Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak pájet ručně malý SMD pouzdra?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 13:04    Předmět: Jak pájet ručně malý SMD pouzdra? Citovat

Nemáte někdo tip na práci s ultra malýma SMD pouzdrama? Včera jsem měnil kond v transceiveru bezdrátové myši, takovým tom USB špuntu. Kond byl velikosti 0201, matlal jsem se s tím snad 15 minut, než se mi ho podařilo zapájet na místo. Pinzetou to vzít nešlo, hrot pájky je čtyřikrát tlustší. Měl jsem tam docela dost fluxu, aby se cín neoxidoval a byla vůbec šance, že to chytne. Jenže flux zase lepil, tak se to dělalo dost blbě, přidržoval jsem kond jehlou na místě a snažil zapájet, no peklo. Pájecí pastu jsem radši nezkoušel, bál jsem se, že by slila plošky po přetavení, je to fakt miniaturní. 0603 mi problémy nedělá, jak to jde přidržet pinzetou, je to v pohodě, ale toto teda už asi radši ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 13:21    Předmět: Citovat

takovéhle drobotiny snad jen IR ohřevem . . .
. . . přilepit pastou a ohřát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 544
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 13:59    Předmět: Citovat

Používám tuto pinzetu. Plošky očistím odsávacím lankem, na jednu plošku dám trošku pájky a fluxu (kalafuna rozpuštěná v C6000), ohřeju tenkým hrotem mikropáječky a pinzetou součástku nastrčím. A pak kapičku fluxu na druhý vývod, naberu pájku na hrot a "ťuknu" na součástku. Někdy tak ale dělám obě strany. Záleží na okolí součástky, jaký tam mám manipulační prostor.

Edit: Na blízko už moc dobře nevidím, tak používám na práci brýle 3,5 dioptrie a pak to po sobě ještě kontroluju pod osvětlenou lupou. Ta má asi 5 dpt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1373
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 15:20    Předmět: Citovat

Taky mě to potkalo, houby vidím, práce pod lupou z jevišťního reflektoru, přidělanou na světle z průmyslového šicího stroje vybaveného LEDkami. Zahnutou pinzetou od číňana a pájkou jako kopyto v poměru k SMD. Taky jsem to chvíli honil semtam po tišťáku, ale povedlo se. Ještě že se tím živit nemusím... Very Happy
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 15:53    Předmět: Citovat

Asi si budu muset koupit nějakou fakt ostrou a přesnou pinzetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15514
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 16:56    Předmět: Citovat

Kup si obyčejnou a zabrus je do špičky. Odpory 2x0,5 mm jdou pak v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 18:18    Předmět: Citovat

no jo, jenže to by se mi nesměly klepat ruce a musel bych lépe vidět . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 834
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 18:23    Předmět: Citovat

Pinzeta musí být ostrá a zahlá,abys si mohl položit ruku na desku-v luftě to nedáš.Co do pájení,já používám bezoplachovou vodu do pájecí vlny a na pájku mám upravený starý hrot-provrtaný s šroubkem,do kterého vkládám měděný drát,který si nabrousím jak potřebuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15514
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 20:01    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
no jo, jenže to by se mi nesměly klepat ruce a musel bych lépe vidět . . .
No, pravda je to, že to každý dělat nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 20:24    Předmět: Citovat

Očistiť od starého cínu plôšky odsávacím pásikom. Mikropájkou (dávnejšie som to dokázal aj trafopájkou, ale nechcem sa blbo chváliť.... Laughing ) ,,mžikovo", ,,veľmi rýchlo", neviem, ako inak to opísať, ,,bodnúť" kvakpu cínu na jednu plôšku. Pinzetou posunúť súčiastku k tej plôške, priložiť na sekundu hrot mikropájky k tej kvapke cínu na plôške a v momente, keď sa cín roztaví, posunúť súčiastku k roztavenému cínu. Potom iba zaspájkovať tiež ,,mžikovo" druhý koniec. Nepoužívam celý život žiadný Flux a ani iné hovadiny. Toto robím v práci denne (a ,,bezolovo"). Ja viem, opísal som ten postup ako dement, ale video nemám.... Laughing Základ je, neprehrievať dlhšie, ako 1 - 2 sekundy. Z pastou a horkovzduchom by to šlo lepšie, ale tam by si už musel mať prax (aby sa nerozutekalo to všetko okolo...).
P.S. Samozrejme, tiež to všetko robím pod tou veľkou lupou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 20:46    Předmět: Citovat

Dělám to jak popisuje Mysteri, akorát s tím fluxem. Pod lupou jsem to měl taky, ale já prostě neměl po ruce nic, co by to pouzdro dokázalo udržet na pozici, než tu jehlu. Jen pro inlustraci obrázek, je to ta druhá nejmenší velikost. Honil jsem to páječkou okolo plošek, než se mi podařilo to jehlou přimáčknout na správné pozici. Jehla od fluxu už lepila, takže jsem to měl v jednom kuse na hrotu přilepený, ale většinou nastojato. Very Happy


SMD.jpg
 Komentář:
SMD velikosti
 Velikost:  14.49 kB
 Zobrazeno:  89 krát

SMD.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 21:34    Předmět: Citovat

Máš pastu? Ak áno, navrhujem Ti tento postup:
- Vyčisti plôšky pásikom. Nesmie tam zostať žiadna nerovnosť. Bacha, pri týchto rozmeroch to neprehrievaj, labo hrozí delaminácia plôšky.
- Na jednu plôšku daj iba maličkú, mizivú kvapku pasty (napríklad hrotom ihly, špendlíka a pod.)
-prilož súčiastku k tej plôške a prehrej plôšku mikropájkou (na to stačí 1 -2 sekundy). Nerieš, ako ten spoj vizerá, ide o to, že je tam kontaktovanie
-na druhej strane súčiastky prilož cín 0,2 (ak máš) a prispájkuj, alebo, ak takto tenký cín nemáš, tak si iba ocínuj hrot mikropájky a ten hneď prilož k ploche. Cín navzlína na plôšku aj na súčiastku. Hrot OKAMŽITE daj preč.
-potom ,,mžikovo" prespájkuj prvý spoj, ak si myslíš, že nie je O.K. Ak je, tak už ho nenahrievaj.
Ak nemáš pastu, tak postup s cínom je podobný: Očistiť plôšky, avšak na tú prvú plôšku nedáš pastu, ale minimum cínu, ostatné je rovnaké.
P.S. Teraz ma napadlo: Keďže nemáš skúsenosti a tiež Ťa prekvapilo to správanie sa súčiastky ,,stavať sa na zadné" Laughing sprav jedno: Po vyčistení plôšok si prilep maličkou kvapkou sekunďáku tu súčiastku, a potom si ju prispájkuj. Ale bacha, neprehrievaj dlhšie, ako 1 sekundu!


Naposledy upravil Mysteri dne pá duben 17 2020, 21:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 21:39    Předmět: Citovat

Chcel by som vidiet, ako tie 0201 suciastky lepis sekundakom. A ako to nasledne prispajkujes bez stipania oci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 21:49    Předmět: Citovat

Pastu mám a používám, když pájím větší množství naráz. Napatlám na plošky, položím součástky a zafoukám horkovzduchem. Použitý plošky samozřejmě licnou čistím, bez toho to nejde. Asi se mi na toto už moc klepou ruce, nebo co. Zkusím sehnat nějakou desku na praxi. Ten myší transceiver už rozdělávat nebudu, jsem rád, že funguje. Ale je pravda, že donedávna bylo mý maximum (minimum) 0603. Proti tomuhle jsou to doslova cihly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2020, 22:02    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Chcel by som vidiet, ako tie 0201 suciastky lepis sekundakom. A ako to nasledne prispajkujes bez stipania oci.

Ja to nelepím, ale čo iné poradíš... Mimochod, sekunďák nepáli, keď ho priamo nehreješ. A priamo ho nehreješ, keď súčiastku zafixuješ v strede telesa. Samozrejme, dá sa poradiť lepidlo, ktoré sa používa pri botom pájkovaní SMT cez cínovú vlnu. Ale, asi uznáš, že to málokto tu na webe môže použiť....A, samozrejme, je to všetko iba o praxi (podobne, ako to moje, že v živote som Flux a iné hovadiny nepoužil - okrem kalafúny v časoch socialnyh istôt-) A dnes nemám problém robiť krásne spoje aj s PbFree sračkami.
Snažil som sa iba ,,forbidden"ovi pomôcť. Skús mu pomôcť aj Ty.... O nič iné nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund