Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zjištění závady lab. zdroje ze stavebnice 0-30V 3A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 21:41    Předmět: Citovat

Před lety jsem jednoho kresliče plošných spojů upozornil, že by bylo vhodné dát vývody do rovnostraného trojúhelníku a ke každému dát písmeno B E C.

Řekl, že od toho je osazovací plán, dal ty tři vývody v řadě vedle sebe a s bílou tečkou u jednoho krajního.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12400

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 21:49    Předmět: Citovat

Nebyl bastlíř. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dako



Založen: Jan 09, 2021
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: st leden 13 2021, 19:46    Předmět: Citovat

Tenhle zdroj mám už skoro 20let, mám sice ještě další dva (čínské KORAD a dvojitý PeakMeter).
Tento používám pro oživování rádiotechniky, protože je čistě lineární a klasické konstrukce, čili neleze z toho "bordel" jako ze spínaných zdrojů. Párkrát se mi ho už podařilo odrovnat. Většinou odešel BD140, ten bych doporučoval dát na chladič, protože ty bázové proudy obou 2N3055 jsou už celkem velké.
Posledně se mi podařilo odpálit i oba ty 2N3055, přehřály se tak, že se samy odpájely oba kolektrové rezistory a spadly na základní desku zdroje. Ty tranzistory vydrží hodně, ale co je moc, to je moc Smile, nadruhou stranu, po 20 letech provozu, si křemíkové nebe zasloužili.

U tohoto zdroje pozor na velké výkonové ztráty, které mohou nastat, např. při nastaveném napětí 3,7V (typicky pro Lion článek) a max. 3A je ztráta na tranzistorech 106W, při 1,5V je to pak až 120W, protože vstupní napětí za můstkem a filtračním kondem je cca 39V při zatížení a naprázdno jsem naměřil 45V.
Třeba ten KORAD, co mám, je taky lineární, ale tam se už rozsah 30V přepíná asi ve 4 sekcích odboček na trafu, právě aby se snížila ztráta na tranzistorech.

Naposledy jsem tento zdroj poupravil tak, že po výměně trazistorů za Tesla KD3442, jsem vyhodil slídové podložky mezi chladičem a tranzistory a jenom podmáznul teplovodivou pastou pro lepší přechod pouzdro-chladič.
Pokud se podaří odvalit ty origo 2N3055 je to smůla, bo jsou drahé jak prase (160,-/ks), čínské náhrady se dají sehnat na ebai za 40,-/ks ale budou to šmečka. Lepší budou staré Tesla někde z výprodeje.
Zdroj jsem také osadil víceotačkovým potenciometrem pro jemnější nastavení napětí, 270° dráha pro nastavení rozsahu 0 - 30V je opravdu nevhodná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 13 2021, 21:11    Předmět: Citovat

Tobě by se vyplatilo tam strčit nějakou teplotní pojistku.
https://www.hadex.cz/u975-termostat-90c-bimetalovy-250v6a-rozpinaci-vratny/ Dá to míň práce než furt měnit tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dako



Založen: Jan 09, 2021
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2021, 22:50    Předmět: Citovat

Furt? Smile Měnit tranzistory? Vyměnil jsem je poprvé po 20-ti letech Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2021, 23:59    Předmět: Citovat

Tak to pardón! Špatně jsem si vyložil větu "Párkrát se mi ho už podařilo odrovnat" Smile

Ale teplotní ochrana u lineárního zdroje vůbec není špatná věc. Už mi párkrát zareagovala a asi ušetřila práci s opravami. Z prostorových důvodů mám zdroje a chladiče malé a trvalý provoz s maximální ztrátou nevydrží. Tak se prostě vypnou, a nikde se cín netaví.

V návodech na zdroje se hlídání teploty moc nepropaguje, mám pocit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dako



Založen: Jan 09, 2021
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 11:57    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Tak to pardón! Špatně jsem si vyložil větu "Párkrát se mi ho už podařilo odrovnat" Smile


Tak tak, stalo se mi, že při nabíjení baterii jsem to přepoloval, vždy odešla ochranná dioda na výstupu, nebo odešel T3 BD140. Výkonové tranzistory to vždy vydrželi.

Než nějakou bimetalovou ochranu, by možná stálo za to, nějaký NTC termistor (např. nějaký šroubovací Epkos) přišroubovat na chladič a vřádit ho do odporového děliče proudového omezení na OZ IO4. Při zvyšující se teplotě se jednoduše omezí proud a sníží se ztráta tranzistorů.

V návodu se s tím moc nepočíta, ale konstrukce už ano, proto jsou tam 2ks 2N3055, ztráta se tam pohybuje až na 2x115W a tranzistor dle katalogu snese teplotu přechodu až 200°C, tepelný vnitřní odpor je 1,5K/W (přechod - pouzdro), takhle se píše v katalogu.

Výše jsem spočítal, že typická max. ztráta může dosáhnout 120W, rozložení je tedy 60W na jeden tranzistor (vyhovuje Ptot max,), teplotní režim je tedy:

max. 200°C - tep. odpor jc * max. ztráta = 200 - 1,5 * 60 = 110°C

Dovolené oteplení pouzdra tranzistoru, při výkonu 60W, je max. 110°C

Pokud vezmene v úvahu teplotní přechod pouzdro - chladič, v konstrukci je slídová podložka, odpovídá to zhruba 0,9K/W tepelného odporu.

max. pouzdro 110°C - tep. odpor * max. ztráta = 110 - 0,9 * 60 = 56°C

Maximální oteplení chladiče je tedy 56°C, není to nic moc, ale s takovou teplotou se musí počítat, pro případnou úpravu proudového omezení v závislosti na teplotě.

Já jsem slídové podložky vyhodil a tranzistory přišrouboval přímo na chladič, přes teplovodivou pastu a tepelné vlastnosti jsou zhruba takto, max. 0,1K/W

max. pouzdro 110°C - tep. odpor * max. ztráta = 110 - 0,1 * 60 = 104°C

Max. teplota chladiče 104°C a to je už velký rozdíl oproti slídovým podložkám. Smile

Jestli zbyde čas, zkusím ty teploty poměřit i v reálu, celkem mě to zajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 22:03    Předmět: Citovat

Zniženie prúdu nemusí nutne znamenať zníženie výkonovej straty. Ak si s výstupným napätím nad 75% napájacieho napätia, tak znížením prúdu výkonová strata ešte stúpne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 22:26    Předmět: Citovat

Ale nepovídej Very Happy
Ne vždy klesá s proudem i napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dako



Založen: Jan 09, 2021
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 19:26    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkusil změřit a výsledek je takový:
Měřeno při okolní teplotě 20°C a zdroj, resp. chladič byl umístěn ve volném prostoru, čili v případě, že je na stole nebo někde v polici, je potřeba si uvědomit, že vzduch neproudí přirozeně a ty teploty mohou být v praxi vyšší.

ztráta 20W, teplota chladiče 60°C
ztráta 40W, teplota chladiče 80°C
ztráta 60W, teplota chladiče 100°C
ztráta 80W, teplota chladiče 112°C max. (více měření)

měřeno to bylo po cca 10 - 15min. plné ztráty a to tak, že výstupní svorky byly zkratovány a proud omezen proudovým omezením s tím, že bylo změřeno napětí na kolektorech tranzistorů. U posledního měření byl nastaven proud na 2,3A a kolektorové napětí bylo 34,5V. Napětí na kolektorech na prázdno je rovných 40V.

Nějaké fotky:



IMG_20210122_183408a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  162.68 kB
 Zobrazeno:  99 krát

IMG_20210122_183408a.jpg



IMG_20210122_183608a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  152.91 kB
 Zobrazeno:  99 krát

IMG_20210122_183608a.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: ne září 18 2022, 8:37    Předmět: Citovat

Zdravím,
Mohu se zaptat co je to za stavebnicia jestli se dá ještě sehnat?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavel1953



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 187

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 10:03    Předmět: Citovat

Tuhle stavebnici dodával (asi mimo jiné) GES, výroba Ticháček.
Léta jsem ho také používal, teď už jen sporadicky, mám jiný.
Ickx máš SZ.
P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund