Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Míchadlo stavebních směsí EXTOL
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3738
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 13:16    Předmět: Míchadlo stavebních směsí EXTOL Citovat

Zdravím zdejší osazenstvo. Syn mně požádal o opravu tohoto míchadla že na něm nejde regulace otáček, točí se pomalu a při míchání lepidla se zastavuje. Rozebral jsem míchadlo, proměřil potenciometr který jak jsem předpokládal je v pořádku tak jsem vykuchal destičku s regulátorem. Proměřuji součástky a jeden rezistor měl uhnilou nožičku, změřil jsem jej po oškrábaní čepičky a neukazoval žádnou hodnotu. Našel jsem jiný, osadil ale po zapnutí shořel (přehlédl jsem jeden tranzistor v šeru garáže co je proražený).
Na pouzdru TO-92 je velké V. a pod ním 5401B, po zadání do google mi vyskočilo označení 2N5401B což podle mně bude označení tohoto tranzistoru. Datasheet 2N5401
Problém však je, že takový doma nemám a použitelnou náhradu se mi nějak nedaří naleznout. Syn na to spěchá, je doma a tak chce stihnout co nejvíc, včera bylo pozdě asi tak nějak. Tak jsem prozatím vyřadil regulátor z činnosti tím, že jsem přemostil triák a míchadlo jede nyní na plný výkon na nejvyšší otáčky.
Mohl by mi někdo poradit nějakou náhradu tohoto tranzistoru? Pokud není budu muset objednat a nebo postupně překopat svoje zásoby a pracně hledat podle toho co najdu. Hledal jsem i na vyšší proud ale nenašel.



IMG_20200516_122942 – kopie.jpg
 Komentář:
Proražený tranzistor
 Velikost:  255.29 kB
 Zobrazeno:  111 krát

IMG_20200516_122942 – kopie.jpg



IMG_20200516_141220 – kopie.jpg
 Komentář:
V červených kroužcích označené vadné součástky
 Velikost:  298.08 kB
 Zobrazeno:  138 krát

IMG_20200516_141220 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 14:29    Předmět: Citovat

A proč jsi ho měřil, když je tam hodnota napsaná? 470kΩ rezistor nemůže shořet Very Happy
Tranzistor lze nahradit....oprava: původní návrh byl nesprávný, viz níže.
Wink
p.s. A to jsi měnil rezistor, aniž bys destičku aspoň ometl od prachu? Shocked


Naposledy upravil masar dne ne květen 17 2020, 14:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3287

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 14:37    Předmět: Citovat

masar: jeho tranzistor je PNP, ne? Smile
5401
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 14:44    Předmět: Citovat

Ano, omlouvám se za přehlédnutí. A také jsem si nevšiml, že 2N5401 GME v nabídce má, takže není třeba nahrazovat.
Embarassed
A díky za upozornění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3738
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 15:01    Předmět: Citovat

masar, ten rezistor jsem měřil abych zjistil zda je dobrý, pokud bych pouze nahradil ten odhnily vývod a nazpět osadil do plošného spoje tak bych dál nic nezjistil.
To že po zapnutí míchadla se objevily z toho rezistoru "kouřové signály" je pravda.
Ten tranzistor co jsi uvedl jsem také dneska našel ale moje radost netrvala dlouho, zjistil jsem že má opačnou vodivost tak jak uvedl Cowley.
Destičku jsem se snažil očistit ale je to cementový prach a ten tam drží pořádně. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3738
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 15:06    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
A také jsem si nevšiml, že 2N5401 GME v nabídce má, takže není třeba nahrazovat.

Já jsem psal že syn na to spěchá a tak jsem chtěl něco co bych měl doma. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 15:30    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
masar, ten rezistor jsem měřil abych zjistil zda je dobrý...
To ano, ale když jsi zjistil, že je přerušený, měl jsi ho nahradit předepsanou hodnotou, kterou sis navíc mohl ověřit z barevného značení původního, který spálený přece nebyl.
A k té náhradě tranzistoru - my nevíme, co máš doma.
Na jeho místě lze zkoušet např. BC327, BC638 popř. i jiné v jiných pouzdrech, pokud velikost Uce nemusí být v tomto zapojení dodržena a pokud ani Ic, pak lze vyzkoušet i BC556, BC557...
Jen je třeba dávat pozor na zapojení CBE, které se může lišit.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3738
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 16:32    Předmět: Citovat

To víš že jsem jej nahradil stejnou hodnotou jaká tam byla, hodnotu jsem si samozřejmě ověřoval podle barevných proužků a také jsem si všimnul že hodnota toho rezistoru je vyznačena na destičce plošného spoje. S tím barevným značením to je ale někdy těžké neboť ta barva bývá mnohdy zkreslená (změněná vlivem teploty a podobně tak jako v mém případě). Pokusil jsem se rezistory (původní co tam byl osazen i ten co se mi spálil) vyfotit mobilem přes hodinářskou lupu.
Zvláště 4-tý proužek toho původního rezistoru je matoucí, vypadá na hnědou ale má být oranžová. Nebýt toho že to vyznačili na plošný spoj tak je problém.
Chtěl jsem si nakreslit schéma ale syn spěchal, navíc volal kamarád že mi pojede do lesa pro dřevo takže jsem to zkompletoval a když budu mít ten tranzistor tak pak když to čas dovolí.
Vím že pokud bych tam dával jiný tak si musím dávat pozor na správné zapojení vývodů ale děkuji Ti za připomínku. Wink



IMG_20200517_170535 – kopie.jpg
 Komentář:
Vrchní rezistor s uhnilým vývodem je původní, pod ním je rezistor co jsem osazoval já.
 Velikost:  284.35 kB
 Zobrazeno:  140 krát

IMG_20200517_170535 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 16:39    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
To víš že jsem jej nahradil stejnou hodnotou jaká tam byla...
Pořád jsi nenapsal jakou hodnotou. Odpor o hodnotě 470kΩ tam nemůže podle Ohmova zákona zhořet. Takže jsi ji nahradil hodnotou jinou, než 470kΩ.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 16:52    Předmět: Citovat

Asi máš, masare, na mysli Jouleův zákon P=U²/R, ale to je jen detail. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 16:53    Předmět: Citovat

Ano, já to beru jako rozšířený Ωz. Wink
p.s. Ve škole jsme se to učili ještě jako Joul-Lenzův zákon. Snad mi oba pánové prominou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3287

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 17:02    Předmět: Citovat

Ten dole není 470k Smile, ale 470ohmů.

Ten horní je pětiproužkový, 470 a ješte 3 nuly za tím - tzn.470k
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3287

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 17:11    Předmět: Citovat

Nebo že by ta spálenina a puklina změnila žlutý proužek na hnědý?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 17:16    Předmět: Citovat

Třeba byl oranžovej. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3738
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 18:00    Předmět: Citovat

Všem se Vám tu velice omlouvám, já jsem v tom spěchu to pořádně zbabral. Ten rezistor jsem vybíral z jednoho šaska z OVP televizora, poziční číslo R337 a nebýt upozornění masar-a tak jsem si to ani neuvědomil. Nyní jsem vzal to samé šasko jiné kde ten rezistor je, zkouknu na proužky (je tam hnědý), změřím ohmetrem který ukazoval 0,461KΩ a jsem se zastyděl. Já v té rychlosti viděl na měřáku KΩ, před tím hodnotu 470 (to mi ukazoval včera ten co jsem tam měnil) ale jsem si neuvědomil tu nulu a desetinnou čárku před.
Ještě jednou se všem hluboce omlouvám, moje vina, moje převeliká vina. Embarassed
Jenom otázka, mohl ten tranzistor se prorazit tím že jsem tam dal takovouto nízkou hodnotu rezistoru? Ale když ten původní byl bez hodnoty tak nyní nevím, kdybych se alespoň lépe podíval že tam je ještě jeden tranzistor a změřil i ten před tím. To je tak když mě někdo nahání a já nemám svůj klid, ach jo.
Tranzistor má přechod B-E vodivý (proražený).



IMG_20200517_183707 – kopie.jpg
 Komentář:
Rezistor, poziční číslo R337
 Velikost:  299.31 kB
 Zobrazeno:  146 krát

IMG_20200517_183707 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.52 sekund