Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záhada koaxiálního kabelu.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st březen 25 2020, 15:40    Předmět: Záhada koaxiálního kabelu. Citovat

Koupil jsem s blížícím se koncem DVB-T manželce do kuchyně maličký TV Sencor 19" SLE 1963TCS za pouhých 2490 Kč.
Anténní přívod do kuchyně byl stařičký ještě z dob analogu složený ze tří kusů koaxiálního kabelu. Cca 10 m nějaký zelený koax, uprostřed asi 4 m černý koax a na konci u TV asi 4 m bílý koax. Zkrátký hříšný přívod.
- Nejprve přívod vyhovoval v CRT TV ještě pro analog ze společné STA.
- Pak nám zrušili STA a v domě byla zavedena kabelovka. Zpočátku měla v nabídce i analog, tak v kuchyni nadále fungovala stará CRT TV.
- Když v kabelovce zrušili analog, dal jsem manželce do kuchně setopbox DVB-T, opravený ze sběrného dvora, a napojený na CRT přes SCART. Anténní přívod z "provizorní" antény byl do kuchně stále stejný z těch 3 koaxiálů. Fungovalo to několik let.

Nový TV Sencor v kuchyni jsem přes stejný starý koax připojil na rozbočovač 1 na 4 na kabelovku DVB-C. Naladily se všechny stanice, s výjimkou frekvence 226 MHz / QAM 256 (CT:D/CTart HD, CT 24 HD a ČT3 HD). Na této frekvenci "nulový signál". TV Sencor v dalších místnostech z jiných výstupů rozbočovače tuto frekvenci naladil, síla i kvalita 100 %.
Připojil jsem TV v kuchyni na DVB-C přes jiný volně natažený kabel, a frekvence 266 MHz byla OK.

Zkusil jsem přes ten starý hříšný kabel složený ze tří koaxu poslat do Sencor v kuchyni signál DVB-T/DVB-T2 z provizorní antény. Vše se bez problémů naladilo.

Vrátil jsem se k DVB-C a nahradil zelený úsek kabelu úsekem z jiného koaxu. Frekvence 226 MHz opět nulový signál.
Pak jsem nahradil černý úsek kabelu jiným koaxem. Pak již frekvence 266 MHz poslušně naběhla.
Nyní, po náhradě černého úseku jiným koaxem, již manželce běží v kuchyni v plné kvalitě všechny stanice na kabelových multiplexech od frekvence 130 MHz do frekvence 266 MHz.

Je pro mne naprosto záhadou, proč ten černý úsek kabelu do kuchyně selektivně odladil právě frekvenci 226 MHz. Jediné vysvětlení pro mne je to, že aktuální délka celého, frekvenčně nepřízpusobeného kabelu, vytvořila pásmovou zádrž naladěnou náhodně právě na frekvenci 226 MHz. Náhradní úsek za černý kabel je asi o 2 m delší, takže problém možná nebyl v typu kabelu, ale náhodně v délce celého kabelu a dílčích tří úseků.

Je taková náhoda vůbec možná?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st březen 25 2020, 16:00    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Je taková náhoda vůbec možná?

je to možné.
a už se něco podobného tady řešilo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 25 2020, 16:49    Předmět: Citovat

Ano, je tam i zmínka o tom, že jsem už někdy předtím psal o zhorčení vlastností zeleného koaxiálu (ztráta kontaktu mezi drátky opletení, zvětšená průsak, nehomogenita, tedy i odrazy a selektivní útlum). A to byl v celé délce vedený v lištách pod stropem v technickém podlaží, celkem stabilní teplota, žádné UV záření. Prostě po 20 letech zestárl.
Ve III.TV pásmu to nevadilo, tedy, dokud byla STA s konvertory UHF/VHF, nikdo si ničeho nevšiml. Teprve po výměně celé STA za přímo zesilující se dostaly do rozvodu signály na jejich původních frekvencích, ale snad v každé stoupačce byl slabý alespoň jeden kanál, jen v každé jiný a jinak moc zeslabený. Spravila to výměna celé délky kabelu za nový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st březen 25 2020, 17:34    Předmět: Citovat

On jí ani nemusel odladit. Já měl s UPC problém, že mi nefungovaly asi 3 muxy. Blbě stíněným kusem kabelu je zarušil bordel z PC. Vše okolo fungovalo OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st březen 25 2020, 17:57    Předmět: Citovat

Z PC se nemohou na bastlirnu přihlásit. Server nenalezen. Před chvíli to bylo ok. Z mobilu to jde, tak píši těmi bleškami.
Já jsem v tom přívodu ten zelený koax 8 metrů nechal. Nahradil jsem jen ty 4 m toho černého koaxu. Ten černý úsek měl tvrdou duši a opletení z takových nějakých pozink vláken. Po náhradě toho černého úseku je kabel zase ze tří různých koaxů, ale TV s tím jede na DVB-C bezchybně, kvalita 100 procent. Ten zelený koax zatím rehabilituji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út srpen 03 2021, 20:36    Předmět: Citovat

Mám nějaké zvláštní potíže s anténním kabelem mezi účastnickou zásuvkou ve zdi a settop boxem.
Původní, možná tak cca 20let starý, kabel (délka cca 5m) fungoval bezproblémově. Po přestavbě nábytku mi nevyhoval délkou takže jsem dal druhý (délka 10m) který jsem kdysi používal pro analogovou Tv. S ním ale začali být potíže, nefungují některé programy, např. všechny programy Prima..... Bylo mě to divné tak jsem zkoušel měřit ohmmetrem celkový odpor obou kabelů, u toho prvního naměřím cca 2ohm, u toho druhého cca 8ohm, nevím přesně proč, protože se mi nezdá že by ta měď uvnitř měla tak velký odpor. (ten druhý jsem rozkuchal a zkoušel na něj dát rozebíratelné koncovky, nic se tím nezměnilo).
Koupil jsem tedy nový kabel (komplet s koncovkama v délce 8m), protože jsem myslel že tím bude vyřešeno, jenže je to stejné jako s tím druhým kabelem, některé programy nejdou. Změřil jsem odpor toho nového a naměřím cca 16ohm (středový vodič + stínění). Je ten odpor normální? V čem je tedy problém? (jedná se o bytový dům se společnou anténou, rozvody cca 20let staré, prakticky přímá viditelnost na Černou horu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 142

PříspěvekZaslal: út srpen 03 2021, 21:03    Předmět: Citovat

Vypadá to, že ten kupovaný kabel má hodně velký útlum. Tyto hotové kabely (většinou ohebné) nejsou moc kvalitní a mají často velký útlum. Podle odporu to vypadá buď na slabý středový vodič nebo je tvořen více slabšími drátky. Je nutné ho nahradit kabelem s menším útlumem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út srpen 03 2021, 21:42    Předmět: Citovat

No ten středový vodič z druhého kabelu je plný a má průměr cca 0,45mm. Jenže zjišťuji že přesto že vypadá jako měděný tak asi moc měděný není protože magnetuje (jádro i stínění), takže asi poměděná ocel? Shocked
Zkusil jsem magnetem, přes izolaci,i ten nový a magnetuje taky. Tak tato varianta mě fakt nenapadla. A ten první se kterým nebyl problém (ale je krátký) nemagnetuje. Takže příčina je asi jasná.
Zkuste mi tedy doporučit nějaký kabel který je kvalitní a opravdu z Cu (buď metráž nebo i hotový)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 142

PříspěvekZaslal: út srpen 03 2021, 22:34    Předmět: Citovat

Doporučuji kabel s měděným jádrem o průměru minimálně 0.8mm a útlumem maximálně 16dB/100m při 500MHz.

Například :

Televes T100 2126
Televes SK100PLUS
CB100F

Už nějakou dobu se o příjem televize moc nezajímám, ty kabely jsou pouze příklady (našel jsem přes vyhledávač), existují také další, vybírejte podle útlumu, čím menší útlum tím lépe. Menší útlum znamená často silnější kabel.

Edit: vymazán jeden název kabelu (chyba při kopírování textu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 9:35    Předmět: Citovat

nedoporučuji kabely od EMOS, třeba tento . . .
parametry má psané docela slušné, ale po několika měsících dokáže zoxidovat stínění a parametry zcela degradují . . .

slušné kabely jsou od BELDENů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 19:23    Předmět: Citovat

Přesně.. .Používám u léta ověřený H121 a venku H125/H126.
Na své instalaci trápím venku přes 10 roků i tu H121 a nepozoruji nějakou výraznou degradaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund