Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Myčka nehřeje a nesuší - co všechno vyměnit?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33998
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 12:23    Předmět: Citovat

Merat na tychto doskach pod napatim je o hubu, byva to spojene so sietou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 12:27    Předmět: Citovat

Měřit se holt musí umět i na obvodech spojených se sítí.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 15:09    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Merat na tychto doskach pod napatim je o hubu, byva to spojene so sietou.


Řekněme, že tak trochu počítám s tím, že pokud budu měřit desku (či cokoli jiného) pod napětím, že se jí nebudu jednou rukou držet a druhou rukou hrabat na kolíček v zásuvce Wink

Obávám se však, že tady už skutečně pomalu začínáme narážet na limit toho, do čeho bych se s mojí (ne)znalostí měl pouštět. Nemám ani tak strach o zranění sebe sama, jako spíše o to, že při měření způsobím nedopatřením nějaký zkrat. Kupříkladu piny toho procesoru jsou proklatě blízko u sebe...

Nicméně bych si chtěl ověřit, zda jsem masarův návod pochopil alespoň v teorii. Vyznačil jsem si (nevím jestli správně) pravděpodobnou "cestu" od procesoru k místu, které masar na fotce označil jako báze (viz foto níže). Mezi oním pinem procesoru a bází bych tedy měl naměřit nějaké (jak velké? orientačně?) napětí. Předpokládám, že myčka v ten moment musí být puštěná (na mycí program) a musím měřit v momentě, kdy by za normálních okolností začínalo topné těleso ohřívat, nebo?


Ještě by mě zajímala ona možnost, že je závada v místě, které má zabránit ohřevu bez cirkulace vody. Mohl by být onen spínač (pokud je to takto v mé myčce řešeno) v kroužku č. 2 na fotce výše? U toho by mě trochu mátlo, že má tři vývody, zatímco já jsem se typicky setkával s mikrospínači se dvěma vývody...


V jaké části myčky případně hledat ono potenciálně přítomné tachodynamo? V té elektronice nad topným tělesem nebo někde okolo toho motorku (oběhového čerpadla?) vedle kroužku č. 6?

Tomu, kdo by si říkal "Proč se na ten spínač sakra nepodívá a furt se nás tu na to ptá?" odpovídám, že myčku máme zadělanou v lince a stále ji používáme k mytí nádobí (plníme ji manuálně teplou vodou). Myčka je tak stále plná zbytků vody. Přívodní hadice je navíc poměrně složitě zastrčená za zbytkem linky a není úplně snadné ji vypreparovat ven. Z těchto důvodů bych raději shromáždil více nápadů k otestování a vyzkoušel je pak všechny najednou, až zase budu mít myčku vytaženou...



cesta od Q1 k procesoru - zmenšená_cr.jpg
 Komentář:
 Velikost:  239.75 kB
 Zobrazeno:  88 krát

cesta od Q1 k procesoru - zmenšená_cr.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 15:45    Předmět: Citovat

Pochybuji, žes tu cestu zakreslil přesně, protože tam vidím kolizi s přívodem k cívce relé a kolektoru Q1. Ta tvoje cesta pokračuje podle mne přes odpor 0Ω dále po "červené". Opticky zjištěné spoje je třeba ověřit měřením. Každá nepřesnost je tady fatální.
Wink
Kromě toho, na tom tranzistoru je snad nějaký popis, ne? Proč jsi ho už dávno neuvedl? Věděl bych tak, co máš kde naměřit.



kolize.jpg
 Komentář:
 Velikost:  186.6 kB
 Zobrazeno:  76 krát

kolize.jpg



jiná cesta.jpg
 Komentář:
Nevede to náhodou tudy?
 Velikost:  187.07 kB
 Zobrazeno:  66 krát

jiná cesta.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 16:36    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Kromě toho, na tom tranzistoru je snad nějaký popis, ne? Proč jsi ho už dávno neuvedl?


Protože na fotce desky jsem žádný popis neviděl a nikdo mi neřekl, že by bylo fajn ho zde uvést Smile Teď, když jsi to řekl, mě napadlo, že je asi třeba najít nějaký datasheet a zjistit z něho, na jaké hodnoty je tranzistor stavěný (tj. co bych měl zhruba naměřit). Do té chvíle jsem ale žil v domnění, že mistr elektrikář "koukl" a "viděl"
Wink

Na součástce je vodorovné označení P0 (nebo PO) a kolmo k němu je nápis 6CW.

masar napsal(a):
Pochybuji, žes tu cestu zakreslil přesně


Po bližším ohledání jsem tedy objevil dvě další potenciální cesty. Jednu jsem na fotce níže naznačil zeleně (špatná barva, příště se polepším) - to je ta cesta, kterou jsi objevil i Ty a postnul jsi ji na druhé fotce.

Druhou potenciální cestu jsem zakreslil červeně.

masar napsal(a):
Opticky zjištěné spoje je třeba ověřit měřením.

Než něco podělám, raději se ujistím - "ověřit měřením" znamená prohvízdnout?


EDIT: Fotky s větším rozlišením zde.



cesta nová.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.87 kB
 Zobrazeno:  75 krát

cesta nová.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 17:18    Předmět: Citovat

Obě "cesty" jsou špatně. Nemůžeš takhle "hádat", to nikam nevede. "Propísknout" můžeš jen měděné spoje a rezistory označené "0", ostatní rezistory měřením odporu.
A k tomu "kroužku č.2" - nevím, co je v něm. Musíš se podívat kam vedou odtud vodiče, jaké mají příp. na desce označení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 17:31    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Obě "cesty" jsou špatně. Nemůžeš takhle "hádat", to nikam nevede.


To mě jenom utvrzuje v tom, že tohle už je asi skutečně za hranicí toho, do čeho je rozumné se pouštět. Ale moc děkuji za snahu a trpělivost Smile


masar napsal(a):
A k tomu "kroužku č.2" - nevím, co je v něm. Musíš se podívat kam vedou odtud vodiče, jaké mají příp. na desce označení...


OK. Až tam nebude nádobí, tak na to zkusím mrknout a dám vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: so duben 04 2020, 17:42    Předmět: Citovat

Q1 je tranzistor BC817 (NPN), takže napětí v rozepnutém stavu (relé i tranzistoru) :
Kolektor: +5V
Báze: 0V
Emitor: 0V
Napětí v sepnutém stavu:
Kolektor: +0.1V
Báze: +0.7V
Emitor: 0V
Všechna napětí měřena proti GND.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 20:04    Předmět: Citovat

masar: Jak už jsem říkal, tohle měření už je asi za hranicí toho, do čeho je rozumné se pouštět. Ale děkuji za údaje, třeba pomohou někomu dalšímu s obdobnou závadou Smile



Dnes jsem se konečně dostal k tomu, že se mrknu do spodku myčky, jestli tam naleznu nějaký ten mechanismus kontrolující průtok vody (tachodynamo, spínač...).

Dalo by se říci, že jsem našel pouze dva kandidáty na tlakový snímač. Na jedné součástce bohužel není absolutně žádný popis a druhá mi nejde sundat a bojím se, že ji urvu Sad

1) První kandidát (bez nápisu) je jakýsi nažloutlý váleček, v němž je pružinka, která má (zřejmě) být stlačována tlakem vody. Jeden z vývodů této součástky (fialový) je spojen (mj.) s čerpadlem myčky. Nemám vůbec tušení, co má ona součástka dělat. Před ani po stisknutí ji nelze "propísknout", ale lze naměřit odpor okolo 3,5kΩ - při stisknutí vyskočí odpor na cca na 4kΩ (a vzápětí klesne). Vzhledem k tomu, že se součástka nachází blízko zásobníku soli, mohlo by se jednat o nějaký detektor množství rozpuštěné soli ve vodě... Nebo máte někdo tušení, co jiného by to mohlo dělat??

2) Druhý kandidát mi připomíná některá tlaková čidla z praček Beko. (Např. zde. Má i podobný plastový šroubek nahoře.) Součástka je v obležení hadiček a drátů, takže se mi ji nepovedlo příliš dobře vyfotit. Od této součástky vedou vodiče, které jsou na desce připojeny na popisek "pressure" (=tlak - což potvrzuje domněnku, že úkolem součástky je monitorovat nějaký tlak) a GND. Toto by mohl být žhavý kandidát na vadnou součástku - pokud tedy není problém v samotné řídící desce. Za předpokladu, že se tedy jedná o nějaké tlakové čidlo, jak by se v průběhu mytí mělo chovat? Co bych měl na jeho vývodech na desce naměřit? (Předpokládám, že to budu muset dělat v průběhu mytí...)


Jinak zkoušel jsem propísknout vodiče téměř od všech součástek, které jsou na spodku (spojoval jsem je s korespondující barvou vodiče na desce), abych vyloučil, že je někde po cestě zalomený kabel. Kromě jednoho fialového káblíku vedoucího z čerpadla jsem se všude "dozvonil". Onen fialový vodič, který se mi z desky nepodařilo propísknout, právě spojuje čerpadlo a součástku č. 1 - proto jsem se o ni začal zajímat, a proto se Vás taky ptám, jestli nemáte náhodou tucha, k čemu slouží...

Pokud máte nějaké nápady či rady, co zkusit, budu Vám velmi vděčný. Zoufalství už mě totiž žene k tomu, abych hledání závady vzdal a situaci vyřešil nějak jinak... Confused
(Nicméně znáte to - jeden den by to člověk hodil z okna, ale druhý den už mu to zase nedá...)



P1130235.JPG
 Komentář:
Neznámá součástka 1
 Velikost:  291.04 kB
 Zobrazeno:  62 krát

P1130235.JPG



P1130236.JPG
 Komentář:
Pružinka v součástce
 Velikost:  294.8 kB
 Zobrazeno:  50 krát

P1130236.JPG



P1130240.JPG
 Komentář:
Váleček v součástce (s izolovanou špičkou)
 Velikost:  296.36 kB
 Zobrazeno:  46 krát

P1130240.JPG



P1130241.JPG
 Komentář:
Součástka č. 2 - pravděpodobně čidlo tlaku
 Velikost:  297.62 kB
 Zobrazeno:  66 krát

P1130241.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 20:55    Předmět: Citovat

To je jak když poznáváme nové světy.
Kdyby ses podíval, jak vypadají náhradní díly pro tvou myčku, zjistil bys i jak se jmenují a podle toho i k čemu slouží.
Tohle se jmenuje Regeneration Valve (regenerační ventil)

A těžko může souviset s topením.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:14    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
To je jak když poznáváme nové světy.

V závislosti na úhlu pohledu lze říci, že tomu tak skutečně je... Neboť kdyby se jednalo o procházku známým světem, nebyl by žádný důvod, konzultovat prvky jeho prostředí s někým dalším Smile

masar napsal(a):
Kdyby ses podíval, jak vypadají náhradní díly pro tvou myčku


V tomto ohledu mi ovšem trochu křivdíš. Kdykoli jsem narazil na stránku, která nabízela Beko díly (nejen na moji myčku), celou jsem si ji projel a pozorně sledoval, k čemu co slouží a jak to vypadá, abych měl na co navázat, až se v zařízení budu hrabat. Bohužel nabídka českých shopů nebyla příliš bohatá, nabídka zahraničních e-shopů také poněkud jednotvárná.

Když jsem dal hledat různé kombinace slov typu "water sensor", "water flow sensor", "water pressure sensor", tak jsem nenašel nic, co by připomínalo součástky v mé myčce. Přiznávám, že hledat obecné spojení "Beko dishwasher parts" (případně obohaceno o můj konkrétní model) mě nenapadlo. Mea culpa.

EDIT: Bohužel ani na těch zahraničních stránkách s náhradními díly, na kterých mají vyfocené kde co, nemají obrázek konkrétní podoby "water pressure switch" části. Buď jak buď, předpokládejme, že druhá součástka je skutečně sensorem tlaku vody. Jak se má takový sensor chovat?

Mimochodem, naprosto chápu, že už Vás tu možná začínám trochu otravovat. Pokud máte pocit, že se ptám na blbosti, které se dají dohledat, pak mi prosím alespoň řekněte, co hledat a já se pokusím nastudovat si informace sám (a případně si zde ověřím detaily). Jak praví okřídlené pořekadlo "Google ví všechno, ale problém je v tom, že se Googlu neumím zeptat".
(Jeden návod na proměření tlakového čidla jsem našel - problém je v tom, že návod počítá se 3 vývody z čidla, kdežto já u sebe vidím jenom dva...)


Naposledy upravil thezelda dne út duben 07 2020, 21:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:22    Předmět: Citovat

Tak jsi se málo snažil. Když zadám do google slova "DFN71045S spare", a kliknu na 1. nabídnutý odkaz, najdu tam ten tvůj ventil celkem snadno tady.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:31    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Tak jsi se málo snažil. Když zadám do google slova "DFN71045S spare", a kliknu na 1. nabídnutý odkaz, najdu tam ten tvůj ventil celkem snadno tady.
Wink


Já se nesnažil...protože jak se přiznávám výše, hledat součástky obecně mě zkrátka nenapadlo. Hledal jsem jen "tu či onu" konkrétní část.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 491
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:43    Předmět: Citovat

Součástka č. 2 z tvého obrázku je podle mně presostat čili tlakový spínač řídící množství vody ve spotřebiči. Je dost citlivý na tlak a nemělo by se do něj moc silně foukat, jinak může dojít k jeho rozštelování (tak sem to četl v nějaké diskuzi).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
thezelda



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:59    Předmět: Citovat

Hape napsal(a):
Součástka č. 2 z tvého obrázku je podle mně presostat čili tlakový spínač řídící množství vody ve spotřebiči. Je dost citlivý na tlak a nemělo by se do něj moc silně foukat, jinak může dojít k jeho rozštelování (tak sem to četl v nějaké diskuzi).

To je dobré vědět, děkuji za upozornění. Pokud je to tak, pak nemá cenu se v tom vrtat, protože hlídání množství vody v myčce se zdá být v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund