvaděče
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 22:07    Předmět: Citovat

Nech toho montážníka vyrazit.

Má alespoň maturitu?

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 22:28    Předmět: Citovat

co s tím má společného maturita? znám vysokošloláky co jsou blbější než lecjaký dělník s vyučákem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 23:08    Předmět: Citovat

Máte teda opravdu starosti. Každopádně než se přešlo k vrutům a podobným opičárnám, tak tam byl v plechu natvrdo šroub s podložkou a matkou, do toho se dalo očko a druhá matka.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 23:10    Předmět: Citovat

Na EZU v Tróji s tímhle pořadím podložek a oček na přizemění a pospojení v rozváděčích tak prudili, že jsem se jich nakonec zeptal jak to udělat dle norem a jejich názoru nejlíp.
No a vylezlo z nich přistřelil poměděnej šroub, na něj pozink matku, pozink podložku, oko, pozink podložku, pozink pérovku a mosaznou matku. Ozubená podložka prý nezaručuje dlouhodobou stabilitu spoje, pérovka ano. Proč mosaz matku jsem se nedozvěděl, možná že jde kdykoliv dotáhnout, nepřirezne.
Tak jsme to tak dělali a nikdy potom žádnej problém ve zkušebně ani s revizí nebyl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 3:33    Předmět: Citovat

Zatím co jsem opravoval, montoval nějaký přístroj slaboproud nebo silnoprod, vždy byla vějířovka na povrchu plechu! Pak očko. Na tom plechu jdou vidět pěkné zářezy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 6:40    Předmět: Citovat

Mistrovi výroby je třeba říct něco o normách, viz výše o doporučení zkušebny, a pak neoficiálně něco o tom. že mu tam roste další konkurenční "mistr", jak říkáš člk-šoumen.
Od kdy kecá montážník technologovi do postupů???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 16:45    Předmět: Citovat

Pro Habesan:
Byl přijat přes agenturu jako manipulant na odloučeném pracovišti firmy, na kterém ženské kompletují rámečky pro vchodové komunikátory apod. Tam je ho třeba jen malou část dne. Dále dostává od mistra úkoly podle toho, co je třeba. Někdy drobné rukodělné "na klasice" (tam osazují tři ženské), jindy třeba balení vyrobeného, ofačování a páskování palet, jindy pomoc s rozvaděči atd. Myslím, že naposledy byl řemeslníkem ve stavebnictví. Před ním tam byl přes agenturu Polák, solidní na hrubší práce, ale ten dojel na absence kvůli C₂H₅OH. Smile

citace:
Od kdy kecá montážník technologovi do postupů???

Ve firmě je poměrně velká "lidová demokracie" a s podněty přichází kdekdo. Když jsem na přelomu září/října 2019 sedm dní marodil, nasadili na rozvaděče na střídačku čtyři lidi. Každá série se pak mírně lišila. Smile Služebně i věkem mladá dokumentačnice totiž považuje každou odchylku v zadání jako důvod označit sérii výrazem "nová výroba". Z kusé dokumentace "zadavatele" (a zákazníka zároveň) se pak tvoří čistá firemní dokumentace za pochodu, se zásahy a škrty. Mnohdy se improvizuje kvůli nepřesným délkám kabelů (posouvají se prvky na liště). Prostě kocourkov. Přitom by stačilo použít know how z podobné, dříve dělané série a udělat jen dílčí změny. Místo toho se vše hlásí autorovi, "aby to schválil" a až potom se to promítne do úprav. Toť alibismus netechnické osoby. Confused Vlastně si z větší části všechno musím dělat sám. Very Happy
To platí teď, od návratu po nemoci jsem seděl až do půli března 2020 na testerech 2N (malé komunikátory, v průběhu výroby se testují desky a zároveň opravují vyřazené kusy). Rozvaděče jely jakeš takeš, ale jestli byly dělány jednotně, řemeslnicky (byly dostatečně učesané), to jsem moc nevnímal.

Co je ale hlavní, co se týče mého dotazu v prvním příspěvku - bál jsem se, že bude k popsané věci dvacet příspěvků a dvacet názorů. A ono to tak při zběžném prolétnutí tématu vypadá. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 20:27    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Máte teda opravdu starosti. Každopádně než se přešlo k vrutům a podobným opičárnám, tak tam byl v plechu natvrdo šroub s podložkou a matkou, do toho se dalo očko a druhá matka.


Nejvyšší Zdeňku, mršiti bedny stylem, jako se to dělávalo v domovních rozvaděčích zadělaných do zdí, to by neprošlo. Smile
Zvlášť u té pro venkovní provoz ("IP65"). Viz příloha. Fota jsou přibližná, volně k mání na webu jednoho z distributorů, v reálu jsou u bedny IP útroby otočené o 180° a v dolní ploše jsou plastové průchodky (bedna z tenkostěnného plechu je otočená celá) a klíčové místo se šteftem není vidět (vlevo nahoře). Ochranné spojení bedny a dveří, zmíněné úplně na začátku a jen stručně, ovšem ano (vpravo dole).



Rozvadece.png
 Komentář:
Ilustrační foto diskutovaných rozvaděčů
 Velikost:  151.59 kB
 Zobrazeno:  134 krát

Rozvadece.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 21:41    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Byl přijat přes agenturu
Takže může dostat od mistra za úkol, ať už se ve vaší firmě víckrát neukazuje.
ferdislav napsal(a):
znám vysokošloláky co jsou blbější než lecjaký dělník s vyučákem
Jo, já taky, bohužel.
I když si odmyslím jaké tvoří procento své kategorie, tak jedna kategorie prostě obsahuje celkově víc kusů.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2020, 7:49    Předmět: Citovat

@judevare: A neměla by to mít taková bedna už hotový z výroby? Případně aspoň navařenej faston, když už nic lepšího není...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2020, 9:28    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Petře, ten nováček má pravdu - vějířovka pod očko nepatří.

Karle nekecej, tak podle Tebe to dělají všichni špatně
Dnes jsem kouknul na pár věcí a vějířovka byla VŽDY pod očkem. Very Happy



1 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.44 kB
 Zobrazeno:  63 krát

1 1.jpg



2 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  31.19 kB
 Zobrazeno:  89 krát

2 2.jpg



3 3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  15.97 kB
 Zobrazeno:  59 krát

3 3.jpg



4 4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  4 4.jpg
 Velikost:  24.9 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2020, 11:00    Předmět: Citovat

Za mě (taky občas montuju rozvaděče):

- pokud jde o holý kov a tenčí, tak zastrčit z opačné strany šroub, utáhnout ho matkou, dál očko, podložka, pérovka.

- pokud je silnější, tak buď udělat do něho závit a očko, podložku, pérovku a šroub.

- pokud je lakovaný, tak buď obrousit lak (ne u rozvaděčů - používáme u ochranného pospojování částí mašin) nebo použít pod očko zemnící podložku.

- postupovat dle návodu vyrobce skříně (třeba Rittal dodává speciální šrouby na uzemnění montážní desky - jen se nasunou do otvoru tvaru klíčové dírky a drží - blbě se to popisuje).

- vruty a samořezky používat jen na kompletaci obalových materiálů.


A prostě s tím nemáme žádné problémy (a to děláme i rozvaděče vyhovující hovadskému UL do ameriky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2020, 18:55    Předmět: Citovat

citace:
A neměla by to mít taková bedna už hotový z výroby?

Ale ona to "hotové" má, nejvyšší Zdeňku. Bedna má tři štefty, kam mají připojit oka M6 s kabelem (jako už zaznělo).
Našel jsem nejpodobnější foto, co bylo volně ke stažení (ve výrobě to fotit nemohu, to snad chápate). Šteft vlevo nahoře je kostření bedny, ten vpravo dole není vidět, ale jeho dvojče je na dveřích. Ve sporu šlo hlavně o spojení bedny a PE můstku na DIN liště na nosném plechu. Tento má na foto díry nesmyslně do čtverce, v reálu se tam dělají díry nějakým CNCčkem dle návrhu autora - v místě upevnění lišt, žlabů, reléové desky apod.
Šlo o jediné - má být na tom šteftu nejprve oko, pak vějířovka, obyč. podložka a nakonec mosazná matka, nebo je lepší pořadí oko, obyč. podložka, vějířovka a matka?
Vzpomněl jsem si, že se při dřívější montáži vystytla i verze - obyč. podložka -> oko -> vějířovka -> matka. To abych to s lidmi neměl moc jednoduché. Very Happy
Nejracionálněji to pojal ZVUK2000 (díky za fota a argumenty), dále ve stejném duchu jako já psali pánové sr71, Spiral, ferdislav, rezis, částečně MiraSt. Ostatní jste uvedli vlastní pohled, případně "místní profesní zvyklosti". Zajímalo by mě, jestli by ve zkušebně uváděli Celeronovi stejný postup, kdyby to ten den konzultoval s jinými lidmi.

Neměl bych přidat příspěvek s hlasováním pro jednu, či druhou variantu? Smile

S takhle růzrorodými příspěvky těžko ve firmě argumentovat.



Rozvadec.JPG
 Komentář:
Skříň velice podobná té diskutované
 Velikost:  124.62 kB
 Zobrazeno:  68 krát

Rozvadec.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2020, 23:34    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Zajímalo by mě, jestli by ve zkušebně uváděli Celeronovi stejný postup, kdyby to ten den konzultoval s jinými lidmi.

Ty snad pochybuješ, že přistřelenej poměděnej šroub má na oceloplechový bedně nejmenší přechodovej odpor ze všech zde popsaných řešení? Pokud je šroub přistřelen, stačí jen zakrýt jeho závit před komaxitem a žádná pofidérní zubatá podložka pak není potřeba. A propo, na komaxit je ozubená podložka z hlediska přechodovýho odporu naprosto nevyhovující řešení, to bych mohl na protokolu z EZU možná ještě někde vyhrabat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2020, 7:09    Předmět: Citovat

Zdravím,
zkusil bych požádat o radu na https://diskuse.elektrika.cz/ .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund