Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký průměr hadice pro odsávání výparů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 16:31    Předmět: Jaký průměr hadice pro odsávání výparů Citovat

Potřeboval bych trochu nakopnout jak řešit následující situaci...
Pokud mám prostor o objemu 12l, na horní stěnu dám 120mm ventilátor s průtokem vzduchu 57m³/h, jaký nejmenší průměr hadice můžu použít pro odvod výparů (dejme tomu že hadice bude mít 2m)? Resp. na základě čeho mám vybírat, které parametry jsou zanedbatelné a které jsou naopak důležité?

Samozřejmě na spodní části "boxu" mám otvor na přívod čistého vzduchu (přes filtr). Jde mi hlavně o to abych neomezoval ventilátor případným podtlakem v "boxu", nebo přetlakem při volbě příliš úzké hadice... Trochu postrádám základní vědomosti v této problematice. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4178
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 18:53    Předmět: Citovat

Ty potrebuješ takmer 16 krát za sekundu vymeniť vzduch v tej nádobe. Nehnevaj sa ale nedáva to zmysel. Priemer hadice sa dá spočítať dvomi spôsobmi. Buď na základe odporúčanej rýchlosti prúdenia vo vzduchotechnickom potrubí alebo na základe tlakových strát. Doporučil by som ti ale použiť vhodnejší ventilátor. Toto je, ako keby si boingom ťahal 5 ročného syna na plastovej tatrovke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:16    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
Ty potrebuješ takmer 16 krát za sekundu vymeniť vzduch v tej nádobe. Nehnevaj sa ale nedáva to zmysel.
Jistěže to nedává smysl. To jsi vypočítal z čeho? Z maximálního průtoku vzduch ventilátorem? Víš o tom, že může být výrazně menší přes regulaci? Nebo ti to stačí takhle bez znalosti otáček ventilátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4178
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:23    Předmět: Citovat

Ver mi P32 že perfektne rozumiem tomu o čom píšem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:31    Předmět: Citovat

to Darthy:
Když si vezmeš to, že ventilátor je schopen přenést 57 m³/hod, tak to je 57000 l/hod, což znamená 57000/3600=15,8 l/s. Ty tam máš 12l, takže musíš určit, za jakou dobu chceš těch 12l vyměnit. Normálně podle výpočtu by to bylo za 12/15,8=0,76 s. Pokud bys ten objem chtěl vyměnit za sekundu, tak bys musel otáčky zmenšit 1,3x. To samozřejmě platí pro ten průměr 120mm a stejnou trubku za ním. Standardně jsou ke koupi trubky o průměru 100 nebo 105 mm, takže by ti to tlačilo přes tu trubku 100 mm 0,83x méně (15,8x0,83=13,1 l/s). A záleží na tom, jestli ti ten mírný podtlak (13,1/12=1,09) z takového odsávání nebude vadit nebo bude malý. Záleží na tom, na co to máš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:32    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
Ver mi P32 že perfektne rozumiem tomu o čom píšem.

Věřím, ale nevím jestli to je to, co chtěl. Laughing Nenapsal, čemu to má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:36    Předmět: Citovat

Podle rozmeru to vidim na nejaky levny PC vetracek. Na to, ze s takovym vetrakem vymenis vzduch 1x za sekundu nebo neco podobneho zapomen.
I kdyz das 2m trubky o prumeru tech 120mm, tak vlivem tlakovych ztrat na konci trubky tah vzduchu sotva ucitis. Kdyz k tomu pridas pruchod prachovym filtrem, budes rad kdyz ti tam bude proudit aspon neco. Cim tensi hadici das, tim vetsi budou tlakove ztraty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:40    Předmět: Citovat

Ten větrák by byl 120mm noctua co se dává normálně do PC... Hadice/trubice bude vyvedena do volného prostoru ven. Jde mi jen o odvádění zápachu/výparů při 3D tisku (výpary při polymerizaci akrylátu UV světlem) a přijde mi zbytečné dávat tam třeba 120 nebo 100 hadici, tak mě zajímalo jestli třeba 60mm průměr bude stačit...? Na tom jak rychle se "vymění" vzduch mi nezáleží. Nejde mi o to co je v té nádobě, ale o to aby se to z té nádoby nedostávalo do místnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 19:52    Předmět: Citovat

Na podobný věci se s úspěchem používají starší k úklidu už nevyužitelný vysavače - například z důvodu nedostupnosti původních papírovejch sáčků. Podmínkou je funkční motor se sací turbínkou. Vykuchá se komplet "pytlík" filtr mechanickejch nečistot, nechá se jen jedna vrstva nějaký řidší tkaniny jako filtr opravdu hrubejch nečistot (například řídká silonová punčocha), kdo má k dispozici bezsáčkovej vysavač s cyklónovým odlučovačem má výhodu. Vejfukovej "hepa" filtr se vyhodí úplně, aby průtokový odpory ve výtlaku poklesly na co nejmenší hodnotu. A otáčky motorku se snížej (tím výrazně poklesne i hlučnost) pomocí pevně nastavenýho triakovýho regulátoru (klasika triak otevíranej s opožděním sepnutí po průchodu napětí nulou pomocí impulsu zpožděnýho RC-členem - odpor v podobě trimru se nastaví jednou pro furt, v případě potřeby změny výkonu se dá učunit stupňovitá regulace s odporem složeným z několika částí a přepínat přepínačem). Samotný tělo vysavače jde umístit úplně mimo odsávanej prostor na konec klidně i 10m dlouhý nastavovaný hadice, třeba i ven na dvůr do nějaký bedny s dostatečně velkým výřezem pro odchod odsátýho vzduchu a přitom krytý proti vlivům počasí. A jinak se dají koupit i plastový žebrovaný hadice určený pro sací transport sypkejch látek s průměrem 50-60mm, na požadovaný průměry přírub vysavače se dá přímo samodomo "vytisknout" redukce.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 20:01    Předmět: Citovat

Ventilator daj az na koniec hadice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4178
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 20:14    Předmět: Citovat

Ak chceš niečo nadimenzovať potrebuješ vedieť kolko vzduchu potrebuješ prečerpať za jednotku času a aký delta P čiže rozdiel tlaku bude medzi vstupom a výstupom ventilátora. Z týchto údajov ti potom viem spočítať priemer potrubia pri určitej dĺžke. Samozrejme ešte musím poznať tlakovú stratu toho filtra na vstupe. A výpočet bude platiť pri bezvetrí a pri úvahe že odsávané pary sú bežný "vzduch" resp ešte by som to vedel pre ideálny plyn..... atd

Ekare ten vysavač by som nechcel živiť ani počúvať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 21:00    Předmět: Citovat

To EKKAR
Účelem je snižit hlučnost při tisku, teď jsou tam dva větráky (čínské), jeden chladící UV led - ten je opravdu hlučný a druhý odvádějící vzduch z nádoby kde se tiskne, na něm je mimochodem ten filtr (uhlíková pěna, nebo tak něco) a ventilátor má 60x60mm. Tohle ale všechen zápach vyfukuje pouze ven, i přes filtr je to stále cítit v uzavřené místnosti. Přidáním motoru z vysavače bych si ke snížení hlučnosti nepomohl (v bytě), navíc na tohle nepotřebuji 2kW motor (pokud se budeme bavit o starých vysavačích, jeden doma mám), i když snížím jeho výkon, tisk trvá několik hodin a tohle by se nevyplatilo.

Proto jsem předpokládal, když nahradím 60 ventilátor s filtrem 120 bez filtru, že by to na odstranění zápachu vystačilo.

Měl jsem v plánu podobný projekt jako je tady, ale používá 100 hadici, což mi přijde jako zbytečně velké. Proto mě zajímalo, jestli můžu s klidným svědomím použít hadici s menším průměrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 21:40    Předmět: Citovat

Jen tak na okraj. Je zde řeč o axiálním ventilátoru a ten ztrácí účinost pokud netlačí do volného prostoru. V tom případě je vhodnější ventilátor radiální, třeba ten z vysavače...
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 21:44    Předmět: Citovat

No, udělej to raději na tu takovou hliníkovou ohebnou hadici o průměru 100 mm. Na větráček od PC klidně zapomeň a použij větrák na 230V na odsávání např. z koupelny - je výkonný, tichý a nesežere tě. Samozřejmě ho dej tam, kam potřebuješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 12:31    Předmět: Citovat

Co tak vytisknout turbínu na 3D tiskárně a použít 12V motor, například čínský 775, (používám ho na malou brusku společně s flexibilní hřídelí) a mít to na konci trubice? To pak jen položím na parapet nebo na balkon a je vystaráno. Když už budeme uvažovat radiální použití. Jen by to chtělo nějak zjistit "tah" vzduchu takové turbíny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund