Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O starých televizích
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 15:48    Předmět: O starých televizích Citovat

Tenhle střep měl snad 50kG.
Vždycky jsem radši vytáhl napájecí díl, abych tu televizi vůbec unesl Very Happy

Násobič bych našel jen nějakej modrej, TVK...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 17:17    Předmět: Citovat

Václave Balku, na tyhle věci je už dosti pozdě, bohužel. Ona ta sovětská technika nikdy nebyla příliš ceněná.
Třebaže byla pravidelně daleko robustněji koncipovaná, než cokoliv našeho, nebo ze Západu.
Některé jednotlivosti by se ještě určitě našly. Nepoužité, z rozebíraných, nepoužitých signálových-napájecích bloků.
Okolo r. 1993-1994 se tyto nepoužité a kompletní funkční bloky, výhradně do sovětských BTV, doslova dávaly zadara, při nákupu jiného materiálu.
Později už ani to ne, protože to vůbec nikdo nechtěl, ani na rozebrání, kvůli robustně navrženým součástkám.
Bylo to "ruský" a tímpádem to bylo špatný a fuj. Málem protičeský...
Konkrétně to bylo v Brodě v Etrosu, který vyprodával původní obsah obrovských skladů Eltosu, z Brodu i Jarohněvic.
Sklad v Jarohněvicích tohoto byl doslova plný, byl skoro celý orientovaný na dovozové ND, odkudkoliv, Koreje i SSSR.
Skončilo to v Brodě, v plechových přepravkách před halou skladu, k volnému rozebrání a časem to zmizelo.
Něco z toho /většinou signálové bloky/ jsem i já rozebral, protože v nich byly součástky, samostatně už nesehnatelné.
Výkonových i signálových tranzistorů, elektronek a speciálnějších součástek /třeba větších odporů, spec. kondíků, traf/, se určitě dochovalo dost. Někde to může bez užitku ležet a čekat na příležitost, je to všecko hodně bytelný. Proto si to myslící lidi brali, pro tu robustnost a bez ohledu na původ.
Zrovna ty bytelný potenciometry, chladiče polovodičů a ostatně i ty kruhové "oktálové" konektory se hodily.
Určitě bych našel ještě kvanta /i nepoužitých/ ruských "plechových" svitků s epoxidovou zálivkou, zelenou i krémovou. Byly v Brodě zdarma v bednách a skoro nikdo je kvůli původu nechtěl, třebaže ještě tehdy svod nemívaly.
Byly to ty "MBM" a podobné, od asi 2nF do 2uF, na 160 až 630V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 19:36    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Bylo to "ruský" a tímpádem to bylo špatný a fuj. Málem protičeský....
Nepřeháněj to s tou ideoloogickou přípravou. Nikdo to nechtěl, protože pro to už nebylo využití. Byly to díly pro TV opraváře, těch, co to rozebírali na součástky, bylo minimum. Jenže tyhle TV už nemělo smysl opravovat. Kdo by řešil v 90. letech TV s delta obrazovkou, elektronkovým rozkladem, pouze Secamem a spotřebou 350W? Stejně tak nikoho nezajímaly ND pro Tesla Color a taky by se dneska některé speciality hodily...
danhard napsal(a):
Tenhle střep měl snad 50kG.
Vždycky jsem radši vytáhl napájecí díl, abych tu televizi vůbec unesl Very Happy
Ano, byl to televizor dvoumužný Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 19:52    Předmět: Citovat

Jj - bydlím v 1. patře a měl jsem tehdy Saloru 22" z Tuzexu.
Ale "ještě teď vidím" sousedy ze 3. patra jak funěli při stěhování toho Rubína 714 po schodišti - hlavně že byl levný, z výprodeje Shocked Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 21:04    Předmět: Citovat

Měli si za ušetřené peníze koupit přízemní domek z vepřovicových cihel.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 21:37    Předmět: Citovat

Jsem ten poslední, kdo by ideologickou přípravu potřeboval.
Prostě jsem byl bezprostředně u toho, ostatně pracovně i osm let předtím a tak to prostě bylo.
Ruský součástky by byly tehdá špatný, i kdyby byly uvnitř sebekvalitnější a měly pozlacený vývody. Prostě byly ruský.
Důkladnou ideologickou "průpravu" tomuhle všeobecnému uvažování udělal už roku 1993 Kocáb, ne já až teďka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 21:46    Předmět: Citovat

Zas to Leoši nelakuj na růžovo z druhé strany... Co z ruských věcí mi prošlo pazourama, byly humpolácké krámy. Pravda, buď to fungovalo furt, nebo naopak vůbec.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 7:20    Předmět: Citovat

Žádná barevná ruská televize nefungovala furt Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 9:11    Předmět: Citovat

Sorry za OT.
Před páru dny bylo vzpomenuto právě 50 let od začátku vysílání BTV u nás:
To byla veliká událost! Před 50 lety v Československu poprvé vysílala barevná televize
citace:
Pustit si doma barevnou televizi je pro většinu dnešních rodin (tedy pokud televizní přijímač vědomě nebojkotují a nevlastní) naprostá rutina a samozřejmost. Přitom to není zas až tak dávno, kdy zde barevné televize byly nedostatkovým zbožím, stály se na ně i několikadenní fronty a na venkově by se lidé, kteří je vlastnili, dali spočítat na prstech dvou rukou. Mít ji doma bylo prostě terno. I samotné první barevné vysílání tehdejší Československé televize bylo velikou událostí. Stalo se tak přesně před 50 lety, 14. února 1970.
První barevný pořad se vysílal při příležitosti Mistrovství světa v alpském lyžování, které v únoru 1970 hostily Vysoké Tatry. Podmínkou pro přidělení pořadatelství tehdejšímu Československu bylo i zajištění barevného přenosu pro zahraniční televizní společnosti. Již tehdy bylo toto vysílání distribuováno do 33 států světa sdružených v tehdejších sítích Eurovize a Intervize.
...
A za BTVP se v té době "vysolil" více než roční plat Shocked

Taky pocházím z kraje kde bývalo docela "hluboko do kapsy" - z Valašska. Ne že by se i u nás nenašli lidé, kteří by si ji dovolit nemohli, ale u nás došlo k vybavenosti domácností tv přijímači poměrně pozdě.
V ČSR začalo TV vysílání v r, 1953 - co si pamatuju, tak u nás byly první tvp (v té době samozřejmě jen ČB) až v r. 58 - tedy až za 5 let. Ale hlavním důvodem byla absence TV signálu u nás. Až po spuštění TXu Ostrava-Hošťálkovice se i u nás na některých vyvýšených místech dal tv signál (díky kanálu č.1 v I.TV-VHF pásmu) z tohoto TXu zachytit.
Sám jsem měl možnost poprvé shlédnout (jako dvanáctiletý klučina) tv vysílání v březnu 59 - z MS v hokeji v ČSR. Tehdy se nás na obecní radnici (kde byl jeden z prvních tvp v obci - Ametyst) sešlo na 50 - na památném zápase s Kanadou (5:3 pro nás).
V tom roce si koupil tvp Athos II i můj strejda - taky bydlel na kopci. Tříprvková Yagi anténa měla rozměry cca 3x2m.
Když v létě 1960 probíhaly LOH v Římě a strejda odjel (i s rodinou) k druhému strejdovi (bratrovi) na 2 týdny do Phy, tak jsme si řekli, že si tvp (samozřejmě i s anténou) přestěhujeme k nám, abychom nemuseli denně chodit "za televizí". Ale neuspěli jsme - museli jsme "milou televizi" vrátit na kopec a zase chodit tam - u nás signál nebyl Sad

Pravidelné barevné TV vysílání začalo v r. 1973 - já ho mohl pravidelně sledovat (celý týden), když jsem byl v zimě 75? na ROH rekreaci v Krkonočích (na Lyžařské boudě). Po příjezdu na LB (bylo to v NE ráno) jsem si v jídelně všiml btvp Rubín - byl to tuším právě ten (šedesátikilový!) 714, anebo podobný.
Když byl pak během oběda zapnutý, říkám si výborně, po večerech bude na co koukat (přes den se hl. lyžovalo). Co čert nechtěl, ale "milý Rubín" se ještě ten den odpoledne porouchal. Nestalo se zas až tolik - v PO dopoledne už zase jel. Až z Pardubic dojel technik na opravu - tvp byl v "Multiservisu". Tak jak mě krasobruslení obzvlášť nijak moc nebavilo, tak jsem ho pak během toho týdne po večerech sledoval jen z důvodů "té barvy".

Když teď čučím z okna, tak tam sněží - možná tak potřetí za tuto "zimu-nezimu". Ale při plusových teplotách to nevydrží ani do večera, tak jako i ty předchozí "sněhy" Shocked Laughing



TV4203Athos.jpg
 Komentář:
Čbtvp ATHOS
 Velikost:  15.63 kB
 Zobrazeno:  208 krát

TV4203Athos.jpg



TVametyst1.jpg
 Komentář:
Čbtvp AMETYST
 Velikost:  17.03 kB
 Zobrazeno:  223 krát

TVametyst1.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: po únor 24 2020, 9:05    Předmět: Citovat

Tak som to predsa len nevyhodil. Smile
Nejaky CCCP RKS z delty som nasiel. Mal by si zaujem?



Rubin_RKS.jpg
 Komentář:
RKS
 Velikost:  250.68 kB
 Zobrazeno:  243 krát

Rubin_RKS.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2020, 16:19    Předmět: Citovat

Tak ako? Mal by si zaujem, ci nie?
Nasiel som aj SECAM dekoder, signalovu cast, oba kanalove volice, dosku nastavenia cistoty farieb a aj prepojovaciu dosku.
Tu mas par fotografii z toho co som pisal.



Rubin_delta.jpg
 Komentář:
Cistota farieb
 Velikost:  264.48 kB
 Zobrazeno:  237 krát

Rubin_delta.jpg



Rubin_SECAM.jpg
 Komentář:
SECAM dekoder
 Velikost:  286.76 kB
 Zobrazeno:  236 krát

Rubin_SECAM.jpg



Rubun_omf_Z.jpg
 Komentář:
Signalova doska
 Velikost:  278.21 kB
 Zobrazeno:  227 krát

Rubun_omf_Z.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2020, 20:30    Předmět: Citovat

Jsem si vědom toho že ty ruský TV nikdy pořádně nefungovali. Dá se říci že právě proto je zajímavé je uvádět do chodu, stejně jako je tomu třeba s nekvalitními radiopřijímači malých firmiček z 30tých let které jsou sběratelsky zajímavější než "korporátní" přijímač který po váměně několika kondíků hraje dodnes. Děkuji všem, a pokud by se někde něco oběvilo a bylo to někomu líto vyhodit tak mne kontaktujte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá únor 28 2020, 13:28    Předmět: Citovat

Ty ruské topné televizory nebyly poruchové proto, že by tam byly nějaké nekvalitní součástky. kdo to píše, neví, která bije. Ano, pár problémových tam bylo. Že to byla ošklivá těžká monstra, je pravda. Ale skříně byly perfektně leštěné, a mohlo se po nich chodit v botách. Součástky byly taky ošklivé, neobvyklých tvarů a rozměrů. Ale kromě blbě pokovených vývodů rozhodně nebyly špatné.

Nejsem žádný rusofil, ale kvůli tomu nebudu plivat na práci "sovětských xoudruhů dělníků". Teda pokud právě nebyli ožralí a neslopali vodku místo práce. O potenciometrech nejmenovaný odborník napsal, že byly bytelný, to možná jo, ale po elytech to snad byly nejhorší součástky, které rusi vyráběli. a to jakékoli ruské potenciometry a trimry.

Poruchové ty krámy byly, to všechna čest! To se jim upřít nedalo! ale proč? Rozptýlit stovky Wattů ve špatně větrané škatuli, navíc s tepelně izolačními ztěnami na bázi dřeva, byl obrovský problém. Navíc v té kisně byly natěsnány "moduly" plné elektronek v těsné blízkosti třeba mizerných elytů. Takové smrtící podmínky nutně konaly své. Kromě toho hodně lidí nemělo lepší nápad, než tu TV postavit zády před okno, pod kterým často byl radiátor. Měl jsem i v devadesátých letech určitý počet "klientů" s těmito televizory umístěnými právě takto. K nim jsem chodil i několikrát za rok, a nedali si říct. Prostě jsem byl pro ně v.l, který tomu nerozumí a chce je učit, jak se dívat na televizi.

Až je to přestalo bavit, koupili si novou TV, většinou teslu, a přestali mě zdravit. Byli vysmátí. mají přece novou! Ale jenom rok. Po záruce "měli smůlu", podle jejich názoru hrábli do h...a a koupili zase zmetka. Vzpomněli si na mne, a jestli prýještě dělám televize. A pak jim v té palici zaskočilo to kolečko, a začali se ptát, kam je nejlepší dát televizi. Takže žádná ideologie, ale zapnout mozek. Nemusel jsem Rusy, ale ne všechno muselo od nich být fuj. Ale politika ano, a byla doslova a do písmene smrtící. Navíc jejich zboží pro bratry bylo vždy horší než pro ně. Teda hlavně pro papaláše. Mužici moc televize a podobné vymoženosti neměli .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: pá únor 28 2020, 20:53    Předmět: Citovat

Ty TV byly hlavně zastaralé už v době, kdy se u nás dostaly na trh. Na západě už tehdy byly celopolovodičové modely a i naše Tesla Color byla vyvíjena tak, že elektronky používala jen v rozkladech, protože soudruzi nestihli vyvinout VN tranzistory. Třeba koncový stupeň obrazu Tesly Color a Rubína C714 je naprosto neporovnatelný, Tesla byla mnohem dál. Žádná ss vazba na dekodér, žádné elektronky a už vůbec ne buzení do mřížek. Navíc to zapojení Rubína obsahuje návrhovou chybu, díky které se do mřížek nepřenáší kompletně ss složka (a vlastně ani do katody), takže věrné barvy to ani nikdy mít nemohlo. Třeba to jen blbě okopírovali z nějaké osekané US verze, kde s tím buzením do mřížek v rámci katování kostů původně přišli Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá únor 28 2020, 21:16    Předmět: Citovat

Syron - Třeba takové ruské elyty stojí úplně za kulové h.....
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Další
Strana 1 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund