Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Li-ion 18650
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: út říjen 17 2023, 19:19    Předmět: Citovat

Lii-300 je na ceste. Objednal som tiež magnetické čapičky na vyvýšenie plus pólu accu, snáď to bude použiteľné, a tiež krabičky na uskladnenie/prepravu accu 18650: zajtra by to mohlo byť tu.

adakar napsal(a):
...No jedného večera som zostal vonku v mžiku bez svetla.
Toť nevýhoda použitia ochráneného accu... (v čelovke)


Tak ma napadlo takéto riešenie: do čelovky (púzdro pre 2x 18650 paralelne) ku riadnemu accu Panasonic 3200mAh s PCB ochranou vložiť paralelne tú modrú 8800-vku bez PCB ochrany (tá má možno 200mAh). Pri poklese napätia na úroveň uzatvorenia Panasonic článku PCB ochranou by nechránená 8800-vka pokračovala. Prechod by bol zrejme nepostrehnuteľný, ale už po pár minútach by jas LED rýchlo klesal: znak že je čas dobiť či vymeniť accu, vypnutie čelovky by tak nebolo mžikové, čím by sa napríklad chôdza po schodoch stala bezpečnejšou.

Mohol by som potom pripojením "nabíjačky" oba články znovu dobiť,

alebo len vymeniť článok Panasonic za nový plne nabitý: lenže tým ho paralelne pripojím ku vybitej (napr. 2,5V či menej) 8800-vke:

prišlo by ku rázovému nabitiu 8800-vky? Tých ňou odobratých 200mAh by článok Panasonic asi ani nepostrehol: ak by to teda hneď v úvode nezdetekoval ako skrat a PCB ochrana ho neuzavrela:

ale bolo by v poriadku, a hlavne bezpečné, takéto pripojenie plne nabitého článku ku článku vybitému? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 23:36    Předmět: Citovat

adakar napsal(a):
Dá sa odporučiť nejaká slušná, spoľahlivá, nie zložitá, nabíjačka? Prípadne kde je jasne po vložení vidno, ako práve je článok nabitý? Prípadne ktorá by nabíjala aj NiMh články (nie je podmienkou), a stav nabitia by bolo tiež vidno?
(sám neviem čo od nej vyžadovať, keďže mám rád veci dobré, ale zasa nie čo zbytočne zaťažujú život)

Lii-300 uvedené spĺňa: dobrá voľba: ďakujem za pomoc!

Vlastnosti / úvodné skúsenosti s Lii-300, ktoré nie sú v návode: alebo tam sú:

- tlačítka nepípajú, ale nie sú nehlučné, cvakajú: zrejme teda nie sú uhlíkové kontakty, ale spínače
- každý slot sa ovláda svojim, krokovacím, tlačítkom: navolený parameter na displeji zostane (čiže sledujem len čo potrebujem, nie som zahlcovaný informáciami)
- pri opakovanej in/out manipulácii s pravým článkom pri zoznamovaní sa s nabíjačkou sa vždy režim ľavého slotu zresetoval: stalo sa mi to asi tri krát po sebe, potom už nie
- osvetlenie displeja zháša po 8 sek. po poslednom stlačení tlačítka: chýba nejaký slabý podsvit (chcelo by to úpravu...)
- dá sa využívať ako powerbanka cez USB výstup

- rozsah 4-och nabíjacích prúdov je v ponuke sportlampa.sk zavádzajúci: Lii-300 nabíja iba prúdmi 500 a 1000 mA. Vedel som to už pred kúpou zo stiahnutého návodu z netu, postačuje mi to.
- počas nabíjania 2x 500mA má nabíjačka aj s adaptérom telovú teplotu (nabíjanie 1A vzhľadom na šetrný prístup k článkom nepoužívam)

- vnútorný odpor článku označuje nezvyčajne: symbolom mR: zrejme východisko pre absenciu symbolu Ω ...
- pri opätovných vkladaniach článku u niektorých ukazuje rôzny vnútorný odpor: 125, 80, 94, atď; Lii-600 na videu ukazovala vždy rovnaký
- vnútorný odpor u nového 1.x vybitého článku Panasonic 3200mAh s PCB ochranou nabíjaním klesal (zo 125? postupne napr. na 60?, po nabití 119?), neviem či je to riadnou vlastnosťou článku, alebo nekvalitou nabíjačky
- vnútorný odpor NiMH ukazuje zanovito rovnaký (tuším 45?), nech vložím čokoľvek

- funkcia DISCHARGE obnáša: dobitie článku doplna, vybitie, nabitie
- počas vybíjania symbol napĺňania článku na displeji cúva (praktické)
- po vybití článku nameraný údaj o kapacite článku na displeji zostáva počas celého následného nabíjania, po nabití sa síce zmení na FULL, avšak krokovaním tlačítkom sa dá opäť dostať k nameranému údaju
- samostatná funkcia vybitia accu by sa iste zišla, ale mi nechýba: keďže merať články po odležaní asi potrebovať nebudem

Skúsenosti s 18650 s Lii-300:

- test 5ks 8800-viek a pod. dopadol rádovo niekde na 5 až 50 mAh
- test dvoch nových Bighobby 18650 2600mAh: nameraných 2715 a 2761 mAh
- test dvoch nových Panasonic 18650 3200mAh: nameraných cca 3166 a 3163 mAh

Zvláštnosť u nových článkov Panasonic 18650 3200mAh, teda to že pred prvým použitím boli uzavreté, som popísal už vyššie: potom sa to už neobjavilo: ani po opätovných nabíjaniach. Možno boli odstavené nabitím na ich max. dovolené napätie, kedy články uzatvorila PCB ochrana. Nabíjaním Lii-300 sa zrejme tento ich uzatvárací stav/hodnota nedosiahne.

Lenže nemilo prekvapili články Bighobby 18650 2600mAh. Totiž: zo sportlampy prišli aj priobjednané dve EDC baterky a jedna baterka na záhradku. Po vložení článkov Bighobby 18650 2600mAh do ktorejkoľvek z nich baterky/svietidlá po zapnutí iba bliknú a vypnú: Navždy. Po vybratí článku a opätovnom vložení sa toto zopakuje.

Takže nezostalo iné, iba do bateriek používať články Panasonic, ktoré tam idú bez problému, a Bighobby používať v čelovke: kde idú bezvadne...

Objednaná magnetická čapička/nádstavec na plochom plus póle článku drží dostatočne: samozrejme do bokov šmýkať sa ňou dá: len aby časom narážaním do bužírkového prekrytia plusovej časti článku bužírku nepoškodila a neprepojila plus s mínusom... Aj keď je tam ochrana...

Toľko podelenie sa so skúsenosťami.

Ešte prosím: pýtal som sa v minulom príspevku:
Ako je to s tým paralelným pripojením plne nabitého článku 18650 k vybitému: bolo by to v poriadku, a hlavne bezpečné Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 0:03    Předmět: Citovat

Nie je to vporiadku a ani bezpecne. Nabijaci (vybijaci) prud je obmedzeny len vnutornymi odpormi a tie su pri dobrych clankoch velmi male a teda prud moze byt velky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 10:01    Předmět: Citovat

Podle Y1035+ má většina nových 18650 vnitřní odpor 14-19 mΩ. Čím vyšší povolenej vybíjecí proud, tím nižší Ri.
LiPolky jsou na tom ještě líp, na některých článcích Dualsky jsem naměřil jen 5,5 mΩ. To tam pak tečou proudy. Smile
Mám ale vypozorováno, že ať se chováš k LiPol sebelíp, přibližně každý dva roky se jejich vnitřní odpor zdvojnásobí. Prostě "poločas rozpadu".
LiIon jsou na tom životnostně trochu líp, zatím mi vychází, že poločas rozpadu je cca 3 roky.
LiPol používám hlavně na pohony, kde jsou požadovaný proudy 20-40 násobek kapacity. LiIon 18650 na mezním povoleným proudu 20 nebo 30 A.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 13:00    Předmět: Citovat

"Poločas rozpadu" bereš u provozovaný baterie, že ?
Tam je to logický, protože "houba" se opotřebovává a rozpadá, zvyšuje vnitřní odpor.

Mě by zajímalo, jak se to projeví u skladovaných baterii ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 0:04    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
"Poločas rozpadu" bereš u provozovaný baterie, že ?
Tam je to logický, protože "houba" se opotřebovává a rozpadá, zvyšuje vnitřní odpor.

Mě by zajímalo, jak se to projeví u skladovaných baterii ?


Jo, baterky kupuju jen z důvodu používání. Smile
K těm skladovanejm. Mám tady asi 4 roky starou 2S1P LiPol Turnigy 4,5Ah. Nikdy nebyla v provozu, měla být 3S1P. Jen jsem ji asi 3 x dobil na 3,85V/článek. Sama od sebe se nafoukla. Při tom prvním "storage" nabíjení jsem jí změřil vnitřní odpor na nabíječce Hota. Vedu si evidenci kapacity a vnitřního odporu u všech baterek, co jsem koupil a používám. Jestli si zítra vzpomenu, tak Turnigu změřím.
Ovšem otázka je, zda čínský mΩ na nabíječce Hota jsou "podobný" čínským mΩ měřáku Y1035+. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1709
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 15:15    Předmět: Citovat

Li-Pol i Li-Ion aku stárnou, a to i když se skladují nabité na optimální skladovací úroveň. Při skladování sice obvykle stárnou o něco pomaleji než když jsou trvale provozovány, ale stárnou. Jak moc se to po letech projevuje na jejich kondici to záleží kus od kusu tj. je dobré pokud si k tomuto účelu vedete evidenci. Historie aku od výroby až k uživateli není skoro nikdy dobře zdokumentována a skoro žádný prodejce vám nesdělí kolik let ten či onen aku u něj ležel ve skladě, a to nemluvě o tom, že ten či onen aku než se dostal k vám mohl postupem času ležet bůhví jak dlouho ve skladě i u několika prodejců mezi kterými se ten aku přeprodával než se vyskytl u prodejce, od kterého jste si ho koupili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 22:16    Předmět: Citovat

Tak ta Turnigy je koupená podzim 2019. Při prvním storage měla dle nabíječky Hota 6,2 a 6,6 mΩ. Dnes při měření pomocí Y1035+ měla 21,3 a 18,8 mΩ. Zajímavý, že se hodnota vnitřního odporu článků prohodila.
Takže závěr, u provozvaných LiPol batérek mě vychází "poločas rozpadu" cca 2 roky.
U tý nepoužívaný Turnihy, co leží dlouhodobě ve storage napětí 3,85V, je poločas rozpadu jen nepatrně, téměr zanedbatelně delší.
Zítra ještě zkusím jestli je nějakej rozdíl mezi přesností měření vnitřního odporu pomocí Y1035+ a Hota.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út leden 16 2024, 21:55    Předmět: Citovat

Před 14 dny jsem při úklidu našel aku Parkside 18V 1,5Ah u kterého před lety odešla elektronika. Aku jsem odložil s tím, že až bude čas, něco s ním provedu. Samozřejmě jsem zapomněl. Nevím přesně, jak je to dlouho, ale pár let určitě.
Jeden článek měl čistou nulu a vypadal podobně, jako když vyteče tužková baterka. Zbylé 4 články měly napětí od 0,2 do 0,8V. Jen tak ze zvědavosti jsem je připojil na zdroj 200mA, během pár desítek sekund naskočily na 2,5-2,7V, tak jsem je dal na test na nabíječku. K mému překvapení byla výsledná kapacita 1605-1650mAh. Nabito na 4,2V, dnes mají napětí 4,1-4,13V. Samovybíjení tam tedy je, ale na to, že mají datum výroby 2014 je to myslím docela slušné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 16 2024, 23:20    Předmět: Citovat

Jakým proudem jsi je nabíjel a vybíjel? Na malých proudech se starý LiIon chovají celkem dobře, ale jak jim naložíš vybíjecí proud třeba 1A, tak kapacita bude poloviční. Prostě čím starší baterka, tím větší vnitřní odpor a ten je problém u větších vybíjecích proudů.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st leden 17 2024, 19:44    Předmět: Citovat

Nabíjecí 300mA, vybíjecí 250mA.
Dnes jsem provedl "test ohněm" 2 článků, vybíjecí proud 2,5A. Kapacita 1301mAh a 1540 mAh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 17 2024, 23:53    Předmět: Citovat

Ten pokles u větších proudů je úplně normální. A teď si představ, že pro pohony jsou vysokoproudovky 20 i 30 A na článek. Tam s proudem kapacita letí fofrem dolů ale naštěstí to snesou. Většina 18650 snesou pouze 6-8A.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1709
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 4:37    Předmět: Citovat

Omlouvám se za OT. Jen pro zajímavost. Třeba Li-polky GensAce TATTU R-Line 4S1P s kapacitou jen 1050mAh. Všechny články v packu jsou zapojeny v sérii (žádný paralelně) a jsou stavěné na proudové zatížení až okolo 130A dlouhodobě v průběhu vybíjecího cyklu (v tomto případě by trvalo vybití ze 100% na 10% cca 26 vteřin) a špičkový proud okolo 260A může dosahovat jen krátkodobě tj. ne déle než cca 5 vteřin. Takové proudy mohou u těchto Li-polek téct při vybíjení každým článkem aniž by byl poškozen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel99



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2024, 18:11    Předmět: Citovat

Ahoj všem znalcům! Mám dotaz ohledně baterií CHY 18650/2500mAh. Na podzim jsem dostal blok 30 ks, nevím z čeho to bylo, teď jsem z toho udělal dva 3x3 články a paralerně spojil na 12V/15Ah. Baterie mají stále 12,3V. Chci to používat na napájení LED pásku 12V. Vybíjecí napětí asi hlídat moc nemusím protože to zhasne. Ale potřebuju poradit s nabíjením. Mám dva zdroje jeden má 12V/1,25A a druhý 12V/5A oba mají napětí naprázdno 12, 2V. Můžu to tím nabíjet? Samozřejmě kontrolovat voltmetrem a nemusím mít 100%.
Díky za odpověď Karel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund