Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla TC205 kontra Elektronický součástky Ostrava ES205
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 9:51    Předmět: Tesla TC205 kontra Elektronický součástky Ostrava ES205 Citovat

Mám tady kupu převodníků teplota kmitočet s NE7555. Časování je na nich udělaný na kondíku, původně TC205 220N/100V - metalizovanej bezindukční polyester. Stovky jich jedou bez problémů 15-27 let.
Asi 10 ks časem ujelo, většinou na TC205. Jelikož už leta nikde nejsou k sehnání, do posledních sérií a oprav se osazovaly jejich přímý ekvivalenty ES205.
Před osazením byly podle "normálovýho" na BM509 vybraný na toleranci +-1%.
Ty normálový mám 3 ks stranou vybraný ještě na naprosto stejný parametry na měrovým v Lanškrouně.
Ale zajímavý je, že i když je kapacita naprosto stejná, NE7555 kmitá s ES205 na o 10-15% vyšším kmitočtu. Když změřím na BM509 u obou kondíků Rp, tak je stejný. BM509 měří s kmitočtem 1 kHz, ten převodník dává 2,5 kHz/20 st.C.
Tak co sakra může dělat takovej rozdíl?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 12:36    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ale zajímavý je, že i když je kapacita naprosto stejná, NE7555 kmitá s ES205 na o 10-15% vyšším kmitočtu.

může tam být jiná teplotní závislost ?
určitě nejsou stejný,
máš od toho ES205 nějakej datasheet ?
nenašel jsem ho . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 12:55    Předmět: Citovat

Ty novější typy než původní řada TC jsou i rozměrově menčí. Myslím si že je použito iného dielektrika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 13:08    Předmět: Citovat

Tohle by teoreticky mohlo byt zpusobene dielektrickou absorpci, polyesterove kondiky ji maji celkem velkou. Je to jeden z duvodu, proc se driv pouzivaly polystyrenove kondiky (a proc se dodnes pouzivaji treba u lepsich vyhybek pro reproduktory). Pro presne urceni duvodu by bylo potreba videt, jak vypadaji prubehy napeti na kondiku na "dobrych" a "spatnych" kusech, idealne najednou, aby je slo snadno porovnat. Obecne ale plati, ze cim vice se strida lisi od 50%, tim je vliv absorpce vetsi.

Jake jsou u te 555 casovaci odpory?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 13:30    Předmět: Citovat

Složení polyesteru se přece měnilo i v průběhu výroby původních TC205-209. Určitě bych našel nejmíň dva kondenzátory stejných hodnot /a kapacit stovek nF/ ale vzájemně dost odlišných rozměrů.
V extrému, u kapacit okolo a přes 1uF, na napětí 100 i 250V je to víc, než třetina rozměru. Přitom všechny vyrobeny před 1989.
U menších kapacit, asi řádu desítek nF, ta diference není tolik poznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lipr



Založen: Jan 23, 2006
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 13:41    Předmět: Citovat

Zdravím, pokud je zájem, tak TC206 220nF/250V nějaké nové mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 14:28    Předmět: Citovat

Mám 220n/63V Siemens MKL Smile
Schválně je tam vyzkoušej, jsou úplně na hovno Laughing

Docela dobrý (teplotně) byly MKC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 14:44    Předmět: Citovat

Nejjednodušším řešením by bylo sehnat a instalovat kondenzátory z těch výrobních sérií, které máš ověřené jako "dobré".
Já mám ověřeno, že výrobky z jednotlivých výrobních sérií se liší jak tolerancí vlastní hodnoty, tak i provedením.
Zčásti jsem toho využíval při tolerančním třídění, na výběr naprosto přesných hodnot. To když se ukázalo, že celá výrobní série z určitého měsíce/roku má podstatně menší vzájemný rozptyl, než kusy z jiné série - lhostejno přitom, zda starší či novější.
Nevím také, co všecko na tohle mělo vliv, zda pondělí/pátek, výše výplaty, kvalifikace seřizovačů, menstruace obsluhy navíječky, nebo cokoli jiného.
Vždycky to byla u součástek Tesly tak trochu loterie - stalo se mi, že z pytle 100ks kondenzátorů 470nF/100V neměl ani jeden těch 470nF, naprosto všecky měly nejméně -5%. To je ale při počtu 100ks jedné série možné spolehlivě připsat nastavení stroje.
V normální, tržně zdravé společnosti, by takové série končily buď v recyklaci, ale nejvýše v bazaru, či slevněné na pětinu ceny v obchodě pro bastlíře.
Při odstupu například 5 let, ve výrobě jednoho typu kondenzátoru, se prostě nedá u výrobků Tesly čekat, že TC205 série z března 84 bude mít naprosto stejné vlastnosti i tolerance, jako třeba z března 89.
Naprosto odlišné vlastnosti mají třeba i polovodiče, vyrobené v rozmezí těch pěti let.
Mám odzkoušeno na vlastních měřákách a zařízeních, že zcela odlišně se chovají například KU605 z roku 1971/1979.
Šlo o rozdíl ve vlastnostech tak velký, že novější kusy jsou v původním zařízení, navrženém na vlastnosti těch starších, nepoužitelné. To ale platilo skoro obecně.
Trochu méně, ale pořád markantně, to bylo poznat i na vlastnostech KD503 například. Vlastnosti kusů z půle 70.let jsou nesrovnatelné s kusy z půle 80.let.
MJ802 ze 70.let se jistě nebude přesně shodovat s MJ802 z roku 2010, byť jsou oba vyrobený shodným procesem.
Myslím, že se tomu kdysi říkalo vývoj Very Happy


Naposledy upravil sinclair dne pá březen 27 2020, 14:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 14:51    Předmět: Citovat

Zdaleka to není stejným procesem Smile
Doba a maska difuzí má na to největší vliv, i když to vypadá na první pohled stejně.


Naposledy upravil danhard dne pá březen 27 2020, 14:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 14:56    Předmět: Citovat

Tak čím? Tou menstruací výroby? Very Happy Jiným druhem roztaveného a narostlého šutru? Very Happy
Proces přece všechny kroky přesně definuje, včetně doby a materiálu.
Od toho je to definovaný proces a proto je i sepsaný, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 15:04    Předmět: Citovat

Tak si rozkuchni pár Tesláckej tranzistorů, který vypadají stejně (chip) a řekni mi, čím se liší Smile
Nebo naopak, mají stejné označení a jiný chip.

A s jakou tolerancí se třeba dělá difuze na 80mm substrátu ?

A třeba takovej špek, víš, že měli lepší výsledky, když vaccum míchali vrtulí ? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 16:08    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):

Jake jsou u te 555 casovaci odpory?

Vcc-7 je KTY10/6 (cca 2K5/20st.C.)
7-6,2 je 330R
6,2-GND je TC205 220N
5-GND je TK 33N
5-GND je 250K cermet trimr + v sérii 270K na jemný dostavení +-4 st.C.
Samo o sobě žádnej problém s dlouhodobou stabilitou, jak jsem psal, stovky kusů v chodu 20 i více let.
Pro ty ES205 musím dávat místo 270K 360K. Teplota je -50 až +100, linearizovaná z bodů po 10 st.C. V celým rozsahu je s ES205 stejná jako s TC205.
Jo a zapoměl jsem, jak v Lanškrouně, tak v Ostravě jsem to objednával jako 1% výběr.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 16:17    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

určitě nejsou stejný,
máš od toho ES205 nějakej datasheet ?
nenašel jsem ho . . .

Já nevím, jak je to s tím "stejný". Teslácký TC205 na sobě měli nápis Tesla. Když končil Lanškroun, tak ty TC205 již bez názvu Tesla několik let vyráběli v Ostravě. Velikost byla stejná, jen u Tesly byla boční zálivka žlutá, modrá nebo světle šedá. U těch z TC205 bez nápisu Tesla byla zálivka černá. Pak teprve přešli na označení ES205, průměr stejný, dýlka o cca 3 mm menší, zálivka černá. Tvrdili, že je to parametrama naprosto totožnej kondík.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 16:21    Předmět: Citovat

Právěže se vzhledově nijak neliší, jen vlastnostmi.
To vakuum už je skoro stejný špek, jako s tím gumovým pilníkem Very Happy

S tím 1% teda gratuluju. Když jsme po nich chtěli aspoň 2dB u E/N TP169A, tak baba na odbytu dělala drahoty jak studentka. Nakonec jsme skončili na kompromisu 500ks od každého typu. Ale byly perfektní, to zas jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 27 2020, 16:34    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
S tím 1% teda gratuluju.

Šak byly cca 4x dražší než TC205 J (+-5%). Asi je vyráběli i v menší toleranci, ty mý mají označení 205 F. V katalogu to sice není ale F má být +-3%. No a z nich mi vybírali ty 1%. Už nevím, po kolika jsem je objednával, ale minimálně 250 ks a žádnej problém s tím nebyl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund