Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výběr lepšího kompaktu s 1" snímačem
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 16:58    Předmět: Výběr lepšího kompaktu s 1" snímačem Citovat

Ahoj, můj Canon A590IS (2008) už pomalu odchází, tak uvažuji o novém kapesním foťáku se smysluplnými parametry. Cenu si představuju kolem 10000 Kč. Rád bych se udržel pod 350gramy. Měl by mít 1" snímač, objektiv s lepší světelností a rozumné Full HD video. Mělo by jít dokoupit externí nabíječku na akumulátor, který chci nabíjet mimo foťák. Vážným kandidátem je zatím Panasonic Lumix DMC-LX15. https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-lx15/#section
Konkurencí je např. Sony Cyber-Shot DSC-RX100 (V prodeji již od roku 2012!!), Canon PowerShot G9X Mark II (bohužel nemá křížová tlačítka zezadu) a Canon PowerShot G7 X Mark II (až moc výklopný displej, který nevypadá moc pevně)
Různé ty recenze jsem už četl.
https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx10-lx15

Kompakt s 30× zoomem fakt nevyužiju. Mizerná světelnost za to nestojí. https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-hx60/recenze

Nějaké nápady?

Jo, je mi jasné, že správnej fotonadšenec by asi investoval 10000 Kč spíš do nějakého těžkého foťáku ve stylu zrcadlovek... https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/canon-powershot-g1-x-mark-ii/#section



Canon G7X mark II.jpg
 Komentář:
 Velikost:  76.2 kB
 Zobrazeno:  258 krát

Canon G7X mark II.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 17:56    Předmět: Citovat

To musíš vyzkoušet, čip mýho, kterej je teda prťavej (1/2.3"; DMC-FZ82), je relativně OK, pěkný barvy, ale optika je odfláknutá, čím dál od středu, tím větší fialový okraje. Případně jsou na webu recenze s fotkama pořízenejma oním foťákem, a to kolikrát včetně rawů.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 17:58    Předmět: Citovat

https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz82
WOW, 60× zoom vypadá vážně zajímavě... Dá se s tím fotit třeba měsíc?

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7547
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 18:34    Předmět: Citovat

Dá, ale otázkou je, co z toho vyleze, že. Na měsíc a podobný bych použil spíš zrcadlovku a klidně nějaký starý teleobjektiv.
Fotil jsem zatmění ze stativu K-M Dynax 5D (6 mpix) se sklem Minolta 75-300 mm ("big beercan", modří vědí), kdy máš na nejdelším konci 450mm 35EQ. Vyšlo to dobře, dobrá kresba. A když jsem se nudil, tak jsem si vyfotil osvětlenou ulici a koukal, jaký to dělá hezký hvězdičky kolem lamp.
Ono na teleobjektivu je toho "míň ke zkažení" než na nějakém širokorozsahovém zoomu.
A ohnisko 1200mm? Bez stativu ani prd, už těch 450mm 35EQ je co dělat, aby to člověk udržel z pazoury. S tímhle už ti sebelepší stabilizace nepomůže. A kolikrát tohle ohnisko použiješ?
A last, but not least, objektiv s 60× zoomem bude kompromis mezi kompromisy; zde platí, že méně je více.
Jinak brácha má Sony RX-100 a chrochtá si. Co jsem viděl fotky, tak jo, fakt dobrý.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19500
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 18:59    Předmět: Citovat

Jo, objektiv Lumix Vario je viditelně horší, než objektivy Leica, pouýívané u lepších Lumixů, kreslí lépe a mají méně vad. Ale jsou nepoměrně dražší - optický zoom 1:60 u kompaktu už misí být plný kompromisů, jinak ten foťák nemůže stát 10 tisíc.
Mám TMC-DZ57 a barevnou vadu nevidím v celém rozsahu ohniskových vzdáleností, jen se v tom rozsahu mění poduškovité zkreslení na soudkovitost, ale je to zoom "jen" 1:20, tak to asi asférickými čočkami šlo ještě zvládnout v nerušivé míře. Škoda, že umí jen formát JPG bez možnosti změny komprese, ten postprocessing je zbytečně brutální.
A dále, co Lumixům nejvíc vyčítám, je závislost na unikátním nabíjecím konektoru. Takže odchod nebo ztráta propojovacího kablíku znamená koupit ten kablík přímo v zastoupení Panasonicu, jinde ho nekoupíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7547
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 19:15    Předmět: Citovat

To zkreslení Jardo nemusí být nutně problém, obzvláště když to umí fotit do RAW a tu korekci zkreslení přímo "vestavět" do foťáku. Pak máš programy (Lightroom to umí), co mají možnost vybrat objektiv v nastavení postprocessingu, to ti zkoriguje nejen zkreslení, ale i chromatickou aberaci.
Aberací trpí objektivy většinou širokoúhlé, případně zoomy ve "spodní" části rozsahu. Je to vada, kterou na 100% neodstraníš nikdy.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19500
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 19:37    Předmět: Citovat

Nejspíš to některé foťáky, které umí RAW, už mají. Ten můj umí jen JPG, takže tam, kde by to rušilo, dělám korekci v Zoneru. Blbý na tom je to, že je pro každou ohniskovou vzdálenost jiná, nejde to jednoduše nastavit a srovnat hromadně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 19:59    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz82
WOW, 60× zoom vypadá vážně zajímavě... Dá se s tím fotit třeba měsíc?
Tak ono to má při nejkratší ohniskový vzdálenosti dost širokej zornej úhel, takže tam rozhodně Gagarina neuvidíš. A má další nevýhody - maličkej čip = hodně šumu, RAW jen na ISO 80 (ekvivalent zrcadlovkovýho ISO 800), pár mrtvejch subpixelů už od výroby, ale hlavně zapomeň na hrátky s hloubkou ostrosti, něco to dělá leda při makru, nebo velkým přiblížení (jseš od objektu daleko). Na takový to nenáročný focení a točení (4k @ 29.97Hz, 48kHz stereo) stačí, ale na nic vážnýho, zvažuju bezzrcadlo s větším čipem.


M.jpg
 Komentář:
Když to ořízneš, dostaneš tohle. Je to sloučenina 5ti fotek, aby tam bylo míň šumu.
 Velikost:  285.38 kB
 Zobrazeno:  261 krát

M.jpg



_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7547
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 21:16    Předmět: Citovat

Gagarina ne, ale Lajku třeba jo Laughing


_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7547
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 21:19    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Nejspíš to některé foťáky, které umí RAW, už mají.Blbý na tom je to, že je pro každou ohniskovou vzdálenost jiná

Jasný, každý zoom zkresluje a obvykle to na krátkém konci dělá "soudek" a na dlouhém "podušku". Ty korekční profily to mají udělaný podle té vzdálenosti.
Mám bezzrcadlo Olympus PEN a ten to má. Když do Lightroom (netuším, zda to umí použít Zoner), tak to provede tu korekci samo, dle typu objektivu.
Jak jsem odkazoval na to Sony RX100, tak to to na 100% má a korekci to udělá samo.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 22:04    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

A dále, co Lumixům nejvíc vyčítám, je závislost na unikátním nabíjecím konektoru. Takže odchod nebo ztráta propojovacího kablíku znamená koupit ten kablík přímo v zastoupení Panasonicu, jinde ho nekoupíte.

Mají to tak všechny Lumixy?? DMC-LX15 by měl dle výrobce mít USB 2.0 mikro B. Budu to muset někdy prověřit osobně na prodejně.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2020, 22:24    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Jasný, každý zoom zkresluje a obvykle to na krátkém konci dělá "soudek" a na dlouhém "podušku". Ty korekční profily to mají udělaný podle té vzdálenosti.
Jo, a hlavně proto, že obraz z objektivu neosvítí celej čip, takže máš v rozích tmu. Osobně bych ale uvítal soudek hlavně kvůli panoramatům, protože zkreslení v rozích, jak se obraz poduškuje, je až nechutný. Jenže to by chtělo trochu větší sklo v objektivu.
Míval jsem DMC-FZ8 (tohle už je druhá Macušita), čip stejně velkej, ale CCD, 7MPx, šum kupodivu srovnatelnej, ale obraz se na čip vešel pokaždý celej a optika byla úplně o něčem jiným, ta nějaký fialový okraje neznala a poduškování taky ne, takže obraz byl pěkně ostrej i u krajů.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so duben 11 2020, 4:29    Předmět: Citovat

Existovalo pravidlo, že optika se kupuje od výrobců kteří prokázali, že optiku umějí. Canon, Nikon, Olympus.
A pak pravidlo, že audio se kupuje od firem které to audio umějí. Panasonic, Sony, Technics.
Jinými slovy, když se Sony pustí do čipů a objektivů, výsledek podle toho vypadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: so duben 11 2020, 10:05    Předmět: Citovat

Možná malinko OT. Dva roky zpátky jsem před požádal kamaráda co má koníčka focení, ať mně vybere slušnej foták, ne velkej, kolem 10k na jeho radu jsem koupil výše zmiňovaný Sony RX100 a naprostá spokojenost, ale jsem běžnej uživatel.
Zeťákovi z druhýho konce Moravy radil někdo úplně jinej a koupil nezávisle ode mě taky RX100.
Tož tak Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 11 2020, 12:58    Předmět: Citovat

Taky mám Sony RX100 M3. Řekl bych, že rozhodující vliv na kvalitu fotek má velikost čipu. Mám víc kompaktů a jakkoli na focení z dovolených a narozenin mi stačí i 6Mpix maličký čip(stejně z něj nechávám dělat fotky max. 9x15cm), tak po zakoupení foťáku s čipem 1" je vidět propastný rozdíl při zvětšení. No, ale na fotky z dovolené je skoro nadbytečný, a na nějakou krajinářskou tvorbu je to pořád ještě málo.

Po mnohaleté pauze od používání kinofilmu a zvyknutí si na kratičké ohniskové vzdálenosti malých kompaktů a jejich velkou hloubku ostrosti, kdy se moc nemuselo ostřit, jsem s 1" snímačem znovu zjistil, že ostřit se opět musí. Zpočátku jsem měl hodně ostrých pozadí a lidí vpředu rozmazané. Při trochu dynamičtějších scénách kdy se pohybuje fotograf i fotografovaný. S malým čipem(krátkou ohniskovou vzdáleností) by se mi zaostřilo obojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund