Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O starých televizích
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 8:57    Předmět: Citovat

Jistě, kdo měl média, měl i moc. Propagandu bylo třeba dostat i na poslední samoty. Jak se toho chopil režim jedné strany, jednoho diktátora, jednoho monarchy (často se ty funkce těžko odlišovaly navzájem), důležité bylo, aby se ke čtenáři, posluchači či divákovi dostaly "jen ty správné zprávy". Myslím si, že toto existovalo už v době, kdy se noviny ryly do hliněných tabulek a tetovaly běžcům na lebky. Když chyběl diktátor, sloužila média tomu, kdo je platil. Za pravdu se všude ve světě platí kopancem, to je mezinárodně uznávaná měna, jak řekl jeden chytrý pán z Kampy.
Jakkoli tedy nelze oddělit techniku od zájmů režimu nebo nějaké lobby, netahejte to sem, prosím, pokud by u toho mělo chybět něco k tématu. Jsme na bastlířském fóru a technika by měla mít přednost.

Teď zpět k televizi: padlo tady, že televizory se šířily v počátcích hlavně tam, kam dosvítil vysílač. Zajímavé na tom je, že zrovna přímozesilující přijímače 4001A i 4002A, vlastně krystalky naladěné na 1. TV kanál se dovybavovaly předzesilovačem (v něm byly tuším dva kousky 6F32) hrály i "za kopcem" dál, než 100 km od vysílače, dodnes v Krkonoších najdete na střechách zbytky antén pro první kanál. Poblíž Košťálova jsem asi jako desetiletý (to už jsem se o to dost vážně zajímal, už jsem uměl i nějaký ten audion) videl poprvé v životě vedení signálu jedním drátem, což jsem zkoušel i doma, ale nefungovalo to. Teprve mnohem později jsem se dočetl u pana Českého, že šlo nejspíš o vedení Goubau, a co všchno mi k němu chybělo. Nejvíc anténářských bastlů a antén tehdy bizarních konstrukcí jsem ale viděl na Chebsku a na Vysočině. Tam ovšem podle toho, kam mířily, nevznikaly kvůli tuzemské státní televizi, šlo o příjem televize "přes čáru".
Asi proto u nás "na příkaz doby" byl zavedený později přes veškeré snahy zdravého rozumu SECAM, snad aby si někdo předčasně nevšiml, že za železným firhaňkem je i tráva zelenější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 10:36    Předmět: Citovat

Znal jsem od vidění jednoho "technika sálového počítače", co neměl vzdělání v žádném příbuzném oboru. Potkával jsem ho často. Z výpočetního střediska Incoma rozvážel na dvoukoláku vytištěné sjetiny po budovách.

Honzo, ty české cihláčky, předchůdci TR112 a TR113, mají měděné ploché vývody. Čekám, až se nabije akumulátorek do foťáku, neboť ten je už postarší a žere jak najatý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 11:10    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tam ovšem podle toho, kam mířily, nevznikaly kvůli tuzemské státní televizi, šlo o příjem televize "přes čáru".
My jsme měli anténu na Jauerling na paneláku. Byl postaven 1968, tak jí tam namontovali. Sídliště stavěná v 70. letech ji neměla, sídliště stavěná v druhé polovině 80. let už zase ano. Ale ty antény, co už byly namontovány, udržovali ve funkci po celou dobu, servis povolen byl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 11:25    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
... Teprve mnohem později jsem se dočetl u pana Českého, že šlo nejspíš o vedení Goubau, a co všchno mi k němu chybělo. Nejvíc anténářských bastlů a antén ...
I když i s tímto tu jsme trošku OT (víc by to sedělo ve vlákně o anténách), ale protože se to k historii TV váže, takže zase až tak moc nejsme.

Taky toto vedení Goubau znám jen z této jeho knihy.
Ale publikoval v ní třeba taky "drátové symetrické vedení" - linku 600Ω, kterou jsem u nás nejen viděl, ale v jednom případě jsem ji pomáhal i zbudovat.
Prvně jsem se s ní setkal ještě jako puberťák - měla délku cca 400m a přijímala signál z toho svazarmovského (amatérského?) převaděče-opakovače, k domkům za městem (z kterých nebyl přímý výhled na převaděč).
Linka vypadala obdobně, jako tlf. vedení: vedla se po sloupech; používal se opět nejlépe fosforbronzový drát (ze zrušené tlf. linky) a dle jeho Ø se pak spočítala rozteč (těch dvou drátů linky). Rozteč se musela (v celé délce) poměrně přesně dodržet (aby nedošlo k narušení impedance 600Ω a tím ke zpětným odrazům). Na jejím začátku a konci bylo pak (cca dvoumetrové) přizpůsobovací vedení: 300/600Ω (a opačně). Proto byl ten (použitý) fosforbronz nejlepší, protože už byl "vytahaný" a oproti čisté Cu pevnější - aby byl průvěs co nejmenší (a při větru co nejlépe dodržena rozteč).
A proč 600Ω a proč ne rovnou (ta nejběžnější) impedance 300Ω?
Protože by (při 300Ω) vyšla tak malá rozteč (jen několik cm - třeba jen 4) a ta impedance by šla prakticky těžko dodržet. Při 600-tech Ohmech už vyšla řádově 15÷20cm a to už dodržet (v rozumné toleranci) šlo. Čím víc sloupků, tím se dala rozteč udržet lépe - zase bylo ale třeba více "rozpěrek" na sloupcích. Ty se dělaly (když ne přímo z porcelánových izolátorů) z co nejkvalitnějších (hlavně nenavlhavých) vf izolačních materiálů (nejlépší byl, zato nejdražší a nedostupný teflon; spíše pak plexi; novodur; apod.).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne so březen 14 2020, 11:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 11:25    Předmět: Citovat

Další historická zajímavost:
E. von Gregor, přední odborník Bosch Fernseh GmbH v Darmstadtu v roce 1962 napsal(a):
Einigungszwang beim zukünftigen Farbfernsehen
Von ungleich größerer Bedeutung wird die Frage einer einheitlichen Fernsehnorm bei einem zukünftigen Farbfernsehen sein... ...es besteht die Aussicht, daß auch die Länder mit anderer Fernsehnorm, das ist Frankreich und England, sich einer einheitlichen europäischen Farbfernsehnorm anschließen werden.

Nutnost slučitelnosti budoucí barevné televize
Otázka slučitelnosti normy budoucí barevné televize je nesrovnatelně významnější (než u černobílé, která se rozebírá v předchozího textu). Signál barevné televize je vytvářen daleko složitěji a převod normy přináší obrovské technické potíže, které se sotva kdy podaří odstranit bez ztráty kvality obrazu konverzí. Už samotné zavedené černobílé televize různých norem v Evropě nabídlo příležitost k dohodě na jednotném televizním systému alespoň v Evropě, ke které se připojí i země s odlišnou normou vysílání, tedy Anglie a Francie..
konec citace
Z toho bylo zřejmé, že se u Boschů vůbec nepočítalo s tím, že by se opustila Grberova soustava a přešlo se třeba na francouzkou normu. Ne, to Francouzi a Britové se musí přizpůsobit společné evropské soustavě.No, nakonec i k tomu došlo, ale to si víceméně vyžádalo zavedení barevné televize, ovšem barevné systémy vlácly až do konce analogu v Evropě pořád dva.
A nejednotnost trvá dodnes i v digitálních formátech, protože přijímače si poradí se všemi dostupnými formáty a umí je zkonvertovat i do analogových. Tehdy totiž šlo o to, jak sjednotit výměnu pořadů a mezinárodní přenosy do jediné normy, ale aby se přijímače nekomplikovaly, protože s každou normou navíc, kterou přijímač "uměl", rostla jejich cena. A kvůli jednonormovým přijímačům bylo potřeba konvertovat TV normu už před vysíláním, pro tento účel vymysleli vývojáři také řadu i dost bizarních konstrukcí, z nichž žádná tehdy neuměla zachovat v obrazu všechny detaily při změně počtu řádků. A co teprve při transoceánských přenosech prvními satelity, když přibyla modulace v několika normách amerických a východoasijských...
Vliv počtu norem na cenu přijímače se zarazil až v době integrovaných dekodérů barvy. A nejednotnost modulace i formátů trvá i v digitální televizi. Skoro 60 let po zveřejnění požadavku na kompatibilitu.
To jsme to dopracovali...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 11:26    Předmět: Citovat

Tady jsou taky dodnes po střechách vidět dvanáctky Yagi z Kovopodniku na 6. kanál - Ö1, myslím Kahlenberg.
24. kanál téhož, Ö2, tady dokázali přijímat jen opravdoví machři, mezi nimi můj učitel, povoláním balneolog, který si nechával od vděčných zahraničních pacientů dovézt takové poklady, jako AF239S, AF279 a později i AF379S.
Ale hlavně s nimi uměli dělat a uměli postavit i výkonná anténní dvojčata. Jestli jsem někdy něco pokládal za dálkový příjem, tak tohle. UHF na takovou vzdálenost, to je prostě machrovina.
Co nevyboucháš z antén, to už pak nezesílíš..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 12:05    Předmět: Citovat

Jj - taky jsem už něco psal ve vlákně o anténách.
Příjem 6.k. byl u nás přes den vyloučený - místní převaděč Bylnice-Maděrovec jel právě na něm (K9-H z Kojálu/K6-H). Takže i STA rozváděli ORF1, bohužel až "po hymně" Sad
Dal se přijímat (i přes den) pouze v chatách pod Holým vrchem - byly vysoko a převaděč "svítil" jen opačným směrem - na město. Tam to jelo třeba i na prutovku. Kdysi jsem tu psal, jak jsem montoval do "Junosťi 401" zvuk. konvertor, ale "doladit" jsem ho musel jít až pod H. Vrch (cca 6÷7km; 450m-výškových?).
Příjem rakušáků byl u nás (dolů ve městě) téměř nemožný - ve směru kopce (nejbližší "Brálová"-nad Štítnou a vzdálenější "Petrůvka"-mezi Slavičínem a vašimi Luhačovicemi.
Ale budoval jsem příjem rakušáků jednomu známému, který bydlel na kopci a jajýs-takýs signál jsme našli. Samozřejmě pak ještě ty předzesilovače osazené už tebou vyjmenovanými trandy, anebo taky ještě BFT66, anebo i CF300.
Chytali jsme Kahlenberg: ORF1=34.k. i ORF2=43.k. Rolling Eyes

sinclair napsal(a):
Honzo, ty české cihláčky, předchůdci TR112 a TR113, mají měděné ploché vývody. Čekám, až se nabije akumulátorek do foťáku, neboť ten je už postarší a žere jak najatý.

Leoši díky - hlavně za ostatní, aby je viděli.
Nám oběma je jasné "co to žere" - oba víme vo-co-go Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne so březen 14 2020, 13:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 12:14    Předmět: Citovat

Ještě si k těm ruským odporům s plochými vývody. V rychlosti jsem pár našel. Mají nemagnetické vývodxy a dodnes cín "svítí" čistotou. Jen pro pořádek. Opravdu málokdy odešly vinou výroby, většinou je "zabilo" přetížení, vinou zvýšeného proudu, hlavně elektronek. A ten zas často kromě samotné elektronky způsobovaly svody nebo zkraty zejména vazebních kondenzátorů. Ale co bylo v "našich" televizích? Převážně "hauňáky" nebo jak je slušně nazvat.

Jinak ale tyto spolehlivé odpory nevynalezli sovětští soudruzi inženýři. Podobné odpora byly už v prvních rádiích před zhruba sto lety. Čaeto na nich bylo napsáno ALWAYS. Nepamatuji si, jestli s jedním nebo dvěma l. Mělo to být "navždy"? To by odpovídalo. Ale ty odpory s plochými vývody byly ještě někdy kolem let 1970 nebo 80 v koncových stupních pro katody obrazovek v Telefunkenech. A nejen v Telefunkenech. Byly tam kulaté tranzistory s plechovými chladiči. Něco podobného byly naše KF. Bylo tam dost "horko, snad proto ty odpory. Měly větší plochu vývodů, víc cínu v plošňáku a lepší odvod tepla.

A v ruských tranzistorácích, hlavně těch malých se občas vyskytovaly občas malinké zelené odpůrky taky s plochými vývody. Snad jen soudruzi věděli proč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 12:30    Předmět: Citovat

Já jsem osobně znal jednu uklízečku sálových počítačů. Měla sice maturitu, ale v jiném oboru. Bohužel v oboru uklízečka byla úplný laik. Ukllízela ale dobře. Pravděpodobně byla taky dobrá matka, Sorry za OT i za to předchozí. Když si někteří nedají pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 13:58    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):

Chytali jsme Kahlenberg: ORF1=34.k. i ORF2=43.k. Rolling Eyes


Na K34 z Kahlenbergu vysílal (někdy od roku 1987/8Cool program ORF2-W se zprávami z hlavního města (na K24 to byl ORF2-N) a nikoliv ORF1, ten byl na kanále E5. ORF2 na K43 byl vysílač Poysdorf, krerý na jižní Moravě a hlavně v Brně a okolí hojně nahrazoval ORF2 na K24 po spuštění našeho vysílač ČST2 ze Svitav - Kamenné Horky na stejném K24.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 14:05    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tady jsou taky dodnes po střechách vidět dvanáctky Yagi z Kovopodniku na 6. kanál - Ö1, myslím Kahlenberg.
24. kanál téhož, Ö2, tady dokázali přijímat jen opravdoví machři, mezi nimi můj učitel, povoláním balneolog, který si nechával od vděčných zahraničních pacientů dovézt takové poklady, jako AF239S, AF279 a později i AF379S.
Ale hlavně s nimi uměli dělat a uměli postavit i výkonná anténní dvojčata. Jestli jsem někdy něco pokládal za dálkový příjem, tak tohle. UHF na takovou vzdálenost, to je prostě machrovina.
Co nevyboucháš z antén, to už pak nezesílíš..
Jestli myslíš tenhle Kahlenberg, tak po návratu z vojny když začala vysílat stanice OK3, tehdá ještě poměrně dost vysoko v UHF na kanále K39 nebo K40 (už si přesně nepamatuju kterej přesně to byl, vím jen že na tom druhým vysílala mnohem pozdějc Kamenná Horka u Svitav), chytal jsem na dědině pár kilometrů odsud signál tohohle programu z vysílače Janské Lázně - Černá Hora. Vzdušná vzdálenost od baráku k vysílači je do dneška 91,5km ... Anténa chlumecká X-kolorka KB-91L, v krabici přímo na dipólu symetrizace 300/75 a 12V po kabelu napájenej širokopásmovej zešilovač osazenej 2x BFR93A podle Amára - první stupeň nahnanej kolektorovým proudem na co nejmenší šum, druhej na co největší ale furt ještě stabilní zisk ... Sice to bylo zasněžený, ale díky Thomsonu M5522 pořád ještě barevný a tím i docela koukatelný.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 15:18    Předmět: Citovat

Zelené radiální odpory sovětské výroby, které byly na dříve uveřejněné fotce, mají své ploché, pocínované vývody z magnetického materiálu.

Odpory s radiálními vývody z této fotky, jejichž označení bude patrně WK-cosi, úplně první předchůdci miniaturních, ale axiálních TR112-TR113, mají vývody nemagnetické, pocínované. Podle škrábnutí nejspíše mosazné, měď to není.
Průměr tělísek pradědečků je stejný, jak jejich potomků TR112-TR113, na fotce nahoře.
Odpory TR112 a TR113 mají magnetické čepičky a na nich bodově navařené, axiální měděné pocínované vývody.



pradedove TR112_TR113.jpg
 Komentář:
 Velikost:  173.59 kB
 Zobrazeno:  33 krát

pradedove TR112_TR113.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 15:20    Předmět: Citovat

lumca napsal(a):
kokun napsal(a):

Chytali jsme Kahlenberg: ORF1=34.k. i ORF2=43.k. Rolling Eyes

... ORF2 na K43 byl vysílač Poysdorf, krerý na jižní Moravě a hlavně v Brně a okolí hojně nahrazoval ORF2 na K24 po spuštění našeho vysílač ČST2 ze Svitav - Kamenné Horky na stejném K24.

Dík za opravu a upřesnění (ty máš daleko větší přehled o TX-ech) - to víš, ono je to taky už téměř 40 let (co jsme to přijímali) a čas běží (a taky ten Němec ... Smile ). Hlavně, že jsme (u nás !!) chytali rakušáky.
V té době jsem taky (kde jinde než ve fabrice) ufušoval ant. HB9CV (v provedení na koax. 75Ω - tedy nesymetrickou;) přepočtenou na E2 - pro příjem ORF1 z Jauerlingu. Ale tady jsem narazil - neuvědomil jsem si, že mě to bude rušit ta Ostrava-Hošťálkovice (R1), přestože jsem ji měl tak cca o 160° zezadu. Sice to tak-nějak (zarušené) jelo i přes den, ale kvalitně zase až "po hymně Sad
Tuším je z trubek Ø18x1,5 a má rozměry cca 3m x 0,8m (uchycení zadní, za reflektorem.
Celou dobu leží (nevyužita) na chalupě. Kdyby na ni někdo ještě dnes našel uplatnění, dám k dispozici Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 15:30    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A nejednotnost modulace i formátů trvá i v digitální televizi. Skoro 60 let po zveřejnění požadavku na kompatibilitu.
To jsme to dopracovali...
K tomu sjednocení hned tak nedojde. Ani nejnovější technika není tak dobrá v dopočítávání snímků, aby to při převodu 50-60 nebylo poznat. Jak je třeba dobře vidět při přenosech z NHL. Co jsem ovšem moc nepochopil, že se Američani ani doteď nedokázali zbavit toho paskvilu 59,97, který zavedla hloupě NTSC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 15:35    Předmět: Citovat

Tady u mne měla HB9CV subjektivně srovnatelný "výkon" s CCIR Yagi z Kovoplastu, u které později Jindra Macoun odhalil nepřesný návrh délky prvků. Trochu potíž u HB9CV byl se zaústěním jejího výstupu a přechodem na koaxiální kabel. To pořešila opět improvizace, bakelitovou "rozdvojkou" z kulatého předchůce systému "Acidur", z 50.let.
Ta tam vydržela celou dobu těsná, jen byla nastříkaná stříbřenkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Další
Strana 10 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund