Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O starých televizích
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: so březen 07 2020, 9:03    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
napsal jsem už mockrát na tomto fóru, že ruské elyty byly snad nejhorší na světě. A pokud jsem napsal:
O potenciometrech nejmenovaný odborník napsal, že byly bytelný, to možná jo, ale po elytech to snad byly nejhorší součástky, které rusi vyráběli. a to jakékoli ruské potenciometry a trimry.
Přesně tak. Elektronika VL100 nádherně jede po výměně, 18 elektrolytů, u Junostě 402 jsem je ani nepočítal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2020, 22:09    Předmět: Citovat

C-430 jsem dlouho toužil mít. Ještě, když tu byli Rusi. Jedna mi v bazaru ve Svitavách utekla, stála tenkrát snad 2000 Kčs +-. Je to dlouho.

Později jsem měl 2 nebo tři. Můžu potvrdit, že ani jedna neměla dobrou předvolbu. Jednu tu hrůzu jsem měl něco přes rok v kuchyni. A nejlepší předvolba dokázala asi dva nebo tři programy. Ale stačilo "zakašlat" a obraz i zvuk zmizel. Tu jednu televizi co jsem měl v kuchyni jsem pořád musel opravovat. Začalo to novou obrazovkou. Pak předrbat na PAL. Nebyla to žádná sranda. Ta signálová část vzdáleně připoménala řadu 700něco. C-431 už měla inte grované obvody podobné, resp. stejné jako C-381atd.

Pak jsem musel vyrobit VN násobič z epoxydu nebo Dentacrylu. Ty televize jsem získával postupně, takže v té době jsem ještě neměl ani obrazovku, ani násobič. Šlo to ráz na ráz. Zdroj, vertikál, kanál. volič, mefa, zvuk a nevímco ještě. Nejčastěji to byly elyty, občas polovodiče. Až mě to nakonec přestalo bavit a prodal celou tu l..ru za pětikilo sousedovi. Ten ji měl v kuchyni minimálně pět let bez jediné poruchy. Vím jen, že nakonec ji vyhodil, při první poruše. Ale užil si jí. Za to pětikilo se mu to vyplatilo.

K té poruchovosti jen jedno. Napsal jsem to už u tšch elektronkových škatulí. Bratři narvali do "krabičky od sirek" skoro všechno, co do dospělé TV. Nevešla by se tam asi už ani skutečná krabička zápalek. A v tom pekelném hicu to nemohlo jinak dopadnout. Na té škatulce se dalo grilovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 8:58    Předmět: Citovat

To je zvláštní, mně ta potvora zas tak moc netopila, měla asi jen 50W a na baterky snad 35. To měly mnohem tenčí zářivkové LCD taky.
A vešel se mi tam PAL modul ještě k tomu původnímu Secamu, teprve pak tam bylo plno Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 18:33    Předmět: Citovat

A měla UHF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:21    Předmět: Citovat

C430 ho UHF už měla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:27    Předmět: Citovat

Jak která C430. Já tam měl osazený jen VHF, UHF jsem dodal odstřižený z jiného voliče Smile Předvolby s UHF počítaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 20:09    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
A měla UHF?

"Электроника Ц-430/Д" - tento model se k nám oficiálně nedovážel - dostal se tu buďto individuálním dovozem, anebo (a to častěji) nákupem od "spřátelených" vojsk.
citace:
... а модель с индексом ''Д'' и на любом из каналов ДМВ диапазона    (překlad: ... a model s indexem „D“ na kterémkoli z kanálů v pásmu UHF)

Электроника Ц-431Д (i k nám dovážená) byla o hodně lepší a míň poruchová.


OT.
Při vyhledávání na NETu jsem náhodou zabrousil i sem.
Kromě zjištění, že: "ELEKTROBASTLÍRNA je spolek arogantních namyšlených k r e t é n ů" (až na Hilla), tak třeba
"náš" oravan (Založen:   Jan 02, 2010 !!! ) ani "neví", jak se naše forum jmenuje Sad

citace:
...
Re: Elektronika C431D
Příspěvek od oravan » 21.10. 2017, 23:10

tak to je prúšvih neviem či ho zoženieš skús bastlírnu či ako sa volá tá stránka možno tam
citace:
Re: Elektronika C431D
Příspěvek od Viktor » 23.10. 2017, 10:12

Děkuji za info. Elektro bastlírnu jsem před lety opustil kvůli sobeckému chování uživatelů a dokonce i administrátorů. Jednou jsem se zastal oběti a pak jsem dostal omezená práva... Každopádně jinou nefunkční TV mam již slíbenou. Až TV rozchodím, tak zkusím odpojit VN kondík z anody obrazovky a poreferuji, jestli vnitřní kapacita obrazovky stačí nebo ne.
citace:
Re: Elektronika C431D
Příspěvek od mezifrekvence445 » 23.10. 2017, 10:36

Trochu mimo, ale....

ELEKTROBASTLÍRNA je spolek arogantních namyšlených k r e t é n ů, mně nebavilo sledovat ten styl konverzace jejich "vůdčí skupinky" . Je zajímavé, že se takový spolek vůbec může sejít a již mnoho let komunikovat mezi sebou tímto stylem. Navíc rok od roku vypiplávají ten svůj "žumpa" styl.

Na jiných elektro fórech tohle není a to v širokém záběru odborností od radioamatérství až po pc, hifi ...atd.
citace:
Re: Elektronika C431D
Příspěvek od piko » 24.10. 2017, 22:44

Také trochu mimo ...
Cituji: spolek ... kret... To jsi přehnal. Na EB jsou i ve "vůdčí skupině" lidé, kterých si já vážím. Ti stojí za to,
aby jsi se o tom aspoň zmínil. Dělám to tedy já. Už měsíc jsem tam nebyl, a hodlám v tom pokračovat.
Měl jsem nicka "nobis".
citace:
Re: Elektronika C431D
Příspěvek od Viktor » 25.10. 2017, 07:02

Když už máme téměř uzavřené téma C431D, tak také ještě doplním k EB: Já si pamatuji moderátora s nikem Hill. To byl jeden z mála slušných lidí... Smile
...

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 20:58    Předmět: Citovat

Vidíš, aspoň jsi jim udělal reklamu. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 21:33    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Электроника Ц-431Д[/url] (i k nám dovážená) byla o hodně lepší a míň poruchová.
C431 měla s C430/432 společnou asi jen obrazovku a skříňku Smile Taky nechodila na 12V ani na 120V jako C430.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út březen 10 2020, 21:07    Předmět: Citovat

430 tku jsem kdysi měl, několik kusů, poskládal jsem z nich 2 funkční, ale nikdy se mi nepodařilo dát tam PAL. Kdyby se dneska někde oběvila rád bych si ji dal dokupy. (dneska ale pouze v originále v SECAMu). C431 mám jednu funkční, ta je již předělaná na PAL, což je asi důvod proč se dochovala až do dnešní doby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út březen 10 2020, 22:50    Předmět: Citovat

Dát tam PAL nebylo vůbec jednoduché, podobně jako třeba do Rubína 714. Problém těchto TV je v tom, že je signálová cesta ss vázaná od výstupu dekodéru až na katodu obrazovky, zatímco všechny normální TV mají střídavou vazbu a černou obnovují až v obrazovém zesilovači. Dál je potřeba ještě za dekodérem řídit sytost. Já tam PAL dodělal tím způsobem, že jsem výstup dekodéru MDA3510 prohnal přes MCA660 (invertor a regulace sytosti), výstupy oddělil kapacitně a to jsem pomocí CMOS spínačů klíčoval k zemi. Následně jsem využil emitorové sledovače, které byly zapojeny za dekodérem SECAM. Tím nedošlo k posunu pracovního bodu proti SECAMu, jehož dekodér jsem zachoval, a barvy byly velice dobré.
Pořád tu TV mám, ale blbne mi v ní zdroj. Při napájení z 220V to po zapnutí odpálí pojistky. Když dám odpor do série s přívodem 220V nebo použiji trochu měkké oddělovací trafo, rozběhne se to a běží normálně. Zjevně se na začátku tyristor natvrdo sepne, jenže k analýze bych potřeboval paměťový osciloskop. Nebo přeměřit všechny součástky a asi vyměnit kupu ruských elytů... Na 12V to běží bez problémů, na UPC analogu stále naladím pár programů. A nakonec videovstup to mělo od začátku, takže ani STB není problém připojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 9:29    Předmět: Citovat

Ve starých sovětských TV, např Temp, se používaly dost poruchové zalisované obvody. Byly to různé kombinace odporů a kondenzátorů, vlastně jakési pasivní integrované obvody. Nevím jestli byly ve své době dostupné pro servis, ale běžně nešly sehnat. Amatérsky se bastlily náhrady z diskrétních součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 9:33    Předmět: Citovat

To byla zjevně taky kopie z US a ani tam po čase ty obvody nefungují. Díky mizerným papírovým kondenzátorům, obdobou našich hovňáků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 9:40    Předmět: Citovat

kdysi jsem měl k opravě ruskou barevnou téměř celolampovou tv Радуга (myslím, že to byla 6) byl to zážitek měla okolo 100 kilo a ve dvou jsme ji nesli ze čtvrtého patra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 9:41    Předmět: Citovat

pamatujete tyhle podivnosti ? jestli "nohy" byly spešl příslušenství už nevím


stará TV.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  16.47 kB
 Zobrazeno:  116 krát

stará TV.jpeg



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Další
Strana 3 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund