Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výstupní tlumivka spínaného zdroje.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 20:01    Předmět: Citovat

Ale to B je dost citlivý na symetrii trafa, to Ti nevadí?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 23:17    Předmět: Citovat

Navíc tam bude muset dávat trandy aspoň na 800V, dle mě nevhodná topologie na sítové napájení. A vinout ten toroid bifilárně bude asi oříšek - pokud teda ten toroid měl být zamýšlen jako trafo, protože na tlumivku je to nevhodné, ten ferit nemá mezeru.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 7:10    Předmět: Citovat

Ano toroid byl myšlen na trafo. Na tlumivku nevím jestli toroid, asi moc ne. Napájení zdroje je 24Vss, ale to už jsme mimo téma, bych řekl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 10:13    Předmět: Citovat

Tlumivka by mohla být taky na toroidu, ale musel by být z železoprachu. Ne feritový, jak už ti poradil voitano. Těch 24 V je docela podstatná informace, protože pro taková napětí je zapojení B vhodné. Dvojité primární vinutí se totiž chová jako autotransformátor a vypnutý tranzistor je proto namáhán v ideálním případě dvojnásobkem napájecího napětí. V reálu se k němu ještě přičítají napěťové překmity na rozptylové indukčnosti mezi oběma polovinami vinutí. Při napětí 24 V ti bude na primáru vycházet relativně málo závitů, takže si budeš muset vyhrát s vazbou mezi primárem a sekundárem. Buď záměrně snížit sycení, aby vycházelo závitů víc, nebo použít více sekcí vinutí a ty spojit paralelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 11:16    Předmět: Citovat

Já už mám to trafo hotové, i měnič je ve funkčním zapojení. Jen mne zajímala tlumivka, proto jsem informace o trafu a napájení nepovažoval za vhodné. To trafo má 10x 0.75mm na primáru, sekundár je 8x 0.6mm

Jaká vhodná jádra že železoprachu by se pro tlumivku hodila? Nevím jestli se hodí vše nebo jen nějaká poměrná část, co je na trhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 16:21    Předmět: Citovat

Ta tlumivka nebude mít vliv na činnost měniče ale jen na zvlnění na výstupu. Takže hodně záleží, jaké jsou požadavky. Pro velmi hrubý odhad bych vzal impedanci tlumivky Rx = 2∏fL , filtrační kapacitu C a řešil to jako RC filtrační článek. Ale jak říkám - velmi hrubý odhad. Filtrkond C bude taky mít značný vliv, je potřeba kvalitní low ESR, paralelně ještě nějakou větší keramiku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 18:47    Předmět: Citovat

No v plánu jsem měm nippony řady KYB, ale jaksi se dnes už blbě shání, Takže tam pravděpodobně vrznu nichicon řady PM nebbbo PW.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 18:52    Předmět: Citovat

Nějak nechápu, jak ten měnič může být funkční, když ještě nemá výstupní tlumivku ani kondíky. A že nemá tlumivka vliv na funkci bych netvrdila, tlumivka je ve zpětné vazbě a má vliv na dynamiku měniče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 19:28    Předmět: Citovat

Vždyť je to jen slovíčkaření, kdyby to bylo celé plně funkční, tak tady s tím neotravuji. Tlumivku jsem tam nějakou právě že zkusil, ale prostě to není ono (bylo to jen pro zjištění reakce zpětně vazby a stabilizace napětí), kondiky tam mám právě zmíněné nippony řady kyb, ale jen pár, pro zajištění plného proudu do zátěže jich asi nemám dost. To vše se odvíjí od tlumivky, kterou tady řeším...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 19:34    Předmět: Citovat

Tak dobře. Když to hodíš provizorně na zátěž třeba 300W, ať nepřeháním, tak je "trafák" rozumně vlažnej, provizorní tlumivka taky, jen to lítá? Nebo to měříš jen do žárovky nebo dokonce naprázdno?

Když čtu, že všechno zachrání Nippony, tak mám husí kůži a zježený chlupy.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 22:02    Předmět: Citovat

S tou jakože tlumivkou a třemi nippony o kapacitě 1200u to připojím na 8R odporovou zátěž, tak mi napětí z 59V klesne na cca 53V. Měl jsem to připojené chvíli, takže nevím jak moc se trafo hřeje. Zátěží tekl ss proud, který tam ale nikdy v praxi nepoteče. Při tom poklesu jsem usoudil, že by bylo vhodné zlepšit tlumivku. Možná se ale domnívám špatně.

Bez zpětné napěťové vazby a přidáním 2V na vstupu měniče to v zátěži vzrostlo něco k 60V, takže tam nějaká rezerva výkonu ještě je. Napadlo mě přimotnout na sekundár ještě o závit navíc, aby to nemělo takový pokles, ale nevím, jestli by to pomohlo a zda by těch stabilních 59V ta tlumivka dohnala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 23:10    Předmět: Citovat

Takže nemáš osciloskop? Nevíš, co se tam děje.

Je normální, že zvýšením odběru napětí na výstupu klesá. Všechno má nějaký odpor. Od toho je regulátor, aby přidal na střídě a podle potřeby napětí dorovnal. Tlumivka sama o sobě pokles napětí nevyřeší.

Nemáš tam žádnou regulaci a zpětnou vazbu? Děláš něco jako tady?
https://sound-au.com/project89.htm

citace:
Regulating the Power Supply

The project itself has excellent load regulation, and the rails voltage is almost only determined by the turns ratio, but it has inherently zero line regulation (basically, it 'simply' multiplies the input voltage by the turns ratio), although this is not a problem in a car where the battery voltage remains essentially constant.

If the obtained output voltages are very high and you can't (or don't want to) modify the windings, you can use regulation to lower them a bit. For example, I use a 3:1 transformer that would give about +/-38V without regulation that is unacceptable for my LM3886 stages to be safe, so I have regulated to +/-26V. The MOSFETs will suffer more, however, so regulate the supply only if strictly necessary.

You can install the feedback potentiometer and set it in order to have zero reference voltage to deactivate regulation, or increase its value to regulate to the desired voltage.

NOTE: Regulation will work better with output inductors just between the rectifier diodes and the output capacitors. 10 to 100µH with iron powder core and at least 8A current rating will be adequate. (I don't use them and my supply works reliably, although I never put it to the power limits). You can also improve safety by paralleling more MOSFETs, so the current through them is shared. This also improves efficiency a bit, as the total Rds(on) is reduced.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 8:05    Předmět: Citovat

Jak vidno, ve schematu od PavelFF ani výstupní tlumivka není.
Danyk ve svých zdrojích ji má, ale říká, že její hodnota není moc kritická.
Podíval bych se na pár zapojení PC zdrojů a inspiroval se tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 10:40    Předmět: Citovat

jako tlumivku můžeš použít třeba toroid z PC zdroje, to je železoprach
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 11:35    Předmět: Citovat

Na zkoušku něco doma vyhrabu. Jinak si ho milé rád koupím v semicu se známými parametry pro výpočet. Mají celkem pěkný výběr toroidů.

Jinak ještě, co se vinutí týče. Trafo mám vinuto z více tenkých vodičů, platí stejně pravidlo i pro tlumivku, nebo je to fuk? Nebo je lepší jeden silný drát...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund