Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čínský modul 8x relé
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 12:32    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Přitom na tom vůbec nic není. Stačilo použít lepší relátka a/nebo dát tam malej trafák jen pro spínání cívek a ty optrony osadit tak, aby se využily jejich izolační vlastnosti...
Pak bys měl odpovědět na otázku, proč využívat 4kV pevnost optronů, když jsi před chvílí psal: "To je zvláštní, já mám na DPS dvě silový relátka i s procesorem a žádnej optron tam nepotřebuju."
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 12:40    Předmět: Citovat

Protože já tam mám relátka, co mají izolaci cívka/kontakty 4kV. Procesor má po zapnutí I/O ve stavu vysoké impedance, takže nemusím ani zneužívat optron na negování logiky.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 12:53    Předmět: Citovat

No tak vidíš, že stačí nahradit pouze relátka za vyhovující požadavkům a netahat do toho optrony.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:04    Předmět: Citovat

Což jenom potvrzuje moje předchozí vyjádření o tom, že vyrobit kvalitnější relátko je mnohem dražší, než použít třeba dva optrony a dva tranzistory navíc. Celý je to takový rovnák na ohýbák..
A ano, taky si myslím, že už samotný nákup a následně i použití toho "Zdenkova" modulu, předpokládá jistou, ne zrovna nízkou míru znalosti i zkušenosti. Bezpečnostní předpisy nevyjímaje.
Což samozřejmě nevylučuje možnost, že si ten levný modul koupí soploš k Arduinu a bude tím klidně spínat kilowatty zátěže s cosfí 0,5.
Vůbec nebude hledat datasheety použitých relé, ani optronů - prostě to použije tak, jak to je.
Dokud to neopálí hubu jemu a poté pěti dalším, tak se prostě nic neděje a jede se dál.
Pokud takový modul, celý za šest babek i s dopravou a marží, někdo mimo soploše použije v téměř průmyslové aplikaci, tak je to prostě hňup.
Ten arduinář z toho možná časem vyroste, nejpozději od okamžiku, co mu to vybuchlé relátko tu hubu opálí.
Pokud neopálí, tak je to zatraceně špatně. Protože takový člověk bude mít ve své další praxi tendence, preferovat levný nebezpečný šrot před prokazatelně bezpečnými výrobky, s pravým certifikátem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:11    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Což jenom potvrzuje moje předchozí vyjádření o tom, že vyrobit kvalitnější relátko je mnohem dražší, než použít třeba dva optrony a dva tranzistory navíc...
Nikoliv, potvrzuje to jen fakt, že pokud konstruktér bezpečností pověřil relé, není důvod ji žádat ještě po optočlenech.
Tu ostatní omáčku ti nikdo nevyvrací, týká se totiž každé činnosti, včetně té bastlířské.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:17    Předmět: Citovat

...a protože relé je extremely low cost, i podle datasheetu ho nelze bezpečností pověřit, tak proto alibisticky použijeme optron.
Máš zapotřebí dělat ze sebe blbce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:22    Předmět: Citovat

Tu otázku polož sobě. Důvod použití optočlenů tady byl několikrát vysvětlen nejen mnou. Nemůžu za to, žes ho nepochopil.
A neptej se, jest-li mě to překvapuje. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:33    Předmět: Citovat

Mě zas nepřekvapuje zálibné vrtání klacíkem v hovně, za současného pochvalování si, jak hezky a tím víc to voní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:34    Předmět: Citovat

Masar prostě potřebuje udržovat debatu, i kdyby si musel vzít prášek, aby utlumil svoji genialitu a následně nechápal smysl odpovědí. Nakonec pak s vítězným úšklebkem napíše závěr. Wink
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 13:58    Předmět: Citovat

Tenhle Zdenkův závěr mě také nepřekvapuje. Jiné argumenty už zřejmě "došly". Můj vstup do tohoto vlákna, které autor pojmenoval poněkud "expresivně", snad aby vyniklo z té šedi názvů nevybočujících z pravidel EB, neměl za cíl vyvracet názory na bezpečnost zamýšleného použití výrobku v el. rozvaděči. Pouze jsem rozporoval tvrzení, že bezpečnost oddělení od výstupů relé mají na sobě nést optočleny, že by měly mít "roztažené nožičky" a podobně vtipné připomínky. Argumentoval jsem věcně a očekával stejně věcné protiargumenty.
Já bláha Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3314
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 14:12    Předmět: Citovat

Je to modul pro bastlíře. Ten kupec musí vědět k čemu to kupuje, jestli to vyhovuje a je technicky vhodné to použít v jeho konstrukci. Pokud ty relátka budou spínat třeba 1W ledku tak o co go. Nebo nákup různých hobby elektro modulů posvětit průkazem odborné způsobilosti, bez něj ti to neprodáme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 14:20    Předmět: Citovat

Já už tomu rozumím!
Oni nás ti soudruzi vlastně berou jako rovnocenné partnery!
Nechávají na našich hlubokých znalostech i bohatých zkušenostech, čistě na našem vlastním uvážení, na co ten modul použijeme!
Takže - když je u těch relé uvedeno AC 250V/10A, DC 30V/10A a bez další specifikace, tak tedy můžeme klidně použít 230V AC, nebo třeba 30V DC, spínat jimi libovolnou zátěž do deseti ampérů - a všechno bude bezpečné i spolehlivé!
No teda! Takovou míru důvěry čínských soudruhů v kupující ze všech kontinentů, snad mimo Ameriky a Japonska, to bych vážně nečekal!
A za pouhých šest babek! Za cenu asi tak tří poctivě certifikovaných relátek Schrack, dostanu celý osminásobný modul i s optronama a svorkama!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 14:44    Předmět: Citovat

robo, a co takhle naopak?
Neměl by výrobce toho modulu sám zaručit jeho bezpečnost aktuálně platnými certifikacemi?
A nespoléhat jenom na to, že si to koupí jen někdo - jenom na nenáročný spínání 1W ledek?
On totiž nemusí nic zaručovat, protože je to čínský bolševik. Pro něj není závazné vůbec nic, kór nějaké certifikáty.
Bolševici nemuseli nikdy nic obecného dodržovat a už vůbec ne zaručovat, to je moudré mít pořád na paměti.
Pro něj všechno končí okamžikem připsání platby na jeho účet.
Proto je to takhle levný, protože u podobného druhu zboží, nikdo nikomu a za nic neručí. Včetně síťových zdrojů.
Důkazy se dají najít nejenom v této sekci EB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 15:10    Předmět: Citovat

Není třeba hledat důkazy o všeobecně známých faktech. Každý má právo zvážit, zda si takový výrobek koupí nebo ne.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2020, 15:28    Předmět: Citovat

CO PŘESNĚ je všeobecně známý fakt? Jak přesně mají vypadat povinnosti výrobce?
Tak, že tvoji soudruzi všeobecně nemusí vůbec nic dodržovat, že to nikdy nedělali a nikdy dělat nebudou?
Nebo třeba to, že když použijí extremely low cost relé z recyklátů, s přiznanou pevností jen 1,5kV, tak to OPTICKY na desce vyřeší - zpajcovanýma optronama a drážkou??
Nebo to, že vědomě vyrábějí provozně i životu nebezpečná zařízení, nabízí je za extremely low prices a nechávají čistě na kupujícím, jestli a jak to použijí?
Třeba spínaný síťový zdroje pro dětský kuchyňský koutek, co se po druhém pádu z výšky zásuvky rozpadají napůl?
Všeobecně známý fakte - neměl by datasheet toho modulu vypadat úplně jinak? Jenže to by se arduinářům a školám tak dobře neprodával, že?

Každý desetiletý kluk s Arduinem, nebo spíš jeho laický rodiče, mají ovládat bezpečnostní normy a vědět sami, co kupují? Určitě? A kdo to tak jistě tvrdí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund