Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháňka po 37C65 a 16x50 chipech
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 15:55    Předmět: Sháňka po 37C65 a 16x50 chipech Citovat

sháním tyto dva čipy pro stavbu svého PC (SBC):
37C65 resp WD37C65C ideálně v DILu ale i s PLCC bych se smířil (DIL se mi líbí více, ale jde čistě jen o osobní preferenci vzhledu výsledného "produktu")
a dále čip 16550 či 16650 či 16750. 16450 nechci (nemá FIFO). Opět bych preferoval DIL, ale vím že s těma je to bída. Aktuálně mám doma "TL16C550" ovšem je jen polofunkční a myslím že většinu života má již za sebou - je vytažený z prům. stroje kam nějaký dobrák hodil traverzu do odstaveného rozvaděče. Kupodivu to na základce co tam byla odnesly jen LY6264 paměti a pak tento krasavec v PLCCku (téměř ulomený jeden roh, pohromadě jej drží jen PLCC sokl a sekunďák co jsem mu dal, dvě nohy jsou KO.[/b]
Děkuji!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne duben 26 2020, 22:10    Předmět: Citovat

Nejprve jsem dumal, co je to PC SBC, když já znám SBC jen jako instrukci odečítání procesoru Z-80. Teď už vím, že je to nová zkratka (jednodeskový píčotač). Cool

O jaký jde projekt? Možná by to zajímalo víc lidí. Question

Ten komunikační IO se nebude shánět zrovna snadno. Nemohl by to být běžnější 8250? Ty mám (stejně jako nechtěný 16C450).

Obvodů WD37C65 mám kvanta, ovšem se suffixem B (novinky ve verzi C jsou v podstatě zbytné). Viz příloha - výtah z dokumentace.

Nejlepší sólo disketový IO je ovšem I82077, resp. DP8473 National Semi. V pouzdře DIP48 bych ho mohl též postrádat. Intela ne, těch moc nemám.



Verze WD37C65.png
 Komentář:
WD37C65 - A(B) kontra C
 Velikost:  43.69 kB
 Zobrazeno:  89 krát

Verze WD37C65.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne duben 26 2020, 23:29    Předmět: Citovat

Ano, jedná se o zkratku pro jednodeskový počítač (obvykle píši na "cizí" fóra tak jsem zvyklí na angličtější vyjadřování, omlouvám se Smile )
Co se komunikačního IO týče, asi by mi úplně nevadil ten 8250 či 8251. Původně jsem chtěl shánět 16x52 (dual-UART + LPT) což by byla úplně bomba, ale ten, co jsem se dozvěděl, je téměř nesehnatelný :/.
Co se FDC týče, upřímně nemám zkušenosti ani s tím co jsem napsal, takže nevím v čem je lepší/horší z praktického hlediska. Dle rozdílů, které jsi i přiložil - Děkuji!, by mi mi stačila nižší řada, 32MHz mít určitě nebudu Very Happy
Ještě jsem pokukoval po D765 který sic potřebuje externí PLL a možná nějaký další "blbosti" ale ten se mi také sehnat nepodařilo. Ten WD37C65 nic extra nepotřebuje tak se mi zamlouval více.

Nedávno se mi podařilo sehnat dva moc krásné úlovky - D8085 (NEC) a i8086 (Intel) CPU a jelikož jsem se o 80kové CPU a počítače zajímal i dříve (navíc jsem i hodně dlouho u známého pokukoval po Robotronu ale nechce jej pustit Smile... )tak jsem si řekl, že si něco malého zkusím sestavit sám. Začal jsem tedy shromažďovat různé paměti, řadiče, posbíral jsem doma veškerou 74xx logiku co jsem našel a po nějaké době studia se mi podařilo navrhnout jednodeskáč s tou 8085. Je to velice jednoduchý návrh, obsahuje pouze základní latch na adresy, 256k RAM a ROM s možností osazení 2864 (změna přes jumpery) jelikož UV mazačku zatím nemám. Dále je osazen UART právě 8251 a asi nejcennější kousek co doma mám - YM3812 s YM3014 zvukový sintetizér.
K tomu je přifařen 8255, resp D71055 na němž je připojeno 8 sedmi-segmentů (první chyba návrhu - 8 sedmisegmentů nedovedu bez viditelného multiplexu multiplexovat :'( ). a malá klávesnice 6x4 čudle + 2 samostatné nemultiplexované.
Dále je vyveden rozšiřující konektor kam mám prakticky konstantně připojen 8253 který jsem získal až když byla DPS objednaná a taky LCD jako grafický zobrazovač (tam jsem se moc nevytáhl - přiliš moderní zařízení oproti zbytku - KS0108 ALE již mám rozvrhnutou malou CGA kartu Very Happy ).
Tento jednodeskáč s 8085 jsem stavěl hlavně z důvodu, že jsem nikdy nic podobného nestavěl (jistě, celkem dlouho jsem dělal s AVR, nyní již pár let dělám s STM32 ARMama, ale navrhnout to je něco úplně jiného, nebo alespoň pro mě...). Vyzkoušel jsem si tedy jak jednotlivé prvky fungují a co je dobré a co není a nyní chci pokročit o level výše - jednodeskáč s 8086kou.
Z prozatimních plánů by měl obsahovat přibližně: FDC, UART, DMA, IDE pro HDD, časovač, opět zmíněnou yamahu (to bych chtěl aby byla jediná vyjmutá věc z 8085 desky), RAM, ROM a klávesnici.
Trochu problém mám s pamětmi, jelikož 16bit jich sežere dvounásobek, nečekaně. Klávesnici již nebudu dělat přes 8255 protože se mi podařilo sehnat 8279 který většinu zařídí za mě, opět mu přidám pár 7-segmentů pač byly celkem dost užitečný při začátcích v 85kovým assembly a věřím že u x86 to bude podobně důležité. Přemýšlel jsem i nad implementací PS2 klávesnice, ale to musí počkat na další počítač.
Zatím tu mám připravené následující:
i8086, D8087, D71055, D8279, D8259, D8253, D8237 (zkouším sehnat 8089) a samosebou 8284, 8288 a 8289. Jako paměti tu mám pouze dva kousky HM62256 takže 256k x16b RAM musí stačit pač SRAM jsou neskutečně drahý. Jako ROM použiji 39SF020 které mám v PLCC ale koukal jsem že na TME je maj za příznivou cenu v DILce tak možná koupím ty. samosebou budou osaditelné např 27C512.
Rozhodně si tedy nechám poradit se změnou/záměnou či jiným řešením, pokud by jsi byl ochoten mi s něčím poradit.
Co by jsi chtěl za ten UART a FDC kontrolér (asi tedy nechám na tobě které mi doporučíš Smile )
nakonec přikládám fotku toho jednodeskáče s 8085 (koukám že moc kvalitní fotku sem nedám (300kB ?), nu což fotka jak focená bramborou Very Happy), schéma asi zveřejňovat nechci, myslím že si jej každý domyslí sám Smile.

Edit: Jak jsi psal, že Intel máš málo, pokud by jsme se dohodly na nějakém trade, za což bych byl velice vděčný, myslíš že by jsi našel nějaký NEC nebo OKI ("upd" či "up" či "d" prefix nepletu-li se), aby mi to sedělo do sady s většinou co mám? Jak jsi si určitě všiml, téměř vše mám od NEC, jen 8086 mám intel a 8085 je OKI



pic.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.3 kB
 Zobrazeno:  96 krát

pic.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po duben 27 2020, 20:50    Předmět: Citovat

Nevím nic o tom, že by měl 16552 i paralelní port, spíš se to týká karty rozhraní pro PeCe.
popis PC16552DV

8250 je na spoustě karet ISA, běžně od XT do PC386. Má ho zřejmě kdekdo.

popis DP8473

Zdá se, že projekt nepředstavuje novou stavbu desky XT/AT, ale je to řešení, které připomíná PMI-80, ovšem na bázi součástek pro klasické PeCe.

Jestliže nejde o desku ve stylu XT/AT, pak doporučuju:
1) DP8473N
2) 37C65
3) W83765 (Winbond PLCC68, méně dostupný)

Kdyby šlo o maximální spřízněnost s PC (a imitaci ISA), potom bych doporučil i UM8398, UM8388, resp. UM8397. Mají připojitelnou celou adr. sběrnici. To je ale v tomto domácím projektu prassé.
uPD765 (Z765, I8272) je nanic - okolních pomocných IO je minimálně osm (na konvenční kartě pro PC) a neumí "seek" z nuly na stopu 79 (jedině nadvakrát).
Westernů je dost, mám i kopii GM82C765 (vyčůraně značeno - je to výroba Goldstaru, dnešního LG).

Firma OKI podle mě nedělala FDC, SIO možná. Na kartách pro PC je častý IO UM8250 apod. NECák úd ajně existuje jako uPD8250, ale je to Columbova žena. Sad Prapůvodní FDC jsem vyloučil, viz výše.


Dost jsem publikoval v konferenci Pandora (téma - počítač MZ-800), archiv je např.:
http://rodina.azylovydum.cz/sharpemu/2375
http://rodina.azylovydum.cz/conference/sharpemu/2006/3
http://rodina.azylovydum.cz/sharpemu/2376


Od lidí, kteří se se mnou dohodnou na nějakém vexlu, neberu peníze. Raději bych nějaké naturální "dárky" z mé dlouhodobé poptávky (po dohodě):
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=60761
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po duben 27 2020, 21:13    Předmět: Citovat

Ano, jedná se o "PC" pro osobní vzdělání, na stavbu něčeho XT compatibile si moc nevěřím, ale určitě jeto v plánu, nicméně s něčím výkonnějším abych rozjel DOOMa či Tituse (TitusTheFox) a to je pro mě ještě hoodně v nedohlednu Very Happy.
Co se toho čipu s LPT týče, když jsem to hledcal, našel jsem TL16C552, který jej právě má, pokud jsem to tedy s něčím nepopletl O_o
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl16c552.pdf?ts=1588017453143
Rád bych se s tebou nějak dohodl na tom UARTu a na tom FDC, napíši ti SZ ohledně toho co mám, není toho moc a vím že je to spíš asi odpad, tak to prosím neber jako urážku.
Díky moc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po duben 27 2020, 21:33    Předmět: Citovat

Tady je příklad periferní desky s W83765P (konec jsem zapomněl). Ty dva oddělovače 74LS245 je nejprostší provedení P-ATA, které na PC-AT existuje (většina řídících signálů jde přímo z ISA slotu):
https://www.olx.pl/oferta/isa-i-o-card-windond-w83765p-ide-fdd-CID99-IDD8tPd.html

V mé poptávce je rozvedeno, co mě zajímá. A lidi toho mají víc, než si müslí. Jen nebejt lenivej a uložit likvidované CRT (je-li kde) s TXT, analogový sat. receiver, atd., atd. Některé z mých periferních hraček by ten samodomo počítač taky obsloužil. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 22:18    Předmět: Citovat

Ten nejnovější Texas je skutečně víceúčelový, ty starší, podobně znějící, byly jen SIO.

WD37C65 (nebo Goldstar 82C765) v DIL40 nemá signál DiskChange non, nasazený ve všech PC-AT. U samodomo projektu to lze zanedbat, resp. raději se podívám, jak je to řešeno na kartách na fotech v archivu konference Pandora, viz příspěvek 27.4. 20:50 (až je ve sklepě najdu). Very Happy

Přesto doporučuju DP8473 - s tím jde všechno, co si lze s disketami představit. Akorát DP8473V PLCC52 je lepší v tom, že umí 4x DriveSelect a 4x MotorOn, tedy dvojnásobek běžného PC-AT. PLCC obvod ale sbírám pro MZ-800 a neprodávám.

Ve zprávách doladíme nakousnuté detaily. Můžu zaslat po dohodě téměř cokoliv ze zmíněného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 22:35    Předmět: Citovat

Ok, nechám se "přesvědčit" zkušenějším a pokud budete tedy ochoten, vzal bych si ten Vámi navrhovaný FDC driver. Co se UARTu týče, celkem se mi zalíbil ten "Dual UART" u toho texasu, neměl by jsi něco s duálním UARTem co by jsi byl ochoten směnit? pokud ne tak samosebou nebudu vymýšlet ptákoviny a budu velice vděčný za tu 8250/8251.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 17:52    Předmět: Citovat

8250 taky nemá FIFO, je to stejný s 16450 a těch Ti můžu poslat několik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 22:27    Předmět: Citovat

Aha, toho jsem si vůbec nevšiml :O bral jsem to po odpovědi uživatele judeware jako že jej má a blíže jsem jej nezkoumal.
Děkuji tedy za upozornění!
Co se tedy UARTu týče, chtěl bych něco s pamětí, tedy zmiňovanou 8251 nebo 16550/16650/16750.
Co se 8250 týče, poslal jsem ti SZ Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 6:42    Předmět: Citovat

Pro inspiraci SBC s 80C188XL, v té prázdné patici byla 128/512KB SRAM. FDD i HDD to má polovodičový (2/4MB dataflash a SD karta), displej LCD 40x25 znaků, LPT, COM1, RTC, PC klávesnice, PS/2 myš, dokonce to má i DAC pro zvukovej výstup, využívá se na něj jeden DMA kanál v procesoru. Běží na tom MS-DOS 5.0. Very Happy


SBC.jpg
 Komentář:
 Velikost:  128.63 kB
 Zobrazeno:  137 krát

SBC.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 9:27    Předmět: Citovat

Pekne.
Ta bateria nie je nahodou uz "chlpata"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 9:45    Předmět: Citovat

Pěkný SBC Smile
80188 je již dost komplexní, obsahuje (nepletu-li se) interně již časovače, tebou zmíněné DMA, interrupt kontroler a možná i další vychytávky, pak je toho na DPS méně no Smile Já vlastním 8086ku, je to myslím ten samý procesor akorát s 16bit sběrnicí a bez těchto částí, tedy DMA externě přes 8089 nebo 8237 apod, interrupty přes 8259, časovače 8253 a ono se to obvodové řešení zvětší Very HappyD
Co se mého zapojení týče, rád bych ji zapojil v "maximum mode" abych měl možnost připojení na multimaster sběrnici další CPU a posléze to tak trochu rozšířit, uvidím co se mi povede navrhnout a hlavně zprovoznit. Když jsme u toho, jaký je Váš názor na Intel Multibus? mám se s ním zaobírat nebo najít něco jiného nebo udělat nějakou pseudo vlastní?
Jinak DAC pro zvuk super, ale zmíněná yamaha je prostě srdcovka, ta nesmí chybět.
Co se SD karty týče, jak mi máš připojenou, pokud to není tajné? ta by se mi celkem líbila implementovat jako jedna z rozšižujících karet (na base desku určitě ne, moc moderní zařízení Very Happy).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 10:26    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Ta bateria nie je nahodou uz "chlpata"?

No co, je jaro, tak trošku vykvetla. Very Happy Už to nějaký pátek leží ve skříni.

K SD kartě: To malé PLCC je CPLD a v něm mám naprogramovaný řadič SPI, na něm je ta DataFlash jako disketovka (paměť na destičce se zastrkává do patice označené /SS0 vedle CPLD) a ta SD karta v SPI režimu.

K 16-bit variantě jsem se nikdy nedokopala, mám tu 80C186, ale i tak je to už moc drátů a na 16-bit EPROM nemám simulátor, tak by se to blbě ladilo. To už bych spíš zkusila 286ku. Twisted Evil



SBC_diskety.jpg
 Komentář:
Diskety :) Vlevo 2MB, vpravo 4MB.
 Velikost:  50.33 kB
 Zobrazeno:  84 krát

SBC_diskety.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxx_88



Založen: Mar 08, 2017
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 10:36    Předmět: Citovat

Aha, tak to nic pro mě, bohužel Very Happy
CPLD leda typu GAL/PAL/PALCE a SPI Flash je moc nóbl již, hodně se rozmýšlím, zda pro KB použiji 8742, který je sic téměř dobový, ale ladění kódu bude pr*el, jelikož nemám žádnou rychle složitelnou UV mazačku (proto také jako ROM používám 39SF020 s možností připojení 27512 apod které jsou až ve finální variantě abych jich otočil co nejméně, ideálně jen jednu Very Happy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund