Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

AIWA TPR 180E - mono radiomagnetofon
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tomamater7



Založen: Mar 31, 2020
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 9:26    Předmět: AIWA TPR 180E - mono radiomagnetofon Citovat

Zdravím,
jsem tu poprvé, tak mě prosím berte s rezervou Very Happy Koupil jsem si za pár peněz radiomag. aiwa, za mlada jsem se na tyhle stroje díval ve výlohách elektry a tiše záviděl. Teď ho mám. Myslel jsem, že ho vyčistím, vyměním gumičky a že pojede, na to si věřím, ale co mě zarazilo, že při těch všech brumech a chrapotu po zapnutí nejde naladit ani jedna stanice, na žádném vlnovém rozsahu ani ťuk. Mohl by mi někdo nasměrovat, kde hledat jádro pudla? Myslím obecnou radu, třeba se to u starých radiopřístrojů stává.
Předem díky, Tomáš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 9:39    Předmět: Citovat

Ahoj, viděl bych to na zoxidované kontakty v přepínačích. Do živých vstupů nejde přes přechodový odpor kontaktů signál a ty vstupy pak fungují jako antény, přijímající brum a jiné pazvuky.
Takže kontaktol, přepínače prostříknou a procvakat. Případně po chvilce působení opakovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1376
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 9:43    Předmět: Citovat

Neviem aké máš vybavenie a znalosti ale skús skontrolovať pripojenie vodičov z dps na prepínače ak sú. Vyčistiť potenciometre a hlavne všetky prepínače vhodným prípravkom na kontakty. Kontrola zdroja a elytov by mala byť samozrejmosťou.Taktiež prespájkovať studené spoje v kritických miestach ako sú prepínače prispájkované na dps. a nezabudni ani skontrolovať jack na slúchadlá ak je použitý v zariadení.
Možno ešte niekto poradí viac Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 9:59    Předmět: Citovat

Tomu stroji bude skoro padesát let, v lepším případě pětačtyřicet. Mechanicky jsi ho rozhýbal, ale pořád je tam hromada elektrických funkcí mechanicky ovládaných.
Jak dlouho to bylo bez napětí? Jak dlouho se nehýbalo s přepínači?
Začni jimi: klidně je prokapej isopropylalkoholem nebo aspoň denaturátchlastikem a přitom přepínej, ať se vyčistí kontakty. Po vyschnutí můžeš vyzkoušet, něco se rozehrát musí. A pak bude jasněji, kudy dál.
Hlavně koukej, ať se trn vytékající líh nedostane na gumové části, přece jen v těch přepínačích mohla zbýt nějaká kontaktová vazelína, byť v nepatrném množství. Ale na postupné sežvejkání řemínků to může stačit.


Naposledy upravil Hill dne út březen 31 2020, 11:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tomamater7



Založen: Mar 31, 2020
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 10:04    Předmět: Citovat

Díky chlapi, pustím se do toho a budu informovat o výsledku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 10:22    Předmět: Citovat

V nápadně podobném a rozmístěním ovládacích prvků úplně stejném magnetofonu JVC jsem strejdovi za ty roky, co ho má, už dvakrát čistil ten hlavní dlouhý modeswitch. Je pravda, že má magnetofon na chatě, kde se hodně mění teplota a je i více vlhko, než běžně v bytě, ale modeswitch zoxiduje tak, že nejde prostě nic a procvakávání nepomáhá. Řešení je jedině ho vypájet, otevřít, lehce tvrdou gumou přečistit kontakty, umýt IPA, lehounce máznout vazelínou, složit a zapájet. Přestane to chodit vždycky tak po deseti letech. Takže jestli je AIWA skutečně stejná i uvnitř, problém bude nejspíš stejný.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1230

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 10:55    Předmět: Citovat

Ak budú prepínače v podobnom stave, ako v mojej AIWA TPR930, tak sa nečuduj, že to nehrá. Ja som v tej mojej povyhadzoval v tunerovej časti všetky staré uhlíkové odpory, ktorým sa v značnej miere zmenila hodnota smerom hore, z prepínačov rozsahov boli vybraté "bežce" a vyčistené aj vnútorné kontakty - podobné ISOSTATOM, rozobral som všetky ostatné prepínače, vyčistil, rovnako tak celú skrinku, reproduktory, mikrofóny, potenciometre a do zosilovača už mám pripravené všetky elyty na výmenu. Na foto sú kontakty prepínačov.... veľa zdaru, ale ak to urobíš poctivo, radosť sa dostaví, ak nie, budeš sa vracať k problémom ....

Stefan31



Prepinace AIWA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.54 kB
 Zobrazeno:  117 krát

Prepinace AIWA.jpg



Prepinace1 AIWA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  24.84 kB
 Zobrazeno:  113 krát

Prepinace1 AIWA.jpg



TPR-930.jpg
 Komentář:
 Velikost:  77.88 kB
 Zobrazeno:  95 krát

TPR-930.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 15:10    Předmět: Citovat

Já jsem u něčeho podobného (tuším Hitachi) pro malíře pokojů
(asi si dokážete představit jak vypadal) provedl radikální řez. Protože se stejně poslouchá radio jen v pásmu FM, tak jsem natvrdo propájel všechny přepínače v poloze VKV a zajistil vteřinovým lepidlem. A když jsem byl v tom, tak to samé jsem udělal i s přepínačem Play. Radio mu chodí jak z praku, a to je to už tuším 5 let, a i magnetofon se probudil, ale ten on nepoužívá. Je to trochu prasečina, ale účel světí prostředky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 16:04    Předmět: Citovat

Mám ve třech exemplářích něco podobného, co se u nás prodávalo pod pultem a pod třemi firmami, Transylvania, Aiwa a asi Fair Mate.
Něco menšího a v mono provedení se v Elektrách pod pultem prodávalo taky. Ty větší, stereo stroje byly podle původních majitelů všecky kupovaný v Tuzexu.
Je to takový větší, "kufříkový" stereo stroj se 2+2 reproduktory, horními tlačnými klávesami, ale identickými, celkem solidními kovovými mechanikami. Motor jako kráva, plochý řemínek, střídavé mazání, dva elektrety a krom jacků 3,5 i DIN konektor. Jeden z nich má FM OIRT, myslím, že asi ta Transylvania.
Ale dva z nich, ty se západní normou, byly dlouho používané elektrikářskou partou. Takže zacházení i provozní prostředí si dovedu představit...U všech jsou vylomené okraje desek s vyrvanou síťovou přepínací osmičkou, ve dvou jsou shořelý/přerušený trafa.
Mechanicky naštěstí zcela kompletní, nechybí ani knoflík, klávesa, víko kazety, víko baterek, nic. Poškozené prutovky do toho nepočítám, to je u portablů přece běžný spotřebák Very Happy
Jinak bych je ostatně ani nebral, protože díly z vraků bych těžko sháněl, ostatně i ty vraky samotné. Bral jsem je zčásti i proto, že se prodávaly na našem území. Mám i nějaký stereo Sencory, Aiwy, Sanya a Hitachi, též v ČSSR kdysi nějak prodávané. Část z nich, co mají rádia, jsou OIRT.
Ty mechaniky Transylvania jsou poměrně známý, hodně robustní typ s velkým setrvákem. Tuším, že měly obecné označení "Hitachi". Zahlédl jsem je v portablech povícero firem.
V poslední fázi to elektrikáři napájeli většími, rákosáckými adaptéry, s natvrdo naletovaným káblem dovnitř.
V jednom CCIR exempláři je přepětím z adaptéru asi zlikvidovaný jeden koncový zesilovač, druhý hrozně chrchlal, takže asi taky načatý.
Ale podivuhodné je, že všecky tři kusy i po takové anabázi "nějak" jevily na FM známky života Very Happy a ještě podivuhodnější bylo, že nechrastil ani jeden potenciometr. To mě udivilo jako první.
Taky vůbec nevím, jak tu špínu z toho budu dostávat a pak, co za díly do toho bude pasovat. Jedno provedení má popis pokoveným, vylisovaným písmem, jiné zas jen bílý sítotisk a třetí má hliníkový, asi leptaný štítek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tomamater7



Založen: Mar 31, 2020
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 18:08    Předmět: Citovat

Díky všem za rady a návody, nejsem na tom časově tak ok, abych ty přepínače vypájel a rozebral, opatrně jsem je tedy prolil diavou a řádně je procvakal. Kupodivu to stačilo a už vesele ladím stanice. Co mě ale překvapilo, že potenciometry na korekce a hlasitost prakticky nic nepotřebovaly. Uvnitř jsem našel rok výroby 1979, všechny součástky jsou původní, ani elyty nikdo neměnil. Mám ale další problém, myslel jsem, že tam budou vytahané nebo utrhané gumičky, ale nejsou tam žádné. Dvě jsem tam provizorně dal, mechanika funguje na sto procent, ale poslouchat se to nedá. Nevím tedy, jakou velikost shánět a vlastně ani kde. Jsou tam celkem tři, ta třetí je na počitadlo, ani se mi nepodařilo vykoukat, kam ji umístit. Jestli někdo napíše, jak na gumičky, budu rád. Zatím díky za vše Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 18:14    Předmět: Citovat

Nějaké řemínky budou dostupné přes AME. Na čínu bych dnes asi nespoléhal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 18:29    Předmět: Citovat

"Nedá poslouchat" je široký pojem. Hraje to pomalu? Kolísá?
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomamater7



Založen: Mar 31, 2020
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 18:44    Předmět: Citovat

Hlavně kolísá, dal jsem tam gumičky na vlasy, abych vyzkoušel mechaniku, možná hraje i pomaleji. Nevím jak ty gumičky shánět, když tam ty původní nebyly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 18:53    Předmět: Citovat

Změř průměry, vzdálenost a podle toho dostaneš přibližný rozměr původního řemínku. A pak jen prohledávat internety.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomamater7



Založen: Mar 31, 2020
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 19:03    Předmět: Citovat

A je na to nějaké pravidlo? Obvod nebo průměr snadno zjistím, ale to bude gumička volná. Bude asi potřeba trochu menší, o kolik? Třeba o 10 procent?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund