Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ukončení vysílání rádia Český rozhlas v roce 2021 na AM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 11:16    Předmět: Citovat

DAB je úlet prosazovaný úřednictvem. Reálně ho nikdo nechce a i tam, kde ho provozují dlouho, jsou s ním jen problémy. Viz Británie a vysílání mono s datovým tokem odpovídajícím telefonu. Přitom o FM pásmo žádná jiná služba nemá zájem, takže je to čistě uměle vyvolaný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 11:23    Předmět: Citovat

Stolní tunery s DAB i internetovým rádiem se prodávají, akorát cena tě asi nepotěší.

Mně to přijde jako mrtvý formát. Normální lidi si nové rádio za několik tisíc kupovat prostě nebudou, pokud jim to FM vysílání někdo opravdu nevypne. Potom si pár lidí to rádio koupí a zbytek přejde na internetová rádia nebo to přestane poslouchat úplně. Kampaň ČRo hlásá, že přijímač stojí několik stokorun. To je sice pravda, ale je to jen nejlacinější chrastítko z lídlu. Nemluvě o autorádiích, dnes rádio poslouchá většina populace jen v autě. Od tohoto roku musí mít všechna auta povinně rádio s DAB, ale do starších aut to buď nejde doplnit vůbec a nebo to bude příšerně drahé.

Přechod na digitální televizi měl smysl v tom, že se do toho samého pásma najednou vešlo řádově víc programů. Tuto výhodu DAB nemá, nejen že nepřinese lepší využití FM pásma, ale naopak jej opouští a přechází na VHF a UHF pásma. Ta bychom si přitom měli šetřit pro internet.

Zajímala by mě praktická využitelnost DRM, jestli v rozumném okruhu od vysílače by byl možný čistý a nerušený příjem na feritku v přenosném rádiu. Taky by bylo zajímavé, kdyby se prodávala přenosná rádia s DVB příjmem. To asi na trhu vůbec není a nevím, jestli DVB modulace příjem na prutovou anténu v nestabilních podmínkách vůbec umožňuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 11:24    Předmět: Citovat

S tím souhlasínm protože mi to taky tak připadá.
Konečně nejen Angličani, i Norové si na DAB nabili hubu. Vyhlásili konec analogum vypli vysílače FM, a najednou se lidi splašili, což několik generací nikdo nepamatuje. Tak zase analogové vysílání spustili. Určitě někdio má informace o aktuálním stavu, můj zdroj se přestěhoval zpět do Čech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 11:28    Předmět: Citovat

Pokud vím, tak v Norsku to udělali půl na půl. FM zakázali celoplošným stanicím a tak lidi začali poslouchat ty lokální, které to měly povolené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 11:30    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
To asi na trhu vůbec není a nevím, jestli DVB modulace příjem na prutovou anténu v nestabilních podmínkách vůbec umožňuje.
Spíš neumožňuje, vždyť stačí pokus o příjem DVB-T na prodávané náhradní antény ve městě, tedy při silném signálu. Množství odrazů to zabije. K tomu mělo sloužit DVB-H, ale neujalo se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 11:54    Předmět: Citovat

Když měli zavádět DVB, krmili nám uši, jak to bude super, jak to půjde přijímat třeba v jedoucím autě a tak Very Happy Prdlačku. EU měla tuším ten ambiciózní plán nastolit DVB-H, ale neprošlo to zjevně. Nebyl zájem. Že by to mladí nechtěli, mít tu skvělou tradiční televizi v kapse? Very Happy

Taky jsem si říkal, že když jsou v DVB-T rozhlasové stanice, že by se dal udělat rozhlasový přijímač na DVB-T, ale to snad ani neexistuje. Ono přijímat rádio na TV je trochu neergonomické. Měl jsem to nějaký čas udělané tak, že jsem měl STB bez připojené TV - chytal jsem na to chvíli rádio Wave, než mě začala iritovat ta jejich LGBT propaganda a chabá čeština.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 12:15    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Osmdesat napsal(a):
Mládež dneska...
Svoboda (...) Ale tohle vlákno je o příjmu na AM, ne o vyjádření free cool znechucení nad AM.
Krifode, mně to náhodou trhá srdce, že zrušejí AM, přísahám. Vždyť to bylo i moje dětství - AM zvuk Hvězdy z mámina tranzistoráku Menuet 2, večery strávené lovením na VEFce u dědy, u prababičky věčně hrající dráťák...
Snažím se ale ukázat, jak myslí dnešní generace a že k tomuhle se nevrátí. Dnes už rádio neposlouchám ani AM ani FM a bylo by to pokrytecké, kdybych se bil za zachování AM „pro parádu“, i když by mě to těšilo, kdybychom měli SV a DV plné palbě jako za totálu a ještě k tomu mezinárodní vysílání na KV jako kdysi. Jenže v téhle demokraticky rozkradené repuplice to nelze čekat, člověk je vlastně rád, že v tomhle banánistánu jakštakš funguje veřejné osvětlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 12:24    Předmět: Citovat

Já osobně rádio neposlouchám vůbec už dlouhý léta, přesto mně ta likvidace AM vadí. Těžko pak budu někomu ukazovat krystalku bez toho, abych měl v kapse soukromej vysílač s SD kartou a BT přístupem.

I když ty lampy by asi trochu pálily a akec na zádech by něco vážil. Smile

Nakonec je to ale opravdu strategickej vysílač (Topolná) s dlouhým dosahem, jen ty příjímače jsou u mládeže píchnuté jen na net opravdu problém. Jenže oni věčně mládež nebudou.

Tady bych snad mohl jen dodat, že rozhlasový poplatek platím poctivě. Tak by snad mohli část věnovat na nějakou "nostalgii", i kdyby to byl jen ten DV vysílač.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 13:15    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
...
Mně to přijde jako mrtvý formát. Normální lidi si nové rádio za několik tisíc kupovat prostě nebudou, pokud jim to FM vysílání někdo opravdu nevypne. Potom si pár lidí to rádio koupí a zbytek přejde na internetová rádia nebo to přestane poslouchat úplně. Kampaň ČRo hlásá, že přijímač stojí několik stokorun. To je sice pravda, ale je to jen nejlacinější chrastítko z lídlu. Nemluvě o autorádiích, dnes rádio poslouchá většina populace jen v autě. Od tohoto roku musí mít všechna auta povinně rádio s DAB, ale do starších aut to buď nejde doplnit vůbec a nebo to bude příšerně drahé.
....etc etc etc.
A například já už jsem i na příjem FM v autě rezignoval. Proč? Protože se to nedá poslouchat. Muzika má zprasenou modulaci, mluvený slovo o ničem nebo reklama. Výstupní úroveň taková, že když si zesílím muziku za jízdy, abych měl požadovanej dojem, během nějpozdějc minuty a půl ji musím honem honem vracet zpátky, protože hudba skončí a je nahrazená vřískotem reklamy o hezkejch pár dB silnějším - i když mají stanice zakázaný přemodulovávat reklamy na úroveň vyšší než bezprostředně předcházející program, naprosto běžně to ojebávají "lehkým útlumem" modulace v posledních pár desítkách vteřin před reklamou - uši si zvyknou na ubejvající hlasitost a v ten moment KŘÁP do nich s reklamou ... Prostě jsem se na to vys.ral, rádio v autě používám jen jako přehrávač - buď z CD, nebo přes jack 3,5mm z mp3/flac playeru. Synátor to při cestování vysloveně zneužívá a jak kdekoliv během zastávky vytáhnu paty z auta, vypne mi přehrávač a na kabel si napíchne svůj mobil se "svojí" hudbou. Naštěstí nemá hudební vkus zas až tak odlišnej od mýho, takže je tolerovatelnej a nedochází ke konfliktům typu "kurwa co to je za kravál - okamžitě to vypni!!!".
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 13:23    Předmět: Citovat

Nevím, čemu říkáš zprasená modulace, ale zrovna v autě je zprasená modulace s malou dynamikou výhoda. Ke řvoucí reklamě - máš poslouchat rádia, která to nedělají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 13:49    Předmět: Citovat

Zprasená modulace nazývám to, že muzika má při reprodukci subjektivně jinou hlasitost než mluvený slovo a je potřeba to při modulaci vyrovnávat, aby se nemuslo furt kroutit knoflíkem - jenže oni to přehánějí a ještě kvůli zdůraznění reklam to přehánějí na opačnou stranu - a já nevím o žádnejch "rááááádyjích", který to nedělají. Asi to nejsou takový, který bych poslouchal radši než svůj playlist, kterej si vybírám sám ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 14:03    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Pokud vím, tak v Norsku to udělali půl na půl. FM zakázali celoplošným stanicím

To je ovšem docela etatistický zásah, ne?
Jestli by bylo zřízení licence na lokální AM vysílač tak snadné jako v US, budiž, asi by do toho někdo šel.
R. Dechovka a Country je trochu jiný případ, to jsou velké stanice s celoplošným rozšířením, country navíc i na FM. Pokud mají kladnou bilanci i bez nařízeného poplatku jako moloch ČRo, tak to dost nechápu. Nijak jsem nepotkal lidi co by to poslouchali.
Možná žiji v nějaký jiný bublině, ale nejvíc z těch pár posluchačů co znám, mají ČRo2 a ČRo3. Celodenně doma i v autě. Je to možná dáno věkovou kategorií.
DAB je zdánlivě hezký, ale tam co začíná kvalita, začínají i nechutné ceny.
Kdo zaručí že za pár let někdo nepřijde s nějakým z prdele vytaženým novým DAB Super Plus, který stávající přijímače pošle do smetí.
Znám třeba důchodkyni co by ráda poslouchala stanice ČRo co nejsou na FM, tedy DAB, ale co jí poradit kvalitní, cenově dostupné a současně co nejvíc podobné analogu.
DRM mi připadalo technicky i organizačně nejvýhodnější, asi nejen mně. No tak nad ním se voda zavřela nejdřív.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 14:06    Předmět: Citovat

Za mě by byl vybraný AM vysílač ta nejkrásnější kulturní památka v ČR.

Vždycky jsem říkal, že hezká anténa je lepší, než průměrná ženská. Pak jsem koukal víc po střechách, než po chodnících. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 14:11    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
ta nejkrásnější kulturní památka v ČR.
A navíc i technická.
Když už se na to díváme jako na muzejní artefakt. Daleko větší zhůvěřilosti se zachovají.
Ale snad i emeričani si zdemotovali Wardenclyff po Teslovi. Co nějaký Liblice potom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so leden 09 2021, 14:20    Předmět: Citovat

Tak snadné jako v US to samozřejmě nebude. V Evropě se lokální AM vysílání moc neprovozovalo, takže frekvence jsou koordinovány a budeš se muset vejít do těch pro nás vyhrazených. Ale z hlediska financí je to ten nejmenší problém.
Pokud jde o to, že Dechovce nebo Country se to vyplatí a ČRo ne. To je jednoduché, ČRo má celostátní pokrytí FM, což ty dvě stanice nemají. Takže přes AM můžou pokrýt hluchá místa a získat další posluchače. ČRo tím už dlouho nic navíc nezískává.
DRM asi neodzvonilo. FCC v USA nyní dala stanovisko, že umožní AM stanicím přechod na digitál, pokud o to požádají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 36, 37, 38  Další
Strana 13 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund