Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Thomson 40FD5406
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 20:57    Předmět: Citovat

To jsou nějaké více čipové ledky? 6V na jednu bílou led je přeci moc. Na těch páscích nejsou vidět žádné srážecí rezistory. Takže jedna větev (pásek) je napájen 48V? Proud je kolik? Na bezpečných 20mA to bude svítit? Pokud by odešel jeden pásek, tak zbývající dva svítí, anebo to driver celé vypne?
P.S. tečka na konci odkazu byla tečka na konci věty a chyběla mezera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 21:34    Předmět: Citovat

Na nějakých 20 mA to nebude svítit asi vůbec. Bezpečných je spíše tak 150 mA a maximálních je 300 mA, když je ta LEDka na 6 V a max. 1,8 W. Máš to tam na tom mém odkazu vše popsané.
Prostě si ověř, jestli ti ten každý pásek prostě svítí a když bude problém, tak to musíš potom otevřít a pohrát si. Záležitost asi půl hodiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 21:54    Předmět: Citovat

LED budu v prdeli.

Ak sa ti s tym chce hrat, tak skus na zdroji nastavit napr. tych 20mA a zvysovat napatie. Len je mozne, ze maximalne napatie zdroja nebude stacit.

Nakoniec to aj tak budes musiet rozobrat a LED vymenit. Najlepsie cele pasy a vsetky, ak to nechces coskoro opakovat. A znizit prud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 12:54    Předmět: Citovat

Tak jsem to nakonec musel rozdělat, jelikož to zapojení kabelu nemá žádnou logiku (možná má, ale já na to nepřišel). Po hodině zkoušení pomocí zdroje jsem to nevyřešil.
Takže rozborka. Při to rozdělávání jsem ani nedejchal. Vše tak fórový, že stačí větší tlak a už není co opravovat.
Nicméně jsem se dostal k ledkám a po hodině bádání, jsem snad přišel na to zapojení, kdy je pásek rozdělen na půl (4 diody) a je vždy zapojen z druhou půlkou pásku do série. Pak už proměření bylo otázkou chvilky. Jedna polovina pásku nesvítí. Respektive jedna dioda. Samozřejmě v místě , kde se šasi tv nejvíc hřeje. Viz foto. Celá sada stojí na ame https://www.ame.cz/Elektronika/Dily-pro-TV-LED/LED-podsvity/LED-podsvit-sada-Thomson-TOT-40D2900-3x8-3030C-D6T-celkem-3-pasky-710mm-DLED-TOTAL-ARRAY-MAKITLB40D294BST19-4C-LB4008-YH08j-4C-LB4008-UH11J-d107981345 skoro 1500,- (s poštovným to bude i víc), což je téměř třetina ceny nové TV. Navíc je ani nemají skladem. To je hrozná cena za 24 ledek. Nedala by se vyměnit jen ta jedna? Je na to nějaký postup a kde ji sehnat?



ledka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  187.42 kB
 Zobrazeno:  56 krát

ledka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 13:05    Předmět: Citovat

A odkudy asi tak jsi? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 13:20    Předmět: Citovat

Jihlava
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 13:35    Předmět: Citovat

Tak za celý podsvit je to dost velká pálka. Orientoval bych se spíše na to jak změřit, která LEDka je špatná (možná více) a vyměnil bych jen tu (ty). Tipuji, že budou špatné tak max. 2-3 a s poštovným za necelé 2 stovky dohromady to jde.
Thomson je takový šmejd jako TCL (nástupce), ale když se to spraví tímto způsobem, tak to potom funguje naprosto bez problémů. Samozřejmě bych zkontroloval proud podsvitu a upravil ho (150-180 mA).
Vidím, že jsi kolem toho ještě nedělal, takže (platí pro TCL):
a) konektor je v pořádku a normální
b) černá jako zem a červená jako plus rozsvítí při 62,7 V levou prostřední půlku a pravou spodní a vrchní půlku
c) žlutá jako zem a bílá jako plus zase při 62,7 V rozsvítí pravou prostřední půlku a levé horní a dolní půlky
Ty půlky se myslí vždy jen 4 LEDky z těch osmi v řadě. Mají to tak schválně.
Pásky jsou všechny na šroubky, takže demontáž i montáž je jednoduchá.

Jen tak pro informaci. Kontakty TP1 a TP2 rozsvítí pravou polovinu pásku, kontakty TP19 a TP20 zase levou polovinu a plně stačí 19,2 V. Jedna LEDka svítí na 3,4 V. Upozorňuji, že to platí pro TCL s novějšími LEDkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 13:49    Předmět: Citovat

Nezlob se, ale mám pocit, že asi nečteš co píšu. Vážím si tvé snahy mi pomoci. Ale polovinu informací, co jsi teď napsal, už jsem napsal v předešlém příspěvku. Proměření už mám za sebou.
Je vadná jedna konkrétní dioda - viz foto. Tento typ jsem nikde samostatně neviděl. Proto jsem se ptal na možnou výměnu této diody. Vše ostatní je teď jen doplnění informací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 14:08    Předmět: Citovat

Ano, četl jsem, že jsi hodinu bádal zapojení LEDek.
Možná to pomůže i někomu jinému a ty můžeš posoudit, jestli jde o stejné pásky atd. Pár fotek od TCL a už budu potichu. Samozřejmě, jestli ty fotky nepasují, tak je smažu.



a_LED_podsvit_TCL_sfolii.jpg
 Komentář:
 Velikost:  78.68 kB
 Zobrazeno:  72 krát

a_LED_podsvit_TCL_sfolii.jpg



b_LED_podsvit_TCL_bezfolie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  89.94 kB
 Zobrazeno:  70 krát

b_LED_podsvit_TCL_bezfolie.jpg



c_LED_podsvit_TCL_vrch.jpg
 Komentář:
 Velikost:  92.28 kB
 Zobrazeno:  61 krát

c_LED_podsvit_TCL_vrch.jpg



d_LED_podsvit_TCL_spodek.jpg
 Komentář:
 Velikost:  74.41 kB
 Zobrazeno:  55 krát

d_LED_podsvit_TCL_spodek.jpg



e_LED_podsvit_TCL_detail.jpg
 Komentář:
 Velikost:  41.79 kB
 Zobrazeno:  73 krát

e_LED_podsvit_TCL_detail.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 14:16    Předmět: Citovat

To vypadá, že jsi mi stál za zády a fotil, co dělám. Laughing
Ne, vážně, přesně takhle to tam vypadá.
Super práce, kde se dá taková dokumentace sehnat?
Teď už jen sehnat tu potvoru Ledku a vyměnit ji. Vyměnit by možná šla pomocí topné plotýnky. Kdysi jsem takhle pájel smd ledky velikosti špendlíku. Ale, kde ji sehnat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 142
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út srpen 17 2021, 20:10    Předmět: Citovat

Pro výměnu jedné Led ,musíš odloupnout ten difuzor nad ní a Ledku odpájet HotAir pájkou , já jsem je sundával normální Horkovzdušnou pistolí. (viz. videa na YouTube). Nic okolo jsem horkovzduškou nezničil. Samozřejmě všechny odrazné folie musí být pryč. Tam kde foukal horký vzduch se nic nespálilo, i když to foukalo na vedlejší pásek. Na kontaktech pod ledkou zůstala kapka cínu, položil novou Led a napřímo prohřál misto i s Ledkou. Nakonec přilepit difuzor přesně zpět, nejlépe UV lepidlem. Kup Více diod, při učení pájení jsem 3 zničil. Sice TV hraje, ale je vidět jinou svítivost nové Led.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 7:45    Předmět: Citovat

Tím difuzorem myslíš, tu čočku? Pod pojmem difuzor se dá "schovat" spoustu věcí. To jde od sebe oddělit? UV lepidlo mám, to by problém nebyl. Jen nevím, jaký typ led použít a kde jej koupit. Těch ledek je obrovské množství (velikost pouzdra, napětí, proud, teplota světla).
To je téměř nereálné najít stejný typ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 9:35    Předmět: Citovat

Výměna jedné LED je zejména pro nezkušeného dost velký oříšek s velmi nejistým výsledkem - stačí si pročíst nedávnou sousední diskuzi na téma "sluníček" a "měsíčků" v obraze. Být tebou, radši bych tu vadnou diodu vyzkratoval. V obraze to prakticky nepoznáš a televize také ne.
K tomu snížit proud jak už ti tu někdo radil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 11:00    Předmět: Citovat

Nevymýšlet blbosti a vyměnit komplet:

https://www.aliexpress.com/item/1005001327187994.html

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 142
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 19:24    Předmět: Citovat

Ano ,difuzor je ta čočka nad Led. Dá se vyloupnout. Buď můžeš koupit celé na Ali , dokud se neplatí DAŇ a nebo to riskneš a chceš se něco naučit, jak pájet SMD Led a po nezdaru koupit celé pásky. Já se to taky učil. Není to sice jako nová TV, ale mi to stačí. Bohužel se mi nepodařilo najít jaký konkrétní tip DLED 6V 2W tam je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund