Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ukončení vysílání rádia Český rozhlas v roce 2021 na AM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 19:36    Předmět: Citovat

Vyhodnocenou potřebou běžného českého posluchače není nahrazovat AM v jakémkoliv pásmu, proto se nahrazování AM něčím jiným nekoná.
A jak také dobře víme, šířit české vysílání někam do světa není politickou prioritou naší pseudovlády nebo našeho pseudorozhlasu, a to ani prostřednictvím AM, ani prostřednictvím DRM ani prostřednictvím ničeho.


Přechod na mono u někt. stanic byl hlavně reakcí na vynucené omezení modulačního výkonu na 0 dBr. Vypuštěním mpx se udělalo místo pro pár decibelů hlasitosti navíc, aniž by to překročilo 0 dBr. Navíc přijímač v režimu mono má výrazně vyšší odstup s/š, takže vysílač je při stejném výkonu poslouchatelný mnohem dále.
S ohledem na režim, v jakém většina lidí rádio poslouchá (jezevčík v kuchyni nebo na staveništi), v podstatě o zhoršení nejde, spíš naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 19:41    Předmět: Citovat

Co to je "český posluchač"? obávám se, že já to asi nebudu a z těch Impulsů se mi dělaly pupínky už před 20 lety.
Přechod od blbého DVBT k ještě blbějšímu DVBT2 taky nebyl motivovánou nějakou diváckou potřebou.

DRM prostě Kocourkov minul, ačkoliv soukromý sektor se k tomu možná někdy okliku přes Němce dopracuje.

https://drm-sender.de/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 21:44    Předmět: Citovat

Ano, taky bych se ptal, kdo to je "český posluchač"? A stejně by mě i zajímalo: dostal na vybranou? A ptal se ho vůbec někdy někdo na něco?
Ohledně MPX POWER už tu je jv jiném vláknu, mám uloženou poměrně rozsáhlou korespondenci s kdekým z ČRo od techniků po ombudsmana ČRo kvůli oprimodům, k osobní návštěvě pozvání jsem ještě nevyužiltak to tady rozvíjet nehodlám.
Ovšem, přiznejme si, že si na ta rozhodnutí "moudržch a neomylných" vždycky nakonec nějak zvykneme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1456
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 21:49    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Ale pobavíš. Jen za tu chvíli, co jsem byl v dílně, bylo na kanálu 6 lidí.
Asi znova pověsím anténu na komín. Už ji mám i s držákem pět let na půdě kdy prevít vítr držák ohnul. Jinak všechno ostatní je pořád zapojené.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 21:55    Předmět: Citovat

Mě by zajímalo, jak docílili toho, že ČRo Dvojka je na FM podstatně hlasitější než jiné stanice včetně ostatních stanic ČRo. Ze všech vysílačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 22:07    Předmět: Citovat

Všimni si, jak se v silných modulačních pasážích mění spektrum - zní to, jako by si někdo pořád hrákl s ekvalizérem. Ostatní stanice oželely limit 0 dBt v klouzavé minutě, jejich optimody tak často nenasazují, nebo aspoň ne zasahují nijak výrazně. Na Dvojce jedou tak, aby se jen taktak vešli. Optimod je celý zpocený, jak se namaká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 22:25    Předmět: Citovat

Kdo je typický "český posluchač"? Kdekdo... Rozhodně ne (většinově) vy, pánové Razz
V práci, když nám hraje rádio, tak vede Evropa 2 (když je osazenstvo mladší, tak 20-30), pak City a Impuls. Když tam zůstane naladěné Radio 1 (což poslouchám já), tak hned pindy jak to nejde poslouchat. Jinak - když mají naladěné ty zmíněné stanice, tak jsou si podobné jak vejce vejci. Až tedy na Evropu 2, to je sračkomet.
Taky to často zní z krámů, které bych od červeného kontejneru rozhodně nezvedal a pouze překročil.
V autě jsem poslouchával Radiožurnál, ale serou mě s tím, že tam je imrvére nějaký sport. To nechť si vetknou do špic. Jo a ještě tím, že dost brutálně zkracují písničky.
Takže poslouchám CD (dělám si kopie "do auta") a je to.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 22:36    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
2 fitor:
Co přesně znamená ono "mně bez problémů chodí"?
Nechal sis udělat desku, osadil součástkami podle popisu, naplnil PICku a bez dalších úprav to chodilo?
Přece jen, nejde o nějaké úplně standardní zařízení a obsahuje méně standardní stavební prvky.


Nechal jsem vyrobit desku, navinul cívky, nechal naprogramovat MC, podle návodu nastavil výstup na žárovky, připojil drátovou anténu přizpůsobil přes unun a ono to vysílá.
S 12V napájení odhaduji výkon 6-7W na výstupu, do antény neodhadnu, SWR metr mi ukazuje 1,5, ale je otázka přesnosti na 1MHz. Na 24V jsem to ani nezkoušel, nemám ambice komunikovat s někým od ČRa.
Nevím, co myslíš nestandardními prvky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 23:00    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
V autě jsem poslouchával Radiožurnál, ale serou mě s tím, že tam je imrvére nějaký sport. To nechť si vetknou do špic. Jo a ještě tím, že dost brutálně zkracují písničky.

Radiožurnál se dá poslouchat jen za podmínky, že má člověk rádio po ruce a může ho včas vypnout. Jinak vždy úplně cítím, jak mi odumírají mozkové buňky, protože výběr "hudby" je tam úplně šílený. Chtěl bych vidět toho člověka, který za to zodpovídá. Jedou dokola ten samý playlist s různými srajdovými popíky z 80. let a rockovými odrhovačkami a aby byli moderní, tak do toho akorát průběžně přidávají nejnovější hity mainstreamového popu, takže Čekám na signál nebo Despacito může člověk slyšet 15x denně i na ČRo, kdyby mu to snad na Evropě nebo Impulsu nestačilo. Nebo třeba už několik let denně hrají ústřední melodii z Mission Impossible. WTF? Když na rádiu prolaďuju stupnici, tak podle "hudby" celkem spolehlivě poznám, že jsem na Radiožurnálu.

Hill: zvláštní ale je, že zvukově je modulace Dvojky celkem příjemná. Žádný syčivý uřvaný zvuk s nulovou dynamikou, jak bývá zvykem u komerčních rádií.

Ten vysílač s PICem mi taky chodil na první zapnutí. Jeden známý ho taky stavěl a měl akorát problém s kmitajícím PLL, byl z toho všepásmový vysílač.


Naposledy upravil Lukas-Peca dne so březen 14 2020, 23:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 23:08    Předmět: Citovat

Jo, výběr mají zvláštní. Někdy i nejen odrhovačky, občas se zaskví něco dobrýho a oni to klidně minutu před koncem ufiknou.
Oproti E2 je to takový, jak to říci, více konformní. Kdybys ale toužil po ještě větší moderně-popově-sračkové stanici, tak si zkus Express FM. To se nedá. Zato je někdy zajímavý Color music radio, sice se to nedá furt, ale občas pro osvěžení jo.
Jo, teď koukám, že bydlíš ve Zlíně. Tak tam asi ty stanice nenaladíš...

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 8:49    Předmět: Citovat

fitor napsal(a):

S 12V napájení odhaduji výkon 6-7W na výstupu, do antény neodhadnu, SWR metr mi ukazuje 1,5, ale je otázka přesnosti na 1MHz. Na 24V jsem to ani nezkoušel, nemám ambice komunikovat s někým od ČR.
Já to i s takovým "omezením" považuju za ne úplně rozumné.
Proč?
Protože NDB, už jsem to psal několikrát:
Civilní NDB používají většinou segment mezi DV a SV 200-550 kHz (u komerčních rádií právě oblast mf) a je spíš snaha tento zastaralý navigační systém rušit.
Ne tak armáda (částečně i sportovní letiště). Používají se kmitočty v celém vymezeném rozsahu až do 1650 kHz. Kromě stálých NDB kmitočtů, na rozdíl od civilních, se tyto můžou operativně měnit, nebo (při cvičeních) i přidávat (nejen české).
Přičemž:
a) používané výkony jsou srovnatelné s popisovaným pirátem (desítky W)
b) oblast jmenovitého krytí (let po kružnici okolo vysílače NDB, desítky až do 100 km) se ověřuje na minimální výšce = malá vzdálenost přijímače od pirátící antény a hlavně,
c) sledovaná minimální intenzita pole je 70 µV/m (srovnej s obvyklými řádově mV/m běžně (ne)citlivých AM rádií

čili tam kde je na komerčním rádiu ticho a "volno", přijímač NDB spolehlivě má signál.
doporučuju pročíst http://www.oos-data.army.cz/cos/cos/584101.pdf

citace:
Jakékoliv neobvyklé oblasti, v mezích požadovaného krytí, ve kterých může být kvalita signálu ovlivňována, např. pohořím, se musí rovněž ověřit letem. Lety se musí provést na minimální výšce letové dráhy nebo sektoru a musí se zaznamenat nadměrné kmitání ručičky radiokompasu (ADF), slabá identifikace nebo rušení spolu se vzdáleností DME nebo se vzdáleností referenčních bodů. Tyto referenční body se mohou později zakreslit na mapu a tím získat účinné krytí a umístění oblasti se zhoršenou kvalitou signálu. Je-li k dispozici vhodné zařízení, potom se může zaznamenat azimut radiokompasu (ADF), ze kterého se odečte kurz letadla. Tam, kde se objeví rušení od jiného zařízení, musí se tato rušicí stanice identifikovat.

Na rozdíl od přeplácaného pásma FM na kterém navíc není konflikt s navigačními službami, je na čím dál oficiálně prázdnějším AM každá nepatřičná činnost krásně vidět, resp. slyšet. I když se zdá NDB jako primitivní a překonaná metoda, stále se na ní trvá mj. i pro možnost nouzové jednosměrné komunikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 15:10    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Až tedy na Evropu 2, to je sračkomet.
Přitom bývaly časy, kdy E2 zřejmě hrála slušně. Tedy když začínala, než se z ní stal nájemní jukebox. Mám kazetu přinesenou z popelnice, na které je nahraná Evropa 2, kontinuálně bez vystříhaných hlášení. Možná rok 1992. Moderoval to Michal Mikštajn. Výběr kvalitní hudby. Mělo to, dokonce řekl bych, i atmosféru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 16:44    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
DRM prostě Kocourkov minul, ačkoliv soukromý sektor se k tomu možná někdy okliku přes Němce dopracuje.
Nevím, dle tohoto seznamu v DRM v Německu vysílá jen KinderRadioKanal (WDR) a dvě kampusová rádia v Bavorsku. Německojazyčná verze článku ale u KiRaKa DRM vůbec nezmiňuje, takže je možné, že s DRM skončili.

Ale o to ani tak nejde, co Němci nebo obecně v čem vysílat na čem. Co mně fakt trhá chlupy z řiti, je ta situace kolem udělování vysílacích licencí u nás. Něco jako komunální licence nebo příležitostné licence, kdy si např. parta místních nadšenců může bez velké byrokracie a ještě větších peněz zřídit malovýkonové nekomerční rádio, klidně v DRM, tak jako tomu bývá v mnoha vyspělých zemích, to je v tomhle banánistánu naprosto nemyslitelné. Jestli za to může zkostnatělý úředník, nebo to zablokovala nějaká rádiomafie, to nechám už na vaší vlastní úvaze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 17:10    Předmět: Citovat

Já si uvědomuju, že nejsem vzorek typického českého posluchače jakéhokoliv rádia.
Mě naši asi dost zkazili tím, že doma nikdy nebylo horší rádio, než Hymnus. Vedle něj a s jeho zvukem jsem vyrůstal, přežil všecky moje pokusy, útoky a zásahy. To je prostě rádio s "důstojným" zvukem, třebaže nemá nf část nijak světobornou, FM část tehdy potřebovala pětiprvek a co 3 roky nový svod atd. Ale má regulérní dvoupásmo, bednu jako kráva a prostě slušně hraje.
Prostě žádná šustibudka nikdy doma nebyla a i AM nevypadalo na Hymnusu tak hrozně.
Následek toho je, že já dneska poslouchám AM i FM na opravdu dobrých přijímačích a dobrém zbytku řetězce - i jako podkres.
Nesnesl bych prostě, 10-12h poslouchat sračky a ještě ze sračkového rádia s bakelitovým zvukem, nasíralo by mě to.
Já vím, že existují plastová rádia i s dobrým zvukem, s dobrou nf charakteristikou a s dobrými reproduktory.
Ale spíš je to ta výjimka, co potvrzuje to pravidlo.
Ale uznávám a respektuju, že existuje velká, nezanedbatelná množina lidí, kterým ten čínský plastový jezevčík prostě stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 17:28    Předmět: Citovat

Hymnus je rádio jako kráva, 4 repráky, vývozní verze FM II (CCIR) televizní flaša PL82 na výstupu jenom přípoj pro gramo je na banánky a šasko MC13 (první čs poloautomat) se upravilo ponivač z fabriky mělo DIN koncovku
spešl VKV anténu jsem neměl, okrajově vyhověla yagi pro I. TV program z Hošťálkovic u Ostravy, 1.kanál VHF

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 36, 37, 38  Další
Strana 6 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund