Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Staré krásné stroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 22:46    Předmět: Citovat

Vzpomímám, že když mi v létě v roce 1990 došly na Slovensku v lázních prachy, tak jsem si nechal telegraficky poslat další. Ale jak fungovalo podání nevím, na recepci v hotelu mi je normálně jako příjemci proti občance vyplatili.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 14:48    Předmět: Citovat

Tehdy bylo doručování trochu méně svázané a přísné.
Jinak ty "prachy" se taky telefonovaly přes tu ústřednu. Byl to defacto taky telegram; na poště A se přijaly prachy, zavolalo se to na ústřednu, ústředna vytiskla papír a ten se předisponoval poště B. Ta na základě toho papíru vypsala poukázku a ta se spolu s penězi doručovala. No a za dva tři dny dorazil originál poukázky standardní cestou a spárovalo se to.
Když se prachy poslaly ráno, tak mohly být ještě týž den na druhém konci republiky.
Dnes to funguje podobně, jen odpadl mezičlánek v podobě ústředny a pošty si to telefonují mezi sebou. Nejčastěji se to využívá na to, že se prachy pošlou na poštu (tzv. poste restante), to ty prachy při troše štěstí jsou na té poště tak do hodinky. No a příjemce si tam přijde a vyzvedne.
Používají to spíš šedé části naší ekonomiky... Také občané jistého původu si takto posílají tři čtyři stovky. Poslat to stojí stovku a výš.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 16:30    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Telegram nedojel na hardware, nýbrž na nezájem veřejnosti.

já jsem to nemyslel ve významu "čí vinou skončil", ale s jakým posledním zařízením.
Že to byl nějaký kočkopes přes telefon, nadatlování a výtisk, je logické.
Že možná někde ještě po první válce na dráze byly cvakací telegrafy s rydlem nebo pisátkem, bych ještě možná věřil, ale v druhé půlce 20. století a ještě k tomu na poště...? sotva.
když výrazně uživatelsky pokročilejší Hughesův telegraf byl k dispozici už koncem 19. století. https://en.wikipedia.org/wiki/Printing_telegraph
Aby nějaká poštovní úřednice luštila z papírový konfety krátký a dlouhý čárky, si neumím představit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4033

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 16:46    Předmět: Citovat

Na bubenečském nádraží v Praze byl telegraf s páskou a rydlem ještě na začátku 60' let!
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 16:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Osmdesat napsal(a):
Řešením je přejít na alternativního VoIP operátora, která ti umožní svobodu nastavení parametrů.

Kašlu na změnu operátora. Fax je dnes už opravdu jen dekorace co žere elektriku. Hodně dlouho už nikdo nic neposlal a ani já tu potřebu nemám.
Když jsem ho před časem zkusil zprovoznit na VoIP a nešlo to, tak šel do regálu ve skladu. Třeba se z něj ještě časem něco hodí, je tam hromada ještě klasických vývodových součástak.


Osobne mam na voip na jednom z cisel nastaveny fax jako schranku. Na prijem to funguje pekne a je to zdarma, fax prijde mailem. Odesilat fax jsem nemel potrebu roky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:11    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Na bubenečském nádraží v Praze byl telegraf s páskou a rydlem ještě na začátku 60' let!

No jo, tak holt byli lepší než jsem si myslel. Nevím kolik dnešních čtenářů SMS a Vocapkářů by to zvládalo.
Ten psací/rycí telegraf byl dost často rekvizitou ve filmu, vždycky se m líbilo jak laik přišel k přístroji, popadl pásku a plynně z ní četl zprávu. Myslím, že i Old Shatterhand v některým dílu sedl k telegrafu a klíčoval. To ale byl německý inženýr, dovedl všechno, tak i vysílat, jistě i se znalostí Q-kódů a všeho okolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:28    Předmět: Citovat

Páskový telegraf vyráběla i Tesla. Kdysi se to objevilo na aukru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:32    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Nevím kolik dnešních čtenářů SMS a Vocapkářů by to zvládalo.

Hele, zas proč by to měli zvládat... To je stejné, jako kdyby se říkalo, že tenhle telegraf je šílená vymoženost a kdo z jeho uživatelů by zvládl psát klínovým písmem po kamenných destičkách, nebo husím brkem po pergamenu Razz
Nebo kdybys fíru, co jezdí elektrickou lokomotivou plísnil za to, že by neuměl zatopit a rozjet čtyřkoláka.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 22:19    Předmět: Citovat

Ve firmě byla T100, nijak zajištěné to nebylo, možná i proto, že s tím uměla dělat jen jedna holka. Na vojně kromě T100 byly i RFT (asi T-51).
V dobách vytáčeného internetu jsem fax posílal i rovnou z Wordu. V době těsně předinternetové jsem opravoval firemní PC kamarádovi, snad 286. Byl v něm i modem, 2k4. Říkal, že o tom ani neví, že ho nepotřebuje. Dal jsem ho do svého, našel program (z-modem ?) a vytočil nějakou BBS. Vždycky mi přišlo směšný, jak v americkejch filmech naskakovala písmena na monitoru jedno za druhým. A najednou vidím před sebou to samý. A jaká to byla paráda, když BBS používala barvy..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 22:25    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):

Hele, zas proč by to měli zvládat...

mně jen nejde do hlavy, proč se v 60´ vyskytovaly rycí telegrafy na poště, když o půlstoletí dřív existovaly dokonalejší tiskací telegrafy, dokonce s alfanumerickou klávesnicí. Při stejné náročnosti na přenosovou linku. Navíc nikdy jsem se nesetkal s někým, kdo by ty morseovy telegrafy pamatoval nebo dokonce obsluhoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 22:48    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
Typ Okifax OF-17... nedokážu přestavit telefonní číslo,.
V návodu je to na straně 16, 27 a hlavně 60.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 23:02    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

mně jen nejde do hlavy, proč se v 60´ vyskytovaly rycí telegrafy na poště...

Mno, když mohla fungovat do povodní v roce 2002 potrubka mezi hlavní poštou, poštou na Malé Straně a na Hradě... Razz

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 23:06    Předmět: Citovat

Asi ji nic spolehlivějšího a ekonomičtějšího nenahradilo. A možná i zásluhou nadšenců o udržení skanzenu. Myslím že o potrubce s respektem psali někdy v 80´ v nějakým magazínu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 23:20    Předmět: Citovat

Vyštrachal jsem fotky z mobilu, když jsem na počtě na Hradě působil. Už to bylo mimo provoz. Mám ale pocit, že je to někde zapsáno jako technická památka.


potrubka_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  40.88 kB
 Zobrazeno:  65 krát

potrubka_1.jpg



potrubka_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  35.18 kB
 Zobrazeno:  67 krát

potrubka_2.jpg



potrubka_3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  55.6 kB
 Zobrazeno:  62 krát

potrubka_3.jpg



potrubka_4.jpg
 Komentář:
 Velikost:  35.5 kB
 Zobrazeno:  67 krát

potrubka_4.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 23:22    Předmět: Citovat

Potrubní poštu asi nikdo tak snadno nedemontuje a neodnese. Ty krásný mosazný telegrafy se daly "vyřadit" jistě nepoměrně snáz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
Strana 6 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund