Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Motor jako generátor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:04    Předmět: Citovat

Ale on nepíše, že chce 7,5kW, ale že má takovej motor Smile
Když si tam dá pořádněj setrvačník, tak mu to těch 7,5kW dá, chvilku Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:06    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
passion napsal(a):
Ja som tušil po prečítaní prvej otázky, že si to mám dať do záložiek.
Laughing Laughing Laughing

hej , kedze hned upozornil na rozdiel vykonov motorov
bolo jasne ze bud ma len zakladne vzdelanie (a na fyziku nechodil vobec) alebo si z nas ide utahovat


žádné utahování, prostě se ptám. K motorům jsem moc nepřičichl. Nicméně.
Motory, které tu mám leží ladem. Internet je plno "generátorů" otáčících na vrtačku nebo na spalovací motor. Takže jsem si řekl, že to zkusím a popřípadě doplním vědomosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:08    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Ale on nepíše, že chce 7,5kW, ale že má takovej motor Smile
Když si tam dá pořádněj setrvačník, tak mu to těch 7,5kW dá, chvilku Laughing

Ano, viz štítek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:12    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jiry_CZE napsal(a):
Jen pro doplnění. Malý motor bude připojen stále k síti, aby otáčel velký motor. Velký motor chci využít k zásobování 3x spotřebičů el. energii, který mají velký odběr.(cca 1,5kw) Otáčky motoru budu nastavovat řemenicemi.
Otáčkama reguluješ kmitočet, ne napětí (i když taky trochu jo, ale není to hlavní co se otáčkama reguluje). To co budeš spotřebovávat na výstupu, je elektrickej výkon (příkon spotřebičů, výkon generátoru) - jenže ten v generátoru vyrobíš jen pomocí elmag. indukce z mechanickýho výkonu = krouťáku na hřídeli. A jestli chápeš pojem "účinnost přeměny energie", tak ti musí bejt jasný, že na hřídeli toho 7,5kW motoru budeš mít mechanickej výkon jenom tak velkej, jakej ti tam nakroutí ten menší motorek - to znamená, že z něj ani v tom velkým motoru žádnej větší výkon nenamasturbuješ. Naopak, kvůli účinnosti vždycky menší než 1 budeš mít výslednej výkon ještě menší, než kolik příkonu sežere ten menší elmotor ze sítě. V opačným případě bys jako první pozemšťan skutečně docílil získání volný energie neboli vyrobil bys perpetuum (de)bile. Pokud potřebuješ 3f výstup a nemáš doma 3f přípojku, sežeň si měnič pro napájení elmotoru s 3f výstupem s napájením jen z jedný fáze, dělá to několik firem na světě, u nás je asi nejčastějc používaná produkce firmy LENZE, ale připrav se na to, že za to vyklopíš raketu ...

Pokud to dobře chápu, tak mi jsou řemenice a nastavování otáček k prdu ? Perpetum mobile určitě nemužu vyrobit, když ze sítě budu stále čepovat energii k rozhejbání málého motoru.
Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:16    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Tady to máš Leoši trochu sofistikovaněji
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=9101
3.3
Nabuzení izolovaného asynchronního generátoru

případně tady
https://otik.zcu.cz/bitstream/11025/9437/1/BP_Martin_Vaclavik.pdf


Díky za odkazy. Určitě pročtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:18    Předmět: Citovat

A k čemu to tedy má být dobré? Máš malý účet za elektřinu, tak ho chceš zvětšit o ztráty v těch dvou motorech?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:19    Předmět: Citovat

Co se týče výkonu tak bude k prdu, síťovej motor pojede na asynchronních otáčkách, generátor potřebuješ na jeho synchronních.
Takže dejme tomu převod z 2700 na 3000, pokud to budou stejně pólové motory a chceš 50Hz.
Výkonové charakteristiky budou záležet na těch kondech, kterýma to naladíš, aby to něco generovalo.
Ale obávám se, že čím silnější motor, tím větší kondy, aby jsi to dostal do generátorového režimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 19:33    Předmět: Citovat

Když na roztočený motor z původně stíněnými póly připojíš napájení, bude se točit dál. Neumí se sám rozběhnout.Navíc jsem jej chtěl použít jako generátorek. Myslím si, že i kdyby něco vyrobil, tak moc výkonný nebude. Já totiž mám za to, že jde o jakousi formu rezonance, kdy je magnetické pole urychlovaný otáčením rotoru. Tím se mechanická energie převádí na elektrickou. Zajímá mě situace, kdy se energie z tohoto obvodu neodebere. Jestli napětí vyletí tak vysoko, že se něco probije... Nebo se to ustálí na nějaké hodnotě a "propaluje se" na ohmických ztrátách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Když na roztočený motor z původně stíněnými póly připojíš napájení, bude se točit dál. Neumí se sám rozběhnout.Navíc jsem jej chtěl použít jako generátorek. Myslím si, že i kdyby něco vyrobil, tak moc výkonný nebude. Já totiž mám za to, že jde o jakousi formu rezonance, kdy je magnetické pole urychlovaný otáčením rotoru. Tím se mechanická energie převádí na elektrickou. Zajímá mě situace, kdy se energie z tohoto obvodu neodebere. Jestli napětí vyletí tak vysoko, že se něco probije... Nebo se to ustálí na nějaké hodnotě a "propaluje se" na ohmických ztrátách.


Motor 1 bude mít stálé napájení ze sítě. Motor 2 poháněný motorem 1 řemenicí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:12    Předmět: Citovat

A jako se neumí rozběhnout, tak se neumí nabudit v ostrovním režimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:14    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Co se týče výkonu tak bude k prdu, síťovej motor pojede na asynchronních otáčkách, generátor potřebuješ na jeho synchronních.
Takže dejme tomu převod z 2700 na 3000, pokud to budou stejně pólové motory a chceš 50Hz.
Výkonové charakteristiky budou záležet na těch kondech, kterýma to naladíš, aby to něco generovalo.
Ale obávám se, že čím silnější motor, tím větší kondy, aby jsi to dostal do generátorového režimu.

Ano, dle mého názoru také musím použít silnější kondíky. Co myslíš ? 100μF / 500V ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:21    Předmět: Citovat

Už jenom jednu poslední otázku:

Ze 3F sítě ženeš jedním slabým 3F motorem druhý, silnější 3F motor.

Proč? Za jakým přesně účelem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiry_CZE



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 78
Bydliště: Chrudim

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:33    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Už jenom jednu poslední otázku:

Ze 3F sítě ženeš jedním slabým 3F motorem druhý, silnější 3F motor.

Proč? Za jakým přesně účelem?

Dle mé myšlenky, pokud síťově roztočím menší motor, který potřebuje méně energie. Silný motor, který by vytvořil energii, která by zásobovala zařízení, který má v síti velký odběr.

Jinými slovy chci něco málo ušetřit na el. spotřebě.
příklad. Pokud zařízení žere 3kw a malý motor hnaný velký motor(alternátor) mi bude žrát cca 500W tak, se mi to vyplatí a to je ten cíl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:50    Předmět: Citovat

Myslel som, že chceš roztáčať nejaký motor, ktorý má príliš veľký rozbehový prúd a vyráža ti istič. Ale ak ti ide len o šetrenie, že z výkonného motoru urobíš menej výkonný, tak to neušetríš vôbec nič. Údaj na štítku je maximálny príkon, ktorý motor dokáže trvale alebo po nejakú dobu premieňať na mechanickú prácu, bez toho, aby sa tepelne alebo mechanicky zničil. Ale maximálny príkon berie motor len pri maximálnej záťaži. Ak ide naprázdno, tak si berie len toľko, čo potrebuje na prekonanie odporu v ložiskách a na magnetické straty. Skoro nič. Schválne si to odmeraj nejakým wattmetrom. Pridávaním ďalšieho železa, ktoré treba magnetovať, len pridáš straty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 21 2020, 20:58    Předmět: Citovat

Já to věděl.
Samec, ty máš elektrotechnickou vysokou školu?
Upset Upset
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund