Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O starých televizích
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 18:30    Předmět: Citovat

Celerone, myslím to smrtelně vážně. Samozřejmě nemám na mysli ty z kapitalistického období, to byly super držáky. Obzvlášť ty v televizích za 5000 DM. Ale prostě Soňáci dodržují přísně pravidlo za málo peněz málo muziky. Mám na mysli ty obrazovky z konce minulého tisíciletí. A úplná katastrofa byly ty jejich Trinitrony s "rovným" stínítkem. Nejen to, že konvergenční odchylky na okrajových částech obrazovky byly i 1cm! tj. 10!mm. Ostrost šílená, čára byla široká několik mm. Životnost katastrofální.

Mohli jme se s kolegou, který občas s těmito křápy obchodoval, potrhat smíchy, jak se někteří Sonyfilové rozplývali, když tyto "TV" viděli zapnuté. Samozřejmě ten výbuch smíchu nastával, až jmenovaní opustili prodejnu. Další významnou vlastností výrobků SONY byly studeňáky způsobené pájením s minimem cínu a součástkami s lajdácky pokovenými ocelovými i jinými vývody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 18:44    Předmět: Citovat

Aha, obojí byly starý japonský trinitrony s vypouklým sklem v jedný ose.
Cena asi nebyla horentní, když to dovezl Tuzex, kterej dovážel taky pěknej hnůj.
Placku jsem nikdy neměl, prý se dělaly v Irsku a to ve mě nebudilo moc důvěru. Brácha si ale hned jak otevřeli hranice nějakou placku cca 65 cm přivezl z Chamu a po asi 12 letech první závada, zkrat na zelený trysce a tak šla do šrotu.
Že jde Soňák do kopru je známá věc, Elvia Pro zrušila všecky krajský pobočky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9679
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 18:47    Předmět: Citovat

ano Videoton, na ten jsem zapomněl, dovozový model preomat měl čtyři dřevěvé přistávací vzpěry které nebylo nutno používat
jo tak z tuzexovejch BTV exceloval JVC, některé slouží dodnes, AV-S250 nebo
C-210 EE o ceně taktně pomlčím - to hraničilo s morální nepřístojnosti...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7834
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 19:14    Předmět: Citovat

Pamatuju,že cca v roce 1995 se objevily stereo telky od Sony, 55 cm, cena příznivá. Kupovali jsme jich možná 10 ks pro různé známé. A byl to docela průser, v záruce zdechly snad všechny. Pamatuju si, že byly Made in Spain.
Ale už si vůbec nepamatuju, jestli je měli v Protecu, nebo v Happy Staru...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 19:22    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Na toho Orion Delta mám dosud vzpomínku: Na štědrý den odpoledne jsem sousedovi vyměňoval spodní cívku ve VN-trafu Surprised Smile

A když už jsem v té nostalgii - tady jsem už jednou psal:
kokun napsal(a):
To znám - už z lampové éry.
Silvestr, 23 hod. - přišel soused z vedlejšího činžáku, že mu telka klekla. Do půlnočního přípitku už zase jela Laughing
Jj - ale tehdá jsem byl ještě svobodný (a oslavy pokračovaly u nich) - a tuším to byl tento Videoton TA 5202 Elektron 24.

Anebo zase jednou (to už jsem byl ženatý) - 25.12. (1. svátek vánoční):
Byl jsem tenkrát dopoledne na "velké" mši. Končila před polednem. Před kostelem jsem se potkal s bratrancem (před několika lety už zemřel) - přáli jsme si navzájem a jen tak mmchdm z něj vypadlo: "Večer nám klekla telka (Orava 132, či 134?)". Protože měl tehdá 3 malé děti (a pohádky . . . tehdy neměl každý 3 telky jako dnes Rolling Eyes ) - říkám: "Po obědě jsem u tebe". Taky jo - ve 13hod. jsem tam byl a za ½ hoďky děcka už čučely na pohádky Wink

Zase jednou štědrý den. Zvonila u nás odpoledne sousedka (bydlela o patro níž), otevřela jí manželka (s 1a½ letým synem na rukou): "Jestli bych se jim nešel podívat na telku, že jim právě "klekla" (divné, že teď si nevzpomenu na model - ale taky asi nějaká Orava xxx).
Manželka jí (pomalu s brekem) říká: "Od rána není doma" (samozřejmě jsem celý den chodil po opravách). Přišel jsem až před samotnou večeří (cca v 17). No a po večeři jsem k milým sousedům šel opravit televizi.

Anebo taky, jak mě u jednoho zákazníka rafnul pes za lýtko, . . . ale to bych se už moc rozkecal Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9679
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 19:38    Předmět: Citovat

no vidíš ! TV - nejdražší hračka v domácnosti - nás doprovázela od početí až po smrtku natož dnes ? zbytečný předmět hromadné spotřeby Sad
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 19:57    Předmět: Citovat

Syrone, jednu Trinitron tu mám na vyhození, můžeš si to na ní odměřit.
Je tedy ještě do válce, ale konvergence tam byly pod tlouštku čáry na celé ploše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 20:04    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Placku jsem nikdy neměl, prý se dělaly v Irsku a to ve mě nebudilo moc důvěru. Brácha si ale hned jak otevřeli hranice nějakou placku cca 65 cm přivezl z Chamu a po asi 12 letech první závada, zkrat na zelený trysce a tak šla do šrotu.
...

Proč používáš u CRT televizoru výraz "placka" (to je přece výraz pro skutečně "placaté" LCD, LED, plazmy, ...) Surprised
CRT s rovnou obrazovkou tzv. "flat" jsou pořád telky s vakuovou bání - tedy jsou hluboké, i když o něco méně než klasické báně.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 20:57    Předmět: Citovat

Když už to tady uhnulo až k Trinitronům, tak poslední pracovní stanice SGI O2 (se sítí ze tří kousků O2 jsem měl tu čest v letech 1997 až 2009) a některé SGI Octane používaly monitor SONY (SNY976) s trinitronem s plochým stínítkem a fyzickým rozlišením 1920x1200 při 64p. Protože to byl trinitron, využíval brždění a urychlování vodorovného vychylování. Konvergence byly velmi přesné, protože na těchto monitorech se tvořily i filmové triky a animované filmy.
O televizních trinitronech, které měly jen 380 trojic proužků na celou šířku stínítka a ostřejší obraz zajišťovalo derivované jasové napětí přiváděné na šikmo dělenou mřížku nebo na zvláštní pomocnou horizontálně vychylující cívku na přibrždění nebo urychlení vodorovného pohybu vychylovaných elektronových svazků, aniž by to mělo vliv na konvergence, by se dalo psát dlouho, ale to zase není z dob tak dávno minulých, některé se dají ještě vidět v chodu.
Proto zpátky k těm starým televizím, prosím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 21:03    Předmět: Citovat

Nechápu, jak mohl někdo vymyslet delta obrazovku Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 21:15    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Taky jsme měli Videoton TA5301 Elevtronic 78, a to i s nožičkami. Byly ale poněkud rachitické od pohledu, ale kupodivu si nechaly dost líbit.
My měli Electronic 75, ale nožičky k němu nebyly Sad Ta telka nebyla špatná až na sokly elektronek, ty se časem vypalovaly. Ovšem měla zcela nesmyslně zapojené trafo pro nahrávání až na výstupu koncového stupně, takže za regulátorem hlasitosti společně se sluchátkovým výstupem. Zjevně už tehdy Maďaři katovali kosty...
Nakonec v ní odešlo VN trafo a z Maďarska už ND nějak neposílali. Kupodivu s tím z Oravy 128 si to docela rozumělo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 22:36    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Ta telka nebyla špatná až na sokly elektronek, ty se časem vypalovaly.

O kvalitě soklů ellek v maďarských tvp jsem tu už taky kdysi psal. Závady se projevovaly stejně jako vakly - ale ani přepájení (vizuelně hezkých) spojů nepomohlo, resp. nepomohlo nadlouho.
Jejich hlavním problémem byly špatně pokovené kontaktní dutinky. Galvanické pokovení (nwm jestli to bylo Ag - spíš nějaká slitina) fosforbronzových kontaktů bylo tak mizerné, že se "odlupovalo" z nosného materiálu, takže ten "student" nebyl mezi pokovením a DPS, ale mezi fosforbronzem a pokovením!
Dokonce se mě jednou stalo, že jsem při vyndávání elky ze šasi tuto vytáhl z desky i s tou paticí Shocked
Pak bylo vidět, jak jsou ty "piny" (ploché špičky) téměř černé, jak byly zašlé-zkorodované. Stačilo ovšem všechny oškrabat až na čistý (růžový) kov, dobře pocínovat a pak už jen zapájet do DPS zpátky. S takto "ošetřenou" paticí pak byl navěky pokoj.
Ale že to byla práce pro vrahy, je nabíledni - při tom množství patic jen v jediné telce. Když se takto opravila jen jedna (ta právě zlobící), tak "za týden, za měsíc" jsi mohl jít hledat závadu na jiné Twisted Evil

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 23:20    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Nechápu, jak mohl někdo vymyslet delta obrazovku Laughing

A to jsem kdesi četl, že patentová přihláška obrazovky in-line je o nějaký rok starší, než na deltu. Jenže se nějak technologicky nedařilo udělat tak úzké proužky, aby v obraze nerušily barevnými obrysy svislých rozhraní, tak to skončilo v trezoru. Delta obrazovka má sice daleko složitější vychylování, ale děrovaná maska v kulové ploše stínítka dovolila nanášet ostrůvky luminoforů v trojúhelníkovém rastru, což ta svislá rozhraní účinně potlačilo. Nanášení luminoforů zevnitř na kulovou plochu bylo opakovatelné, maska zavěšená ve 3 bodech byla dostatečně stabilní a při malých vychylovacích úhlech ani nevadila její tepelná roztažnost. Pomocné průběhy pro dynamickou konvergenci (už zmáknuté z tříobrazovkových projekčních televizí) se generovaly převážně pomocí pasivních součástek, což vydrželo od toho února 1952, kdy RCA předvedla asi první delta obrazovku. Ta byla ještě kruhová, stínítko nahoře a dole zakryté, po stranách ne. Průměr stínítka (a úhlopříčka zobrazovací plochy byl 16", vychylovycí úhel neznám, ale byla hodně dlouhá, odhaduji tal do 55° vychylování. Samozřejmě nastavení konvergencí až 17 prvky bylo jistou komplikací, ale šlo to vyrábět, šlo to rozvíjet, v roce 1954 přijala FCC barevný systém NTSC jako standard. Ano, nebyl dokonalý, ale byl rychle komerčně použitelný.
V době, jdy u nás začalo černobílé vysílání, už se v USA nabízela barva. A sbíraly se zkušenosti, vylepšovaly se obrazovky, až kdosi objevil ten návrh na použití apreturového roštu místo masky. Vývojáři u SONY přišli na to, že na válcové ploše stačí na saočinnou dynamickou konvergenci jen náklon vychylovacích cívek a pár permanentních magnetů. A najednou měli obrazovku, která využívala proud elektronů 4x až 5x lépe, než dosáhla kterákoliv Delta, obraz byl jasnější, kontrastnější... prostě lepší. Že se u jiných firem naučili dělat podélné otvory v masce tak, aby se maska nekroutila, o tom svědší obrovské rozšířeno obrazovek in-line.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 23:44    Předmět: Citovat

Na tom je nejzajímavější, že Sony Trinitron vyvinula díky nákupu licence na obrazovku, kterou nikdo (ani Sony) nedokázal realizovat. Trinitron je tak vlastně nouzové řešení návrhu původně bezmaskové obrazovky:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chromatron
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 23:53    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Anebo taky, jak mě u jednoho zákazníka rafnul pes za lýtko, . . . ale to bych se už moc rozkecal Laughing

Tak tento zážitek jsem měl před svojí první opravou ruského tvp Волна.
Už ani nwm kolik modelů těchto ruských "zázraků" bylo (opravoval jsem jich celkově pouze jen několik - asi jich u nás moc nebylo). Ale co vím, byl to první "rusák", ve kterém jsem se setkal s hybridními součástkami. Většinou nějaká kombinace R a C zalisovaná do hranatého futrálu.
Jestli si to ještě dobře pamatuju (njn - je to už přece bezmála 50 let Shocked ), tak to bylo něco jako na tomto fotu:


Jsou to ty světlezelené-khaki kostky.

Ale k tomu zážitku:
Zákazník bydlel daleko za městem ve služebním (drážním) strážním domku, hned vedle vlak. tunelu (druhý-stejný domek byl i z druhé strany toho kilometrového tunelu).
Když jsem došel k brance dřevěného plotu, první kdo mě vítal byl takový malý "podvraťák" - štěkotem. Poté přišel z poza domku jeho majitel-zákazník (bydlel tam tehdy sám). Okřikl psa, otevřel branku a vedl mě ne k hl. dveřím-vchodu (oproti branky), ale dozadu za domek. Po dvorku jsme šli vedle sebe, k tomu zadnímu vchodu (pes z povzdálí za námi). Před vchodem bylo několik schodků - 3, či 4. Do těch schodků vyšel ten majitel přede mnou, aby otevřel dveře. Vešel do dveří a já na 1. schod.
A to byl moment, kdy po mě pes skočil a už jsem ho měl zahryznutého v lýtku. Už ani nwm ve kterém, či v P, anebo v L - naštěstí to bylo přes kalhoty, takže to nebylo úplně "do krve". Pouze trochu stržená kůže, otisklé zuby a následně několikadenní různobarevný "modrák". Nakonec mě tam nezůstala ani jizva - "vytlačené" zuby se časem ztratily.
Takže i k takovému zážitku se při opravách dalo přijít, ani jsem nevěděl jak. Pes mě vůbec neznal - ač malý, o to byl zákeřnější Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17, 18, 19  Další
Strana 5 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund