Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Baterka notebooku D400S BAT-8, 14,8V/4,4Ah

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 9:58    Předmět: Baterka notebooku D400S BAT-8, 14,8V/4,4Ah Citovat

Přistál mě na stůl NTB AT-Comp, totální mrtvola. Na baterku a ani na síťový zdroj se nechytá, jen probliknou ledky a konec.
Rozříznul jsem smršťovačku na bloku 18650, je jich tam 8 ks zapojených 4S2P. Kromě toho je tam dost složitá deska elektroniky. Baterky jsou LiIon Samsung IRC 18650-22B SDI 455.
Změřením baterek jsem zjistil napětí 2,5 1,1 0,8 1,7V. Odpájel jsem přívody do elektroniky a dal baterku nabíjet na laboratorní zdroj nastavenej na 16,4V proud 0,5A. Asi 5 minut trvalo než se ty dva nejhorší články podařilo přetlačit, nyní mají všechny kolem 3,75V.
Já vím, je to asi zbytečný pachtění, LiIonky jsou známý, že když spadnou pod 2,5V tak jsou v pánu. Chci spíš vyzkoušet, zda ta zcela mrtvá baterka neblokovala i síťový napájení NTB a pokud bude mít napětí kolem 3,9V, tak se už nabíječka NTB chytne. Pokud s ní NTB nepůjde, tak vzhledem ke stáří cca 8 let půjde vše do šrotu.
Jaký máte prosím zkušenosti, makají NTB i s mrtvou baterkou, která nejde nabíjet?
Ptám se, protože Compaq Armada, co má výměnnou baterku jede i bez ní ale třeba HP EliteBook, kde je pevná uvnitř, si bez baterky jen na síťovej zdroj ani neškrtne. Víc NTB na zkoušku nemám.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 10:07    Předmět: Citovat

Přesně tak, jak jsi to napsal. Ty, co mají výměnnou baterku, tak pracují i bez ní, ale i s ní, pokud se nedobíjí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3995
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 10:17    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Přesně tak, jak jsi to napsal. Ty, co mají výměnnou baterku, tak pracují i bez ní, ale i s ní, pokud se nedobíjí.

?Mám stejnou zkušenost, včera ověřenou na Lenovo E8310. Pokud si ale matně vzpomínám na stařičké NB, byl někdy problém. Tam ale ještě byly NiCd a žádná složitá elektronika, takže bylo možné články vyměnit za nové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33841
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 11:14    Předmět: Citovat

Este som nevidel notebook, co by bez baterie nesiel. Aj HP Spectre po odstraneni nafuknutej internej baterie fungoval na zdroj pokym neprisla nova.

Takze hladaj chybu v notebooku. Asi to bude Clevo D400S.
Servisny manual aj so schemami: http://tim.id.au/laptops/noname/clevo%20d400s%20d410s.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 12:00    Předmět: Citovat

Já jsem psal že s mrtvou baterkou na síťovej zdroj nešel. S odpojenou jsem to nezkoušel, měl jsem obavy, že by se mohlo něco odprásknout třeba přepětím.
Jinak velké díky za manuál, není to přímo to, co je v manuálu ale hodně podobný, odlišnosti jsou hlavně v portech.
Ten manuál se mi móóc hodí na mý před asi dvěma roky odložený Clevo totožný přesně s manuálem, co má asi mrtvou grafiku, tak se v něm zkusím trochu pošťourat. Ale NTB s XP asi dnes moc smysl nemá.
Ta aktuální potvora s mrtvou baterkou má nálepku W7 a na rozdíl od mýho integrovanou WiFi, takže nějaká novější série.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7399

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 14:28    Předmět: Citovat

Už se mi stalo, že s mizernou baterkou ntb nešel. On se tedy zapnul a dokonce začal nabíhat, ale různě se odpojovala klávesnice, myš a nakonec to skončilo modrou smrtí. S odpojenou baterkou bylo vše OK. Byl to nějaký Acer a rozhodně ne s NiCd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 15:44    Předmět: Citovat

Baterka má 4,1 až 4,15V/čl a tak to večír odzkouším. Ale nějak mě kvůli okolní situaci nic moc nebaví...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út březen 17 2020, 0:19    Předmět: Citovat

No, hele, podařilo se mi podvybít dvojčlánek na asi 1.9V, prostě jsem ho neuhlídal. Zapojím ho na svou dvoutranzistorovou nabíječku (4.15V/1A; proud je do cca 4V konstantní, indikace 2x2 LED, červená dvojice jako napěťovej zdroj pro prouďák, zelená dvojice jako zenerka pro relativně skokovej omezovač proudu proudovýho zdroje podle napětí baterie) a baterie začala dost topit. Změřím napětí - 3V. Tak si říkám, je v řiti. Ale jak vychladla, napětí si mimochodem udržela, zapojím ji znovu, až do plnýho nabití studená. A drží, i kapacitu má subjektivně dobrou (v sérii s dalším dvojčlánkem se vybíjí zhruba stejně rychle).
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út březen 17 2020, 11:46    Předmět: Citovat

Mám lenovo G50-45. Niekedy pred vianocmi z ničoho nič prestal fungovať, nešiel zapnúť. Napájací adaptér 230V bol dobrý, baterka vybitá na minimum. Po zapojení notebooku s baterkou na adaptér sa LED tvárili, že nabíja. Napätie na batérii ale nestúplo a NB nešiel zapnúť. Nabil som baterku externým zdrojom. Notebook som zapol, nabehol OS, pripojil sieťový adaptér, zas sa tváril, že nabíja, aj OS tak hlásil, ale percentá nabitia batérie klesali k nule. Našťastie sa mi podarilo stiahnuť odniekaľ komplet schému, tak som to mal jednoduchšie a nemusel som dlho bádať, kde čo je. Našiel som odpálený tranzistor v napájaní na doske v NB - PQ6. Už sa nepamätám, či bol prerušený, alebo šlus komplet aj na gate a bránil v otvorení PQ7. Ale sa mi zdá že šlus, lebo som mal vonku najskôr PQ7, že prečo neotvára - ešte som ho pri tom aj nechtiac mechanicky poškodil jeho púzdro, keď som ho pri vyberaní stlačil viac, ako treba. Elektricky ale ostal v poriadku. Objednal som na ali nové a kým prišli, nahradil som PQ6 ho prepojom. Má to jednu nevýhodu a že v konektore pre pripojenie napájacieho adaptéra v NB je trvalo napätie z batérie. Nedal som diódu, ale prepoj - len na skúšku, ale už to tak ostalo, nechcelo sa mi to znova rozoberať. Dokonca už prišli aj tranzistory, len sa mi nechce sa vŕtať v tom, keď to ide. Very Happy
VIN - prívod od napájacieho adaptéra
BATT+ - prívod od batérie

Len pre názornosť, že je možné, že navonok sa všetko javí OK, signalizuje aj nabíjanie a NB aj tak nejde zapnúť pri vybitej batérii alebo bez batérie len na adaptér.



Lenovo.jpg
 Komentář:
Schéma napájania NB
 Velikost:  200.25 kB
 Zobrazeno:  109 krát

Lenovo.jpg



lenovo2.jpg
 Komentář:
DPS NB
 Velikost:  121.97 kB
 Zobrazeno:  99 krát

lenovo2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2020, 0:28    Předmět: Citovat

Dneska jsem se hrabal v tom starým Clevu, co zde dával odkaz rnbw. Dostal jsem se do stavu, že jde rozebrat to co jsem potřeboval. Najít bez manuálu všechny poschovávaný šroubky a západky, to je opravdu nemožný.
Bohužel, s baterkou i bez jen na síťák se to chová stejně. Po stisku tlačítka Power bliknou na sekundu ledky , někdy zaškvrká disk a to je vše. Na LCD nebo na připojeným externím VGA monitoru ani ťuk. Napájený to ale je, procesor, Northbridge, Southbridge docela topí. Po asi 5 minutách se zapne větrák procesoru.
Vůbec netuším, po čem jít. Navíc se moje Clevo dost liší od dokumentace z odkazu rnbw. V dokumentaci je Northbridge SiS M650, v mým je SiS M661, Southbridge v dokumentaci SiS 962, já mám SiS 963. Proti dokumentaci v mým chybí LPC Super I/O NS PC87393 a v místě Flash BIOSu je RTL8100CL.
Z opačný strany je vše zaplácnutý nějakou černou gumou a na vrchu je plech, asi to je vychlazování švábů řadiče audio, video, klávesnice, clock, 1394-ky, cardbusu a dalších švábů. Odtrhnout to téměř nejde.
Můžu tak maximálně zkontrolovat napětí na jednotlivejch měničích napětí.
Je otázka, jestli se s tím vůbec patlat. Jestli nebude lepší z toho vytáhnout 500GB IDE HDD a dát ho do USB externí diskoškatule, větrák procesoru, možná Nec vypalovačku DVD a zbytek hodit do kontejneru...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund