Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Termostat s UAA2016

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 16:25    Předmět: Termostat s UAA2016 Citovat

Mám Tady pár desek z elektrických konvektorů s elektronickou regulací s Motorolou UAA2016. V podstatě to je datašítový zapojení jen s ochranama proti přepětí. Většinou jsou odešlý ty cívkový ochrany, elyty v napájení ale taky vyhřátý 1N4007, co pak dělaj prapodivný věci.
Opravoval jsem je napájený přes oddělovací trafo a zatížený 100W žárovkou. Žárovka ale blikala v kmitočtu 2 Hz a z pinu 6 lezly pulzy asi 1:8. Dělalo to i bez oddělovacího trafa. Pak mi ta zatěžovací žárovka spadla ze stolu na zem a rozkřápla se. Dal jsem čistě náhodou místo ní 200W a půlka desk začala makat správně. Když jsem dal žárovku 300W, tak všechny desky makaly OK. Ať do toho čumím jak čumím, nevidím nic, co by mělo vliv, že menší proud skrz triak způsoboval blikání a nad 1,3A to makalo správně. Konvektory jsou od 500 do 2500W. U triaků řízených přes SSR S26MD02 jsem se setkal s tím, že při malým proudu ledky optočlenu spínal řízenej triak jen jednu půlvlnu ale tohle vidím poprvé. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 16:44    Předmět: Citovat

zřejmě je na té slabé žárovce větší úbytek napětí a obvod to asi vyhodnotí jako podpětí, chybu....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 16:52    Předmět: Citovat

Ty tam vidíš nějaký snímání proudu triakem a její zavedení do UAA2016? Do nohy 8 leze jen napětí na vyhodnocení průchodu nulou, jinak tam nic jinýho není.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ST78



Založen: Nov 16, 2009
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 17:43    Předmět: Citovat

Zkusím jenom hádat, ale je tu velmi málo informací. Vše záleží na:
1) Typu triaku a tím jeho parametru Ilatch
2) Odporu rezistorů Rsync a Rs ve schéma na str. 3 obr. 1

Částečně to naznačují grafy na obr. 6 až 9 na staně 6. I když jsou ty grafy pro 1 a 2 kW, hádal bych následující:
Při 100 W žárovce je délka pulsu do G triaku příliš krátká na to, aby se dosáhl Ilatch. U nesvítící (studené) žárovky je odpor nižší, proto větší proud dosáhne hodnoty, kdy už triak sepne a udrží sepnutý. Jakmile se nahřeje, odpor vzroste, proud klesne a už to nestačí sepnout. Žárovka začne chládnout a opakuje se to.
Pro 300W žárovku je odpor vlákna dostatečně malý a i těch několik desítek (až stovek) usec stačí na dosažení Ilatch. Proto už to normálně svítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jurajmojzis



Založen: Sep 15, 2019
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 18:19    Předmět: Citovat

Je to presne tak ako pise ST78.Pokial tam mas nejaky vykonovy triak typu BTA 16,25,30,40/XXX,tak mala zataz ako 100w ziarovka moze byt problem.Triak sa jednoducho neudrzi v zopnutom stave. V datasheete najdes parameter Ihold,co je min. prud pri ktorok sa triak este udrzi v zopnutom stave az pokial sinusovka prejde nulou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: po březen 30 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ty tam vidíš nějaký snímání proudu


Sry, já to špatně přečetl, já bral tu žárovku jako omezovač proudu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 8:13    Předmět: Citovat

jurajmojzis napsal(a):
Pokial tam mas nejaky vykonovy triak typu BTA 16,25,30,40/XXX,tak mala zataz ako 100w ziarovka moze byt problem.Triak sa jednoducho neudrzi v zopnutom stave. V datasheete najdes parameter Ihold,co je min. prud pri ktorok sa triak este udrzi v zopnutom stave az pokial sinusovka prejde nulou.

To je zajímavý vysvětlení. Ale z praxe vím, že triak BTA41/600 řízený SSR S26MD02, který běžně používám na spínání topení 6KW ve fázi u kalících pecí, zkouším v dílně na žárovku 15W, co se dávají do pečící trouby. Normálně to spíná, pouze jak jsem již psal, při menším proudu do ledky než 5mA triak spíná jen půlvlně a je jedno, jestli to je 15W žárovka, nebo pec 6KW.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 8:27    Předmět: Citovat

A používáš ten triak jako ON/OFF se spínáním v nule a regulací vynecháváním půlvln, nebo sekáš půlvlny? U pece bych předpokládal to první a pak máš asi pořád nějaký proud do gate, takže nevyužíváš ten Ihold triaku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 31 2020, 8:42    Předmět: Citovat

ST78 napsal(a):

Při 100 W žárovce je délka pulsu do G triaku příliš krátká na to, aby se dosáhl Ilatch. U nesvítící (studené) žárovky je odpor nižší, proto větší proud dosáhne hodnoty, kdy už triak sepne a udrží sepnutý. Jakmile se nahřeje, odpor vzroste, proud klesne a už to nestačí sepnout. Žárovka začne chládnout a opakuje se to.
Pro 300W žárovku je odpor vlákna dostatečně malý a i těch několik desítek (až stovek) usec stačí na dosažení Ilatch. Proto už to normálně svítí.


Tak mi prosím vysvětli, jak UAA2016 "pozná" spínaný výkon. Rsync je připojen na naprosto tvrdý napětí sítě 230V na něm je oscilem stále stejnej úbytek, proud cca 0,5mA. RS je "vypalovací" odpor pro napájení, Vee na noze 5 proti Vcc na noze 7 je 9V DC filtrovaný Cf, což je elyt 500M/25V. Přes to na výstupní noze 6 jsou v době blikání, jak jsem již psal, impulzy 2 Hz. Při větším výkonu to přejde do zapalovacích pulzů pro každej průchod sinusovky nulou.
Zkusil jsem na jedný desce měnit různé triaky. Běžně tam je BTA16/600. Zkusil jsem BTA6/600, BT138/800 a KT207/400 a stále stejný. Proud jsem ladil paralelní kombinací žárovek různých výkonů, hranice funkčnosti byla změna o 25W.
Zvláštní je, že se jednotlivý desky regulace (zkoušeno 6 ks) dost liší výkonem, od kterýho to maká správně a to až 150W! Přitom na všech jsou jak UAA tak BTA stejnýho typu a dokonce i výrobce.
No nic, beru to jako zajímavost která mě překvapila protože jsem si myslel, že to je závada. V praxi to nemá žádnej význam, nejmenší těleso je 500W a všechny desky spolehlivě jedou už od 250W.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund