Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odběr při připojení N
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 20:23    Předmět: Odběr při připojení N Citovat

Dobrý večer všem. Prosím o radu, popostrčení správným směrem. Nechci tu psát slohovku, tak to zkusím maximálně zkrátit. Nová el.instalace ve starším RD. Vše TN-S. Nový rozvaděč, vše nové od Hager. Při vypnutém hlavním jističi ( stejně tak i při zapnutém ) (3+N) a připojení POUZE N odběr cca 0,16A. Taktéž, i při připojení L1,2,3, PEN. V tu dobu je tedy "pod proudem" jen vodič ( H07V-K / CYA 16 ) do vypnutého hl.jističe. Přijde vám odběr normální ? Nevím, kde může být chyba. Jsem vyučen elektrikář silnoproud v roce 2000 ale nikdy jsem se tím neživil a pracuji v oboru automotive. Po cestě, je ještě svodič přepětí ( Hager SPN901 ) ale zapojený tzv. do Y. Mohu ho zkusit vypojit, ale i při vysunutí modulu nenastane žádná změna. Napadá někoho kde by mohl vznikat odběr ? Dělám to pro sebe, tudíž vylučuji někde nějakou prasárnu, typu spojování kabelu spojkami a pod. Prošel jsem to zapojení po sobě snad 20x a nikde jsem nenašel chybu. Chrániče fungují, jak na zkrat tak na TEST tlačítko, jističe taktéž. Odběr stoupá přímo úměrně s tím, co připojím + těch +-0,16A. Rozvaděč testuji cca 4dni, někdy intenzivně zhruba 12h denně ( spotřebiči s co nejvyšším příkonem, vysavač, inv.svářečka, míchačka... ) a nikde žádný úbytek napětí ani proudu, vodiče se nehřejí, jističe ani chrániče s nadproudovou ochranou nevybavují. Vše by tedy mělo být v pořádku. Až na ten proklatý odběr, který se objeví i bez připojení fází, stači i čisté N a je to tam. Čeká mě v horizontu cca 14dní výchozí revize, nikoli tzv. od stolu ale ostrá bez známostí a rád bych případnou chybu odstranil, než se dostaví RT. Předem děkuji za případné podněty a hezký víkend
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 20:27    Předmět: Citovat

Ten odber meras kde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 20:45    Předmět: Citovat

Jo to jsem neupřesnil. Do tohoto ( nového ) rozvaděče vede z ER kabel 5X16. ER není ještě osazen elektroměrem. Kabel do něj končí v poj.spodkách. Je to nová přípojka vně budovy. Objekt má stávající přípojku uvnitř objektu, včetně elměru ale dle současných přip. podmínek nevyhovující ( jak průřezem AYKY tak např. nemožností osadit HDO) . Nyní, jsem tedy provizorně(!) připojen kabelem Cyky 4X10 ze stávajícího elměru do stavebního rozvaděče. Z něho jsem teď k otestování nového rozvaděče, nové el.instalace vyvedl CYKY 4X6 a ten připojil do rozvaděče. A na tomto vodiči měřím klešťovým ampermetrem odběr. Snad jsem to napsal dost pochopitelně. Případně zkusím více upřesnit. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 20:59    Předmět: Citovat

A je to skutečný odběr nebo jalovina?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:08    Předmět: Citovat

No tak to netuším. To se dostáváme někam ke vzorečkům a výpočtům a to už se mi nějak vypařilo. (UxIxněco ??, možná IxUxsinus ?!). Zkusím prohledat internet a osvěžit paměť. Tohle jsem na tom oboru nesnášel. Čekal jsem dráty a přístroje a furt do nás hustili jenom vzorečky. Bylo to velké zklamání. Ale to je OT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:12    Předmět: Citovat

Vodič N nového kabelu máš v budově spojený s původním starým přívodem PEN?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:15    Předmět: Citovat

Hill: Nikoliv, starý přívod není s novým rozvaděčem nijak spojen. Jen mnou, když připojím ten či onen kabel. Nebo ještě lépe, v budově není nic ze starého rozvodu, vše vytrháno, odstříháno a definitivně odpojeno. Je tam jen nový rozvod, na nový rozvaděč ( který ale není nikde k ničemu připojen, jeho přívod končí v pojistkových spodkách ). Rozdělění PE/N je už v ER ale ten je zatím nepřipojený. Ale když vezmu ze stavebního rozvaděče N a připojím ho do N 5X16 v ER už mám cca 0,16A odběr a dioda na stávajícím elměru bliká a hlásí odběr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:33    Předmět: Citovat

Když bliká dioda pak je skutečně odběr. Ale 40w se už musí nějak projevit.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:38    Předmět: Citovat

No právě. Ale nechápu, jak může být odběr ( jak může elměr měřit odběr ), když není připojená fáze. Jen N .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:42    Předmět: Citovat

Teď možná plácnu blbost, jestli jo, dám si facku a půjdeme dál. Ale nemůže se naindukovat proud například stočením kabelu v ( nebo za nebo cestou ) do rozvaděče ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 21:46    Předmět: Citovat

Vodič N, aby jím tekl proud 160 mA, už musí být oběma konci někde spojený n zem, přičemž každá zem "sedí" na jiném potenciálu, ale tento proud elektroměr neměří. Navíc by se proud měnil podle změn rozdílu potenciálů obou zemí.
Ma konci musí mít spotřebič o příkonu cca 40 W z jedné fáze, jak už napsal Mi-ro. Bez činného proudu krajním vodičem elektroměr neměří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 22:02    Předmět: Citovat

No tak to jsme zase na začátku. Do rozvaděče není připojené nic, kromě N. A uzemnění ze zemnícího pásku v základech. Ale tyto se nikde nepotkají. Jde o TN-S. Tohle je hrozná blbost, už mi z toho jde hlava kolem a prostě to nechápu. Když to někomu říkám, mají mně za blázna ( nebo blbce ). Ale prostě to tak je. Připojím N a elměr měří. Čili aby elměr měřil, potřebuje odběr na fázi ? Chápu to správně ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 22:13    Předmět: Citovat

Elektroměr používá vodič N jen k měření napětí (dříve na něj byly přivedené napěťové cívky). Snímání proudu je jen v krajních vodičích. Proud tekoucí vodičem N elektroměrem neprochází. Nabo prochátí (podle typu), ale jen ze svorkydo svorky, měřený není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 22:24    Předmět: Citovat

Hill: Děkuji za odpověď. Zahrávám si s myšlenkou, jak je vůbec zapojený stávající elměr, potažmo stavební rozvaděč. To není moje práce, elměr už byl a stavební rozvaděč dělal někdo od předchozího majitele a já jsem se po tom po pravdě nepídil. Zaměřím se na to a určitě dám vědět. Bohužel až v příštím týdnu, teď musím pracovat. Každopádně ale všem zúčastněným v této diskuzi děkuji a přeji pevné zdraví a hezký víkend
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abstinent



Založen: Aug 01, 2012
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 17:17    Předmět: Citovat

Nedalo mi to a na otočku jsem se tam dnes po práci stavil. Stavební rozvaděč je zapojen následovně. Z (3fáz.!) elměru zapojen jeden ( ze 3 fázových) vodičů, nejspíše L1. Jiný fáz. vodič z elměru nejde ( ačkoliv do něj z HDS vedou všechny fáze a jsou pod napětím). Následně ve stav.rozvaděči, na 3fáz. jističi překlenutý ze svorky do svorky a dále pokračuje ( tváří se jako L1,2,3 ) ale je to jen 3x L1. A Modrý vodič je připojen na zž vodič z elměru. Jak je to pod krytem elměru netuším, je pod plombami. V týdnu se na to více kouknu ale už teď tuším prasárnu a nějakou blamáž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund