Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ukončení vysílání rádia Český rozhlas v roce 2021 na AM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 16:35    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tak zrovna v 68 měla naše armáda jen středovlnné, ale nesměla je použít. Naopak rusáci si je přivezli a poměrně výkonné, jejich tzv. "Vltava" úspěšně hlušila i stávající československé vysílače na jejich kmitočtech - a to se nedá zvládnout pár kilowatty, že.
Oni si rusáci přivezli dokonce i výkonné mobilní zesilovačky městského rozhlasu. V Praze se dokonce zkoušeli i připojit, ale naši spojaři jim to nějak zhatili Very Happy
Z hlediska šíření by byl určitě lepší DV vysílač, ale z hlediska mobility zase spíš vyšší SV či raději KV vysílače.
Vojenská R-140, asi nejvýkonnější komplexní KV zařízení, jaké jsem na vojně poznal /1kW na všech KV pásmech, civilních i vojenských/ i s obsluhou 3 lidí v pohodě vešla do skříňové PV3S. Na střeše si vezla i poskládaný anténní systémy, co kluci rozložili a naladili během deseti minut i s cigárem.
Myslím si, že současná naše armáda už dávno nic podobného nemá.
A jestli to někde v NZ garážích stojí, čirou náhodou a z "papírových důvodů", tak s tím už nikdo nebude umět pracovat.


Pokud mě paměť neklame tak "okupantský" vysílač Vltava vysílal z AM střediska někde u Drážďan. V jiném PC, na jiném místě mím ot tom poměrně dlouhé pojednání přímo od německých soudruhů - AM nadšenců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 16:36    Předmět: Citovat

oživil jsem Tesla Populár 521A, vymetl pavučiny, vyměnil elyty, flaše...má dva dělené rozsahy KV tam je leccos ke slyšení - aspoň něco
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 17:06    Předmět: Citovat

Měl jsem na mysli krizový stav typu rozsáhlý blackout, chemická havárie, jaderná havárie, epidemie, povodně atd. Krizový stav z důvodu vojenského konfliktu nemá smysl řešit, když půjde o umlčení propagandy tak se soudobými prostředky zařídí zrušení jakéhokoliv vysílače, zázemí nebo sídlo autorit. A taky se účinně zařídí rušení nebo klamné vysílání, jak poznali Srbové za agrese NATO.
Mobilní vojenské vysílače pro celostátní pokrytí v pásmu středních vln, vzhledem k rozměrům účinného zářiče si moc neumím představit. Ty Liblice Poděbrady Topolné atd. byly cenné ne ani tak hardwarem v domečku, ale tím stožárem.
Něco o Vltavě https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/srpen-1968-vysilac-vltava-nemecko-sovetska-propaganda_1904080700_ako
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 17:13    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
analog je technicky improvizovatelný i bez toho, aby koncový příjemce informací měl k dispozici zdroj energie. Zde stačí, aby zdroj energie měl odesílatel informací.
Digitál, FM či DRM nějak improvizovat prostě nejde.
.

To by snad platilo někde v absolutní odloučenosti po velmi dlouhou dobu (Arktida?), naše geografické poměry nejsou takové aby někde vznikl tak dlouhodobě izolovaný ostrůvek bez ničeho. V řádu dní nebo týdnů průměrná domácnost disponuje obvykle zdrojem energie a vybavením na to, aby si mohla poslechnout co se děje, zatímco odpadly BTSky nebo nějaký aktivista vypnul internet. Možná by šlo spíš o to, při nějakém podrazu ze strany vlády, poslechnout si alternativní informace z větší dálky. Že by za takové situace muselo dojít až na krystalku nepředpokládám. A kdyby ten rozklad trval déle než jsou dostupné baterie, benzín do centrál, tak potom budou spolehlivě jiné starosti než pídit se po poslechu co mi chtěla moje pomazaná vláda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 17:34    Předmět: Citovat

Tím si právě vůbec nejsem jistý, že průměrná domácnost disponuje nějakým zdrojem energie. Každý si to ostatně může sám na sobě vyzkoušet, jak je připravený - vypnutím hlavního jističe třeba jenom na 10 hodin, začít se dá nejlíp v zimě a v osm večer Very Happy
A ráno si můžeme povědět, na jak dlouho asi lidi vystačí s těmi vlastními zdroji, jen co se nouzového příjmu informací týče.
Po pár hodinách, aby se člověk ve vlastním baráku nepřizabil, jsou všecky dostupné baterky víceméně v řiti, moderní mobily vybité a dojde i na okrasný svíčky Very Happy

Poslední masivní podraz státu a vlády se konal naposled 1968. Od té doby jsme myslím trochu pokročili, třebaže nejsem úplně přesvědčen, že tím úplně správným směrem.
Minimálně od téhle události si ale stát dává sakra pozor, aby veřejnost nevlastnila, nebo jí nedejbože nepadl do rukou, žádný komunikační prostředek většího dosahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 17:54    Předmět: Citovat

lumca napsal(a):
Pokud mě paměť neklame tak "okupantský" vysílač Vltava vysílal z AM střediska někde u Drážďan. V jiném PC, na jiném místě mím ot tom poměrně dlouhé pojednání přímo od německých soudruhů - AM nadšenců.

Neklame, a už jsme to měli i tady. Jde o vysílač Wilsdruff, jižně od dálnice A4, asi 5 km od uzlu Drážďany-západ směrem na uzel (AB-Dreieck) Nossen. Cestou od Drážďan na Lipsko nebo Chemnitz (bývalý Karl-Marx-Stadt), byl nepřehlédnutelný vlevo od dálnice. Stožár 153 metrů vysoký (0,53 λ, vysílal na frekvenci původně 1043 kHz, později se frekvence mírně stěhovala výše). Vysílač je dnes mimo provoz, ale je jako jeden z mála v Německu prohlášený ua technickou památku, a to včetně zachovalého dvojitého plotu z ostnatého drátu s "psí stezkou" mezi nimi, strážní věží, obytnými budovami i dalším zázemím. Už jsem tudy přes rok nejel, tak nevém, zda se Spolku pro zachování vysílače podařilo stožár ubránit proti majiteli, který loni dostal povolení k odstřelu antény.
Inu, privatizace...
sinclair napsal(a):
...Poslední masivní podraz státu a vlády se konal naposled 1968. Od té doby jsme myslím trochu pokročili, třebaže nejsem úplně přesvědčen, že tím úplně správným směrem...

Jo, ještě pamatuji tu sentenci z dvětašedesátého, ta už nezazněla ze stanice Vltafa (tehdy na 1430 kHz), ale z ČST: "ještě před rokem stála naše země na pokraji propasti. Naštěstí jsme od té doby učinili rozhodný krok kupředu..."


Naposledy upravil Hill dne čt březen 12 2020, 18:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 18:16    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tím si právě vůbec nejsem jistý, že průměrná domácnost disponuje nějakým zdrojem energie. Každý si to ostatně může sám na sobě vyzkoušet, jak je připravený - vypnutím hlavního jističe
...
si ale stát dává sakra pozor, aby veřejnost nevlastnila, nebo jí nedejbože nepadl do rukou, žádný komunikační prostředek většího dosahu.

Domácnost tak průměrná, že nemá ani pár alkalických článků do svítilen a do rádia, díky tak hlubokému průměru tím spíš nebude řešit nějaké bazální rádio na AM bez energie, tahání antén, shánění 4k sluchátek.
Nevím jak moc je mimo ten průměr, mít doma pár 12V gelovek a kus ledkovýho pásku.
Mezi lidma bývalo dost CB stanic i povědomí o tom, jak se s nima dovolat. Jestli se tato dovednost v poslední free cool tydlifonový generaci vytratila, je to možné. Oni věří že wifi a FB tu budou všude a pořád.
Jak se shánějí po Evropě příbuzní a ještě k tomu pomocí vzkazů na CB, jsem slyšel za konfliktu v Jugoslávii celé léto. Dneska už je to možná taky zločin. Co lidi chtějí to mají.
Ty soukromé AM vysílače jako třeba na Zbraslavi jsou defacto "prostředek velkého dosahu" u lidí, mimo vládu.


Naposledy upravil Crifodo dne čt březen 12 2020, 18:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 18:25    Předmět: Citovat

No, to už jsem zažil, že byl blackout sever Brna až po naši vesnici. Všude ticho a tma, tak jsme přepli CB na aku a jeli jsme dál. Na Lesné tenkrát shořela trafačka.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 18:55    Předmět: Citovat

Lidi si obecně zvykli na to, že cokoli a kdykoli lze koupit, objednat apod.
Takže ne, možná tak jedna rodina z deseti, bude mít doma třeba 2-3 sady alkalických článků do rádia, případně svítilny.
A dle mého osobního názoru je jen zanedbatelný počet lidí, kteří mají doma volnou gelovku a třeba pár metrů LED pásku.
O těch CB stanicích, řekl bych, to platí ještě víc. Nejde-li o vyslovené pozůstatky kdysi velmi aktivních radioamatérů, tak ten zbytek nemá o něčem podobném ani potuchy.
Jak jsem napsal, lidi si až příliš zvykli na tu neviditelnou ruku trhu, co nás má kdykoli vysekat ze všech sraček, do kterých bychom se případně dostali. Za jakou cenu, to je na další diskusi.
Je to ostatně vidět dnes víc, než kdy jindy.
Myslím se shodneme na tom, že stát dneska nemá k dispozici vůbec nic, čím by efektivně a plošně dokázal v případě katastrofy jakéhokoli druhu, informovat své daňové poplatníky alespoň o tom, že se na ně právě teď hodlá vykašlat.
Ročně tento stát prošustruje stovky miliard na vyslovené chujoviny, ale na cosi podobného, na základní informovanost, nedejbože efektivní pomoc svým občanům, vůbec nikdo nemyslí. Záplavy 1997 i 2002 byly myslím dobrý příklad.
Já si vůbec nikdy nedělal iluze o tom, že správa tohoto státu svým občanům nějak efektivně pomůže. Zatím mě správa tohoto státu denně přesvědčuje o tom, že je sice schopna svoje občany velmi efektivně ojebávat, ale už nikoliv někomu pomáhat.
Je asi na každém, jak se zařídí. Myslím si, že těch uplynulých 75 roků míru lidi připravilo o zdravý rozum, těch posledních 30 let potom o jeho poslední zbytky.

Mě s odstupem času velmi mrzí, že jsem se zrovna vf technice nevěnoval víc, třebaže jsem k tomu měl výborné podmínky i výborné učitele.
Jednak mě to příliš nebavilo a taky - nejde prostě dělat všecko a dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 19:19    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jak se shánějí po Evropě příbuzní a ještě k tomu pomocí vzkazů na CB, jsem slyšel za konfliktu v Jugoslávii celé léto. Dneska už je to možná taky zločin. Co lidi chtějí to mají.
Mě vždycky fascinuje, jak do každého příspěvku dokážeš podsunout nějakou politickou pitomost. Proč by to byl zločin, co tím zase chceš říct? Můžeš to dělat pořád, jen se dneska s nikým nepobavíš. Každý má mobil a net a spoléhá na něj, včetně připrchlíků. Žádná velká konspirace se nekoná, lidi jen zvolili to, co právě funguje. Až to fungovat nebude, přejdou na něco jiného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 19:28    Předmět: Citovat

Ale pobavíš. Jen za tu chvíli, co jsem byl v dílně, bylo na kanálu 6 lidí.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 19:31    Předmět: Citovat

Tak vida, to žije víc, než jsem čekal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 19:42    Předmět: Citovat

Oni to oživují dokonce i mladší ročníky přes www.cbpmr.cz
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 19:48    Předmět: Citovat

To je jenom dobře.
Kdybych se do nějakého "domácího" vysílače chtěl i pustit, tak určitě s elektronkami. Jednak umějí opravdu hodně odpouštět, v tomto výkonovém rozsahu mi to s nimi přijde snadnější /ale asi jen pro moji generaci/ a jednak je v tom určitá symbolika. Elektronky stály u prvního použitelného AM vysílání Very Happy
Nevím, jak bych se s tím pral, jako enefák. Pro nás, podobně postižené, je vf už skoro jako stejnosměr Very Happy
Zapomněl jsem taky na fakt, že vysílací technika jako taková, dlouhá léta na elektronkách stála. V tomto oboru je k dispozici nejvíc osvědčených zapojení i popsaných zkušeností právě s elektronkami.
A když slyším dnešní "polovodičovou" modulaci Topolné, tak je mi špatně Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 19:57    Předmět: Citovat

Tož základem je mít statek na samotě u lesa,po předcích v ostrovním provozu. Voda vlastní samospádem,, čistička vlastní, vzhledem k častým výpadkům elektřiny vlastní centrála a dnes i soláry na střeše s aku blokem a měničem ve sklepě.
Ve stodole 30 kubíků dřeva, 60 metráků uhlí a vytápění i přes energetický výměník vzduch-vzduch na jižní straně .
Pořádný kamenný sklepy s klenutými stropy s pivem na 4 schodě, bo na 7 je už moc studený.....
Tam je moje sbírka elektronkových krásek v pořádku a spokojená....
Anténa na AM o délce 100m není na pozemku problém a buky na níž je pověšená u baráku jsou pořádně vysoký...rušení z pulzních zdrojů,které mám ve svém městském bytě nula..magioka na rádiích si mlsají na plné výseče skoro u všecho co naladím....
A k tonu i byt v krajským městě , prostě každej něják žijeme..... Very Happy

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 36, 37, 38  Další
Strana 3 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund