Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Agregát Honda GX 270 dává nízké napětí
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pepep



Založen: Jan 31, 2016
Příspěvky: 42
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 22:08    Předmět: Agregát Honda GX 270 dává nízké napětí Citovat

Mám tu postarší exemplář, abych "se na to podíval". Na štítku je 4,3kW.
Po nastartování a ustálení otáček (které tak nějak člověk zná z praxe - poslechem) dává napětí naprázdno dejme tomu okolo 110V, potom jsem připojil topný "fofrník" 2kW, s ventilátorem (takový ten nerozebíratelný bobek, s bezpečnostním kontaktem na dně, aby se při překlopení vypnul), napětí spíš stouplo, dejme tomu na 120V, ale to bych nepřisuzoval připojení zátěže, ale nestabilitě systému. Bobek mírně topil, ale ventilátůrek měl jen velmi vlažnou snahu se pohnout. Poté jsme ručně zvedli otáčky, napětí stouplo dejme tomu na 180V, ale to už motor řval jak dvěstěpadesátka číza v blátě. Tedy určitě o dost vyšší, než - dle výrobce - nominálních 3150/min! Pak jsme připojili jestě tentýž druhý bobek, ale na napětí to mělo opět malý vliv.
Bohužel jsem neměřil oněch 12V, které tam jsou také k dispozici pro nabíjení auto-akumulátorů, přes groetz. Taky mě nedošlo, že bych měl změřit frekvenci (přes trafo, abych Fluke-ho neodpálil). Vyjeli jsme těch pár deci benzínu, které jsme měli, pokud by toto měření mělo být nějak směrující při pátrání po příčině, rád sjedu k pumpě.

V příloze je schema, do něj jsem připsal naměřené hodnoty odporů vinutí (z hodnot odečten odpor šňůr měřáku). Jedno každé rotorové vinutí je vlastně přes diody do zkratu, paralelně přes diodu je vždy ještě prvek, nejspíš varistor (ozn. CNR 10D681K) - naměřené odpory obou rotorových vinutí se liší o desetinu, ovšem pokud u svého Fluke-ho prohazuji šňůry (proto 3,8 a 3,7Ω - to se domnívám možno přisoudit propustnému a nepropustnému stavu diody). Kondenzátor má na štítku 18µF, naměřená hodnota je 17,4µF.

Vinutí, a to ani statorová ani rotorová vizuálně nevykazují tepelné poškození, jen prach. Spálených motorů už jsem pár viděl Wink Kdyby tam byl mezizávitový zkrat, hodnoty by to měly/mohly prozradit.

Rada, o kterou zde prosím je, zda mám cílit na pouhou výměnu kondenzátoru, anebo spíš budou dead diody s varistorem (rozborka a sborka soustrojí - a do toho se pustím, jen když budu mít jasno Wink - to co funguje se neopravuje Wink



IMG_20200405_173149.jpg
 Komentář:
 Velikost:  73.95 kB
 Zobrazeno:  162 krát

IMG_20200405_173149.jpg



IMG_20200405_174247.jpg
 Komentář:
 Velikost:  89.22 kB
 Zobrazeno:  97 krát

IMG_20200405_174247.jpg



IMG_20200407_185757.jpg
 Komentář:
 Velikost:  72.09 kB
 Zobrazeno:  126 krát

IMG_20200407_185757.jpg



IMG_20200407_185928.jpg
 Komentář:
Varistor
 Velikost:  87.62 kB
 Zobrazeno:  117 krát

IMG_20200407_185928.jpg



Schema agregátu s naměřenými hodnotami.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schema agregátu s naměřenými hodnotami.pdf
 Velikost:  33.87 kB
 Staženo:  163 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 22:33    Předmět: Citovat

tipuji to na slabé buzení . . .
jedna z diod na rotoru bude seklá a asi by to chtělo tam dát lepší typ na vyšší napětí a možná je zkratovaný jeden varistor . . .
. . . taky bych při testech odpojil ten graetz na 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 22:34    Předmět: Citovat

OT Takovouhle fotku jsem měl u inzerátu , že centrála mírně kouří ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 22:50    Předmět: Citovat

Pepep napsal(a):
Jedno každé rotorové vinutí je vlastně přes diody do zkratu, paralelně přes diodu je vždy ještě prvek, nejspíš varistor (ozn. CNR 10D681K) - naměřené odpory obou rotorových vinutí se liší o desetinu, ovšem pokud u svého Fluke-ho prohazuji šňůry (proto 3,8 a 3,7Ω - to se domnívám možno přisoudit propustnému a nepropustnému stavu diody)

tohle co jsi napsal, je nesmysl !!!
pokud je dioda propojena s vinutím nemůžeš kontrolovat diodu !!!
žádný "Fluke" nedá tolik proudu při diod-testu aby na 4 ohmech otevřel přechod diody !!

jsem přesvědčen že je vadná jedna dioda v rotoru, nebo jeden z varistorů . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4180
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 23:37    Předmět: Citovat

pre OK1. Neviem síce ako je ten rotor navinutý ale je dosť možné že keby bola prerušená jedna dióda tak by mal generátor povovičnú výstupnú frekvenciu. skus to zmerať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7919
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 6:26    Předmět: Citovat

Přidávat motoru otáčky je nesmysl. I tím nejblbějším měřákem změřit kmitočet 50Hz, régl zalepit a pak hledat proč nedává napětí.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 7:47    Předmět: Citovat

rozpojit výstupní vinutí a přeměřit jestli dávají +/- stejné napětí.
pokud né, bude tak mezizávit . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 7:50    Předmět: Citovat

Myslím , že záviťák výstupních by neutáhl motor . Ne přímo s tímto typem , ale jinde , když jsem zapojil buzení , tak to motor zabrzdilo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pepep



Založen: Jan 31, 2016
Příspěvky: 42
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 7:52    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
...
jsem přesvědčen že je vadná jedna dioda v rotoru, nebo jeden z varistorů . . .


Tušil jsem problém v buzení...
Ale právě - je tam přístup jak k penězům, takže přesně tohle jsem se chtěl ubezpečit - že musím rozmontovat celý agregát.
Varistory a pod ním diody jsou logicky pod štítem (ta poslední fotka), kde je ložisko. Hřídel je sichrovaná maticí. Musí to mít nějakou vychytávku, jak zablokovat otáčení, aby se dala ta sichr-matice povolit, sejmout dekl a získat lepší přístup k diodám&varistorům.
Ať mi nikdo neříká, že ve značkovém servisu by si přidělávali práci. Tam by generátor vyhodili a dali nový Laughing Evil or Very Mad

Díky, dám vědět, jakmile poskočím vpřed.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4180
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 13:22    Předmět: Citovat

Odmeraj tú frekvenciu Pepe. Zaujímalo by ma to. Máš to čím odmerať?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 13:59    Předmět: Citovat

Budeš mít asi přerušenou jednu z diod. Kdyby byla ve zkratu, tak se nerozběhne buzení. Rotor je společná část budiče, který se budí do statoru a alternátoru, co se budí do rotoru budičem. Usměrnění se děje zkratováním jedné půlvlny, druhou jede vinutí na prázdno. Pokud je přerušená jedna dioda, jede kotva jen na polovinu. Otáčky motoru nastav na jmenovitý na hotovo, měřenou diodu odpoj, nebo vyměň rovnou obě. Podobně s varistory. Jelikož je kotva 1-P, nebude podle mě výpadek jednoho vinutí mít vliv na frekvenci.
1-P je počet pólových dvojic ( 2-pólová kotva, neboli 1 párová)


Naposledy upravil Artaban001 dne st duben 08 2020, 14:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepep



Založen: Jan 31, 2016
Příspěvky: 42
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 14:01    Předmět: Citovat

Mám Fluke 117 - ten to zvládne - akorát si musím zjistit, jaké nejvyšší napětí při měření frekvence skousne, abych ho neodpálil Wink

Ten Groetz je v pořádku, měřeno a kontrolováno s novými dvěma, kterých mám pár na jinou aplikaci. 12V vinutí nezdobu evidentně nedělá.

Ale ten 12V výstup se mi na měření frekvence může hodit, nebo se mýlím? Tohle vinutí mít poloviční kmitočet mít nemůže, že ne? Já abych na dvorku (skrz to, že Fluke by větší napětí než je dejme tomu těch 12V nesnese) nešaškoval ještě s trafíčkem Wink

Jo to jsem prve nezmínil - taky jsem samozřejmě měřil izolační odpory (postarším revizáckým PUčkem - rozsah 1000V)- všechny vinutí měly hodnoty proti sobě i kostře na nekonečnu.

Teď mám v plánu ještě zajet za rodinným přítelem Karlem Šmídem na Šátalku, za komančů pracoval v ČKD polovodiče a je na tyhle věci obrovský guru. Abych před ním nevypadal jako úplný jouda, tak jsem žádal rady i zde - koneckonců - víc hlav víc ví.

Díky, ať se daří!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4180
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 18:49    Předmět: Citovat

Panenko marijo potrspenská. Tak tam na výstup do zásuvky tej elektrocentrály zapoj jakýkoliv transformátor 230/12V a odmeraj tú frekvenciu tak. Samozrejme bez diód len čisto trafo. Ale aj tak si myslim že by to ten fluke mal zvládnuť napriamo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 18:58    Předmět: Citovat

Neviem presne aké máš fyzické prevedenie tej kotvy s usmerňovačom, ale na trakčných alternátoroch od zímensu som niekoľkokrát zažil poruchu usmerňovača v budení na rotore. Pri meraní v kľudovom stave sa diódy javili ok, ale pri rotovaní sa odstredivou silou odpojil ich vnútorný kontakt. Prišli sme na to náhodou, kedy sa jeden usmerňovací blok zničil aj fyzicky - otvoril sa a z jeho mechanického prevedenia bolo okamžite jasné, čo sa deje pri rotácii. Ja len ak náhodou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pepep



Založen: Jan 31, 2016
Příspěvky: 42
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 21:17    Předmět: Citovat

Nechme panenky Márie v klidu (nejsem si úplně jistý, že i kdybych jí udyndal k pomoci s tímto problémem, že by vše věděla na první dobrou Laughing ).
Samozřejmě, že pokud bych si nebyl jistý, že měřák při měření neskousne 230V, tak tam fláknu trafíčko (které jsem kdysi používal u lecného multimetru za 1500,-).

Fluke 177 ale měří frekvenci i při 230V!
Ověřoval jsem si to v blízkém specializovaném obchodě a pak i u člověka, který s ním měří téměř denně. 2x měř a jednou řež. Zprasit měřák za 8k a pak krčit rameny umí každej, co je bez zkušeností, to asi známe všici.

K věci:
Dolil jsem mu benzín, dloubnul ho a měřil; frekvence jak na 12V výstupu, tak i na 230V je 51Hz. Otáčky tedy v naprostém pořádku! Napětí na pomocném kondensátoru je asi 270V, při jeho odpojení asi 16V (což netuším, co to, či na co to může ukazovat). Hurá na demontáž, není co řešit.

S bráchou jsme generátoru sejmuli zadní čelo, zatemovali vinutí hajzlpapírem (aby se nám cín tlakovým vzduchem - odsávačka je k prdu - nerozprsknul všude po vinutí a následně třeba nezpůsobil mezizáviťák) a odletovali obě dvojice - dioda & varistor, při dokumentování začátků a konců vinutí s označením diody (proužek). Diody se jeví v pořádku, varistory mají (měřeno PU 311) 1MΩ, ale až při 1kV! Na rozsahu 100V a 500V se jeví jako úplně bez jakéhokoli náznaku vodivosti (nekonečný odpor). Takže vlastně kapku zklamání! Pak jsem ale sednul ke compu:

Naprosto klíčová je informace od přítele passiona! Díky! Naděje Wink

Jestliže se tedy diodám při otáčkách zamotá hlava (se zlejou jak carskej důstojník, bo zhulenos aires?) a dělají si pak co chtějí, pak je navýsost žádoucí a prozřetelné, že vlastně ještě před přečtení passionova příspěvku a psaním tohoto svého, jsem náhradní součástky rovnou objednal (diody, varistory i kondensátor). Elektrolytické kondensátory vysychají, to je známá věc. A nic tady nemládne - to taky.

Postup při demontáži je zřejmý z dalších fotek, ale velkýho bacha, zadní čelo ale drží hlavně za ložisko, nikoli na těle generátoru - statorových pleších, které jej tvoří! Taky pozor na silentblok. Takže je potřeba postupovat velmi opatrně, a hlavně - chce to stahovák (jako mezikus - překáží tam ta závitová tyč, viz níže, co je na ní centrální matka - jsme použili oříšek a redukci z velké na malou golu). Aby celý agregát nekecnul na zem, asi nejlepší před celou operací je použít kurtu (na dalších fotkách je vidět, že to ex-post došlo i mě; a to je co říct Wink

Zdá se mi, že se v tomhle exempláři už přede mnou někdo vrtal; jednak pájení diod/varistorů a vodičů vinutí se mi nezdálo moc fabrické a dále ložisko - viz fotky - zůstalo na hřídeli (a opět bacha - matice, co je utažená přes velkoplošnou podložku a zalepená modrým Locktitem na jakési závitové tyči, trčící z hřídele - a uvnitř ní kloktající - asi nějak stahuje a drží pohromadě možná i lopatkové kolo (větrák) u skříně motoru, co já vím. To u mě zatím není důvod demontovat; v mém/našem případě se zdá dokonce ložisko zalepené na hřídeli, důvod neznám, zatím nepátrám.

Čekám na sms o možnosti vyzvednutí mé objednávky součástek.

Držte palce, milí přátelé v bastlu Very Happy Jak říká Krteček - Opravená věc se každému odvděčí!

P.S.: ony se přílohy musí vkládat v opačném pořadí, takže teď už to snad bude cajk, chronologicky.

P.S.II.: jsem sice děsně ukecanej, ale snad je můj popis dost srozumitelný a dostatečně jednoznačný. Jestli oznámím úspěch, bude to návod pro další opraváře, a to budu rád. Já takhle nasdílel na IMHO polském webu demontáž vysavače (separátoru) Rainbow a už mi před pěti lety prošly rukama čtyři exempláře - a s úspěchem, podnes skvěle funkční.



IMG_20200408_181558.jpg
 Komentář:
 Velikost:  91.25 kB
 Zobrazeno:  106 krát

IMG_20200408_181558.jpg



IMG_20200408_181552.jpg
 Komentář:
 Velikost:  102.09 kB
 Zobrazeno:  120 krát

IMG_20200408_181552.jpg



IMG_20200408_175816.jpg
 Komentář:
 Velikost:  87.45 kB
 Zobrazeno:  109 krát

IMG_20200408_175816.jpg



IMG_20200408_175802.jpg
 Komentář:
 Velikost:  94.16 kB
 Zobrazeno:  94 krát

IMG_20200408_175802.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund