Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Otázka pre moderátorov
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 22:16    Předmět: Otázka pre moderátorov Citovat

OTAZKA PRE MODERATOROV ALEBO NIEKOHO KOMPETENTNEHO

Prečo na tejto stránke nespustíte nejaké FTPčko alebo nejaký priestor pre umiestnenie súborov ??? Na upload sa môžu dávať súbory len max 2MB čo je dosť málo. A obzvlášt v dnešnej dobe ked je elektro literatúra nedostupná a hlavne drahá (keby cene zodpovedala aj kvalita- nebudem menovať konkrétne lebo by som musel použiť výrazy za ktoré by som sa na túto stránku úž asi nedostal) to isté platí aj o elektro software. Tu sa hodí známa myšlienka s pesničky J.Wericha : "Když všichni všechno všechněm dáme tak budou všichni lidi všechno mít dohromady" !

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 22:29    Předmět: Citovat

nejsem kompetentní moderátor, ale i tak bych rád připomněl existenci něčeho, čemu se říká autorské právo a co souvisí se zákonem na ochranu duševního vlastnictví atd...
V praxi je určitě rozdíl, jestli někdo oskenuje pasáž z 50 let staré knížky nebo servisní návod ke gramofonu, protože asi nebude chráněn "céčkem" - copyright. Jiná věc je ale okolo knížky rok nebo dva roky staré, ještě na pultech. Když ji někdo komplet zveřejní nebo dokonce se z tiskárny "nějak" dostane na web pdf verze, je to jednak v rozporu se zákony (ne že bych se všemi 100%ně souhlasil, to ani náhodou) a celý tento milý server by to mohlo postihnout, resp. jeho provozovatele, a pak už si tu nepokecáme ani o tom, čím mazat chrastící potenciometry. No a pak, kdo si zkusil napsat a vydat knížku, tak asi ví, že nejen že na ní nezbohatne, ale má při nákladu 1000-5000 kusů (to už je dost) nějakých 10,- za prodaný kus. Většinu totiž sežere tiskárna, distribuce, prodejci, no a pak hlavně náš milý stát na daních. Představ si, že rok po práci píšeš knížku, pak jí 100 kusů prodáš, a pak ti ji někdo "vtipně" umístí na web, takže kdo by si ji pak kupoval...
Asi bychom měli být vděční těm lidem, kteří jsou ochotní (a taky fundovaní) napsat něco jako článek nebo celou knížku a SAMI ji umístí nekomerčně na web. Jestli to udělají dobrovolně, je to totiž něco jiného, než když jsou k tomu gottwaldovskému dáme všichni všechno dohromady dotlačeni jaksi proti své vůli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 22:40    Předmět: Citovat

Crifodo : Čiastočne máš pravdu. Lenže niekedy s literatúrov nebol až taký problém. Ceny boli prijatelné a aj v knižniciach toho bolo dosť a to nehovorím o elektro literatúre ktorá bola k dispoziciji v štátnych podnikoch ktoré mali aj vlastné technické knižnice.

Dnes za 100stranovú knižku ešte plnú reklamy pítaju 300Sk plus tieto knižky vydávajú vo viacerých dieloch Príklad : Moderní učebnice programovaní PIC 1.diel -BEN túto knižku som si kúpil no na druhý diel už čakám 2,5roka. Medzitím som sa PICky naučil programovať jak tak z článkov na inete + ak nebývač vo väčšom meste tak si technické kniýky musíš objednať na dobierku (dalšie peniaze) a ak bývaš na slovensku tak všetko *1,3 SK
a to už vychádzajú pekné sumy !?

Navyše sa na tejto stránke nedávno objavili odkazy na stiahnutie nejakých knižiek.

A nejde iba o knižky napr keby každý nascanoval 1 čislo starého 86 a staršie ARADIA tak by sme ho mali všetci
Dalšie príklady sa mi už nechce písať...

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 22:59    Předmět: Citovat

nevím jestli AR si právě copyright nehlídá, ono totiž nikde po webu nekoluje moc elektronických verzí časopisů... teď si přesně nepamatuju na příslušná ustanovení autorského zákona, ale myslím se tam mluví o 60 letech... Sad
300 za knížku není moc, jestli se tedy jedná o dobrou knížku... porovnávat situaci s dobou před 25 nebo kolika lety je přece nesmysl, když porovnáme ceny energií, papíru, průměrnou mzdu v polygrafii atd Wink nebo si myslíš, že můžeš přijít do hospody a chtít řízek za 16,- a k tomu pivo za 2,60?
Zrovna dneska mi přišla nabídka na soubor 12 knih o architektuře asi za 20 000,- ... kdybych to ke své práci potřeboval, tak si to budu muset koupit, jinak je to samozřejmě nesmysl.
To, že objektivně není dobrá odborná literatura, s tím souhlasím, bohužel ne každý se zabývá elektronikou komerčně aby se mu vyplatilo kupovat všechno co vychází a i tak nevycházejí věci kvalitní. Je to škoda a projeví se to nedobře v technické úrovni další generace, z které tak hrozí vyrůst generace buranů a konzumentů, kteří budou sloužit asijské střední technické třídě v "našich" fabrikách. Ten hlad po základním technickém vzdělání se často projevuje i tady v Bastlírně i když někdo dost nevychovaným způsobem. Myslím že v takovém Německu je situace, ekonomická i ve vzdělávání, o dost lepší než u nás i co se týká třeba učňovských oborů, které jsme my nechali dost padnout. Ale to je téma které sem nepatří.
Rozumím ti, ale po jánošíkovsku to řešit, to nebude dobrý nápad Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 23:06    Předmět: Citovat

Ale zabúda sa na všetkých radioamatérov, "bastlířov", a všekých ostatných ktorý nemajú záujem o čo najríchlejší zárobok za čo najmenej roboty ale majú záujem o elektrotechniku , získavanie nových informácii , a metód v elektrotechnike prevažne z osobného záujmu a nie komerčného záujmu.

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 23:25    Předmět: Citovat

meno: říkáš totéž jen mírně jinými slovy Wink
jinak v systému, ve kterém žijeme, to funguje tak, že do svého koníčka a zrovna tak do své budoucí profese musí každý investovat... (nebo jeho rodiče) nějaké ty materiální náklady a nějakou tu duševní energii.
O materiální náklady se v moudré společnosti může částečně podělit zodpovědný stát formou dotací grantů a podobných nástrojů. Otázka by mohla znít "žijeme v moudré společnosti a v zodpovědném státě?"
když už jsi to téma nakousl, zkus tady apelovat na zkušené lidi s dostatkem času, jestli by neuvažovali o zavedení rubriky "elektronika v základech" nebo tak podobně... bude to třeba vhodnější než úvahy o pirátění časopisů.
Vedle těch bastlířů je ale bohužel taky nová sorta lidí ve stylu "spočítejte mi to obrazek_cenzura někdo rychle, zadarmo a pošlete mi to mailem a moc mě neserte".
Nevím jestli všude, ale v několika městech jsem viděl v antikvariátech základy tranzistorové techniky, spínané zdroje atd, za směšné ceny, nebo městské a střediskové knihovny v likvidaci... když jsem to prohlížel, připadal jsem si před kolemjdoucími málem jako kontejnerák. Ty to pak kupuješ v horších variantách nové za 300,-. Nějak to ukazuje, kam směřuje doba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 23:34    Předmět: Citovat

Asi sa nezhodneme :
K antikvariatom a likvidáciam knižníc : Mnohoktát sú to knihy v takom stave že sa dajú použiť na ...... chýbajú strany a naviac tkéto výpredaje sa rozoberú z den až 2 a to čo tam zostane je nanič.

Navyše starých knižiem mám mám doma dosť a v dobrom stave dokonca mnoho z nich je stále aktuálnych ale ak chce amaterska technika udržať krok z dobov..............(jednočipy,spínané zdroje,....)





Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 23:39    Předmět: Citovat

u nás bylo to rušení otázkou asi 2 měsíců. Moderní věci jako Atmely tam samozřejmě hledat nemůžu, ale měl jsem na mysli situaci, se kterou se setkávám tady: pořád někomu chybí elementární základy typu návrh trafa, zdroje, zesilovače v B třídě nebo jak spočítat tlumivku do měniče, jak vyleptat plošný spoj... To jsou věci 30 let staré. Navíc, kdo se naučí orientovat v základech, už je pak natolik příčetný, že si to na tom webu sám najde. V angličtině je tam toho víc, než kdy v č/s vůbec vyšlo a vyjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 23:44    Předmět: Citovat

Sice jsem ti to poslal na SZ, protože je to poněkud zmatené, ale dám to sem (a zkusím to pokrátit), protože se vlastně s Crifodem doplňujeme:
citace:

Lehčí otázku nemáš?
Několikrát jsem zkoušel napsat odpověď, která by dávala smysl. Nejsem totiž odborník na autorské právo a výklad toho zákona od dvou právníků a jedné právničky, kterých jsem se ptal, dopadl takto:
1. je to určené pro určitý segment veřejnosti, ne pro celou, a není to šířené na papíře ani zvukovém či obrazovém nosiči, může se to.
2. jestli to autor už někde zadarmo zveřejnil, je to jeho problém, protože by měl zaplatit svazu DILIA poplatek za rozšiřování svého díla (bez ohledu na to, jestli z toho něco měl) a současně dát písemný souhlas s dalším rozšiřováním.
3. porušujeme tu zákon, protože zpřístupňujeme bez souhlasu autorů - jen hodně málo příspěvků je původních. Za porušení zákona se má pokládat i zveřejnění vlastní úpravy zapojení zakreslené do schématu jiného autora bez jeho souhlasu

Tak si vyber.

Jestli ti připadá zmatené, co jsem napsal, mně samotnému to taky nedává smysl, ale rozumím tomu tak, že se všichni, co se takto chceme nějak navzájem postrčit o krůček dopředu, vlastně pohybujeme na hraně zákona, no, spíš až za ní. Ale nic za to nemáme, tak nás různé ochranné svazy autorských práv nechávají na pokoji.
Schémata, měřicí protokoly, technické zprávy, revizní zprávy ani projekty nespadají pod autorský zákon, takže nás DILIA nezaregistruje jako autory a nedostaneme od ní ani mrť.
Ale zkus si nechat zkopírovat na poště prázdný papír a na účtence se dočteš, že 20% z ceny kopírování je poplatek DILII - nejsi autorem toho prázdna na tom papíře. Kam ty peníze potom jdou, se nepodařilo zjistit.
Blíže viz http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,766.msg0.html#new .

To omezení na 2MB zatím asi o moc vylepšit nepůjde, leda sehnat jiný hosting, jak už někdy psal Alovka. Tak se zatím do těch 2MB musíme vejít, nebo téma zpracovat jako článek a poslat Alovkovi ke zveřejnění.

Nejstravitelnější formou jsem základy získal z antikvariátových knížek ještě před průmkou. Dvě z těch knížek jsou z přelomu 50. a 60. let a jsou v němčině. Dvojitý trénink. Něco už jsem tu z nich nechával v překladu, ale celé bych to překládat nechtěl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2006, 23:52    Předmět: Citovat

ne každý autor je zastupovaný DILIA, ne každý vybraný poplatek z prázdných médií jde jen DILIi, něco sežere taky OSA a velmi pravděpodobně taky něco spadne do nějaké té socanské nebo i jiné černé díry.
Nejde jen o prázdná média, ale taky o tiskárny, kopírky, skenery a podobné věci... docela mě "pobavilo" , že kdybych si svého času pořídil lepší A3kovou laserovou kopírku, asi 14 000,- z pořizovací ceny je "daň" za mé potenciální krádeže na autorských právech...
Problematika autorských práv a bolševické presumpce viny se dost možná tak málo ventiluje proto, aby byl plebs klidný.. ale to už jsme fakt daleko od elektroniky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Raptor181
Moderátor


Založen: Jan 01, 2004
Příspěvky: 1194
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2006, 7:18    Předmět: Citovat

A ja zase nieco okolo FTP. Aj to bude, Alovka na tom urcite upenlivo pracuje. Nejde vsetko hned. Na upload sa da dat aj vacsia dokumentacia ako 2MB, ale musis to do tych 2MB casti porozdelovat. Ked sa pozries, tak su tam aj uplne banalne veci ktore by na FTP zaberali miesto.

A ohladom tej literatury, snazil som sa sem dat odkazy na niektore knihy ale bolo mi povedane ze na internete je toho dost. Takze nech si kazdy hlada sam. Clovek sa snazi a este to aj zkritizuju.
(a mam aj tusim tu knihu o Moderní učebnice programovaní PIC 2.diel -BEN, Programovanie ATMELov)

_________________
Čo neubrzdíš, to neukecáš..PC šťoural
PotleskSmile
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpečovacie a kamerové systémy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2006, 8:13    Předmět: Citovat

"Schémata, měřicí protokoly, technické zprávy, revizní zprávy ani projekty nespadají pod autorský zákon". Hille, prosím, je to slovo svaté a neměnné, nebo jen domněnka nějakého právníka? A jestli jsem to dobře pochopil, tak když napíšeš nějakou knížku a vydáš ji, tak musíš organizaci DILIA zaplatit desátek, ať jsi členem, nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2006, 8:47    Předmět: Citovat

Oldradio napsal(a):
"Schémata, měřicí protokoly, technické zprávy, revizní zprávy ani projekty nespadají pod autorský zákon".

Autorský zákon rozlišuje pojmy "literární, umělecké a vědecké dílo". Těžko někdo bude nazývat navíjecí předpis na trafo nebo návod k obsluze alarmu za vědecké dílo, ale odborná literatura prostě je literatura Wink
Hodně autorů kteří nepíšou "na výdělek" nemají živnostenské oprávnění na vydavatelskou činnost, takže autorské právo k jejich dílu spravuje nakladatelství a vyplatí je formou smlouvy o dílo. Nakladatelství si pak obvykle vymezuje pro všechna svoje díla např. "volné užití bez souhlasu jen do rozsahu citace jedna normostrana" nebo tak podobně.
Dilia je sdružením dobrovolným, OSA snad taky, ovšem o OSA se dá dočíst celé horrory... Mad
http://www.dusevnivlastnictvi.cz/mkl.htm
http://knihovna.nkp.cz/Nkkr0005-6/0005-6227.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pavels



Založen: Nov 30, 2005
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2006, 12:52    Předmět: Citovat

ona ta OSA to prehani.Uz pri koupi prazdneho media uctovat autorsky prava.To uz nejspis pocitaj na co ho pouziju,tak kdyz uz sem to zaplatil.. by me zajimalo kam ty miliardy tecou..Myslim,ze autorum ne..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2006, 16:12    Předmět: Citovat

Oldradio, když něco vydám, musím zaplatit desátek z toho, že to rozšiřuji. Ale přečti si diskusi na www.elektrika.cz - tam o tom diskutují ti, co tuhle absurditu vychutnávají do důsledků: projektanti, technici, kteří platí desátek při kopírování, ale nemají nárok na členství a podíl zpět. Právě proto, že pro DILII nejsou naše technická díla dost umělecká. Ale ta presumpce viny je svinstvo.
Aneb, jak říkal kdysi jeden z našich politiků, "o peníze přece jde vždycky, ale opravdu vždycky, až v první řadě..." A později (to už nebyl ministrem financí) mu rukama prošlo několik zákonů, které výběrčím podobných palmáre daly neomezenou moc a zbavily ty vyžírky povinnosti něco nám dokázat. My naopak musíme dokázat, že splňujeme nějaká kritéria, podle kterých máme nějaké úlevy. Jinak musíme platit a platit.

S těmi přirážkami za nákup prázdných médií je to stejné, jako se trestalo i jen na udání, za to, že někdo měl destilační kolonu na pálení slivovice. Třeba nepálil, ale mohl: měl na to vybavení.
A tak můžu očekávat, že mě brzy zavřou. Za znásilnění. Sice mě to zatím ani nenapadlo, ale co když mě někdo práskne, že můžu? Přece mám na to...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund