Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řízení frekvenčního měniče druhým FM
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 19:40    Předmět: Řízení frekvenčního měniče druhým FM Citovat

Pořídil jsem si starší kmenovou pásovou pilu. Chtěl bych pojezd pily do řezu řídít podle zatížení motoru pilového pásu. Motor pilového pásu je zapojen přes frekvenční měnič. Motor pojezdu má také FM. Moje představa je, pokud dojde k překročení odebíraného proudu motoru pilového pásu, zpomalí se pojezd pily a dojde k poklesu proudu na přípustnou hodnotu. Jeden FM by podle odebíraného proudu jednoho motoru měnil frekvenci motoru pohonu. Jde to takto realizovat? Připadně byl by někdo schopen mi to za úplatu zprovoznit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 20:58    Předmět: Citovat

Co tak uvést typ těch FM?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:00    Předmět: Citovat

TomasN napsal(a):
Moje představa je, pokud dojde k překročení odebíraného proudu motoru pilového pásu, zpomalí se pojezd pily a dojde k poklesu proudu na přípustnou hodnotu. Jeden FM by podle odebíraného proudu jednoho motoru měnil frekvenci motoru pohonu.

jaké parametry má FM pojezdu ?
má ten FM analogový vstup pro řízení ?
jaký je to přesně typ ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:05    Předmět: Citovat

FM, který by měl řídít druhý FM je Variotrane TR1. FM na pojezd nemám. Mám k dispozici Omron Variospeed 7 (tuším) nemám ho teď u sebe, ale chtěl bych použít něco slabšího, menšího....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:11    Předmět: Citovat

TomasN napsal(a):
Motor pojezdu má také FM.

takže ty ho tam ještě nemáš ?
z toho jak jsi to popisoval, jsem nabyl dojmu, že ho tam máš a řídíš to nějakým ovládáním posuvu pojezdu a jen to chceš spřáhnout k sobě . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:19    Předmět: Citovat

Dávám tu pilu dohromady. Nemělo to žádný FM. Odebral jsem jednu převodovku. A ladím pojezdy, zdvih atd. Zatím to vše zkouším na Omronu, který používám na řízení většiny strojů, co tu mám. Pro hlavní motor mám vyhrazen ten VarioTrane TR1. V záloze tu mám ten Variospeed 7, který bych mohl použít, ale radši bych pro pojezd a zdvih použil jiný FM...Něco co by šlo řídít tím Variotranem...Mám k němu manuál v el.podobě, kdyby to nějak pomohlo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:40    Předmět: Citovat

určitě by pomohly čitelné fotky typových štítků těch FM . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2641

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:46    Předmět: Citovat

Na vývodů 42 TR1 je výstup analogové proudové smyčky s tímto významem:"Analog output for displaying frequency, reference, current or torque." Takže pokud by stačilo řídit posuv v závislosti na proudu nebo momentu hlavního motoru, tak by to mělo jít. V nejhorším je možné měniče oddělit nějakým převodníkem, např. Orbit Merret OM402UNI, ten umí jednu proudovou smyčku přepočítat na jinou.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 21:56    Předmět: Citovat

Tohle ti bez nejake dalsi inteligence nebude fungovat. Musis jen zpomalovat, nikdy nemuzes znovu zrychlovat. Kdyz budes mit tupou pilu, dostanes se do houzevnateho dreva, sevre ti to pilovy list apod. tak zpomalis moc, dostanes se do stavu kdy ti pila jen tak brousit prach (nebude rezat), spicky zubu se ti rychle ztupi a ty nakonec nedostanes ani pilu z rezu. Kdyz se dostanes do takove situace, je lepsi rez dojet kratkymi priskoky nez extremne pomalou rychlosti a vymenit pilu za ostrou. Jakmile se ti dostane motor do pretizeni, je to spatne a snizovat rychlost az v tomto okamziku je uz pozde. Nejlip je se naucit regulovat rychlost podle zvuku pily. Podle zatizeni hlavniho motoru pily se toho moc poznat neda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 5:45    Předmět: Citovat

Typové štítky vyfotím, hned jak se k nim dostanu.
Tady jde spíš o to, že rychlost pojezdu strašně ovlivňuje zatížení hlavního motoru. Variabilita rychlosti pojezdu je velká a hlavně ji ovlivňuje šířka a kvalita řezaného materiálu. Nepočítám, že bych si chtěl likvidovat drahé pásy tím, že budu řezat tupými. Hlavní motor má 7,5kW a to není bůhví co...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 6:19    Předmět: Citovat

Ony ty frekvencni menice na takovem stroji opravdu nejsou zadna vyhra. Na hlavnim motoru je uplne zbytecny, na pojezdu musis dat na motor externi chlazeni a nastavit nejakou minimalni reznou rychlost, protoze pokud pujdes pod ni, bude to delat co jsem zminoval vys (u variatoru je to dano mechanicky). Musis pouzit minimalne vektorovy nebo lepe momentovy menic ktery je drahsi. Na zdvih dej servo ktere se da jednoduse polohovat.

Obecny problem u vsech takovych veci na podobnych strojich je, ze je musis mit v rozvadeci nekde mimo stroj protoze jinak rychle odchazi z duvodu vibraci a razu vzniklych pri praci. Pak zase nastava problem s tim, ze az se ti pohybem prerusi nebo treba omylem prosekne nejaky kabel (coz se drive nebo pozdeji v takovem provozu stane) jde do kopru drahy menic a ty stojis nez ho sezenes novy. Kombinace stykacu a dvourychlostnich motoru takovou lapalii bez problemu preziji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 7:42    Předmět: Citovat

Rozvaděč bude samozřejmě mimo. Já přes FM ovládám kde co. Vyhovuje mi to. Na hlavní motor bych potřeboval softstarter, ochranu před přetížením, ampérmetr. Takhle to mám vše v jednom. Ten zdvih pomocí serva by asi šel. Je tam na převodovce ruční klika, která přes snekovou převodovku otáčí šroubovici zdvihu. Nevím jaká by byla finanční náročnost toho řešení. Chtěl jsem "jen" trošku lépe ošetřit namáhání ho.motoru, ale pokud to je problém, budu to řešit ručně dle odebíraného proudu budu řídit ručně rychlost pojezdu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 8:07    Předmět: Citovat

Tady jsou typové štítky od FM


variotrane.jpg
 Komentář:
 Velikost:  281.56 kB
 Zobrazeno:  148 krát

variotrane.jpg



omron.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.28 kB
 Zobrazeno:  148 krát

omron.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasN



Založen: Apr 15, 2016
Příspěvky: 64
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 8:07    Předmět: Citovat

Tady jsou typové štítky od FM


variotrane.jpg
 Komentář:
 Velikost:  281.56 kB
 Zobrazeno:  110 krát

variotrane.jpg



omron.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.28 kB
 Zobrazeno:  125 krát

omron.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 8:52    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
...Nejlip je se naucit regulovat rychlost podle zvuku pily. Podle zatizeni hlavniho motoru pily se toho moc poznat neda.
Jakoby ten "zvuk pily" nebyl úměrný zatížení hlavního motoru...
Nedej se jen tak lehko odvést od své myšlenky. Doba pana Komárka, který volal "Když řežu, musíte mi přidat plyn a nosit vodu...", je snad minulostí, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund