Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kompresorová lednice - podivné chování
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 7:50    Předmět: Kompresorová lednice - podivné chování Citovat

Zdravím
mám v rekreační chatce lednici, loni běžela celou letní sezonu bez problémů, teď po zimn í odstávce začala zlobit. Přijel jsem na víkend, zapnul a lednice se normálně rozběhla, nachladila a vypnula, poté když měla znovu začít chladit tak podle chvění se zdá že kompresor běží ale lednice nechladí. Vypnul jsem ji, zkusil druhý den a totéž. Zkusil jsem ji při chlazení po cca 10 minutách vytáhnout ze zásuvky a znovu zapnout a funguje to správně - do tlaku se nerozběhne a ochrana zapůsobí, po určité době lednice naběhne a chladí, a vypadá to že do prvního vypnutí, pak už se zapne ale nechladí, kompresor se chvěje. Nějaxi to neumím vysvětlit, nevím jaxe to chová když nesepne rozběhová fáze. Je to zapojení fáze napřímo a kondenzátor pro rozběh přes varistor.
Vypadá to že kompresor netlačí ale proč...? Nevím jak to vypadá vevnitř mechanicky ale může to být tím že se točí jenom motor naprázdno a nepohání to co by měl? Díky za nápady....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 9:08    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
točí jenom motor naprázdno a nepohání to co by měl?...

Jo párkrát se mi stalo bylo to na výměnu kompresoru. Utržený píst ,po změření klešťækem poznat že běží motor naprázdno. Je divné že jednou jde a po druhé ne. Jinak tady máš útroby kompresoru
https://rcmodely1.estranky.cz/clanky/zapojeni-kompresoru-z-lednicky-a-jeho-mech_casti.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 10:13    Předmět: Citovat

Pokud do 5ti minut nemáš horkou trubku až do chladiče , jsi na 95 bez chladiva , zbytok ušiel . Porucha kompresoru je do těch 5% . Případ utrženého pístu je vskutku raritní , jednou za 10let . To již spíše se zapečou ventilky "znehodnoceným" olejem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 19:02    Předmět: Citovat

Trubka je teplá skoro okamžitě, všecko funguje někdy hodinu, někdy dvě a pak to zdechne. Jo obrázek je jasný, popis taky, lednice je napůl mrtvá prtože motor jede a nepohání kompresor, dík za popis, nějaxemto tušil, že je závada tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so květen 09 2020, 20:19    Předmět: Citovat

Ještě bych pro zajímavost hodil klešťák kolik bere, možná vypíná Klixon. Může být unavený nebo se přiďírá kompresor. Jednou mi bral trochu více kompresor,tak jsem no vyřadil a lednička běhala ještě dva roky než kompresor shořel Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2020, 14:34    Předmět: Citovat

Bude to málo chladiva .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 8:30    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Bude to málo chladiva .


Ano, po sérii testů a postupném zhoršování funkce přestala chladit ůplně. Kompresor vyndán, lednice je ve sběrném dvoře.

Zapnul jsem náhradní - další podivnost, mrazák mrazí, lednice lední ale tak, že spodní cca polovina zadní stěny, pak je asi 10cm vysoký pás přes celou zadní stěnu který TOPÍ! a docela dost, a zbytek nahoru chladí, je na něm led. en pás jsem odizoloval kusem polystyrenu ale je mi to DIVNÉ. Asi o5 sběrný dvůr....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 11:42    Předmět: Citovat

Já mám to topení na tlačítko, lednice pak víc mrazí, než obyčejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 12:46    Předmět: Citovat

Je to pod odvodňovacím otvorem z chladničky ? Mohla by to být zaplavená izolace .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2020, 17:11    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
Já mám to topení na tlačítko, lednice pak víc mrazí, než obyčejně.

Tak aby měla lednička topení na tlačítko to jsem neslyšel Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 16:00    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Je to pod odvodňovacím otvorem z chladničky ? Mohla by to být zaplavená izolace .


Je to nad otvorem, a topí to docela fest...Už jsem přemýšlel o rozkuchání a odizolování...Nebo odvoz do sběrného dvora. I když mrazák se zase hodí na rychlé chlazení piva.
A stím zaplavením - je to dost pravděpodobné, lednice není zcela chráněna před rozmary počasí. Přesněji řečeno trošku na ni prší i když je přikrytá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 19 2020, 17:32    Předmět: Citovat

Když si člověk nemůže šáhnout ... je to jen teplejší než vnitřní okolí chladničky o něco ,nebo hodně ? Špatná otázka na dálku . Umíš změřit odběr proud do ledničky aniž by tě to zabilo ? Najít přířod přímo na motoru a ten pokud to bude topit konektorem odstavit a stále měřit . Jestli tam něco poteče mohlo by to být odmrazení . Je potřeba měřit . Vyfoť nastavovací prvek na chlazení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st květen 20 2020, 8:13    Předmět: Citovat

Ano, některé ledničky mají topnou spirálu a při její aktivaci přepínačem v okolí termostatu hřeje část zadní stěny. Viděl jsem to hlavně u starších Gorenje ledniček. Důvod je ten, aby u jednookruhových ledniček při nižší okolní teplotě fungoval mrazák a nevytekl nebo aby kompresor jel nonstop a zajistilo se rychlé zmražení nově vložených potravin. Liebherr toto řeší přepínačem Cool Plus, který po zapnutí ponechává svítit vnitřní žárovku s poloviční intenzitou i při zavřených dvířkách. Tím dochází k ohřevu vnitřního prostoru chladničky od této žárovky, termostat pak nevypíná nebo méně často a mrazák se tak stihne dokonale namrazit. Principiálně naprosto zvrácené řešení, topit v ledničce, ale je to tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st květen 20 2020, 11:59    Předmět: Citovat

Taky jsem to u pár lednic viděl. Byl u toho přepínače nápis něco v tom smyslu, že se má vypnout, pokud je okolní teplota nad 18°C. Asi při tak zřídkavým spínáním konpresoru se "neudrží" mrazák mrazákem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 8:58    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Když si člověk nemůže šáhnout ... je to jen teplejší než vnitřní okolí chladničky o něco ,nebo hodně ? Špatná otázka na dálku . Umíš změřit odběr proud do ledničky aniž by tě to zabilo ? Najít přířod přímo na motoru a ten pokud to bude topit konektorem odstavit a stále měřit . Jestli tam něco poteče mohlo by to být odmrazení . Je potřeba měřit . Vyfoť nastavovací prvek na chlazení .


Zdar, dík za info, nikdy by mě nenapadlo, že v lednici bude topná spirála. Až se k tomu dostanu tak změřím. Nemám klešťák, změřím to multimetrem. Ovládací prvek je točítko s čísly - to je pro termostat a pak je tam dvoupolohový přepínač velká hvězdička/malá hvězdička. Velká je evidentně na rychlé namrazení takže může přihřívat lednici aby mrazák dřív namrazil. Akorát se zdá, že přitápění funguje v obou polohách přepínače. Až tam pojedu prozkoumám další možnosti, jestli přepíná přepínač a jestli to topí i bez běhu kompresoru.
Při krátké návštěvě jsem vyndal a odpojil přepínač, bez výsledku. Až doma mě napadlo, že jsem mohl změřit jesli k není k přepínači paralelně kontakt termostatu. Zjištěno, NENÍ.



lednice.png
 Komentář:
 Velikost:  12.18 kB
 Zobrazeno:  60 krát

lednice.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund