Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Keramické trimry a kondenzátory
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2020, 17:07    Předmět: Keramické trimry a kondenzátory Citovat

K čemu mohly sloužit tyhle dvojtrimry?
Ten bílý vpravo dole je ALWAYS a je ještě značený v centimetrech, 300cm.
Ta horní dvojčata jsou značený jen nějakým 9-místným číselným kódem.
To dole je amatérský slídový dolaďovací kondenzátor, nebo co?

A kde se mohly používat ty baterie trubičkových keramik? Vypadá to skoro jako výkonová aplikace a podle barvy i s různými teplotními závislostmi.
Našel jsem těch "baterií" celou krabičku a vypadají všecky stejně, jako tovární výroby. Kapacita sedí na cca 5%.



keramicke trimry.jpg
 Komentář:
 Velikost:  277.47 kB
 Zobrazeno:  79 krát

keramicke trimry.jpg



trubickove osmice.jpg
 Komentář:
 Velikost:  280.22 kB
 Zobrazeno:  99 krát

trubickove osmice.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2020, 20:10    Předmět: Citovat

Tu Bielu dvojicu som videl na MF v nejakom rádiu zo 40.rokov, buď telefunken alebo philips. Potom bola ešte v nejakom armádnom pojítku na vkv, RF11?
Kam na to chodíš? Ja mám problém i s omnoho novšími súčiastkami.
Rozhodne sa jedná s slušné komponenty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2020, 9:31    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Vypadá to skoro jako výkonová aplikace a podle barvy i s různými teplotními závislostmi.

Jestli nemají různou teplotní závislost jednotlivé kondenzátory v sestavě. Mohl by to být kompenzovaný blok pro VF aplikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2020, 10:37    Předmět: Citovat

Tak třeba Hescho, ale později i Tesla, označovali právě druhem barvy keramický materiál a tím i teplotní závislost.
mihal:
Zdědil jsem velkou krabici s vesměs nepoužitými, pasivními součástkami ze 30. a 40. let minulého století. Některé jsou použité, ale v pořádku.
To na obrázkách jsou většinou slídové typy a všechny firmy dodnes existují Very Happy



kondiky01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  249.71 kB
 Zobrazeno:  82 krát

kondiky01.jpg



kondiky02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  235.83 kB
 Zobrazeno:  108 krát

kondiky02.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2020, 11:41    Předmět: Citovat

Krása Nut
Ale to neni bežný opravárenský matroš z toho obdobia, je to skôr nejaká špeciálka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2020, 13:57    Předmět: Citovat

Neřekl bych.
Vypadá to jako standardní matriál z doby, kdy se všecko v přijímačích šroubovalo na pertinax a propojovalo pravoúhle Very Happy
Třeba ten slídový kondík Dubilier má asi 350pF a skvělé Q, je to i na dnešní dobu poměrně kvalitní kondík. Ten větší Telefunken má značeno 400cm a má 410pF, bakelitový Telefunken má vzadu vylisováno 200cm a skutečně má 205pF. Neletovaný NSF je asi dvojvrstvý, značen 400cm, skutečných má 415pF.
Líbí se mi provedení toho "drátového trimru". Podle mě snese nejmíň 3W a je fakt chytře a přitom úplně jednoduše udělaný. Vypadá to, že je to takový ten balanční odpor do katod koncových přímožhavených elektronek. Běžec je spojený s trimrově krátkou hřídelkou i upevňovacím krčkem, co má Wh závit.
Zkusím to nafotit, což mi moc nejde Very Happy
Měřil jsem některé z těch nejstarších uhlíkových, žluto-bužírkových odporů S&H, Rosenthal, Always apod. /takové s těmi výraznými niklovanými čepičkami/ a dodnes to všecko ± sedí. Třeba odpory od 800kΩ do 800Ω mají tolerance maximálně 7%, to samý všecky ty známý světle červený odpory s radiálními vývody, katodové 1W-2W dráťáky od 120 do 190 ohmů jsou nepřerušený. Všechno to po těch 90-100 letech sedí.
Prostě kvalitka..

Kdo vyráběl tyrkysově zelené odpory asi 0,25-1W s "radiálními" vývody? Provedení je stejné, jako naše poválečné TR101-TR105, ale tyhle jsou zelené a ani na větších kusech není ničí logo. Hodnoty ještě v R-řadě samozřejmě, některé i mimo. Vyskytovaly se občas i v raných poválečných přijímačích.
Tady je máš na výstupáku KZ50, cihlový je už TR101 a vedle ten zelenáč Very Happy



KZ50 shora02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  286.86 kB
 Zobrazeno:  141 krát

KZ50 shora02.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2020, 16:44    Předmět: Citovat

No budiž, niečo z toho mohlo byť niekde bežne použité, napríklad ten kapacitný trimer nad odbučovačom, ale ten bakelitový telefunken som teda v žiadnom telefunkene od roku 1935 nevidel, Dublier micon mi tiež nič nehovorí. Ale robil som len telefunkeny, mikrofony, telegrafie, blaupunkty a občas nejaký philips. Ak to bolo niekde v prijímači, tak určite skôr, možno tak 1930. V bežnej produkcii bolo všetko už od pohľadu lacnejšie, sľudák mal málokde krytie.
Odpory tie najstaršie mali ako vývody skrutky alebo sa zakladali do držiakov, podobne ako valčekové autopoistky. Spájkovanie prišlo niekde v období 1930, čiapočky nalisované na keramickom teliesku s uhlíkovou vrstvou, adjustované šroubovicovým zábrusom. U nás bolo takmer všetko always, občas mende, farad, NSF, IRA.
Tak malé odpory ako ten zelenáč to je určite z 50.rokov, možno aj z tv techniky. Mám niekde podobné ale s páskovými vývodmi.
Koncák je kus, to je mono push-pull?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2020, 19:09    Předmět: Citovat

To je fotka někoho jiného, ale je to úplně běžný, teslácký Komerční Zesilovač 50W/100V typu KZ50, 513042 z 50.let, nesmírně protivný na restaurování.
2x4654, AX50, AZ4, EBL21 a 3xEF22.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2020, 16:12    Předmět: Citovat

Trimry-dvojcata jsou treba ve vstupu zesilovace osciloskopu (Solartron CD1400)


7A9AD4C4-856F-4CAE-B2EE-607F84017176.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  91.06 kB
 Zobrazeno:  89 krát

7A9AD4C4-856F-4CAE-B2EE-607F84017176.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2020, 17:18    Předmět: Citovat

Jo, vypadá to podobně, ty moje budou ale asi starší. U jednoho použitého dvojčete jsou vzadu propojené vývody křížem. Podle struktury té textilní bužírky a třeba porovnání s podobnou v přístrojích bych soudil, že to jsou pozdní 30. a 40. léta. V ničem jsem to neviděl.
Možná nějaké profi komunikační přístroje. Ten člověk, od kterého to mám, do toho už od konce války dělal.
Mezi papíry jsem našel i poznámkový blok, ve kterém jsou detailní údaje spousty německých M- traf různých účelů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2020, 1:24    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
To je fotka někoho jiného, ale je to úplně běžný, teslácký Komerční Zesilovač 50W/100V typu KZ50, 513042 z 50.let, nesmírně protivný na restaurování.
2x4654, AX50, AZ4, EBL21 a 3xEF22.


Sinclaire, nevíš co to bylo za zesák stejnýho tvaru jako KZ50 odhadem 1945-1950? Byl v tom jako doplněk přímozesilující přijímač AM bez jakýkoliv stupnice. Nikde jsem to na netu nenašel.
Hodně podobná i velikostí byla KZ8 ale ta pokud vím neměla AM přijímač. Jo a taky byl lakovanej na černo, jen nevím, jestli to bylo originál. Už je to asi 20 let, co s tím tady jeden kluk byl ať mu to opravím.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2020, 7:14    Předmět: Citovat

Podobné zesilovače a ústředny v té době dělaly různé soukromé firmy a často v nich byl jednoduchý přijímač. V Třešti máme ústřednu od plzeňské firmy ERBA, jsou v tom americké elektronky asi ze zásob UNRRA a obsahuje to plnohodnotný superhet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2020, 8:40    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Jo, vypadá to podobně, ty moje budou ale asi starší. U jednoho použitého dvojčete jsou vzadu propojené vývody křížem. Podle struktury té textilní bužírky a třeba porovnání s podobnou v přístrojích bych soudil, že to jsou pozdní 30. a 40. léta. V ničem jsem to neviděl.
Možná nějaké profi komunikační přístroje. Ten člověk, od kterého to mám, do toho už od konce války dělal.
Mezi papíry jsem našel i poznámkový blok, ve kterém jsou detailní údaje spousty německých M- traf různých účelů.


jj, urcite budou, ten skopek je z sedesatek. Ty trubkovy kondy taktez, mam tu jeden podobnej, co jsem vytahl z nalezene trosky nejakyho predvalecnyho radia (nebyla ani skrinka, jen rozbity sasi, takze typ netusim) a v nicem novejsim jsem je nevidel.

Zvlastni trimr mam ve starym V-metru od Philipse. Asi i zjistim, jak vypada zespodu, je potreba utahnout vsechny patice elek - maji zespodu maticku, a vetsina jich volne harasi ve skrince Smile



1841C31D-BE5B-401D-A540-74B5F983CF08.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  91.77 kB
 Zobrazeno:  77 krát

1841C31D-BE5B-401D-A540-74B5F983CF08.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2020, 17:50    Předmět: Citovat

Jirko, Trafora TR167.
25W zesilovač podobného tvaru, jako KZ50, ale poloviční a s více sešikmeným panelem potenciometrů.
Po r. 1948 dál skládaná z původních, znárodněných dílů a pod tesláckým číslem 513 070.
Fotka je kradená Very Happy



TR167.jpg
 Komentář:
 Velikost:  175.87 kB
 Zobrazeno:  77 krát

TR167.jpg



Trafora TR167 513070_schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  40.53 kB
 Zobrazeno:  152 krát

Trafora TR167 513070_schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 31 2020, 0:11    Předmět: Citovat

Jo, to je ono! Nic jsem k tomu neměl a moc jsem nechápal to pro elektronkovej zesák neobvyklý zapojení s budícím trafem a ten kondíkovej blázinec za ním. A hlavně ty vstupy. Kmital hajzlík až se 4654 červenaly. Něco bylo špatně kolem CF50, asi byla špatná, tak jsem to zprovoznil jen na G vstup. Kdoví kde se to válí vyhozený...
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund