Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audiokazety (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 18 2020, 22:48    Předmět: Citovat

International AK-27.
Vždycky jsem to dával za příklad toho úplně nejhoršího šuntu, jaký šel u vietcongu koupit. Dělaly se verze od AK-21 do AK-28, různé barevné provedení a různého stupně ojebanosti.
V poslední fázi se prodávaly kanárkově žluté AK-28, které byly sice stereo, ale byly tak ohavné, že je rákosák nemohl udat ani za pětikilo, nakonec jsem ten žlutý viděl za 4 kila a modrozelený za 5. Ukecal jsem vietconga na 5 žlutých za 1.500, na díly.
Když třeba odešlo trafo, motor či nějaký plast, tak to bylo jednodušší, levnější a rychlejší, než tam něco naprasit.
Minimálně jedno, možná i dvě ta dvojčata barevné AK řady byly celé mono. Dvojitý byl jen koncový stupeň, zpravidla nějaká zpajcovaná varianta KA2206/LA4183. To proto, aby šlo dvěma potenciometry jakože regulovat "dva kanály" - každý reprák zvlášť.
Ale celej předek včetně hlav byl mono, mazání magnetem, rádio mělo švába bez dekodéru.
Ale 80% lidí to buď nepoznalo, nebo jim to prostě stačilo, protože to nebyla Tesla, ani Východ, ale "Západ".
Byly to nejhorší šroty. Horší už byly jenom některé ty "Somy" a podobný prasečiny. Kdyby aspoň byly kopie něčeho..

Nepřestanu říkat, že kdyby bolševik naplnil Domácí potřeby-Elektro tímhle šrotem, k tomu trochu levného Sanyo, Sharp a Aiwa, nějaký mikrovlnky, laciný fény a Ikeu, tak se 1989 žádný převrat nekonal..


Naposledy upravil sinclair dne po květen 18 2020, 22:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 18 2020, 22:54    Předmět: Citovat

Bol to sice srot, ale bolo to lacne a nejako to fungovalo. Ako radio sa to casto pouziva dodnes. Stale to bol mensi srot ako Tesla Progresson.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 18 2020, 22:58    Předmět: Citovat

Nejako to fungovalo? Buď rád, že jsi tak mladý a nepamatuješ to. Progresson je Hi-Tech, kamaráde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 18 2020, 23:03    Předmět: Citovat

Bratranec to mal - cierny International AK21, stereo. Basy ziadne, nahravanie hrozne, ale hralo to. Pre deti super.
Mali to mnoho rokov, neskor uz pouzivali len radio (v kazetaku sa rozpadli gumicky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po květen 18 2020, 23:11    Předmět: Citovat

Přesně tak. Plnilo to svůj účel a za odpovídající cenu. Lidi to nekupovali jako hifi, měli to pro děti, tahalo se to k vodě, stálo to někde na dílně. Vždyť Tesláckej Safír stál před tím 4800Kčs a byl dost těžkej na přenášení: http://www.oldradio.cz/tsk204.htm
Pak ještě Tesla vypustila KM350, ale to už byl skoro její konec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Monogatari



Založen: Dec 03, 2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Holešov

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 0:22    Předmět: Citovat

A mechaniky z těchto šrotů měly takový úspěch, že je renomovaní výrobci používají dodnes. Dokonce jsem ju viděl i ve čtyřstopým kazeťáku TASCAM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 1:47    Předmět: Citovat

Jo, tohle byly dobré kazeťáky. Když jsem tu mechaniku viděl poprvé, docela jsem se zhrozil - tenké plíšky, jemné plastové koleçka, byl jsem zvyklý na jiné strojovny. Ale postupem času jsem musel uznat, že pokud se k tomu člověk špatně nechová, tak to docela slušně funguje. Oproti "normální" mechanice tam byla použita desetina materiálu, přesto dobře fungovala a dokonce neměla určité neduhy dřívějších mechanik, třeba prokluzující pryžové obložení atd. Samozřejmě i ona měla určité chyby, brzy tam prasknul na pauzi plastový terčík a pak drhnul o setrvák, to ale šlo jednoduše vyřešit. Kupodivu ani nevadila nízká hmotnost setrváku, byl na tenké hřídelce, tudíž se točil rychleji a nijak výrazně nekolísal.
Jasně, nebylo to Hi-Fi, byl to přenosný kazeťák a svůj účel opravdu plnil. Kromě nahrávání teda, to byla opravdu bída. Můj první kazeťák byl placatý Panasonic, taky mazal magnetem a měl DC předmagnetizaci, ale nahrával o dost líp. Přitom obsahoval jen dva trandy a integrovaný koncák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 6:42    Předmět: Citovat

Ten International z obrázku, to bol hit z Máriahilferstrasse a Hainburgu ....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 12:54    Předmět: Citovat

Monogatari napsal(a):
A mechaniky z těchto šrotů měly takový úspěch, že je renomovaní výrobci používají dodnes. Dokonce jsem ju viděl i ve čtyřstopým kazeťáku TASCAM.
Máš nejspíš na mysli mechaniku (výrobce) Tanashin. Ano, to je asi ta neprofláklejší a nejrozšířenější mechanika, kterou od 80. let v nejrůznějších modifikacích používali výrobci ve svých kazeťácích počínaje producenty větnamskotržnicových krámů a Sonym nebo Panasonicem konče.
Nebudeme říkat, že tato mechanika je vyloženě šitová, nazvěme ji dejme tomu nízkonákladovou...
A vyrábí se jako jediná snad dodnes, takže pokud chce dnes někdo vyrábět kazeťák, má na "výběr" pouze tuhle.

Je to celkem chytře vymyšlená mechanika, kdy na stejný základ bylo možno navěšovat množství dalších doplňků, a tím ze stejného základu tvořit množství obměn a modifikací s různou funkčností.



tanashin.jpg
 Komentář:
 Velikost:  176.34 kB
 Zobrazeno:  122 krát

tanashin.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 13:16    Předmět: Citovat

Tanashin je japonska firma, to bol asi original. Tie trznicove boli asi kopie.

Ano, boli rozne modifikacie. Napriklad som mal vezu Elekta (hrozny smejd) s takouto mechanikou a mala autostop aj na pretacani. Este mala jednu zaujimavost - tlacidlo hi-speed dubbing nebolo obmedzene len na kopirovanie naziet. Dalo sa nahravat/prehravat aj pretacat zrychlene.

Este by ma zaujimalo, odkial pochadza jednoducha mechanika lacnych "walkmanov", co maju pretacanie len jednym smerom. Videl som viac kusov, evidentne od roznych vyrobcov a boli zamenitelne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 14:48    Předmět: Citovat

První walkmany to tak měly prakticky všechny, ale mechaniky v nich zpočátku byly různé. To až později se to zjevně ustálilo na +- stejném typu pro tu nejlevnější kategorii.
rnbw napsal(a):
Ano, boli rozne modifikacie. Napriklad som mal vezu Elekta (hrozny smejd) s takouto mechanikou a mala autostop aj na pretacani. Este mala jednu zaujimavost - tlacidlo hi-speed dubbing nebolo obmedzene len na kopirovanie naziet. Dalo sa nahravat/prehravat aj pretacat zrychlene
To byly spíš různé vývojové stupně. Ta mechanika, co uměla vypínat při všech funkcích, přišla nejpozději. Bylo to řešené docela vtipně a spolehlivě. Na fotce je ta předcházející verze, ta to uměla jen při play.
Neomezený hi-speed dubbing byl běžný, ono to jen připlo další odpor/trimr k řídícím vývodům od motoru. Žádné další korekce v magneťáku to nepřepínalo, takže kvalita musela jít z principu dolu, i kdyby vybavení nebylo ošizeno na DC mazání a předmagnetizaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 18:32    Předmět: Citovat

Tržnicové "volkmeny" z přelomu 80./90. let s převíjením jedním směrem, kdy napevno zpřevodovaná navíjecí středovka běžela právě tak rychle, aby se dalo hovořit o "převíjení" a zároveň ne příliš rychle, aby při navíjení během přehrávání příliš netahala pásek a s falešným levým trnem, značek Usef, Unisef, Fugison atd, měly mechaniku stejnou.
Tato mechanika ale nebyla vůbec špatná - byla robustní, kovová a spolehlivá. I "setrvačník" byl z plechu, takže měl nějakou minimální setrvačnost. Škoda, že (aspoň mi to není známo) neexistovala i v rozšířené verzi s převíjením vzad a autostopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 18:47    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
To byly spíš různé vývojové stupně. Ta mechanika, co uměla vypínat při všech funkcích, přišla nejpozději. Bylo to řešené docela vtipně a spolehlivě. Na fotce je ta předcházející verze, ta to uměla jen při play.
I když vývoj této mechaniky nevylučuji, spíš to ale záviselo na tom, co si zákazník naporoučel. Viděl jsem "luxusní" provedení s motoricky podporovaným ovládáním a elektrickou mazací hlavou, ale na druhou stranu jsem viděl i totálně na dřeň osekanou ultralevnou verzi, kde chyběla i třecí spojka na tom výkyvném mezikole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 21:47    Předmět: Citovat

citace:
... značek Usef, Unisef, Fugison atd. ...


Ještě mám někde Unisef Z10, pochopitelně s neorig. sluchátky. Smile Stál mě tehdy mnoho stokorun. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: čt květen 21 2020, 16:20    Předmět: Citovat

Z rozsáhlého výčtu kazet jsem měl ECHO SONIC a pak Smat kazety, které jsem koupil v Bratislavě, pak nějaké Ruské a Emgeton. K lepším kazetám Sony Ech jsem se dostal později a kupoval hlavně na burzách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Další
Strana 3 z 23

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund