Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak zkonfigurovat spouštěč pro dual boot win 7 + win xp
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 8:11    Předmět: Jak zkonfigurovat spouštěč pro dual boot win 7 + win xp Citovat

Měl jsem na pevném disku nainstalované windows 7. Pak jsem na něj do druhého oddílu nainstaloval windows xp.
Spuštění windows xp funguje, ale nedaří se mi zprovoznit spouštění těch windows 7.
Systém se tedy spouští přes spouštěč ntldr na oddíle Win XP.
Zde je obsah souboru boot.ini na systémovém disku win xp:
kód:
[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)="Microsoft Windows 7"

Volba pro win 7 se ve spouštěcí nabídce objeví, ale při zvolení se udělá tma a nic.
Oddíl win 7 je adresován správně. Možná v tom zápisu ještě něco chybí, nevím.
Otázka je, jak a jestli vůbec lze spustit z ntldr spouštěče spouštěč bootmgr ve win7?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 8:58    Předmět: Citovat

Předpokládám, že jsi při instalaci XP nezměnil aktivní partition, takže ti XP přepsaly bootloader Windows7. Takhle to do Win7 nenabootuje, potřebuješ mít někde ten Win7 bootloader. Stačí nabootovat z Win7 DVD do commandu a z něj dát bootrec /fixmbr bootrec /fixboot a případně bootrec /rebuildbcd. Pokud se při tom ztratí odkaz na XP, lze ho pak z Win7 přidat.
Jinak i z XP ntldr lze spustit zavaděč z libovolné partition, ale musí být kompletní, ty jsi ho přepsal XPčkovým. Tedy kdyby jsi měl aktivní partition s XP a z jeho ntldr spouštěl odkaz na partition s Win7, tak to nabootuje.
Když vidím to boot.ini, nemáš tam ještě tu původní Win7 malou boot partition? Normálně by měla být první jako 1, ne 2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 9:39    Předmět: Citovat

Oddíl s winxp je aktivní. Při jeho instalaci jsem zvolil prázdný oddíl pro instalaci. Do jaké míry něco instalačka xp přepsala v oddíle win 7, netuším. Podle mě tam neměla důvod zasahovat, jen zaktivnit oddíl xp.
Ano, je tam ještě ten skrytý 100 MB oddíl, který tam původně vytvořila instalace win 7.
Je mi v podstatě jedno, z čeho se to bude spouštět. Vlastně by bylo nejlepší, kdyby se to celé zase spouštělo z toho mini oddílu, kde by bylo bootmenu pro win 7 a xp.
Můžu to zeditovat BCD editorem, ale nejsem si jistý jak.

Chci ale zkusit nejdřív spouštění ntldr bootloaderem v XP. Tohle totiž nějak funguje a nechci do dočubit úplně.
Mám tedy jenom spustit fixboot nad oddílem s win 7?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 9:52    Předmět: Citovat

Nevím, jaký má smysl na jednom PC provozovat WXP a W7. Ohledně bootu si lze vytvořit bootovací USB fleshku s touto prozkoušet funkčnost o.s. v jednotlivých oddílech. Zkus se podívat zde:
https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/
Super GRUB2 Disk helps you to boot into most any Operating System (OS) even if you cannot boot into it by normal means.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 9:55    Předmět: Citovat

VMware a můžu mít systémů kolik chci zároveň. Nikdy jsem ty multibooty nepochopil, snad v dobách DOSu a Win98.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:00    Předmět: Citovat

Wmware je ale emulace. Jako zpomalovač se to ale může hodit.
Ne, vážně, pro seriozní práci přece nelze používat emulátor.
Ten mám samozřejmě také, ale je to dost pomalé.
Hodí se mi to např. při pokusech s modifikací systému, kdy zkouším různé verze systémových dll a když se něco podělá, prostě to velmi jednoduše vrátím zpět. Ale práce v tom je pomalá.


Naposledy upravil Osmdesat dne út květen 05 2020, 10:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:01    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
Ano, je tam ještě ten skrytý 100 MB oddíl, který tam původně vytvořila instalace win 7.
Tak v tom případě jen změň to číslo partition v boot.ini pro Win7 na 1. Pokud si Win7 vytvoří to malou partion, je loader v ní. Taky můžeš zpátky udělat tuto partition aktivní a naopak přidat XP do Win7 bootmenu, třeba přes easyBCD. Botovat z DVD a hrát si s bootrec nemusíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:09    Předmět: Citovat

Také nenabůtuje. Po zvolení se to zrestartuje. Je to nějaké domrvené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:10    Předmět: Citovat

Není to emulace, mašina ve virtuálu vidí procesor jakej mám ve fyzickým stroji. Můžu jí přiřadit počet jader/vláken dle uvážení, stejně jako RAM. Umí i 3D akceleraci. Jasněže na tom nebudu hrát moderní hry, ale po stránce výkonu je rozdíl velmi malej. Není to žádnej DOSBox. Smile
Navíc nechápu, na co bys potřeboval stoprocentní výkon stroje zrovna na WXP? V práci máme už většinu serverů virtuálních, pokud by byla degradace výkonu extra znatelná, nikdo by to nepoužíval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:14    Předmět: Citovat

Na 100MB oddíle i na win7 oddíle je Bootmgr boot record.
BCD na 100mb oddíle míří na oddíl s win7, spouštěcí soubor \windows\system32\winload.exe
BCD na win7 oddíle míří na oddíl s win7, spouštěcí soubor \windows\system32\winload.exe
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7503
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:16    Předmět: Citovat

No budiž, asi to k něčemu potřebuje. Jestli kvůli nějakému programu, tak bych zkusil nejprve režim kompatibility. Mám program (Dimage Master, od Minolty na jejich RAW soubory) a ten je někdy z roku 2004. Na XP chodil normálně. Nainstaloval jsem ho do Win 8 a ouha, ani se nerozběhl... Nastavena kompatibilita na XP SP3 a běhá krásně.
Možná místo drbání se s dualbootem jít tudy?

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:20    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Navíc nechápu, na co bys potřeboval stoprocentní výkon stroje zrovna na WXP?
enkódování videa, zvuku, práce s vícestopým zvukovým editorem, videoeditorem, sledování HD videa na youtubu, koneckonců provoz www prohlížeče s dnešními přehlcenými www stránkami je také dost náročný.
A nechápu, proč na jiném OS bych měl mít oprávněný nárok na 100% výkon mnou vlastněného HW, zatímco na XP nikoliv Rolling Eyes

Hubert_79 napsal(a):
No budiž, asi to k něčemu potřebuje.
Protože se mi v něm dobře pracuje, běží hladce, jsem na to zvyklý. S win7 se mi z nějakých důvodů pracuje hůře.

Naposledy upravil Osmdesat dne út květen 05 2020, 10:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:22    Předmět: Citovat

OK, jen se snažím o osvětu. Very Happy
Udělal jsem rychlej benchmark, na to, že má virtuál půlku procesoru to není marný. Nějaká režije znát je, ale zase mi běží v pozadí i jiný věci, moc profi jsem k tomu nepřistupoval.



host PC.jpg
 Komentář:
host PC
 Velikost:  82.14 kB
 Zobrazeno:  86 krát

host PC.jpg



virtual PC.jpg
 Komentář:
PC ve virtuálu
 Velikost:  78.06 kB
 Zobrazeno:  67 krát

virtual PC.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:27    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
Na 100MB oddíle i na win7 oddíle je Bootmgr boot record.
BCD na 100mb oddíle míří na oddíl s win7, spouštěcí soubor \windows\system32\winload.exe
BCD na win7 oddíle míří na oddíl s win7, spouštěcí soubor \windows\system32\winload.exe
Zkus označit ten malý jako aktivní a nabootovat z něj. Pokud to nabootuje, přidáš si XP do jeho menu. Pokud to nenabootuje, opravíš to přes Win7 DVD a bootrec.

Naposledy upravil xsc dne út květen 05 2020, 10:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 05 2020, 10:32    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
OK, jen se snažím o osvětu. Very Happy
Udělal jsem rychlej benchmark, na to, že má virtuál půlku procesoru to není marný. Nějaká režije znát je, ale zase mi běží v pozadí i jiný věci, moc profi jsem k tomu nepřistupoval.
No jo, já nemám i7. To pak opravdu můžeš mrhat výpoč. výkonem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund