Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Piezopískače

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 19:20    Předmět: Piezopískače Citovat

Vysílací modul RC ovládání Jeti. Alarmy telemetrie (slabý baterky RX a TX, slabej signál telemetrie, a kupa dalších z jednotlivých senzorů jsou vypískávány pasivním piezopískačem. Blbý je, že není moc slyšet. Rozdělal jsem vysílací modul, je v tom TDK piezo průměru plast futrálu 13,8mm. Je v kolektoru tranzistoru paralelně k odporu 1k. Emitor je na nule, napájení je 8V. Základní kmitočet morze se dá nastavit po 100Hz od 200Hz do 5 kHz.
Vypájel jsem a připojil piezopískač na RC gener BM534, nastavil 8V na výstupu a projel od 1 do 6 kHz. Pod a nad už není téměř slyšet. 10 cm od pískače jsem dal Husolu multimetr s měřením rámusu v dB. TDK dělalo největší rámus kolem 4,2 kHz a to 86 dB. Moc to ale slyšet není.
Vyhrabal jsem v zásobých nějaký další pasivní pieza a zkusil je stejným postupem. Teslácký dvojdrát SK90003 průměru 30 mm ječel kolem 2,6kHz skoro 98 dB, a opravdu "byl pořádně slyšet" ale do modulu se nevejde.
Trojvývodovej průměr 24 mm asi z GME byl slabší než původní TDK.
Pak jsem našel dvojdrát průměr 17, výška 8,5 mm s packama na připevnění a ten byl slyšet celkem dost na 3,9 kHz dával 92 dB. Bohužel nevím, co to je za typ.
Nemáte někdo s piezopískačema nějaký větší zkušenosti? Potřeboval bych aby byl hlasitější. Zkoušel jsem na BM534 výstupní napětí měnit od 6 do 10V a podle Husolu se intenzita změnila jen o 1 dB. Takže zdvojit napětí pro pískač asi nepomůže. Navíc některý pieza jsou jen na 12V. Větší průměr se nevejde. Je ještě nějakej jinej způsob, jak piezo zesílit?
Do repráčku a integrovanýho zesilovače se mi moc nechce, nedá se to nikam inteligentně nabastlit.
A poslední dotaz, záleží na polaritě u těhle piezopískačů? Všechny co mám na stole mají vývody dvou barev, červená/ černá. Zapájel jsem červenou na plus.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 19:36    Předmět: Citovat

Kmitací ploška pieza má pro vyzařování do prostoru blbou imprdelanci. Nejlepší je celý piezo přilepit přes cca 1mm silnej mezikroužek se stejným průměrem jako měnič na destičku, ve který je proti středu pieza vyvrtaná relativně malá dírka - cca 3-5mm. Vznikne akustická komůrka, která vyzařuje ven skoro výhradně tou dírou a chová se to podobně jako vejšková tlaková horna v PA systémech. Na polaritě u nich nezáleží, pokud to jsou jen pieza - bez autobudiče. Ty co pískají samy hned při přivedení stejnosměrnýho napětí musíš dávat ve správný polaritě, samotnej piezočlen je bipolární = nevadí mu opačná polarita, pólování je důležitý jen pro to, na kterou stranu se ploška prohne po připojení napětí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 22:00    Předmět: Citovat

Karle, já to ale mám pieza v plastový komůrce se středovou dírkou cca 2 mm. Samotný holý destičky s jedním pólem na podložce a druhým připájeným na "piezo pokovení" jsem zkoušel taky, slabota, jen kolem 70 dB a jeden velkej táhlej hrb.
Předpokládám, že ten plastovej futrálek způsobuje vlastní rezonancí komůrky či celý sestavy právě ten největší kravál na kmitočtu 3,9 kHz v mým případě.
Jen by mě zajímalo jak pieza s větším průměrem. Čím větší průměr, tím mají obvykle nižší rezonanční kmitočet. Ale nevím, jestli mají i vyšší akustickou účinnost. A jestli má cenu se pokoušet dát větší průměr s rezonancí někde kolem 2,8-3,1 kHz, kde bych předpokládal, že bude lepší slyšitelnost na větší vzdálenost. Hradečáci, co jsem znal a co to kdysi vyráběli, už většinou vymřeli.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 22:03    Předmět: Citovat

Bude pištět hlasitěji, pokud místo paralelního odporu bude cívka. Aspoň mi to tak fungovalo, ale už je to dlouho, hrál jsem si s tím v době digitálek, budíku Ruhla tuším se jmenoval, atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 22:24    Předmět: Citovat

S cívkou nevím, jestli by to zvládal budící tranzistor. Asi bych tam musel dát něco s velkým Uce. Co tam mají netuším, nic na trandu není, je to tak mrňavý SMD, že ho pořádně vidím jen pod lupou. Embarassed
Zkusím si ubastlit simulační vzorek abych odzkoušel vhodnou indukčnost jak velkej bude její vliv.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 22:58    Předmět: Citovat

Ahoj. V piezosirénkách bývá paralelně k piezu cívka, nebo autotransformátorek. Spínací tranzistor se budí obdélníkem. Na cívce jsou špice o několik desítkách V a tím se piezo víc vybudí. Autotransformátorek k tomu přidává ještě převod


piezoelement KPE-222A zapojeni.png
 Komentář:
 Velikost:  2.36 kB
 Zobrazeno:  74 krát

piezoelement KPE-222A zapojeni.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 23:07    Předmět: Citovat

Nevím, jestli tam budou špice, když piezo je skoro kondík. Pokud bude mít cívka vhodnou indukčnost, aby s kapacitou toho pieza tvořila osc. obvod někde poblíž mechanické rezonance, piezo se možná bude chovat jako blbý kondík, ale bude kmitat asi nejvíc, přičemž trandík bude proudově nejmíň zatížený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 23:14    Předmět: Citovat

Díky za info. Zítra zkusím kapacitu pieza změřit a spočítat cívku pro těch 3,9 kHz, co má piezo největší rámus. Nějaký indukčnosti alá odpor s drátovejma vývodama tu mám a tak zkusím poskládat co mi vyjde.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 7:47    Předmět: Citovat

Tvůj BM534 umí 6-10V do výstupu? Můj to teda neumí, maximálně asi 4,5V naprázdno. Když chci při nějakých měřeních přebuditelnosti, nebo zkreslení nf traf víc, tak musím použít BM492. Ten svede naprázdno až 7,75V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 9:23    Předmět: Citovat

V hracích digitálkách, co se hojně před 89 rokem vozily z Maďarska, tak byla taky cívka paralelně k piezu. A hrály dost hlasitě. A o nějaký rezonanční frekvenci ( rozuměj akustické) nemohla být ani řeč, když byl piezodisk vložen pod víčko. Piezo má kapacitu kolem pár nF, asi jej ta cívka zvládne vybudit líp, než prostý úbytek napětí na odporu, co může být max 1.5V v případě zanedbání úbytku na obyčejným NPN trandu, co jej budí. Piezosirény jsou jiná liga. Ty už mají transformátor pro piezobudič v akustický komoře. PS kdo to chce nasimulovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ramici



Založen: Jan 13, 2010
Příspěvky: 152

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 12:47    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Ahoj. V piezosirénkách bývá paralelně k piezu cívka, nebo autotransformátorek. Spínací tranzistor se budí obdélníkem. Na cívce jsou špice o několik desítkách V a tím se piezo víc vybudí. Autotransformátorek k tomu přidává ještě převod

Autotransformátorek bývá v "okenních/dveřních" alarmech s magnetem, u "rákosníků" kolem dvacky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 13:07    Předmět: Citovat

Jo, ty jsem myslel. V profi siréně jsem viděl regulérní feritový transformátorek. Čím víc voltů na piezoelement, tím víc DB. Možná se navíc "ladí"obvod tak, aby indukčnost trafa na sekundáru a kapacita pieza tvořila rezonanci na akustické rezonanční frekvenci. Ono příliš Voltů může budič probít, nebo "vybít", neboť se jedná o polarizovaný PZT. ( Někde mám návod, jak vybitý piezo znovu regenerovat)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:48    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tvůj BM534 umí 6-10V do výstupu? Můj to teda neumí, maximálně asi 4,5V naprázdno. Když chci při nějakých měřeních přebuditelnosti, nebo zkreslení nf traf víc, tak musím použít BM492. Ten svede naprázdno až 7,75V.

Přiznávám, že jsem kolik je na výstupu do pieza neměřil ale voltmetr měřáku ukazuje 0-10V. Výstup je branej z emitorovýho odporu cca 1K KSY34 a z toho se taky bere signál pro zesilovač a usměrňovač měřáku. Odpory děliče jsou na nejvyšším rozsahu nezapojený, tak asi na výstupu těch 10V být může. Zítra to můžu milivoltmetrem BM512 přes oboustranej BNC kabel změřit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:52    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
neboť se jedná o polarizovaný PZT.

Tak co je pravda, žáleží na připojení barev pasivního pieza, nebo ne, když je jak píšeš polarizovanej? Nebo to nemá souvislost...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 14:40    Předmět: Citovat

Pokud budíš piezo střídavým proudem, tak je to fuk. Pokud pulsním, tak to, jestli piezo vzduch v komůrce vytlačuje, nebo nasává vliv bude mít. V tom případě má správná polarita na funkci vliv. To ale ostatně platí i o jiných akustických budičů.


Regenerace_Piezoelementu.pdf
 Komentář:
Regenerace piezoelementu

Stáhnout
 Soubor:  Regenerace_Piezoelementu.pdf
 Velikost:  127.56 kB
 Staženo:  102 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund